Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 08.08.2008 o 17:15, ziptofaf napisał:

> (...)



Czyli monitorow na matrycy TN wogule nie oplaca sie brac?Myslalem o 24 bo bym se ogladal filmy hd itp.Masz jakies porownania monitorow i matryc?Chetnie bym poczytal.Znalazlem jeszcze taki monitor tylko ze na matrycy TN

22" LG Flatron L226WA-WN - http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Monitory_w_proporcjach_16_10_panoramiczne_/20 _22__rozdzielczosc_1680_x_1050_/LG/22_LG_Flatron_L226WA_WN/pelny,id,44444/ wydaje mi sie dobry

Jakiej firmy brac monitor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2008 o 13:54, Sycylius napisał:

Czyli monitorow na matrycy TN wogule nie oplaca sie brac?Myslalem o 24 bo bym se ogladal
filmy hd itp.Masz jakies porownania monitorow i matryc?Chetnie bym poczytal.Znalazlem
jeszcze taki monitor tylko ze na matrycy TN


Oglądać filmy na TN-ce??? Przecież one mają badziewny kontrast i kolorów nie trzymają...Lepiej mniejszy monitor, ale lepsze cechy.
http://www.oc-forum.org/index.php?showtopic=23457 - niezbyt dobre porównanie (sprzed roku), ale ciężko znaleźć coś innego...

Dnia 09.08.2008 o 13:54, Sycylius napisał:

22" LG Flatron L226WA-WN - http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Monitory_w_proporcjach_16_10_panoramiczne_/20
_22__rozdzielczosc_1680_x_1050_/LG/22_LG_Flatron_L226WA_WN/pelny,id,44444/ wydaje
mi sie dobry

Taaa, jasne. Kontrast 5000:1 - dynamiczny. Czyli przy oglądaniu filmu będzie na zmianę za jasno i za ciemno (kontrast dynamiczny programowo rozjaśnia jasne obszary i ściemnia ciemne). Jeżeli zależy ci nie na wielkości, a jakości, to bierz MVA lub nawet IPS, bo są znacznie lepsze.

Dnia 09.08.2008 o 13:54, Sycylius napisał:

Jakiej firmy brac monitor?

Samsung, Iiyama, Nec, LG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2008 o 14:04, ziptofaf napisał:

Oglądać filmy na TN-ce??? Przecież one mają badziewny kontrast i kolorów nie trzymają...Lepiej
mniejszy monitor, ale lepsze cechy.


Jak przegladalem monitory na ips to mialy kontrast np 700:1 albo czas reakcji 12ms itp czyli chyba nie za dobrze a kolorow mialy taka sama ilosc jak na matrycy TN

Dnia 09.08.2008 o 14:04, ziptofaf napisał:

Taaa, jasne. Kontrast 5000:1 - dynamiczny. Czyli przy oglądaniu filmu będzie na zmianę
za jasno i za ciemno (kontrast dynamiczny programowo rozjaśnia jasne obszary i ściemnia
ciemne).


Czyli co czym mniejszy kontrast tym lepiej?Czy poprostu najlepiej 3000:1?

Dnia 09.08.2008 o 14:04, ziptofaf napisał:

Jeżeli zależy ci nie na wielkości, a jakości, to bierz MVA lub nawet IPS, bo
są znacznie lepsze.



A sa jeszcze jakie S-IPS i tym podobne czym to sie rozni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2008 o 14:16, Sycylius napisał:

Jak przegladalem monitory na ips to mialy kontrast np 700:1 albo czas reakcji 12ms itp
czyli chyba nie za dobrze a kolorow mialy taka sama ilosc jak na matrycy TN

Hehehe, normalny monitor LCD (na matrycy TN) rzadko kiedy przekracza 400:1. Reszta to kontrast dynamiczny, który się nie liczy. 700:1 w IPS-ie to nieźle, bo tyle ma naprawdę. A co do czasu reakcji - pamiętaj, że IPS ma niewielki rozrzut w czasie reakcji. Monitor LCD TN może i ma 2 ms, ale jest to gray to gray i w rzeczywistości czas dochodzi do 20 ms.

Dnia 09.08.2008 o 14:16, Sycylius napisał:

Czyli co czym mniejszy kontrast tym lepiej?Czy poprostu najlepiej 3000:1?

Im większy tym lepszy. Tyle, że liczy się kontrast rzeczywisty, a nie dynamiczny...

Dnia 09.08.2008 o 14:16, Sycylius napisał:

A są jeszcze jakie S-IPS i tym podobne czym to sie rozni?

Nieistotnymi szczegółami. Tak samo MVA od PVA różni się głównie tym, że produkują je różne firmy.
O, masz tu porównanie IPS-ów z innymi:
http://www.behardware.com/articles/689-7/22-inch-lcd-monitors-the-3rd-wave.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Który z tych monitorów najbardziej nadaje się do podłączenia do Xboxa 360?

SAMSUNG 2243NW (655)
Samsung 2243LNX (665)
Asus VW222S (625)
Asus VW223D (630)

W nawiasach podałem ceny każdego modelu. Co jest najbardziej opłacalnym zakupem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 18:00, Modok napisał:

A do gier na PC też jest bardzo dobry?


Zależy co rozumiesz przez "bardzo dobry". Dla mnie monitory na matrycy TN (czyli właśnie ten Samsung) to max poziom "przeciętny". Ocenę "dobrą" otrzymują markowe produkty na matrycach MVA i PVA (o kilka klas lepsza jakość obrazu niż na dowolnym TN). Ocenę "bardzo dobrą" dostają te na matrycy IPS - 100% droższe od TN, ale i o 100% lepsze moim zdaniem.
PS Ocenę celującą dostałaby ode mnie tylko pewna Iiyama za 20000 zł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 18:00, Modok napisał:

A do gier na PC też jest bardzo dobry?


Tak do gier jest spoko nie sugeruj sie tym co mowi ziptofaf bo on tylko gada. Moze jeszcze jak by sam mial monitor LCD to bylo by fajnie ale ja Te SAMSUNGI polecam, bo poki co strata kasy bylo by kupno drozszego minitora na matrycy IPS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 18:32, MLODY2K6 napisał:

Tak do gier jest spoko nie sugeruj sie tym co mowi ziptofaf bo on tylko gada. Moze jeszcze
jak by sam mial monitor LCD to bylo by fajnie ale ja Te SAMSUNGI polecam, bo poki co
strata kasy bylo by kupno drozszego minitora na matrycy IPS


Sam masz ten monitor to i gadasz...
Inaczej - widziałeś kiedyś na oczy monitor na IPS? Bo ja niedawno kilka, bo mam w planach zakupy. Jakość jest po prostu nieporównywalna do TN. A że droższe? Za jakość się płaci...Ale że monitor ma starczyć na długo, to lepiej wziąć porządny sprzęt, a nie coś na matrycy podrzędnej jakości...
Notabene, lepsze monitory na MVA i PVA nie są tak drogie - 30% drożej niż TN co prawda, ale jakość obrazu to, tak jak pisałem, inna kategoria niż TN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj chlopczyku bo tak moge Cie nazwac. Jesli chodzi o mnie to tak chwale sobie matryce TN 3 generacji ktora jest miedzy innymi w SAMSUNGACH 226BW. Dla twojej wiadomosci ja swoj monitor mam juz rok czasu wiec rok temu byly zupelnie inne ceny monitorow niz sa teraz. Jesli bym mial tyle pieniedzy co wczesniej na monitor to byc moze zastanowil bym sie nad tym ale badzmy realistami, patrzac na normalnych uzytkownikow komputerow myslisz ze ktokolwiek da 500zl wiecej za monitor tej samej wielkosci tylko z matruyca IPS??? nie sadze. Co innego by bylo gdyby IPS kosztowaly tyle co TN wtedy nie bylo by zadnej dyskusji. To ze ty sie przymierzasz do zakupu to jest juz 20 post o tym spokojnie ja o tym pamietam, mam nadzieje ze sobie kupisz swoj wymarzony monitorek. Ale dla mnie czlowieka ktory siedzi przy komputerze, gra w gry troche wiecej niz ty sam masz lat taki monitor jest mi nie potrzebny. Za te 500zl wiecej to ja juz wole dolozyc do TV LCD niz bawic sie w monitory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Ciszej waść, ciszej!" ;)
Ubliżasz mu, a nawet nie wiesz ile ma lat. Doradza ludziom, daje wyczerpujące odpowiedzi na ich pytania, a ty od razu z takim określeniem wychodzisz. Uspokój się proszę, chociaż ten mój obecny monitor ma chyba matrycę TN i 15" (kupił mi tata około 6 lat temu, kosztował 3000 zł) i chwalę sobie go, ale jako nowy monitor chciałbym już taki dla gracza, bo nowe gry=nowe wymagania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 19:59, MLODY2K6 napisał:

Sluchaj chlopczyku bo tak moge Cie nazwac. Jesli chodzi o mnie to tak chwale sobie matryce
TN 3 generacji ktora jest miedzy innymi w SAMSUNGACH 226BW. Dla twojej wiadomosci ja
swoj monitor mam juz rok czasu wiec rok temu byly zupelnie inne ceny monitorow niz sa
teraz. Jesli bym mial tyle pieniedzy co wczesniej na monitor to byc moze zastanowil bym
sie nad tym ale badzmy realistami, patrzac na normalnych uzytkownikow komputerow myslisz
ze ktokolwiek da 500zl wiecej za monitor tej samej wielkosci tylko z matruyca IPS???
nie sadze. Co innego by bylo gdyby IPS kosztowaly tyle co TN wtedy nie bylo by zadnej
dyskusji. To ze ty sie przymierzasz do zakupu to jest juz 20 post o tym spokojnie ja
o tym pamietam, mam nadzieje ze sobie kupisz swoj wymarzony monitorek. Ale dla mnie czlowieka
ktory siedzi przy komputerze, gra w gry troche wiecej niz ty sam masz lat taki monitor
jest mi nie potrzebny. Za te 500zl wiecej to ja juz wole dolozyc do TV LCD niz bawic
sie w monitory.


Grasz na kompie ponad 16 lat!? Pogratulować...Ale to chyba offtop...Poza tym to 3. post, w którym wspominam, że chyba pora wymienić mojego zasłużonego CRT-ka. Do 20 jeszcze brakuje.

A teraz do rzeczy:
Widać nie widzisz różnic między matrycami...Prawda, za cenę 20" IPS-a masz 24" TN-kę. Ale teraz rozłóż koszty na kilka lat (monitor to nie rzecz, którą wymieniamy zbyt często...) i wyjdzie nie aż tak drogo. To raz. Po drugie, właśnie wspomniana jakość obrazu. Nie ma żadnej dyskusji, IPS JEST lepszy. Jeżeli chodzi o granie, czy oglądanie filmów, to różnice widać gołym okiem. Podobnie z kątami widzenia i kontrastem. Ale jak pisałem, za jakość się płaci.

Spójrzmy teraz z pola widzenia kogoś, kto ma monitor CRT i pragnie go zmienić. Stare toto, ale typowy LCD na matrycy TN osiąga niższą jakość obrazu, a do tego ma smużenie (wada wszystkich LCD...), gorszy kontrast i kąty widzenia. No i rozdzielczość natywną. A przecież bez sensu jest wymieniać obecny sprzęt na gorszy...A jak chcemy coś lepszego (albo chociaż o zbliżonych możliwościach), to co zostaje? PVA, MVA i IPS.
Poza tym, ja nie polecam tylko IPS. Kilka stron wcześniej doradzałem coś na MVA. A tu różnica cenowa nie jest tak duża (30% to nie aż taki majątek, nie przesadzajmy...). Za to jeżeli chodzi o jakość obrazu, to TN ponownie zostanie daleko z tyłu.

Uczciwie należy przyznać, że TN to najgorszy typ matryc dla LCD. Nie należy dać sobie wmawiać, że jednak tak nie jest. Są gorsze od wszystkich pozostałych typów matryc oraz nawet od CRT-ków (przy okazji, zauważyłeś, że zawodowi gracze używają albo CRT, albo drogich LCD na IPS-ie. A nie TN-ki...)

Notabene, jeżeli nie podoba ci się moja kategoria ocen - "przeciętne", czyli TN, "dobre", czyli PVA i "bardzo dobre", czyli IPS to wyprowadź mnie z błędu i pokaż mi monitor na matrycy TN, który dorówna jakością obrazu czemuś na MVA. Ciężko będzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ja wiem ile ma lat a slowo chlopiec to nie jest ublizanie nie uwazasz??? Biorac pod uwage fakt ze kto kowiek by sie nie zapytal o minitor ten proponuje tylko IPS bo sam ma zamiar taki kupic ale nie bierze pod uwage faktu ze nie wszyscy maja $ to tez nie jest problem??? Chodzi o to ze w rzeczywistosci do gier nie jest potrzebny monitor z matryca IPS to jest czyste zboczenie. Lepiej kupic sobie na TN 3 generacji i miec spokoj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:07, Kalejdoskop86 napisał:

"Ciszej waść, ciszej!" ;)
Ubliżasz mu, a nawet nie wiesz ile ma lat. Doradza ludziom, daje wyczerpujące odpowiedzi
na ich pytania, a ty od razu z takim określeniem wychodzisz. Uspokój się proszę, chociaż
ten mój obecny monitor ma chyba matrycę TN i 15" (kupił mi tata około 6 lat temu, kosztował
3000 zł) i chwalę sobie go, ale jako nowy monitor chciałbym już taki dla gracza, bo nowe
gry=nowe wymagania.


A tam, nie ubliża. Ma prawo użyć takiego określenia :) W końcu pełnoletni nie jestem :)
Poza tym co ja na to poradzę, że mamy odmienne zdania. On ma już monitor na matrycy TN (stosunkowo niedawno kupiony), to i będzie go bronił. Tak samo jak ja bronię swojego CRT-ka :). Normalna reakcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wszystko co napisales jest tylko jeden argument CENA!!!! i to ona w tym momencie jest najwazniejsza. Tobie kase daja rodzice a inni musza kombinowac jak by tu z wyplaty odlozyc. Fakt ja tego problemu nie mam bo monitor pewnie i tak zmienie za jakis rok na cos wiekszego ale poki co trzymam sie TN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:16, MLODY2K6 napisał:

Ale ja wiem ile ma lat a slowo chlopiec to nie jest ublizanie nie uwazasz??? Biorac pod
uwage fakt ze kto kowiek by sie nie zapytal o minitor ten proponuje tylko IPS bo sam
ma zamiar taki kupic ale nie bierze pod uwage faktu ze nie wszyscy maja $ to tez nie
jest problem??? Chodzi o to ze w rzeczywistosci do gier nie jest potrzebny monitor z
matryca IPS to jest czyste zboczenie. Lepiej kupic sobie na TN 3 generacji i miec spokoj.

Nie każdemu. Dwie strony wcześniej doradzałem MVA i PVA, jak już pisałem w poprzednim poście...IPS doradzam tylko osobom, które piszą, że mają na monitor np. 1200 zł i już wybierają 24" Asus-a na TN-ce. A za tę cenę można mieć IPS (co prawda mniejszy, ale jakość to nie tylko wielkość)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znaczy - zwyczajnie nie wiesz o czym piszesz.
Wszystkie monitory produkowane w oparciu o ekrany TN mogą wyświetlić jedynie 6-bitów kolorów na każdy z kanałów RGB, więc faktycznie wyświetlają jedynie 262 tysiące kolorów. Reszta kolorów jest sztucznie emulowana przy pomocy układu FRC.
Tutaj nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale MVA i PVA (nie wspominając o IPS) wyświetlają 8-bitów kolorów na trzy kanały. Inaczej mówiąc na lepszych matrycach jest 16,777,216 różnych kombinacji RGB.

262 tysiące* do 16,8 milionów.

No przecież nie ma żadnej różnicy między TN, a resztą matryc i do tego jest jeszcze tańsze!!! Kupujcie monitory z matrycami TN!!!
:/

*) oczywiście niektórzy lubią emulację kolorów poprzez ustawianie obok siebie pikseli o innych barwach. Takich ludzi też szanujemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:16, MLODY2K6 napisał:

Ale ja wiem ile ma lat a slowo chlopiec to nie jest ublizanie nie uwazasz??? Biorac pod
uwage fakt ze kto kowiek by sie nie zapytal o minitor ten proponuje tylko IPS bo sam
ma zamiar taki kupic ale nie bierze pod uwage faktu ze nie wszyscy maja $ to tez nie
jest problem??? Chodzi o to ze w rzeczywistosci do gier nie jest potrzebny monitor z
matryca IPS to jest czyste zboczenie. Lepiej kupic sobie na TN 3 generacji i miec spokoj.

Lepiej, ale dla mnie lepiej kupić rzeczywiście lepszy sprzęt. Pytam się jego, zapytam się znajomego informatyka dla pewności. Zresztą, jak ktoś nie ma kasy za dużo na monitor to proponuje inny, czy to nadal źle? :)
Poza tym, monitor to rzecz, która ma wystarczyć na parę lat, a TN 3 generacji są może dobre, ale dla gracza? Nie wiem sam, pytam się ludzi. Swoją drogą to ty jako gracz (spędzasz więcej godzin na granie niż on ma lat) , który sporo gra to jaki mi polecasz? Gram około 12 godzin dziennie, ale w roku szkolnym tak 4 godziny dziennie.
Dodam, że TN chociażby ten 3 generacji jest wciąż przestarzały, a ziptofaf doradza lepszy, aby starczył na parę lat użytkownikowi, który chce np. i oglądać filmy i grać.

Co do chłopca to mogło go to urazić, jeżeli jest starszy od ciebie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2008 o 20:19, MLODY2K6 napisał:

Na wszystko co napisales jest tylko jeden argument CENA!!!! i to ona w tym momencie jest
najwazniejsza. Tobie kase daja rodzice a inni musza kombinowac jak by tu z wyplaty odlozyc.
Fakt ja tego problemu nie mam bo monitor pewnie i tak zmienie za jakis rok na cos wiekszego
ale poki co trzymam sie TN.


Masz rację. Cena. Tyle, że wierz mi, że od rodziców bym na monitor nie dostał...Na 22" IPS-a mam do zebrania jeszcze dobre kilkaset złotych. A to oznacza, że przed świętami Bożego Narodzenia się niestety nie uwinę. Ale co tam, widziałem już oba typy matryc i widziałem też kolosalną różnicę w jakości. Do mnie to przemawia bardzo wyraziście.
Poza tym, tak jak pisałem - monitora nie zmieniamy co roku. Czasem warto dozbierać 200 zł (co przyznam, trochę potrwa...) i kupić lepszy model. A różnica w jakości jest (moim zdaniem) tego warta.
I ostanie - PVA i MVA nie są dużo droższe. Za cenę 22" TN-ki mamy 20" PVA...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować