Zaloguj się, aby obserwować  
KHRoN

Planescape: Torment - PLpatch 1.0

56 postów w tym temacie

Tak się zastanawiam... czy znalazły by się osoby zainteresowane powstaniem (bądź używaniem) PLpatcha dla Tormenta? :)

Przygotowałem sobie taki już prawie dwa lata temu na użytek własny (ma 3.1MB po spakowaniu, rozpakowany 10.3 ;) )... a jest to konkretnie:

- połączenie fix packu i restoration packu (lista zmian i poprawek obu jest zbyt długa żeby ją tu zacytować, poza tym był by to spoiler ;) )
- minus "nowa" grafika Deionarry w dzienniku z restoration packu (ma być klimat oryginalnego wydania gry :) )
- plus poprawiony plik TLK (dialogi) - tak, żeby wprowadzić do polskiej wersji gry poprawki/zmiany/dodatki z restoration packu
- plus "max punktów życia co level"
- plus plik EXE - właściwie trzeba by przygotować dwa pliki EXE (do wersji 4CD i 2CD) - należy w nim zmienić dowolnym hexedytorem ciąg "NOTE:" na "UWAGA", żeby tutorialowe notki były podświetlone jak w oryginalnym wydaniu :)


... a chodzi mi głównie o pomoc w poszukiwaniu tych paru literówek, które wkradły się bezczelnie do polskiej wersji gry ;) czy to w samej grze, czy to w pliku TRA (rozkodowany za pomocą weidu plik TLK) - tak by nawet było prościej, ale mi się odechciewa jak widzę sześciomegabajtowy plik TXT ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nom, chyba skończone... O_o

to poniżej to będzie readme (ale ładnie sformatowane, w RTF):

---

PLpatch 1.0 (Planescape: Torment) by KHRoN


Spis treści:
[1] Czym jest PLpatch?
[2] Oficjalny patch 1.1
[3] Lista poprawek
[3.1] Fix Pack v1.37 by Platter
[3.2] Restoration Pack by Cilantro
[3.3] The Candlestick Quest by Platter
[3.4] Max HP on Level Up by Grog
[3.5] Poprawki w pliku DIALOG.TLK
[4] Instalacja
[4.1] Zrób-to-sam
[4.2] "pełna" instalacja gry
[5] Deinstalacja
[6] Autor(zy)


[1] Czym jest PLpatch?
PLpatch jest zestawem poprawek do polskiej wersji językowej gry Planescape: Torment, składającym się z połączonych ze sobą:
- paczek poprawek
Fix Pack v1.37 by Platter
Restoration Pack by Cilantro
- dodatkowego zadania
The Candlestick Quest by Platter
- drobnego usprawnienia
Max HP on Level Up by Grog
- poprawionego pliku DIALOG.TLK z polskiej wersji językowej gry
- (opcjonalnie) poprawki "zrób-to-sam"


[2] Oficjalny patch 1.1
Oficjalny patch 1.1 zintegrowany jest z polską wersją językową gry Planescape: Torment już od premierowego wydania. Dotyczy to zarówno wersji 4CD (np. edycja premierowa i "stara" ekstra klasyka) jak i 2CD (np. "nowa" ekstra klasyka).


[3] Lista poprawek
Poniżej znajduje się opis zmian, wprowadzanych przez każdy z elementów PLpatcha.

UWAGA! w opisach znajdują się spoilery!

[3.1] Fix Pack v1.37 by Platter
Fix Pack poprawia błędy nie naprawione przez oficjalny patch 1.1.
(szczegółowa lista poprawek wprowadzonych przez Fix Pack znajduje się w pliku readmefix.htm znajdującym się w głównym katalogu gry)

[3.2] Restoration Pack by Cilantro
Restoration Pack wprowadza to, co zostało usunięte z ostatecznej wersji gry. Poprawia również błędy nie naprawione przez oficjalny patch 1.1. Krótka lista poprawek:
- dodano nowy wpis do bestiariusza (Alu-bies) dla Vriszki
- dodano dodatkowe wpisy do bestiariusza dla każdego z towarzyszy Bezimiennego oraz dla: Grabarzy, Dhalla, Lothara i Triasa
- poprawiono literówki (poprawki w polskiej wersji językowej by KHRoN)
- poprawiono komentarze wypowiadane w momencie śmierci
- przywrócono dodatkowego sprzedawcę w Klątwie
- przywrócono różne przedmioty, m.in.: Diabla Zapłata, Pióro chaosu i Wytrychy
- przywrócono animacje: Sen i Bezradność
- przywrócono usunięte części dialogów, mniejsze i większe (np. z Emorikiem)
- przywrócono poprawne zachowanie Rozgrzeszyciela
- przywrócono działanie alarmu w Kostnicy
- przywrócono kilka komentarzy wypowiadanych przez towarzyszy Bezimiennego
- poprawiono imiona postaci
- poprawiono wątek związany z Abel Myślicielem
- przywrócono tatuaż Githzerai
- przywrócono oryginalną "mowę powitalną" Mortego
- przywrócono przedmioty: Księga oszustw (cheat), Miecz Wh''ynn (cheat) i Oko Vekny (artefakt) - przedmioty te można kupić
- poprawiono zachowanie Lothara (skupuje czaszki)
- poprawiono rzucanie zaklęć
- przywrócono odgłos skręcania karku
- i inne...
(szczegółowa lista poprawek wprowadzonych przez Restoration Pack znajduje się w pliku Notes.txt znajdującym się w głównym katalogu gry)

[3.3] The Candlestick Quest by Platter
Jedno z wielu usuniętych z finalnej wersji gry zadań. Ma miejsce w Zakopanej Wiosce.
(szczegółowy opis znajduje się w pliku info.txt znajdującym się w głównym katalogu gry)

[3.4] Max HP on Level Up by Grog
Ta niewielka poprawka powoduje, iż każda postać dostaje co poziom - zamiast losowej - maksymalną możliwą ilość punktów życia. Powód implementacji tegoż jest prosty - Planescape: Torment to gra kładąca nacisk na rozwój fabuły, nie "bitewniak" - nie ma powodu komplikować sobie życia...
(szczegółowy opis znajduje się w pliku read_me.txt znajdującym się w głównym katalogu gry)

[3.5] Poprawki w pliku DIALOG.TLK
Wprowadzono pełen zestaw poprawek z Restoration Pack, czyli m.in.:
- poprawiono nawiasy i interpunkcję związaną ze znakiem "*"
- przywrócono kilka linijek tekstu
- przywrócono kilka dźwięków (które zostały nagrane a nie było ich w grze)
Ponadto zdołałem wyłapać i poprawić parę literówek.


[4] Instalacja
Instalacja sprowadza się do uruchomienia instalatora i wskazania miejsca, gdzie zainstalowana została gra. Aby mieć pewność że wszystkie poprawki zadziałają (zwłaszcza ta - nie będzie spoilera - mająca miejsce na samym początku) należy rozpocząć nową grę.

[4.1] Zrób-to-sam
W polskiej wersji językowej brakuje pewnego "bajeru" - teksty rozpoczynające się od słowa "UWAGA:" (konkretnie: tutorial) powinne "się świecić" (konkretnie: być jaśniejsze niż normalny tekst w grze). Aby to osiągnąć należy wyedytować plik EXE według poniższych instrukcji:
1) zrobić kopię pliku Torment.exe - na wszelki wypadek
2) otworzyć plik Torment.exe dowolnym hexedytorem (np. darmowy hexedytor znaleźć można tu: http://www.chmaas.handshake.de/delphi/freeware/xvi32/xvi32.htm#download )
3) zamienić ciąg "NOTE:" na "UWAGA" (wielkość liter jest ważna) - ciąg ten pojawia się w pliku EXE tylko jeden raz
4) zapisać plik Torment.exe i uruchomić grę

[4.2] "pełna" instalacja gry
Aby uniknąć żonglowania płytami w czasie gry, zarówno wersję 4CD jak i 2CD gry Planescape: Torment można w całości zainstalować na dysku. Nie jest to sposób na granie bez płyt, gdyż gra wciąż pyta o CD2 podczas uruchomienia. Oto jak to zrobić:
1) należy normalnie zainstalować grę
2) do folderu Cache należy skopiować zawartość katalogów "CDx" (bez samych katalogów) z płyt 2., 3. i 4. (lub z płyty 2 w przypadku wersji 2CD)
3) powtarzające się pliki można - wedle uznania - nadpisywać bądź pomijać z jednym wyjątkiem, w wersji 4CD plik Voices.bif musi pochodzić z płyty 2. bądź 3. (konkretnie: ma być "ten większy")
4) należy wyedytować plik Torment.ini w podany poniżej sposób:
4.1) linie CD2 do CD4 mają wskazywać na katalog Cache i być zakończone znakiem "\", np.:
[Alias]
HD0:=c:\torment\
CD1:=y:\CD1\
CD2:=c:\torment\Cache\
CD3:=c:\torment\Cache\
CD4:=c:\torment\Cache\
CD5:=y:\CD5\
4.2) parametr CacheSize należy ustawić na 3000:
[Config]
CacheSize=3000
Ta metoda ma dwie niezaprzeczalne zalety: będąc w jednym katalogu pliki nie powtarzają się (oszczędność miejsca) oraz będąc w katalogu Cache pliki nie są do niego w czasie gry kopiowane (mniej mielenia dyskiem)...


[5] Deinstalacja
Aby zdeinstalować (ale dlaczego? nie warto...) PLpatch, należy usunąć (zdeinstalować a potem ręcznie usunąć katalog w którym była gra) i zainstalować na nowo grę Planescape: Torment. Stany gry (sejwy) zapisane podczas gdy zainstalowany był PLpatch, mogą działać błędnie po jego usunięciu.


[6] Autor(zy)
Autorami poszczególnych "paczek" są:
- Fix Pack v1.37 - Platter
- Restoration Pack - Cilantro
- The Candlestick Quest - Platter
- Max HP on Level Up - Grog
Zebrał w całość i przystosował do polskiej wersji językowej gry:
- KHRoN <khron13(na)gmail(kropka)com>


Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szacuneczek 0_o Nie wiedziałem, że aż tyle wycięto z gry! A akurat miałem ochote wrócic do Planescape''a :D Wielkei dzięki :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 21:54, Abi Dalzim napisał:

sam się chciała bawić ;)


nie chciała a chciał ;]

... a bawi się od dawna - moja pierwsza "oficjalna" przymiarka (taka z porządnie wyedytowanym plikiem DIALOG.TLK i instalatorem w postaci samorozpakowującego się pliku ZIP ;] ) pochodzi z 27.02.2005 ... tylko że nikt nie był zainteresowany...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się którą grę jeszcze raz przejśc sagę BG czy P:T ;-) rozwiałeś moje wątpliwości :-DDD
Dzięki świetna robota :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ha! ^^

... to teraz będą zaliczenia i sesja... byle do końca sesji... O_o to sobie sam pogram... ;]

jak znajdziecie jakieś byczki (głównie w tekstach, ale nie tylko) to spisujcie je tu, to się będzie patch uaktualniać... :]
mnie się udało przejechać wordem jakieś 250 z 2200 stron... potem się biedak zawiesił i odmówił dalszej współpracy ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 22:40, KHRoN napisał:

/ciach!/


Witaj KHRoN! Podziwiam twoją robotę :) (jeśli dobrze kojarzę to stworzyłeś PLPatch do Morrowinda?). Keep up the good work! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 22:44, RakuPL napisał:

stworzyłeś PLPatch do Morrowinda


a pewnie :) i do Disciples II: Bunt Elfów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za dwa posty pod rząd, ale...

...czy nie istnieje jakiś legalny sposób, aby nie musieć wkładać cd2 do napędu, nawet po skopiowaniu zawartości dysków 2, 3 i 4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota KHRoN. Patch profesjonalnie wykonany, wygląda jak oficjalny :)
Co prawda teraz nie bardzo mam czas na granie, ale zassałem go na przyszłość.
Warto zareklamować go (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś) na innych forach, o BG i innych grach ś.p. Black Isle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 00:16, Albatross napisał:

Warto zareklamować go (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś) na innych forach


na pewno warto bo i gra zacna, warto ją odświeżyć... ale nie znam tych "innych for" - jak macie czas i ochotę (i jakieś forum na którym bywacie), to możecie zrobić to w moim imieniu :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 22:52, RakuPL napisał:

(...) ...czy nie istnieje jakiś legalny sposób, aby nie musieć wkładać cd2 do napędu, nawet po skopiowaniu
zawartości dysków 2, 3 i 4?


Zawsze możesz zainstalować sobie np. Virtual Drive''a albo cuś podobnego i zgrać (całkowicie legalnie) obraz CD2 na dysk twardy :) Ja tak robię od dawna również z innymi grami np. Baldur''s Gate czy Icewind Dale. Oczywiście oznacza to trochę mniejszą ilość miejsca na inne rzeczy, ale przy dzisiejszych objętościach twardzieli kto by się tam tym przejmował :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O kurcze... to w Planescape: Torment az tyle tworcy wycieli? Przeszedlem te gre z 6 razy, za kazdym razem odkrywalem rzeczy na ktore sie wczesniej nie natknalem. A teraz sie okazuje, ze wszystko to bylo ledwie ulamkiem calosci. Szkoda, ze zakup nowego komputera odwleka sie u mnie w czasie, ale gdy tylko bede mial porzadny sprzet to znow sobie zainstaluje Tormenta, tym razem wraz z patchem. Swoja droga podoba mi sie Twoja postawa: zamiast narzekac ile to gra ma bledow i bugow sam sie wziales do roboty. Radzilbym tez sie skontaktowac z firma CD Projekt. Bo a noz sie szykuje jakas reedycja Planescape: Torment wiec moze by przy okazji wrzucili na CD czy DVD Twoj patch?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2007 o 05:32, Wojman napisał:

Radzilbym tez sie skontaktowac z firma CD Projekt. Bo a
noz sie szykuje jakas reedycja Planescape: Torment wiec moze by przy okazji wrzucili na CD
czy DVD Twoj patch?

Mnie się na przykład marzy wersja DVD ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować