• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Akashi

Wiedźmin - oficjalny temat Pomocy Technicznej

Pytanie

Jeżeli masz jakiś problem z zainstalowaniem gry Wiedźmin, albo uruchamiasz grę i pojawia Ci się czarny ekran lub gdy nie masz zielonego pojęcia czemu nagle pojawia się jakiś komunikat podczas gry to ten temat powstał właśnie z myślą o Tobie.

W tym temacie możesz zgłaszać swoje problemy dotyczące wszystkich problemów z instalacją, uruchomieniem czy działaniem gry Wiedźmin.

Zachęcamy także do czytania postów poprzedników. Możliwe, że jakiś użytkownik napotkał się na taki sam problem jak Ty i umieścił we wcześniejszych postach rozwiązanie problemu.
Co może zaoszczędzić czasu oczekiwanie na odpowiedz.

Temat ten poświęcony jest tylko problemom związanych z kwestiami technicznymi, wszystkie inne rozmowy na temat gry proszę prowadzić w temacie:
Wiedźmin (The Witcher) - temat ogólny” pod poniższym linkiem: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=851&tpage=1

Oczywiście przed zgłoszeniem jakiegoś problemu proponujemy najpierw upewnić się, że dany problem nie został opisany w naszej bazie Pomocy Technicznej pod poniższym linkiem: http://www.gram.pl/pomoc_lista.asp?g=895 oraz czy posiadany komputer spełnia minimalne wymagania gry, a także czy posiada najnowsze sterowniki.

Wymagania gry znajdują się pod poniższym linkiem jeżeli macie jakieś wątpliwości czy gra będzie wam działać sprawdźcie najpierw wymagania zanim zaczniecie zadawać kolejne niepotrzebne pytania: http://www.gram.pl/pomoc_problem.asp?g=895&p=1798
Jeżeli konfiguracja komputera nie spełnia minimalnych wymagań niestety nie ma szans by gra się uruchomiła czy działała prawidłowo.

Wszystkie posty nie związane z problemami czy kwestiami technicznymi będą usuwane!!!

W przypadku problemów związanych z zamówieniami oraz dostawą zamówionych w sklepie gram.pl proszę kontaktować się z obsługą sklepu poprzez formularz kontaktowy: http://www.gram.pl/kontakt_formularz.asp?r=4 lub telefonicznie (022) 519-69-68

Więcej informacji na temat sklepu znajdziecie na stronie http://www.gram.pl/sklep_pomoc.asp

Wymagania gry
minimalne:

Microsoft ® Windows ® XP Service Pack 2, Vista (System Operacyjny musi posiadać dostępne aktualizacje)
Procesor: Intel Pentium 4 2.4GHz lub AMD Athlon 64 +2800
Pamięć RAM: 1024 MB RAM w przypadku Microsoft ® Windows ® XP / 1536 MB dla Microsoft ® Windows ® Vista
Karta graficzna: 128 MB Video RAM, z obsługą DirectX9 Vertex Shader/ Pixel Shader 2.0 (NVIDIA GeForce 6600 / ATI Radeon 9800)
8.5 GB wolnego miejsca na dysku twardym
Karta dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0c
Napęd DVD

zalecane:
Microsoft ® Windows ® XP Service Pack 2, Vista (System Operacyjny musi posiadać dostępne aktualizacje)
Procesor: Intel Core 2 Duo 2.13 GHz lub AMD X2 5600+
Pamięć RAM: 2 GB RAM Karta graficzna: NVIDIA GeForce 7900 GTX / ATI Radeon X1950 PRO
8.5 GB wolnego miejsca na dysku twardym
Karta dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0c
Napęd DVD


Pozdrawiamy
Zespół Pomocy Technicznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3273 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Witam,

To mój pierwszy post tutaj, ale do rzeczy.

Wiedźmin wyłącza mi się tuż po zakończeniu Prologu, w trakcie wczytywania kolejnego aktu, bodajże Przedmieść Wyzimy. Z tego, co zauważyłem na forum, ten problem doskwiera jeszcze kilku osobom. Jedna z nich twierdziła, że udało się jej to obejść instalując sterowniki pochodzące od producenta karty, nie układu.

Mój sprzęt to:
Athlon 64 4200+ (na złączu 939),
2 GB RAMu,
Radeon X800XL (produkcji Gigabyte''a; chłodzony pasywnie).

Gram pod kontrolą Windowsa XP. Próbowałem sterowników 7.10 oraz 7.9 od ATI, a później sterowników Gigabyte''a opartych na jakimś starym Catalyscie. Na wszystkich gra wyskoczyła do systemu w tym samym miejscu. Jako rozmiar pliku stronicowania ustawiłem równe 4GB (czyli maksymalną przestrzeń adresową 32-bitowego Windowsa).

Przede wszystkim chciałbym się dowiedzieć, czy programiści rozpoznali ten błąd i czy próbują opracować na niego jakąś łatkę. Poza tym chętnie dowiedziałbym się, czy jeszcze ktoś, poza mną i tymi kilkoma osobami z poprzednich postów napotkał na ów problem. Wreszcie, ciekawi mnie, kiedy spodziewać można się kolejnego patcha. A na końcu dodam, że byłbym zachwycony, gdyby na mojego posta odpowiedział któryś z opiekunów forum lub któryś z programistów odpowiedzialny za pisanie łatek.

Ze swojej strony chętnie pomogę w każdy możliwy sposób. Jeśli to będzie konieczne, mogę spróbować przesłać dumpa, wyniki z dxdiaga, cokolwiek. Chciałbym po prostu, żeby moje ciężko uciułane studenckie grosze się nie zmarnowały, no i chciałbym skończyć grę, która naprawdę mi się spodobała.

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Przepraszam, że śmiecę, ale nie widziałem nigdzie opcji edycji własnego posta...

Zapomniałem dodać, że mam wrażenie, iż błąd z wczytywaniem się Wyzimy (po przejściu Prologu) przytrafia się jedynie użytkownikom Radeonów. Nie wszyscy, którzy skarżyli się na ową przypadłość podali, z jakiego sprzętu korzystają, ale Ci, którzy to zrobili, mieli Radeony. Za kilka dni będę miał na chwilę Geforce''a i wtedy chętnie to sprawdzę.

Tymczasem spróbuję jeszcze kilka innych sterowników, a poza tym prób kontaktu z ludźmi, którzy mieli/mają ten problem.

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.11.2007 o 21:17, pazdersk napisał:

Witam
xp prof
7950gx2 core2duo e6600 2G
pytanie czemu gra chodzi tylko na jednym rdzeniu prof (czy to tylko u mnie tak czy to normalne)


zainstaluj hotfix ms do dwurdzeniowcow
koncowka 256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 21.11.2007 o 07:46, Gregix napisał:

zainstaluj hotfix ms do dwurdzeniowcow
koncowka 256


To nic nie zmienia.
Posiadając owy Fix:
WindowsXP-KB896256-v4-x86-PLK

A dodatkowo AMD DualCore Driver 1.3.2.0053 September 2007
oraz AMD DualCore Optimizer August 2007
Dostępne odpowienio na:
http://www.amd.com/us-en/Processors/TechnicalResources/0,,30_182,00.html

na przykład Opteron:
http://www.amd.com/us-en/Processors/TechnicalResources/0,,30_182_871_9033,00.html

Gra zachowuje się identycznie.

Dla przykładu Q4 załatany z włączonym MultiCore wykorzystuje obydwa jądra (to dowód na poprawną instalację sterowników)

Podobno Wiedźmin był optymalizowany pod 2 jądra - wygląda na to, że jednak nie. Albo też obsługa została wyłączona ze względu na problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Witam, chcialem pdac konfig na ktorym udalo mi sie urtuchomic gre i dziala ona wbrew pozorom bardzo bardzo, przy pewnych ograniczeniach:))

Athlon 1.6 podkrecony na 2.4, 1 Gb RAM, Radeon 9600 (256)

Przeszedlem prolog i 1 akt i to calkiem niezle, nie wiesza sie (jak narazie), pierwsze wczytanie fakt troche trwa ale kolejne juz w przyzwoitym czasie gra z patchem 1.1a

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ponawiam Problem bo nikt nie jest w stanie mi pomóc:
No witam szanowne grono!
Więcpowiem słów kilka o grze najpierw a potem prejde do meritumm.
Gierka bardzo ładna, demko bajka, grywalność i grafika bardzo łądna, pomysł juz troch ograny ale generalnie bajka. Tylko ma jeden mankament na moim sprzecie juz sobie nie pogram i co gorsza nie wiem czemu....
Sprzęt:
Intel core duo 1,86
Grafika Ge force GT 7600
Pamięc Ram 3 GB Patriot
System VISTA 64 bit

Poprawki zainstalowane wszystkie, zarówno do systemu (oryginalny) jak i do gry (oryginał).

Problem polega na tym, że przy ustawieniach zalecanych grafiki dla danej karty (detale i rozdzielczosc), gra wyskakuje mi do sytemu, co czasem jest poprzedzone miganiem ekranu ekwipunku itp (poziome paski i wyskoczenie do systemu. Cała zabawa zakończona komentarzem "program the witcher przestał działać, poinformujemy cie o dostepnym rozwiazaniu tego problemu.
Skutek jest taki, że przestałem wogole grac, i czekam na nastepnego patcha, niestety takiego ciagle brak.
sterowniki do karty aktualne.
Ludzie pomóżcie, bo to 100 w błoto wywalona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

@RobeN

jeśli chodzi o to by gra wykorzystywała 2-4 rdzenie PO zainstalowaniu hotfix m$ plus(lub nie) amd dc optimizera(wraz z driverem do x2, nie pamietam wersji) to należy jeszcze, tyle ze to upierdliwe, zrobic drop do pulpitu>>ctrl+alt+del = meneger zadan, znaleźć proces witcher.exe, 2 klawisz myszy(ppm) i znaleźć konigacje(na samym dole listy), i tylko dać OK, nie wybierac na jakim rdzeniu ma chodzić, domyślnie są 2 zaznaczone

wiem, bo gdzies o tym czytałem, że tę tzw konigację można ustawić też za pomocą skrótu do danej aplikacji, niestety nie mam przepisu na to jak to zrobić...i czy to akurat w przypadki wieska zadziałało by z automatu

PO tym zabiegu witcher.exe lata już na 2 lub wiecej rdzeniach...raz to włączam, raz nie, musze znowu, bo jestem teraz w handlowej - NIE MAM POJęCIA BAZUJąC NA DOSWIADCZENIACH Z PROLOGU, OKOLIC czy to coś daje...bo tam mi chodziło płynnie
@jojownik
może to grafa(sterownik) - polecam ze swej strony XG 167,26 http://www.tweakforce.com/modules.php?name=Downloads&d_op=getit&lid=89

masz może przekręcone coś?może jakiś komponent nie daje rady...ram, coś na płycie gł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

THX

Ale mi głównie chodzi nie o to JAK MOŻNA ZROBIĆ, tylko, że gra powinna z miejsca wykorzystywać 2 rdzenie, bądź powinny po instalacji powstawać różne skróty, które umożliwiałyby odpalenie gry.
Znaczna mniejszość użytkowników będzie bawiła się w takie zabiegi (dosłownie margines).

Problem ze SLi działającym tylko w oknie (tu opieram się na relacjach innych) również jest ciekawy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jest darmowy programik do Automatycznego Przydzielania Wątków.
Najnowsza wersja na stronie domowej:
http://www.geocities.com/edgemeal_software/SetAffinity/index.htm

Może komuś się przyda. Tworzy profil w swojej bazie danych i opcjonalne Ręczne bądź Automatycznie (po wykryciu danego procesu) ustawia wybraną opcję CPU 0/CPU 1/CPU 0+1

Inne możliwości - np. imagecfg.exe (w MS Resource Kit / Toolsach NT/2000) może zmienić na stałe przydział (zmienia plik wykonywalny - należy zrobić backup) na dowolne jądro (nie da się ustawić kilka jednocześnie) => jednak ten program skoro ingeruje w plik wykonywalny może być traktowany jak w pewien sposób nielegalny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Czyli jeżeli dobrze was zrozumiałem, to domyślny skrót tworzony na pulpicie bądź w grach (na Viście) powoduje, że Wiedźmin działa tylko na jednym rdzeniu? :-/

P.S. Ponowię pytanie :) Czy AMD DualCore Optimizer działa także na Viście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 21.11.2007 o 15:34, RakuPL napisał:

Czyli jeżeli dobrze was zrozumiałem, to domyślny skrót tworzony na pulpicie bądź w grach (na
Viście) powoduje, że Wiedźmin działa tylko na jednym rdzeniu? :-/


Standardowo witcher.exe odpala się tylko na 1 jądrze.

Dnia 21.11.2007 o 15:34, RakuPL napisał:

P.S. Ponowię pytanie :) Czy AMD DualCore Optimizer działa także na Viście?

Z tego co wiem Vista już nie wymaga DCOptimizer - ma wszystkie łaty w sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 21.11.2007 o 15:39, RobeN napisał:

Standardowo witcher.exe odpala się tylko na 1 jądrze.

Czyli rozumiem, że domyślnie nie wykorzystuje pełnej mocy mojego procesora :( No ale jeżeli ustawienie korzystania z obu rdzeni przez grę jest takie proste jak napisał Gregix, to spoko :)

Dnia 21.11.2007 o 15:39, RobeN napisał:

Z tego co wiem Vista już nie wymaga DCOptimizer - ma wszystkie łaty w sobie.

No ja wiedziałem, że nie wymaga driverów od AMD, niestety na ich stronie nie było żadnej informacji nt. Optimizera (tzn. dla jakich systemów jest przydatny) tym bardziej dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 21.11.2007 o 15:55, RakuPL napisał:

> Standardowo witcher.exe odpala się tylko na 1 jądrze.
>
Czyli rozumiem, że domyślnie nie wykorzystuje pełnej mocy mojego procesora :( No ale jeżeli
ustawienie korzystania z obu rdzeni przez grę jest takie proste jak napisał Gregix, to spoko
:)

Tyle, że sposób Gregixa jest jednorazowy. Przy każdym uruchodzmieniu gry trzeba robić to od nowa.
Programik, do którego dałem Link robi to Za Ciebie - Ty ustawiasz Raz (tworzysz Profil) a on Automatycznie przypisuje 2 jądra do danej aplikacji w momencie jej uruchomienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 21.11.2007 o 15:59, RobeN napisał:

Programik, do którego dałem Link robi to Za Ciebie - Ty ustawiasz Raz (tworzysz Profil) a on
Automatycznie przypisuje 2 jądra do danej aplikacji w momencie jej uruchomienia.

Tyle tylko, że na stronie podają, że jest not recommended for Windows Vista :/ No a właśnie u mnie Wiedźmin działa na Viście, hmm...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dziwne, u mnie domyślnie Wiedzmin wykorzystywal 2 procki, a i tak sie czasami z lekka tnie. Odpalam go na rozdzielczosci 1024x768 przy ustawieniach na full. Moj sprzet to
CPU: AMD Athlon 4400+ CualCore
MB: Gigabyte GA-MA69VM-S2
Ram: 1BG
Grafika: ATI Radeon DH 2600 Pro 512MB

Najbardziejn denerwujace jest to oczekiwanie na wszytanie lokacji. Co dziwne bez wzgledu czy lokacja jest rozbudowana (Obrzeza Wyzminy) czy tez malenka (opuszczone domostwo) czas ladowania jest podobny (niemilosniernie dlugi). Jak dotad zadnych efektow ubocznych nie zauwazylem (oprocz klatkowania podczas gry, czy tez filmikow).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.11.2007 o 09:11, maroro napisał:

....musze sie skontaktowac z dzialem technicznym, bo widze ze nikt nie mial podobnego problemu...


Bo mało kto w Polsce ma takiego kompa :) ....swojego czasu też władowałem w mój komp 3500zł.....co to była za maszyna....sam proc kosztował 1200zl....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

małe sprostowanie, dopiero w domu zerknełem, że to koligacja(affinity) a nie konigacja jest :P

co do docinek, szarpania, długiego czasu wgrywania - na moim 2.5 tygodniowym systemie wxpsp2, zoptymalizowanym pod gry, z łatami ms, nowe stery creative x-fi(w ogole to mam 2,55ghz x2 amd, 2gb ram, 7900gs 512 mb @580/1400) ite pe itede, cachemanxp poustawiał cache, swap na stałe 1gb na osobnej, fat16 partycji

no więc po odpaleniu wyzimy handlowej całkowite zuzycie pamięci mam na poziomie 1,7gb (wolne ~260mb ram) i 80 MB na swapie(tego to musze sie pozbyc, ale nie pamietam gdzie sie to robiło, by jądro było w ram a nie w swap)

WIęC 1 GB TO ZA MAłO - GRA BEDZIE SIę CIąć BO DOCZYTUJE Z HDD

swoją droga przetestuję ten program do auto affinity od RobeN
jak nie pomoże to znow podkręce procesor, może 2.7ghz wystarczy na handlową, bo mam jakieś 10 klatek... i to widać, w dodatku przeszkadza w nocy jak poluje na salamandry i inne potwory w trafieniu w nie(ra o mało nie zabilem straznika, bo miałem grupowy ;/ i go ciachnełem przez przypadek)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować