Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Nie za gorące to moje mobo ?
CPU V ustawiłem na 1.35, nie wiem czemu jest 1.38? Zasilacz nie trzyma napięć? (Chieftec CFT-500-A12S) czy może to wina płyty głównej?
Nie wiem też co się stało z temperaturą NB, bo ciągle jest na takim samym poziomie ;D
Mam nadzieję że niczego nie uszkodziłem, zakładając nań nowe chłodzenie (Thermalright HR-05 SLI / Zalman STG-1)
Na stabilność jak na razie nie narzekam, stress test w Orthosie, kilku godzinna gra, zero zwiech z "niebieskich" okienek ;]
Nie wiem tylko co do tej temperatury MOBO, czy brnąć dalej, a może już przekroczyłem granicę ?
Nie chcę po miesiącu wymieniać płyty głównej :P

20101006154106

20101006154316

20101006154511

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

54 stopnie w stresie to nie jest temperatura, ktora nalezaloby sie martwic ;)
Co do Vcore... masz jakies ustawienia oszczedzania energii ustawione w BIOSie? Jesli tak, to bedziesz mial w idle nizsze napiecie, a przy obciazeniu podbijane do normalnego. Albo masz jakas opcje polepszajaca Vdroop wlaczona w BIOSie (bo zwykle napiecie w BIOSie > napiecie w CPU-Z ze wzgledu na vdroop). Rozne plyty maja mniejsze badz wieksze vdroopy, mozna to "naprawic" modyfikacja plyty albo czasami odpowiednimi ustawieniami w BIOSie, np. load line calibration na Asusach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem Smart Fan Control, ale zapomniałem wyłączyć AMD Cool & Quiet które tak sprytnie zagrzebało się w zakamarkach BIOS''u.

Powiedz no mi jeszcze, bo nie znam się zbytnio na tym, jak ustawiamy mnożnik CPU NB Freq, i HT ?
Na razie mam ustawione HT na najniższe i NB Freq na x6 (x5 to minimum)
Jaki ma to wpływ na OC ?

20101006213027

20101006213335

20101006213503

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W szczegolach za bardzo nie podpowiem - u siebie krecilem tylko procki na LGA 775 (P4, C2D, C2Q) - z tymi jestem obeznany, na AM2/AM3 tylko kumplom na tyle ile slabe chlodzenie w goracych budach pozwalalo.
Na pewno powinienes wylaczyc wszelkie opcje oszczedzania energii, chyba ze skonczysz krecic i po zalaczeniu tej opcji nie bedzie zadnych problemow ze stabilnoscia.
Mozesz zobaczyc ten poradnik:

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,8

oraz ten od AMD:

http://game.amd.com/us-en/content/pdf/AMD_Dragon_AM3_AM2_Performance_Tuning_Guide.pdf

Mozesz tez poczekac na Zip''a, z tego co mi wiadomo krecil nie jednego proca AMD, bedzie Ci w tej kwestii lepiej doradzic ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Twoją sugestią - dopisuję się do tematu o overclocking''u, w sprawie podkręcenia mojego procka.

Tak więc: Intel Core 2 Duo E6300, bazowe 1,86 Ghz/rdzeń.
Jak mógłbym go podkręcić do wartości, o której wspomniałeś ( 40-50% ), by w efekcie nie zafundować sobie małego pożaru w pokoju? :P Dodam, że jestem laikiem w tym temacie, także poproszę o w miarę łopatologiczne wyjaśnienie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wewalisz od razu nie wiadomo jakiego napięcia, to pożaru nie będzie.

Musisz zwiększać taktowanie procesora w BIOSie jednocześnie zważając na taktowania pamięci i NB, ewentualnie je obniżając. Do tego trzeba dopasować jak najniższe napięcie, które nie powoduje niestabilności. Taka objawia się BSODami i zwiechami, niczym więcej.

Zwiększaj o jakies 5-10 takty procka i sprawdzaj po każdej zmianie stabilność w jakimś Smarku, czy grze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli nigdy nie kreciles jeszcze proca? :D

Jakie masz chlodzenie?
Jesli BOX to starczy na O/C ok. kilkuset MHz, w zaleznosci od przewiewnosci obudowy.
Polecam kupic jakies chlodzenie < 100zl (spokojnie starczy na podkrecenie Twojego CPU o 1 GHz)
np. Karakorum:

http://allegro.pl/cooler-pentagram-freezone-hp-120-alcu-karakorum-i1289118638.html
Sam go mam, tyle ze z troche lepszym wiatrakiem.

+ pasta termoprzewodzaca, dobrze przewodzaca cieplo, a z nalozeniem ktorej nie powinienes miec wiekszych problemow:

http://allegro.pl/zalman-super-thermal-grease-zm-stg2-pasta-i1288550084.html
albo
http://allegro.pl/noctua-nt-h1-doskonala-pasta-termoprzewodzaca-i1284713904.html

o/c w duzym skrocie:
Majac juz chlodzenie wchodzisz do BIOSu (czesto klawiszem del podczas bootowania BIOSu), zwiekszasz FSB co 20 MHz, save, sprawdzasz czy system sie bootuje, gry/programy nie powoduja BSODow po kilku minutach/godzinach uzytkowania, zwiekszasz dalej, oczywiscie przy okazji dostosowujac napiecia (Vcore/cpu voltage, NB (MCH), CPU PLL, VTT (czyli FSB termination), CPU i NB GTL reference, DRAM voltage (w przypadku O/C pamieci*)
Na poczatku zaczynasz podnosic FSB na mozliwie najnizszym napieciu Vcore (zmiana innych napiec na poczatku nie jest konieczna), podnosisz Vcore kiedy jest za malo, a jest za malo jak system jest niestabilny, czyli system sie nie chce zbootowac (wtedy jest bardzo cienko :P), masz BSOD po kilku minutach od startu systemu, masz BSOD po kilku godzinach (to czy jestes w stanie toleraowac BSODy raz na 4-5 h zalezy juz od Ciebie, niektorym to nie przeszkadza, dla mnie jednak jest to oznaka, ze trzeba jeszcze cos zmienic w BIOSie).
* Wraz z zwiekszaniem FSB wzrasta taktowanie procesora i pamieci. Pamieci na poczatku ustawiasz na najnizsze taktowanie, podkrecaniem ich zajmij sie, gdy skonczysz z procesorem, bo w razie niestabilnosci (np. BSOD) nie bedziesz wiedzial z czym jest problem.
P.S. Warto tez przestudiowac instrukcje od plyty glownej, tam sie dowiesz gdzie jest zworka CMOS, ktora czasem** trzeba przelozyc w razie bardzo niestabilnych ustawien BIOSu, gdy masz slyszysz tylko szum wentylatorow i nic sie nie dzieje, zeby je zresetowac.
** zalezy od plyty, czesto jest tak, ze plyta zrobi to automatycznie (zwlaszcza nowsze)
Przed o/c wylaczasz wszelkie "technologie" oszczedzajace energie (przez zmniejszanie mnoznika np), takie jak C1E, spread spectrum, eist (aka intel speedstep), jak skonczysz podkrecac, mozesz sprawdzic czy wlaczenie ich nie bedzie powodowac zadnych problemow, jesli nie to moga byc wlaczone; ja u siebie musialem wylaczyc.

Co do spalenia plyty glownej/proca; dla C2D w 65nm nie przekraczaj Vcore 1,5 V, to nic sie nie powinno stac, oraz monitoruj temperatury. Przed o/c jak juz bedziesz mial chlodzenie i paste sciagnij i uruchom program Linx na 20 min. (obciaza bardzo mocno procesor, bardziej niz gry, stad temperatura maks. bedzie o ~5-8 stopni wyzsza niz podczas najbardziej wymagajacej gry) i sciagnij i wlacz program HWMonitor albo Coretemp (monitorowanie temperatur) podczas pracy linxa. Jesli wtedy temp. beda podejrzanie wysoki, to mozliwe ze zle rozsmarowales paste (za duzo = nawet gorsze przewodnictwo cieplne niz bez pasty; za malo = za slabe przewodnictwo cieplne, najlepiej rownomiernie rozsmarowac ja, ale najlepiej zobaczyc jak radzi producent pod konkretny procesor, czasami lepiej jest np. wycisnac paste w ksztalcie plamy).
Z pozostalymi napieciami takze nie nalezy przeginac, tu jest screen z instrukcji od mojego mobo, sa to oczywiscie wartosci orientacyjne, zalezne od procesora (45nm czy 65nm), chipsetu, pamieci, itp., w instrukcji od Twojej tez powinno cos takiego byc.
Nie chce mi sie wiecej pisac (fizyka czeka :P), wiec dlategoz tylko kilka podst. info masz, mozesz tez przejrzec link poradnika, ktory wrzucilem kilka postow wyzej.
Aha, i pamietaj, ze kazdy procesor (sztuke) moze sie troche inaczej podkrecac, moze Ci sie trafic sztuka, ktora bez problemow podkreca sie o 70%, a mozesz tez miec taka, z ktorej wycisniecie 30% bedzie wyzwaniem, kwestia m.in czy z srodka wafla krzemowego (wieksza czystosc krzemu) masz czynie, pamieci i plyta tez odgrywaja wazna role, ale koncze juz, a Ty probuj, najwiecej sie nauczysz metoda wlasnych prob i bledow ;]

20101028170604

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podkręcić lekko procesor, tak o 300 MHz. Moje pytanie to jaka temperatura procesora powinna być rozsądną przy podkręceniu, bo nie chcę, ani trochę żeby mi się przegrzał procesor. Jak na razie temperatura procesora w stresie to 35-36 stopni, poniżej macie screen z testów. O ile wzrost temperatury będzie bezpieczny dla tego procesora - opis poniżej.

Specyfikacja sprzętu:
Procesor - AMD Sempron 140 2,7 GHz
Płyta główna - Gigabyte GA-M68M-S2P wersja biosu F1 + zintegrowana karta graficzna Nvidia 7025
Pamięć ram - 3 Gb DDR2
Zasilacz - Tracer 400W

I jeden jeszcze wielki problem, nie mogę znaleźć w Biosie opcji do podkręcania procesora, jak mam ją włączyć gdzie szukać.

20101122201310

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam ogromny problem. Otóż podkręciłem w Biosie procesor, komputer się włączył, ok. Zresetowałem go i... Niby wszystko pracuje, cd rom i wiatraczki chodzą, ale nic się nie włącza, monitor pozostaje w stanie wstrzymania... Co zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy włączaniu słychać piknięcia. Pik, pik... Bo jak tak to sprzęt uszkodzony. A z tego co wiem, żeby zrestartować bios trzeba wyjąć bateryjkę umieszczoną na płycie głównej, chyba na pół godziny, ale nie wiem dokładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temperatury:
Płyta główna 32 °C (90 °F)
Procesor 19 °C (66 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 34 °C (93 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 36 °C (97 °F)
Procesor graficzny 27 °C (81 °F)
Seagate ST3250410AS 29 °C (84 °F)
Seagate ST3500320AS 26 °C (79 °F)

Wentylatory:
Procesor 826 RPM
Wentylator nr 4 1266 RPM

czy to normalne że rdzenie procesora mają różne temp? co z tym robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to normalne wśród procesorów wielordzeniowych. Jeden rdzeń jest mniej obciążony, drugi mocniej, rożnie to bywa. Rdzenie te wykonują różne zadania i różnie się nagrzewają. Raczej nigdy temperatury obu rdzeni nie będą takie same.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te temp. to kiedy, idle czy load? Wygladaja jakbys dopiero co wlaczyl komputer w bardzo wychlodzonym pokoju, albo uwalony czujnik (szczegolnie temp. procesora i karty graficznej jesli to nie intergra).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 22:10, kuba9876543210 napisał:

Te temp. to kiedy, idle czy load? Wygladaja jakbys dopiero co wlaczyl komputer w bardzo
wychlodzonym pokoju, albo uwalony czujnik (szczegolnie temp. procesora i karty graficznej
jesli to nie intergra).


Temperatury:
Płyta główna 33 °C (91 °F)
Procesor 20 °C (68 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 34 °C (93 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 36 °C (97 °F)
Procesor graficzny 26 °C (79 °F)
Seagate ST3250410AS 35 °C (95 °F)
Seagate ST3500320AS 31 °C (88 °F)

po godzinie pracy w pomieszczeniu gdzie jest 18,5 st . C idle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 22:50, pluszi napisał:

> Te temp. to kiedy, idle czy load? Wygladaja jakbys dopiero co wlaczyl komputer w
bardzo
> wychlodzonym pokoju, albo uwalony czujnik (szczegolnie temp. procesora i karty graficznej

> jesli to nie intergra).

Temperatury:
Płyta główna 33 °C (91 °F)
Procesor 20 °C (68 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 34 °C (93 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 36 °C (97 °F)
Procesor graficzny 26 °C (79 °F)
Seagate ST3250410AS 35 °C (95 °F)
Seagate ST3500320AS 31 °C (88 °F)

po godzinie pracy w pomieszczeniu gdzie jest 18,5 st . C idle


obudowa otwarta z jednej strony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pracy w sensie gry/grafika 3d/obrobka video/cokolwiek gdzie komputer jest obciazony?
jesli napisales, ze podales temp. w idle, to podaj jaki sa maks. podczas np.jakiejs wymagajacej gry i zrzuc screena z programu HWMonitor (--> google).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować