Zaloguj się, aby obserwować  
kris2005a

CDPROJEKT kontra CENEGA

7682 postów w tym temacie

Dnia 04.02.2007 o 13:00, Markus89 napisał:

Jeśli ktoś nie lubi RPG (tak jak ja) to może tak mówić, ale inni powinni uważać grę za lepszą,
no chyba żę jesteś fanem Gothica który nie widzi jego wad...


Gothic to kupa. RPG to bagno ;-P I nie będę tu mówić, że coś jest megahitem dlatego, że takim okrzyknęli go recenzenci. Dla mnie dobrą grą jest tylko i wyłącznie taka, którą sam za wyśmienitą uznam.

Dnia 04.02.2007 o 13:00, Markus89 napisał:

GTR2 (średnia ocen w sieci 90%, Faces of War (tutaj chyba ok. 70-80%) i jeszcze pewnie kilka
lepszych by się znalazło albo conajmniej dobrych jak Kameleon. Za 30zł premierowe wydanie?
Good


Patrz poprzedni akapit - dla mnie nic ciekawego.
WSZYSTKO zależy od gustu. Nie kupuję wielu nowości, ale jeżeli nadchodzi coś ciekawego - nie rozpatruję tego w kategoriach "CDP lubię, LEMa nie", tylko po prostu kupuję (chyba, że to gra, w której nie zniósłbym spolszczenia - wówczas kombinuję, jak zdobyć zagraniczne wydanie). Co innego, gdyby nagle nałożyło się wiele premier; powiedzmy Broken Sword 5, The Longest Joruney 3, Sid Meier''s Pirates 4 i Transport Tycoon 3 (ot rzuciłem kilkoma lubianymi przez mnie tytułami i zinkrementowałem obecne cyferki) - wówczas o zakupie (czy raczej kolejności, bo nie odmówiłbym sobie żadnej z wymienionych) zadecydowałaby jakość wydania. Ale póki co, nie zanosi się na taki nawał premier. I dobrze, bo dzięki temu mam czas na klasykę.

LUBIĘ CD Projekt za to, że ich wydania zawsze były ładne i dopracowane. W czasach, gdy ponad instrukcję i płytkę w pudełku nie było nic, CDP oferował to w najładniejszej formie. Dzisiaj w pudełkach jest na ogół bogato, niestety spolszczenia robi się na siłę i "byleby było" - tłumaczy się wszystko, co się da (żeby dzieci zrozumiały, nawet jeśli gra nie jest dla nich pisana), nie dając wyboru nabywcy-koneserowi.
LUBIĘ Cenegę za to, że wprowadziła na polski rynek pojęcie tanich serii (Zielona Seria i Kolekcja Klasyki Komputerowej), a przez wiele lat rozprowadzała w Polsce gry z brytyjskiego Sold Out (m.in. mocno klasyczne Railroad Tycoon Deluxe). W ostatnich kilkunastu miesiącach Cenega niesamowicie podniosła poziom, po spartolonej lokalizacji np. Airline Tycoon Evolution (2002), niedawno odzyskała mój szacunek dzięki wprowadzeniu rewolucyjnej serii - Kolekcji Klasyki, godnie kontynuującej tradycję Kolekcję Klasyki Komputerowej. Fakt, że ma ona ogromną wadę - płyty bez indywidualnych nadruków, ale ich zawartość (antologie!) w całości to rekompensuje. Tym bardziej, że udostępnia ona gry Microsoftu (Train/Flight Simulator), które niegdyś były niemiłosiernie drogie (Promise...). Lubię Cenegę za to, że... Dreamfall kosztował mnie 39,90 (Pirates! z Supersellera kupione na promocji w Carrefourze) + 1,22 (konkursowy SMS) ;-), na dodatek sama gra oferuje dwie wersje językowe do wyboru (niestety, po drodze dodając StarF*ck - jedyna moja gra, która zawiera malware - zbyt istotna, by ją zbojkotować, ale może w końcu sprowadzę sensowniejszą wersję ze Stanów).
LUBIĘ Lem za to, że rzadko kiedy tłumaczy swe gry. Na plus należy zaliczyć bardzo grube (klejone!) instrukcje, nawet w budżetowych wydaniach (np. Chris Sawyer''s Locomotion z Best of Atari ma pełną, 100-stronicową instrukcję). Lubię ich też za to, że dali mi wybór dot. wersji językowej przy Broken Swordzie 3.

Jednocześnie cieszę się, że nie wyglądam w tej chwili żadnej premiery, bo naszą polską tradycją (do której złamania potrzeba jeszcze długich lat) jest okropnie długie oczekiwanie na lokalne premiery. Bardzo chciałbym móc kupić grę w dniu europejskiej premiery (oczywiście w oryginalnej wersji językowej) i ewentualnie dokupić do niej patch lokalizacyjny za jakąś dyszkę (koszt produkcji jednej płytki i jej wysyłki z powodzeniem zmieści się w 10 zł).
Cieszę się, że nie czekam na żadną nowość, która miałaby być wydana przez CD Projekt, bo ten - jak już pisałem - tłumaczy na Polski wszystko, co się tylko da - co nie tylko opóźnia premierę, ale często zupełnie zmienia doznania (na gorsze). Nie chodzi tu o same głosy, bo w np. Age of Empires III mi to obojętne (grunt, że odzywki jednostek zostały oryginalne), ale zmiana oryginalnej czcionki na jakieś bazgroły (tu mowa o AOE3 czy Broken Swordzie czwartym) powinna być karana.
Cieszę się, że nie kupuję gier dla "wspaniałych nagród" z klubu gracza Cenegi czy "Wirtualnych Pieniędzy na zakup innych gier", bo korzyści z obu są zerowe (ostatnia prawdziwa okazja, by wykorzystać WPLN była na początku lipca, gdy AOE3 można było kupić za 41,90 - skorzystałem).
Cieszę się, że nie kupuję wielu nowości CDP czy Cenegi, bo wkurzają mnie te grube opakowania. O ile pudełka DVD można wsunąć do stojaka, to nie da się tak zrobić z "grubasami", bo nie dość, że nie ma takich stojaków, to "grubasy" mają dookoła tekturkę i czasami jakieś dodatkowe papiery. Wielkie opakowanie ma sens, gdy w środku jest pięć płytek (vide FarCry), ale nie jedno DVD (ot np. Dreamfall)! Przed laty był duży karton, w nim wszelakie papiery, a w niewielkim, plastikowym opakowaniu (tzn. czasami było duże, bo w środku było wiele płyt, np. The Longest Journey, ale nadal to-to mniejsze od tej grubej paskudy) płytki. Karton leżał grzecznie nieruszany, używało się tylko plastikowego opakowania. Jako że były tam zawiasy - pudełko było ciężkie do zniszczenia. Tymczasem pudełka DVD (oraz im podobne) z czasem pękają na zawiasach, bo taka jest natura materiału, z którego są wykonane.

Wybaczcie, jeżeli gdzieś popełniłem drobny błąd - ta wiadomość zrobiła się długa i nie mam już siły wszystkiego przeglądać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2007 o 13:50, vear napisał:

Gothic to kupa. RPG to bagno ;-P I nie będę tu mówić, że coś jest megahitem dlatego, że takim
okrzyknęli go recenzenci. Dla mnie dobrą grą jest tylko i wyłącznie taka, którą sam za wyśmienitą
uznam.


Nic do tego nie mam - w końcu najbardziej liczy się własne zdanie, ale grunt to umiejętność dostrzegania czegoś co niekoniecznie kochamy ;]

Marcilek napisał:
"Przecież CD Projekt wydaje super gry, a Cenega się chowa!!"
Pytam się teraz właśnie tego usera: jakie to super gry wydaje CDP?? Możesz podać przykłady?? Jeśli coś piszesz to należy podać agrument. Temat "wiernych fanów CDP którzy nie potrafią podać sensownego argumentu" był już wałkowany w tym temacie i mam jedno zdanie o Was: WAZELINIARZE.

Dnia 04.02.2007 o 13:50, vear napisał:

Nie kupuję wielu nowości, ale jeżeli nadchodzi coś ciekawego - nie
rozpatruję tego w kategoriach "CDP lubię, LEMa nie"


To o czym piszesz niestety ma zastosowanie wśród niektórych userów (przynajmniej tak piszą). Nie bardzo wiem co ma dystrybutor do gry - przecież obecnie niemal wszystkie firmy będące na polskim rynku dystrybutorami trzymają poziom - Cenega i CDP największy. Ba! Nawet Techland nie zostaje w tyle ze swoimi produktami. LEM ciągle trzyma ceny i nie robi wielu spolszczeń (a jeśli robi to długo po premierze). EA to wysokie ceny, ale jakość jak i pozostałych wspomnianych wydawców jest wysoka. Owszem zawsze zdarzają się wyjątki, ale każdy popełnia w życiu błędy. Nie rozumiem więc właśnie rozumowania jakie przytoczyłeś (ale ciebie nie dotyczy na szczęście).

Dnia 04.02.2007 o 13:50, vear napisał:

LUBIĘ CD Projekt za to, że ich wydania zawsze były ładne i dopracowane.


Tutaj się zgodzę, ale połowicznie.
Wydanie PESa 6 kilka tygodni po premierze może i było denerwujące dla fanów, ale w zamian dostali w pudełku płytę z patchem i bardzo obszerną, kolorową instrukcję.
Company of Heroes: Kompania Braci to z kolei świetne spolszczenie, które nie psuje klimatu gry, a jedynie pomaga. Instrukcja co prawda niezadowoliła co poniektórych ludzi, ale to byli raczej wierni fani militariów więc dla przeciętnego usera nie powinno to być problemem. Edycja kolekcjonerska to prawdziwy wypas dla fanów.

Patrząc na pudełka Cenegi można powiedzieć, że jest już standardowo, co wcale nie znaczy, że źle.
Przede wszystkim podoba się możliwość wyboru wersji językowej gry. Instrukcjom chyba nie można niczego zarzucić - na pewno widać poprawę i to ogromną w stosunku do tego co dane nam było zobaczyć kiedyś.

Dnia 04.02.2007 o 13:50, vear napisał:

LUBIĘ Cenegę za to, że wprowadziła na polski rynek pojęcie tanich serii


Obecnie zarówno Cenega jak i CDP toczą bój tanich serii i bardzo dobrze.
W Kolekcji Klasyki znajduje się kilka wyśmienitych tytułów jak choćby Mafia, Far Cry, Myst Antologia, Commandos Antologia, Prince of Persia: Piaski Czasu, R6: Raven Shield Złota Edycja, Syberia Złota Edycja, Tropico Antologia.
W zasadzie bez przeszkód mógłbym zagrać w zdecydowaną większą część tych tytułów (odpuściłbym sobie przygodówki). Wszystko to kosztuje 24,99zł, a niejednokrotnie dostajemy więcej niż jedną grę!

CDP wydaje w podobnym segmencie cenowym (5zł taniej) eXtra Klasykę neXt. Tam również znajduje się kilka świetnych tytułów. Za przykład niech posłużą takie tytuły jak: Morrowind, Gothic 2, Heroes IV Złota Edycja, Enter The Matrix, Neverwinter Nigths, Świątynia Pierwotnego Zła, czy ToCA Race Driver 2.

Jak dla mnie tytuły z XKN są mniej warte uwagi bo nie pochodzą z mojego ulubionego gatunku, ale niech to posłuży za przykład jakie głośne tytuły oferują obie serie.

Dnia 04.02.2007 o 13:50, vear napisał:

Bardzo chciałbym móc kupić grę w dniu europejskiej premiery (oczywiście w oryginalnej
wersji językowej) i ewentualnie dokupić do niej patch lokalizacyjny za jakąś dyszkę (koszt
produkcji jednej płytki i jej wysyłki z powodzeniem zmieści się w 10 zł).


Nadzieje słuszna, ale problem w tym, że kwota jaką dane byłoby zapłacić byłaby większa gdyż trudniej jest sprzedać spolonizowaną wersję gry za granicą niż jej oryginalne wydanie. Cenega jednak rozwiązuje ten problem połowicznie wydając grę w podwójnej wersji językowej - zawsze to coś - przynajmniej jeżeli nie pasuje Ci polska wersja gry odpalasz sobie oryginał.

Dnia 04.02.2007 o 13:50, vear napisał:

Cieszę się, że nie czekam na żadną nowość, która miałaby być wydana przez CD Projekt, bo ten
- jak już pisałem - tłumaczy na Polski wszystko, co się tylko da - co nie tylko opóźnia premierę,
ale często zupełnie zmienia doznania (na gorsze).


Wydaje mi się, że CDP dzięki temu właśnie może wprowadzać wPLN. Dlaczego? Otóż wywalcza niską cenę u producenta w zamian za to, że gra pojawi się w polskiej wersji przez co jak pisałem wyżej będzie tańsza.
Kto kupi grę w zwykłym sklepie nieco przepłaci. Kto kupi na gram.pl nie przepłaca, o ile tylko kupuje większą ilość gier - inaczej koszt przesyłki niemal równa się czasami z tym co zaoszczędzimy. Tym sposobem z sugerowanej ceny detalicznej jaką przyszło by nam zapłacić za oryginalne wydanie płacimy mniej kasy (właśnie tę część jaką pokrywamy wPLNami). wPLN to tylko przykrywka dla tej akcji.

Dnia 04.02.2007 o 13:50, vear napisał:

Cieszę się, że nie kupuję gier dla "wspaniałych nagród" z klubu gracza Cenegi czy "Wirtualnych
Pieniędzy na zakup innych gier", bo korzyści z obu są zerowe (ostatnia prawdziwa okazja, by
wykorzystać WPLN była na początku lipca, gdy AOE3 można było kupić za 41,90 - skorzystałem).


Jeżeli już jesteśmy przy tych promocjach to napiszę to tak:
wPLN dają ci zniżkę na gry w sklepie gram.pl, ale ciągle Ci przybywają aż w końcu nie masz co z nimi zrobić.

Cenega zastosowała moim zdaniem lepsze rozwiązanie w tej sprawie. W ich sklepie możesz kupić gry taniej (o 10-20zł w zależności od promocji), a dodatkowo dostajesz tyle punktów ile kosztowała gra (czyli 100zł = 100 punktów, liczba wPLN jest mniejsza od wartości).
Gry u Cenegi kupujesz więc nie wydając na to żadnych punktów czy dodatkowej (wirtualnej kasy)! Punkty sumują Ci się na koncie, a następnie wymieniasz je (kiedy tylko ruszy Klub Gracza). Punkty później wymieniasz na nagrody/gadżety więc siłą rzeczy na coś je wykorzystasz, a nie leżą bez sensu na koncie.

Dnia 04.02.2007 o 13:50, vear napisał:

Cieszę się, że nie kupuję wielu nowości CDP czy Cenegi, bo wkurzają mnie te grube opakowania.


Ja mam wręcz odwrotne odczucia.
Przyzwyczaiłem się do tych "grubasków" i dziwię się jeśli widzę wydanie gry za 150zł od EA w zwykłym pudełku DVD z 25% nadrukiem na płycie. Wygląda to nieco żenująco, ale przynajmniej co do zawartości to nie ma problemów ;]

To chyba wszystko - jak jeszcze coś przyjdzie mi do głowy to napiszę o tym ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze jak gra jest spolszczona do nie mozna wybrać wersji angielskiej, tylko od razu trzeba kupować inną wersje językową i często bywa tak ze o wiele droższą... bo orginalną taką jaką ją zrobił producent...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2007 o 22:29, Paoro napisał:

Szkoda ze jak gra jest spolszczona do nie mozna wybrać wersji angielskiej, tylko od razu trzeba
kupować inną wersje językową i często bywa tak ze o wiele droższą... bo orginalną taką jaką
ją zrobił producent...


U Cenegi masz wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2007 o 22:30, Markus89 napisał:

> Szkoda ze jak gra jest spolszczona do nie mozna wybrać wersji angielskiej, tylko od razu
trzeba
> kupować inną wersje językową i często bywa tak ze o wiele droższą... bo orginalną taką
jaką
> ją zrobił producent...

U Cenegi masz wybór.

Nie do końca. Co prawda Cenega oferuje rozmaite opcje wersji językowych (angielska, polska, polska + angielska), ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Bo jeśli lokalizacja jest dobra to Cenega jest dumna przez następnych parę miesięcy, a jeśli ma ewidentne błędy (vide Codename Panzers I i Hitman: Kontrakty) twierdzą, że to nie ich wina, tylko dewelopera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie tyczy sie to CDP i LEM... (pamiętam chodzby Doom 3 - 99 zł polska wersja i 199 zł angielska i inne gry podobnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jednej z wypowiedzi spotkałem się ze stwierdzeniem, że Cenega dodaje bonusy do gier. Ha! Ha! Żadnych bonusów nie ma (bo KGC nie istnieje), a jedyne atrakcje do konkursy i tańsze gry w sklepie, ale nie ma nawet tych "darmowych" zniżek na pizzę i do kina. Szanowni Państwo! Klub Gracza Cenega to śmiech na sali, bo Cenega zakończyła projekt szóstego dnia rozwoju (o czym świadczy regulamin dostępny na jej stronie). Proszę sobie nie robić żartów, że KGC konkuruje z Gram.pl, bo żadnego klubu nie ma!!!

20070204223734

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ciach

Dnia 04.02.2007 o 22:35, polonia11 napisał:

Nie do końca. Co prawda Cenega oferuje rozmaite opcje wersji językowych (angielska, polska,
polska + angielska), ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Bo jeśli lokalizacja jest
dobra to Cenega jest dumna przez następnych parę miesięcy, a jeśli ma ewidentne błędy (vide
Codename Panzers I i Hitman: Kontrakty) twierdzą, że to nie ich wina, tylko dewelopera.



Oj przepraszam nikt nigdy nie powiedział że polonizacja jest winą developera. To że M&M antologia była bez audio było spowodowane iż takiego dostaliśmy mastera. Hitman faktycznie był zwalony ale w wersji World of jest już poprawiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2007 o 22:41, polonia11 napisał:

W jednej z wypowiedzi spotkałem się ze stwierdzeniem, że Cenega dodaje bonusy do gier. Ha!
Ha! Żadnych bonusów nie ma (bo KGC nie istnieje), a jedyne atrakcje do konkursy i tańsze gry
w sklepie, ale nie ma nawet tych "darmowych" zniżek na pizzę i do kina. Szanowni Państwo! Klub
Gracza Cenega to śmiech na sali, bo Cenega zakończyła projekt szóstego dnia rozwoju (o czym
świadczy regulamin dostępny na jej stronie). Proszę sobie nie robić żartów, że KGC konkuruje
z Gram.pl, bo żadnego klubu nie ma!!!

Za to cdp ma full zniżek, dziś krowa pralkę sobie kupiłem krowa co za ludzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że CDP wypracował sobie na naszym rynku pozycję równie pewną, co CD-A, na rynku czasopism i jest nie do ruszenia jak niektórzy panowie w rządzie ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2007 o 11:05, Marcilek napisał:

przeciez CD Projekt wydaje super gry , a Cenega się chowa !! Pozdro dla pracowników CD Projekt
!!


jak widze takie posty to mam ochotę strzelać. Moze jakieś konkrety człowieczku?? no chyba ze wolisz wchodzić bez wazeliny....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2007 o 11:05, Marcilek napisał:

przeciez CD Projekt wydaje super gry , a Cenega się chowa !! Pozdro dla pracowników CD Projekt
!!


Możę i masz rację, ale zauważcie na wydania różnistych gier niezależmnie od ceny, a mianowicie w EKN płacimy 20 zł i mamy drubego boxa, poradnik wraz z instrukcja i wysokiej jakości wytłoczoną płytę, w KK nie mamy poradnika tylko instrukcję i jakość tłoczenia płyt jest o wiele gorsza. Namet edycje kolekcjonerkie są lepsze w CD-Project, więcej rzeczy np. album, plakaty, pudełko z edycją itp., a tam fuszerka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2007 o 02:59, Dantey napisał:

Trzeba przyznać, że CDP wypracował sobie na naszym rynku pozycję równie pewną, co CD-A, na
rynku czasopism i jest nie do ruszenia jak niektórzy panowie w rządzie ;P


No może i tak tylko że CDA ma tendencję spadkową tak mi się wydaję, a CDP cały czas trzyma 1 stały dobry poziom. Cenega troche od nich odstaje jednak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2007 o 07:40, piotrek-heroes napisał:

Możę i masz rację, ale zauważcie na wydania różnistych gier niezależmnie od ceny, a mianowicie
w EKN płacimy 20 zł i mamy drubego boxa, poradnik wraz z instrukcja i wysokiej jakości wytłoczoną
płytę, w KK nie mamy poradnika tylko instrukcję i jakość tłoczenia płyt jest o wiele gorsza.
Namet edycje kolekcjonerkie są lepsze w CD-Project, więcej rzeczy np. album, plakaty, pudełko
z edycją itp., a tam fuszerka ;)


Jeśli już o Kolekcji Klasyki vs Extraklasyka, to jednak w KK jest sporo antologii i za 25 zł dostajemy 3 gry, a nie jedną. I proszę bez tekstu, że przecież w XKN jest saga Heroes''ów. Ta saga byłaby coś warta, gdyby włożyli tam jeszcze część czwartą, a tak... tylko dla mega fanów. Fakt, że w XKN są grubsze pudełka, ale to też kwestia gustu, jakie kto woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2007 o 08:24, sferis napisał:

Jedyną wadą ostatnio według mnie jest to, że wydają bardzo mało gier

No zgadzam się z toba ale można kupic gry na kazdą konsole tutaj to wielki + aha i jest bardzo duzo zniżek i są wPLN cotez jest + :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej drazni fakt, iz Cenega czesto nie ma zamiaru poprawiac zbabolonych przez siebie gier. Przyklad? Civilization 3 Play the World z KK. Dodatek nie zostal nawet spolszczony (!!), trzeba sie ostro nagimnastykowac z instalacja i uruchomieniem. A samo Civ3 z tego wydania m.in. nie zapisuje high score. Nathanadler, nie wstyd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2007 o 02:59, Dantey napisał:

Trzeba przyznać, że CDP wypracował sobie na naszym rynku pozycję równie pewną, co CD-A, na
rynku czasopism i jest nie do ruszenia jak niektórzy panowie w rządzie ;P


Każdego tytana można zwalić z priedestału, wystarczy chcieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2007 o 08:53, Garett napisał:

Mnie najbardziej drazni fakt, iz Cenega czesto nie ma zamiaru poprawiac zbabolonych przez siebie
gier.


Napisałeś często a podałeś jeden przykład. Ja jako odezwę na tego posta mogę podać tytuł NWN 2, do którego fani nie mogą się doczekać patcha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2007 o 09:33, Markus89 napisał:

Napisałeś często a podałeś jeden przykład.


Tak spierdzielone wydanie civ3 nie wystarczy i chcesz kolejnych przykladow? Mark of Chaos i patch 1.6, Far Cry z KK i patch 1.4, Faces of War i patch 1.04a, Premierowy GTR2 i brak patcha 1.1, wyzej wymieniona Antologia M&M i sciezki audio wraz z Hitmanem Contracts z SS...

Co do NWN2 to nieoficialny 1.04 nie wyszedl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować