Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 04.08.2008 o 12:05, ziptofaf napisał:

A czemu nie chcesz się przesiąść na IPS? Bo już masz (pewnie nie tak dawno kupiony) niezły
monitor na matrycy TN. Głupio przyznać się, że popełniło się pewien błąd przy zakupie.
To normalne...


Bo nie widze takiej potrzeby swoj monitor mam juz dokladnie rok czasu i poki co nie przesiadam sie na nic innego, natomiast jesli by ktos dal mi taka kase jaka ja chce za monitor wziasc to pewnie bym kupil TN tyle ze 24 FULL HD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 12:13, MLODY2K6 napisał:

Bo nie widze takiej potrzeby swoj monitor mam juz dokladnie rok czasu i poki co nie przesiadam
sie na nic innego, natomiast jesli by ktos dal mi taka kase jaka ja chce za monitor wziasc
to pewnie bym kupil TN tyle ze 24 FULL HD


Hmmm...ja planuję wydać na monitor w najbliższym czasie 1600 zł (22" IPS), bo mi FullHD do niczego niepotrzebne. Mi tylko zależy na jakości obrazu, a IPS znacznie wyprzedza TN pod tym względem. Zresztą 24" to za dużo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Jednak wezmę 19" monitor bez panoramy. Widziałem go w akcji, pięknie wygląda i jakość niesamowita. Gry z pewnością na nowym sprzęcie będą świetnie chodzić na nim. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was ma doświadczenia z poniższym monitorem?
http://www.gral.pl/preview/Belinea/Belinea20_cali_LCD2080S21600x1200P-MV A8msDVIpivotsrebrnoczarny_12.html
Możliwości/Cena są wielce zadowalające, szczególnie matryca P-MVA i 20" przy rozdzielczości 1600x1200 a nie żaden Wide:)
Tylko to jest Belinea, a słyszałem różne opinie na temat firmy (na plus i na minus:)

P.S. Dam link ze Skąpca bo tamten się dziwnie dzieli.
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/179086

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2008 o 06:41, KrzysztofMarek napisał:

Do zwolenników Visty trudno mnie zaliczyć, tym niemniej do nowego komputera jakiś system
operacyjny będziesz pewnie musiał kupić, bo stary XP masz pewnie w wersji OEM, czyli
przywiązany do chipsetu płyty głównej?
A skoro tak, czy inaczej musisz sytem operacyjny kupić, to dlaczego nie Vistę? Cena ta
sama, co XP.

Ja również nie jestem zwolennikiem Visty... czytałem o niej dosyć dużo (głównie złych rzeczy) , a kolega jeszcze mi mówi, że żałuje zakupu, bo mu proste programy wolno działały (to było mniej więcej jak ona wychodziła, a jako, że jest fanatykiem nowych technologii to kupował w ciemno i się nie przejmował ceną ani uprzedzeniami) .
Uwierz mi, komputer będzie dla mnie do grania głównie, a ja dosyć już byłem sfrustrowany faktem, że o nowych grach to mogę najwyżej poczytać recenzje, a nie pograć płynnie. Jak ja widzę, że Vista już więcej ramu potrzebuje to nie chcę nawet o niej słyszeć (no dobra, 4gb będę miał, a co później? nie chcę znowu być z tyłu, bo jak wyjdzie gra, która potrzebuje dajmy na to te 4gb pamięci na XP, a na Viście 8gb...)

Co do XP to ja nie wiem, mam go na płytce, a nie pamiętam w jakim był wydaniu. Jak go dostałem od taty to jeszcze za bardzo nie wiedziałem, co to wydanie BOX czy OEM. Po prostu kazałem zainstalować ojcu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 18:31, ziptofaf napisał:

/.../

Jaki konkretnie model?

Jeszcze nie wiem, a muszę się zastanowić. A jaki ty mi radzisz? (może gdzieś tak za 1000 zł, chciałbym dobry)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 18:31, Szak00 napisał:

Czy ktoś z was ma doświadczenia z poniższym monitorem?
http://www.gral.pl/preview/Belinea/Belinea20_cali_LCD2080S21600x1200P-MV A8msDVIpivotsrebrno-czarny_12.html
Możliwości/Cena są wielce zadowalające, szczególnie matryca P-MVA i 20" przy rozdzielczości
1600x1200 a nie żaden Wide:)
Tylko to jest Belinea, a słyszałem różne opinie na temat firmy (na plus i na minus:)


opinia - http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/179086_komentarze/
W podobnej cenie (130 zł więcej, jak dobrze poszukasz) jest NEC 20WGX2 PRO na matrycy S-IPS, gdybyś jednak nie był przekonany do tej Belinei. Choć moim zdaniem to raczej udany produkt (na pewno lepszy niż dowolny monitor na TN)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 18:36, ziptofaf napisał:

opinia - http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/179086_komentarze/
W podobnej cenie (130 zł więcej, jak dobrze poszukasz) jest NEC 20WGX2 PRO na matrycy
S-IPS, gdybyś jednak nie był przekonany do tej Belinei. Choć moim zdaniem to raczej udany
produkt (na pewno lepszy niż dowolny monitor na TN)

Heh, ja się prawie kompletnie nie znam na monitorach (ale widzę, że ty siedzisz w temacie od dawna) i za bardzo nie wiem, co wybrać... ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 18:32, Kalejdoskop86 napisał:

Jeszcze nie wiem, a muszę się zastanowić. A jaki ty mi radzisz? (może gdzieś tak za 1000
zł, chciałbym dobry)

Za 1099 zł jest Belinea 20" LCD 2080 S2 (www.gral.pl), o którego właśnie pytał Szak00. Ma co prawda 20", ale wadą tego bym nie nazwał.
Do 1000 zł znajdziesz:
Samsung SM971P (990 zł, matryca PVA)
BenQ FP93GP (940 zł matryca MVA)
Ja bym brał tego Samsuga, choć każdy z ww. monitorów ma świetne cechy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 18:40, ziptofaf napisał:

Za 1099 zł jest Belinea 20" LCD 2080 S2 (www.gral.pl), o którego właśnie pytał Szak00.
Ma co prawda 20", ale wadą tego bym nie nazwał.
Do 1000 zł znajdziesz:
Samsung SM971P (990 zł, matryca PVA)
BenQ FP93GP (940 zł matryca MVA)
Ja bym brał tego Samsuga, choć każdy z ww. monitorów ma świetne cechy.

A jaką różnicą jest matryca? :P
Do tej pory miałem tylko jeden LCD (i jeden CRT, ale to przeszłość) i nadal mam, MAG Innovision. Zastanawiałem się na firmą Iiama (czy jakoś tak) , ale sam już nie wiem... ;P
Samsungi podobno są dobre, ale BenQ słyszałem, że również.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 18:54, Kalejdoskop86 napisał:

A jaką różnicą jest matryca? :P

Olbrzymią. Najtańszym typem jest TN. Jego zaletami jest niska cena i czasy reakcji matrycy. Wady - beznadziejny kontrast, kiepskie odwzorowanie kolorów, wąskie kąty widzenia, kiepska jasność. Markowy 6-letni monitor CRT jest lepszy od 80% takich monitorów.
Wyżej plasują się PVA i MVA. Ich zalety to ładne kolory, dobry kontrast, szerokie kąty widzenia, dobrze dobrana jasność oraz miękka kreska (łagodnie wyświetla obraz, w TN-kach krawędzie bywają ostre). Wady - wyższy koszt, dość wolny czas reakcji (czego nie zauważysz, o ile twoją ulubioną grą nie jest UT3)
Na szycie (dla graczy) jest IPS. Łączy zalety PVA i TN - krótkie czasy reakcji, dobre kolory, kontrast itd.. Monitor prawie, że idealny. Wadą jest wysoka cena (najtańszy Nec to wydatek 1200 zł). Ale warto na niego wydać, bo paramery ma świetne. A, zapomnaiłbym dodać, że tylko PVA i IPS mają pełną paletę kolorów - bodajże 18 mld. w stosunku do 262 tys. TN (resztę kolorów TN osiąga poprzez mieszanie istniejących, co sprawia, że z niby 5 ms czasu reakcji robi się 25. I psuje jakość kolorów).

Dnia 04.08.2008 o 18:54, Kalejdoskop86 napisał:

Do tej pory miałem tylko jeden LCD (i jeden CRT, ale to przeszłość) i nadal mam, MAG
Innovision. Zastanawiałem się na firmą Iiama (czy jakoś tak) , ale sam już nie wiem...
;P

Iiyama robi dobre monitory, ale kupując upewnij się, że bierzesz coś na matrycy innej niż TN.

Dnia 04.08.2008 o 18:54, Kalejdoskop86 napisał:

Samsungi podobno są dobre, ale BenQ słyszałem, że również.

Rzucaj kostką :) Serio mówię - oba monitory są na tyle dobre, że ciężko stwierdzić, który lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 19:17, ziptofaf napisał:

Olbrzymią. Najtańszym typem jest TN. Jego zaletami jest niska cena i czasy reakcji matrycy.
Wady - beznadziejny kontrast, kiepskie odwzorowanie kolorów, wąskie kąty widzenia, kiepska
jasność. Markowy 6-letni monitor CRT jest lepszy od 80% takich monitorów.
Wyżej plasują się PVA i MVA. Ich zalety to ładne kolory, dobry kontrast, szerokie kąty
widzenia, dobrze dobrana jasność oraz miękka kreska (łagodnie wyświetla obraz, w TN-kach
krawędzie bywają ostre). Wady - wyższy koszt, dość wolny czas reakcji (czego nie zauważysz,
o ile twoją ulubioną grą nie jest UT3)
Na szycie (dla graczy) jest IPS. Łączy zalety PVA i TN - krótkie czasy reakcji, dobre
kolory, kontrast itd.. Monitor prawie, że idealny. Wadą jest wysoka cena (najtańszy Nec
to wydatek 1200 zł). Ale warto na niego wydać, bo paramery ma świetne. A, zapomnaiłbym
dodać, że tylko PVA i IPS mają pełną paletę kolorów - bodajże 18 mld. w stosunku do 262
tys. TN (resztę kolorów TN osiąga poprzez mieszanie istniejących, co sprawia, że z niby
5 ms czasu reakcji robi się 25. I psuje jakość kolorów).

Czy ten IPS za 1200zł to nie jest jakiś bubel, że np. taki za 2000zł jest lepszy czy coś? Wyjaśnij proszę.
W UT3 grałem w demo (na moim sprzęcie grafika była taka, jakby ktoś zwymiotował) , ale grałem w demo UT 2004 i piękna gra, z pewnością pogram, więc chciałbym monitor wszechstronny (nie tylko do wolnej rozgrywki, ale również do szybkiej) .

Dnia 04.08.2008 o 19:17, ziptofaf napisał:

Iiyama robi dobre monitory, ale kupując upewnij się, że bierzesz coś na matrycy innej
niż TN.

;)

Dnia 04.08.2008 o 19:17, ziptofaf napisał:

Rzucaj kostką :) Serio mówię - oba monitory są na tyle dobre, że ciężko stwierdzić, który
lepszy.

O nie, jako psionik to rzucanie kostką i wybór nie są takie łatwe. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 19:25, Kalejdoskop86 napisał:

Czy ten IPS za 1200zł to nie jest jakiś bubel, że np. taki za 2000zł jest lepszy czy
coś? Wyjaśnij proszę.

Zawsze znajdzie się coś lepszego :) Ale NEC 20WGX2 PRO to nie bubel, a porządny monitor na matrycy S-IPS. Ja myślę, żeby sobie wziąć podobny, tyle, że jeszcze większy (20"...nie, odpada, do Supreme Commander-a za mały o dobre 2 cale:))

Dnia 04.08.2008 o 19:25, Kalejdoskop86 napisał:

W UT3 grałem w demo (na moim sprzęcie grafika była taka, jakby ktoś zwymiotował) , ale
grałem w demo UT 2004 i piękna gra, z pewnością pogram, więc chciałbym monitor wszechstronny
(nie tylko do wolnej rozgrywki, ale również do szybkiej).


Odpowiedzią na twoje potrzeby jest IPS :) Poza tym nawet PVA ma dobre czasy reakcji, które w większości przypadków nie przeszkadzają.

Dnia 04.08.2008 o 19:25, Kalejdoskop86 napisał:

O nie, jako psionik to rzucanie kostką i wybór nie są takie łatwe. ;P

Ja bym brał Samsunga, ale to tylko dlatego, że lubię tę markę :) Albo i Nec-a, gdybym teraz kupował coś na IPS-ie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 19:31, ziptofaf napisał:

Zawsze znajdzie się coś lepszego :) Ale NEC 20WGX2 PRO to nie bubel, a porządny monitor
na matrycy S-IPS. Ja myślę, żeby sobie wziąć podobny, tyle, że jeszcze większy (20"...nie,
odpada, do Supreme Commander-a za mały o dobre 2 cale:))

Ja chcę 19" . ;P

Dnia 04.08.2008 o 19:31, ziptofaf napisał:

Odpowiedzią na twoje potrzeby jest IPS :) Poza tym nawet PVA ma dobre czasy reakcji,
które w większości przypadków nie przeszkadzają.

;)

Dnia 04.08.2008 o 19:31, ziptofaf napisał:

Ja bym brał Samsunga, ale to tylko dlatego, że lubię tę markę :) Albo i Nec-a, gdybym
teraz kupował coś na IPS-ie.

Ja raczej też (również lubię Samsunga) , więc skoro nie ma różnicy to chyba Samsunga wezmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 19:35, Kalejdoskop86 napisał:

Ja raczej też (również lubię Samsunga) , więc skoro nie ma różnicy to chyba Samsunga
wezmę.


Bierz. Nie rozczarujesz się. Matryca PVA to naprawdę dobra rzecz, której nie można nic zarzucić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 19:37, ziptofaf napisał:

Bierz. Nie rozczarujesz się. Matryca PVA to naprawdę dobra rzecz, której nie można nic
zarzucić.

No dobrze, a czy Age of Conan, Gothic 3 albo Gears of War będą dobrze chodzić? Albo UT3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 19:38, Kalejdoskop86 napisał:

No dobrze, a czy Age of Conan, Gothic 3 albo Gears of War będą dobrze chodzić? Albo UT3?

Age of Conan - tak. Gothic 3 - tak. Gears of War - tak. UT3 -...tak. Właśnie doczytałem, że monitor ma czas reakcji 6 ms, a to oznacza, że najlepsze TN-ki są tylko nieco szybsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2008 o 19:42, ziptofaf napisał:

Age of Conan - tak. Gothic 3 - tak. Gears of War - tak. UT3 -...tak. Właśnie doczytałem,
że monitor ma czas reakcji 6 ms, a to oznacza, że najlepsze TN-ki są tylko nieco szybsze.

A co to ten czas reakcji dokładnie? Tj. wiem, ale chciałbym po prostu wiedzieć co to dokładnie... i co by mogło przeszkodzić w działaniu UT3?
(btw, co oznacza to "...tak" ? :> )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować