Zaloguj się, aby obserwować  
Wixu

Idole z historii

59 postów w tym temacie

Dnia 14.03.2007 o 18:13, T34 napisał:

To nie jest postać historyczna.


to nie temat do takich dywagacji... ;) IMO Jezus istanial naprawde, lub przynajmniej ktos jemu podobny... podobało mi sie spojrzenie na jego postac w powieści Bułhakova "Mistrz i Małgorzata"

mój idol ''historyczny'' to:
Da Vinci - człowiek renesansu, zawsze mnie intrygował, kiedys sie nim bardzo interesowałem
o. Maksymilian Maria Kolbe - nie wiem czemu, ale zawsze uwazalem go za wielkiego człowieka, moze za jego poswiecenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej chyba Aleksander Wielki - świetny strateg itp. Tak samo Perykles. Leonidas za odwagę (ten od Termopili).
W sumie pewnie miałbym dużo więcej idolów, ale "siedzę" głównie w starożytności...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 18:22, JaMES` napisał:

> To nie jest postać historyczna.

to nie temat do takich dywagacji... ;)


To też nie dywaguje, a jedynie stwierdzam fakt.

Wracając do tematu, to za tydzień po premierze 300, pewnie zaroi sie tutaj od Leonidasów.
I nie mówię, że nie zasłużenie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 18:13, T34 napisał:

To nie jest postać historyczna.


Owszem jest, ponieważ spora większość historyków uznaje, że istniał. Więc oficjalnie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 19:37, T34 napisał:

Wracając do tematu, to za tydzień po premierze 300, pewnie zaroi sie tutaj od Leonidasów.
I nie mówię, że nie zasłużenie;)


Juz jeden sie pojawił ;) ogólnie to moznaby jeszcze Juliusza Cezara dorzucić, Oktawiusza, Seneke, Cycerona, Petroniusza :P Arystotelesa, Sofoklesa, Platona, Sokratesa etc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2007 o 19:52, Vaxinar napisał:

Owszem jest, ponieważ spora większość historyków uznaje, że istniał. Więc oficjalnie jest.


Owszem nie jest, bo nie ma dowodów. W historii liczą się przede wszystkim fakty, a potem opinie - nawet większości.
Poproszę jakis dowód, jeżeli masz, a z pewnością nie masz, więc nie ciągnijmy tego tematu w tym watku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 21:04, T34 napisał:

Owszem nie jest, bo nie ma dowodów. W historii liczą się przede wszystkim fakty, a potem opinie
- nawet większości.


Historycy twierdzą, że jest. Pytałem już nawet tutaj. :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2007 o 21:08, Vaxinar napisał:

Historycy twierdzą, że jest. Pytałem już nawet tutaj. :]


Dowody jednoznacznie stwierdzające, że chodzi o tego Jezusa, a nie o dziesiątki czy nawet setki noszących to popularne wówczas imię? Nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2007 o 21:11, T34 napisał:

Dowody jednoznacznie stwierdzające, że chodzi o tego Jezusa, a nie o dziesiątki czy nawet setki
noszących to popularne wówczas imię? Nie ma.


A co dla ciebie jest dowodem? Jak się uprzeć, to można stwierdzić, że życie żadnej z postaci starożytności nie jest udokumentowane tak, by udowodnić jej istnienie. Większość historyków opowiada się za istnieniem Jezusa i tak jest ogólnie przyjęte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 21:11, T34 napisał:

Dowody jednoznacznie stwierdzające, że chodzi o tego Jezusa, a nie o dziesiątki czy nawet setki
noszących to popularne wówczas imię? Nie ma.


Dla większości historyków przynajmiej dwa jednoznaczne. Inaczej ta postać nie byłaby historyczną nazwana.
Wspomnę również, że wielu histryków ateistów uważa Chrystusa za postać historyczną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2007 o 21:24, Vaxinar napisał:

Dla większości historyków przynajmiej dwa jednoznaczne. Inaczej ta postać nie byłaby historyczną
nazwana.
Wspomnę również, że wielu histryków ateistów uważa Chrystusa za postać historyczną.


To nie są dowody ale opinie, w tym zwłaszcza ta pierwsza trąci infantylnością - coś/ktoś jest bo ja tak uważam... bez jaj:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2007 o 21:17, T34 napisał:

Dowód to dowód, a jako takiego na istnienie Jezusa w wersji chrześcijańskiej, jak do tej pory
nikt nie wykazał.


Tu masz rację. Dowodów na Jezusa w wersji chrześcijańskiej nie ma, bo gdyby były, byłyby również dowody na istnienie Boga. Jezus w wersji chrześcijańskiej to człowiek - Bóg. Są za to poszlaki mówiące o istnieniu Jezusa - proroka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 21:34, Luke Shadow napisał:

Dowodów na Jezusa w wersji chrześcijańskiej nie ma, bo gdyby były, byłyby również
dowody na istnienie Boga. Jezus w wersji chrześcijańskiej to człowiek - Bóg. Są za to poszlaki
mówiące o istnieniu Jezusa - proroka.


I z tym się zgodzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 21:36, Vaxinar napisał:

Gdyby nie były to dowody, to historycy nie uznaliby Go "od tak" postacią historyczną.


Nie wiem, którzy historycy uznali go postacią historyczną ale nie traktowałbym poważnie takich "historyków", po usłyszeniu od nich takiego stwierdzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 21:39, T34 napisał:

Nie wiem, którzy historycy uznali go postacią historyczną ale nie traktowałbym poważnie takich
"historyków", po usłyszeniu od nich takiego stwierdzenia.


Jak już wspomniałem - wielu, większość.
Tak czy siak obrażać wielu wybitnych historyków. Oceniam ich oczywiście po ich dziełach, nie na temat Chrystusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować