Zaloguj się, aby obserwować  
Mr_Kalej

Starożytny Rzym

91 postów w tym temacie

Starożytny Rzym... Miasto położone na siedmiu wzgórza na przestrzeni wieków przemieniło się w stolicę potężnego Imperium, a potem Cesarstwa. Możecie tutaj pisać o wszystkim związanym z Rzymem: podboje, władcy, podział na Cesarstwo Zachodnie i Wschodnie, wynalazki i twórczość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może ja zacznę:
Co sądzicie o Brytanii? Prowincja na wyspie kosztowała Cesarstwo bardzo dużo na utrzymanie. Cesarz Flavius Honorius (Honoriusz) w 423r. wysłał grzeczny list do ludności, w którym napisał, że "musicie się bronić sami" . Przypominam, że wtedy Rzym, a dokładniej Cesarstwo Zachodniorzymskie było na skraju upadku w 476r.
Również wcześniejsi cesarze byli przez swoich doradców proszeni o pozostawienie Brytanii w spokoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2008 o 23:09, Kalejdoskop86 napisał:

To może ja zacznę:
Co sądzicie o Brytanii? Prowincja na wyspie kosztowała Cesarstwo bardzo dużo na utrzymanie.
Cesarz Flavius Honorius (Honoriusz) w 423r. wysłał grzeczny list do ludności, w którym napisał,
że "musicie się bronić sami" . Przypominam, że wtedy Rzym, a dokładniej Cesarstwo Zachodniorzymskie
było na skraju upadku w 476r.
Również wcześniejsi cesarze byli przez swoich doradców proszeni o pozostawienie Brytanii w
spokoju.

hmm chcialbym zauwazyc iz doradcy o ktorych wspomniales (bylo ich pelno) niezbyt przyczynili sie do wzmocniewnia Cesarstwa. w tym okresie bylo juz przesadzone iz rozpad nastapi. pytaniem bylo jedynie to kiedy.
w kazdym badz razie polityka Rzymu wzgledem Brytanii a wrecz bagatelizowanie jej znaczenia byla stosowana takze w stosunku do innych granicznych krain. oczywiscie jakie byly efekty-kazdy chyba wie. korupcja chaos upadek z tymi slowami kojarzy mi sie owczesne mocarstwo-Rzym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2008 o 23:55, Samildanach napisał:

> To może ja zacznę:
> Co sądzicie o Brytanii? Prowincja na wyspie kosztowała Cesarstwo bardzo dużo na utrzymanie.

> Cesarz Flavius Honorius (Honoriusz) w 423r. wysłał grzeczny list do ludności, w którym
napisał,
> że "musicie się bronić sami" . Przypominam, że wtedy Rzym, a dokładniej Cesarstwo Zachodniorzymskie

> było na skraju upadku w 476r.
> Również wcześniejsi cesarze byli przez swoich doradców proszeni o pozostawienie Brytanii
w
> spokoju.
hmm chcialbym zauwazyc iz doradcy o ktorych wspomniales (bylo ich pelno) niezbyt przyczynili
sie do wzmocniewnia Cesarstwa. w tym okresie bylo juz przesadzone iz rozpad nastapi. pytaniem
bylo jedynie to kiedy.
w kazdym badz razie polityka Rzymu wzgledem Brytanii a wrecz bagatelizowanie jej znaczenia
byla stosowana takze w stosunku do innych granicznych krain. oczywiscie jakie byly efekty-kazdy
chyba wie. korupcja chaos upadek z tymi slowami kojarzy mi sie owczesne mocarstwo-Rzym

No cóż, fakt, że było ich wielu, ale doradcy próbowali chociaż wzmocnić Cesarstwo. Gdyby plan Nerona o podboju Indii (coś na wzór wyprawy Aleksandra Wielkiego) się powiódł oznaczałoby to nowych niewolników, skarby i ogólne wzmocnienie Rzymu. Wtedy można by było porzucić Brytanię. Pomyśl sobie, ile kosztowało Cesarstwo Rzymskie wybudowanie Wału Hadriana aby powstrzymać ataki na granice. Sporo.
Wróćmy o eskapadzie na Indie: gdyby reforma wojska na wzór wojsk Aleksandra Wielkiego się powiodła to można by ją wykorzystać podczas Wielkiej Wędrówki Ludów, podczas której wiele plemion się sprzeciwiło udręce, jaką Rzym im dawał, a nawet powstrzymanie groźnych Hunów mogłoby być łatwiejsze. Rzymianie wcielali ludność z podbitych terenów do wojska, a więc z Indii pewno również wzięli by coś do Europy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.01.2008 o 18:57, Yaquza napisał:

Hehe starożytny rzym.

Eeee... Czy to była próba nabicia posta czy coś innego?

Nie zwracajmy uwagi na ten post... !!! DO NOT FEED THE TROLL !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2008 o 18:56, Kalejdoskop86 napisał:

No cóż, fakt, że było ich wielu, ale doradcy próbowali chociaż wzmocnić Cesarstwo. Gdyby plan
Nerona o podboju Indii (coś na wzór wyprawy Aleksandra Wielkiego) się powiódł oznaczałoby to
nowych niewolników, skarby i ogólne wzmocnienie Rzymu. Wtedy można by było porzucić Brytanię.
Pomyśl sobie, ile kosztowało Cesarstwo Rzymskie wybudowanie Wału Hadriana aby powstrzymać ataki
na granice. Sporo.
Wróćmy o eskapadzie na Indie: gdyby reforma wojska na wzór wojsk Aleksandra Wielkiego się powiodła
to można by ją wykorzystać podczas Wielkiej Wędrówki Ludów, podczas której wiele plemion się
sprzeciwiło udręce, jaką Rzym im dawał, a nawet powstrzymanie groźnych Hunów mogłoby być łatwiejsze.
Rzymianie wcielali ludność z podbitych terenów do wojska, a więc z Indii pewno również wzięli
by coś do Europy.

po pierwsze doradcy nie mieli szans wzmocnic iperiujm bo w wiekszosci dzialali dla prywaty:) poza nielicznymi wyjatkami. po drugie z tymi Indiami za Nerona to tylko gdybanie. po trzecie co do brytanii tak samo mozna powiedziec ile kosztowalo utrzymanie polnocnej afryki-krainy mlekiem i miodem nie plynacej. po czwarte reforma wojska-kolejne gdybanie. aleksander wielki nie byl osoba ktorych wiele na swiecie-wrecz przeciwnie byl nie powtarzalny. po piate powstrzymanie hunow bylo juz rzecza niemozliwe. kwestia zalamania rzymu byla pewna. poza tym w tym okresie zolnierze ocych ludow masowo buntowali sie wiec to wcale cesartstwu nie pomoglo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.01.2008 o 19:30, Samildanach napisał:

po pierwsze doradcy nie mieli szans wzmocnic iperiujm bo w wiekszosci dzialali dla prywaty:)
poza nielicznymi wyjatkami. po drugie z tymi Indiami za Nerona to tylko gdybanie. po trzecie
co do brytanii tak samo mozna powiedziec ile kosztowalo utrzymanie polnocnej afryki-krainy
mlekiem i miodem nie plynacej. po czwarte reforma wojska-kolejne gdybanie. aleksander wielki
nie byl osoba ktorych wiele na swiecie-wrecz przeciwnie byl nie powtarzalny. po piate powstrzymanie
hunow bylo juz rzecza niemozliwe. kwestia zalamania rzymu byla pewna. poza tym w tym okresie
zolnierze ocych ludow masowo buntowali sie wiec to wcale cesartstwu nie pomoglo...

Mówiłem przecież, że żołnierze się buntowali, ale północną Afrykę zamieszkiwali ludzie, z którymi można było handlować, ale szansa ataku groźnych Wandalów na wędrujących kupców była wielka. Nie muszę chyba przypominać, jak masakrowali i ile czasu miasto Rzym? No, ale dotarli oni dopiero w końcowych latach Cesarstwa Zachodniorzymskiego.
Fakt, doradcy głównie działali dla siebie, ale nie wszyscy. Co do reformy wojska i podbojem Indii to nie jest gdybanie. Neron właściwie miał wszystko napięte na ostatni guzik, ale w końcu nie udało mu się to (nie pamiętam już powodów) . Co do Aleksandra Macedońskiego to uwierz mnie, ja znam paru innych przywódców/generałów co mięli podobny potencjał i chęć zostania "bohaterem mitów" oraz odkrycia nowych ziem, które nie były ówcześnie znane.
Hunowie... Gdyby Rzymianie znaleźli inną technikę podbojów, niż słynne "Dziel i rządź" to może mogliby z pewnymi barbarzyńcami, którzy byli ich wrogami zawrzeć chwilowy sojusz i połączyć się przeciw Hunom, a w tedy to kto wie... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2008 o 13:41, Yaquza napisał:

Gdyby nie zamordowali Juliusza Cezara to pewnie Rzym istniał by do dziś.

Powiem jedno: Cezar miał za duży potencjał i po prostu zagrażał im. Jego "przyjaciel" Brutus był pierwszy do zasztyletowania go. Ale masz rację, gdyby Cezar stworzyłby dynastię władców podobnych do niego i mających podobny potencjał, to z pewnością Rzym byłby większy, a na pomysł stworzenia Cesarstwa pewno też by jakiś władca wpadł ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2008 o 13:41, Yaquza napisał:

Gdyby nie zamordowali Juliusza Cezara to pewnie Rzym istniał by do dziś.

a ja powiem ze to bzdura. Cezar gdyby go nie zamordowano nie zylby do konca swiata wiec po jego smierci bajka zaczelaby sie na nowo.
@Aragloin
a ja tez powiem jedno. nie spamuj jak nie masz nic do powiedzenia dla samego nabicia posta tu wpadles? <papa>
@Kalejdoskop86
zgodze sie iz Julius Caesar byl olbrzymem jesli patrzec na jego umiejetnosci jak strateg i dowodca. Wg mnie NAjwiekszy wraz z Aleksandrem Wielkim i Hannibalem dowodca do czasow Napoleona... i gdyby tak jak mowisz panowali podobni mu (co jest niemozliwe-podobnie jak Aleksander Wielki byl niepowtarzalny. takich ludzi szukac jak igly w stogu siana) to Rzym istanialby do dzis. reprezentowal on sile, wladze i postep co sie niektorym nie podobalo jak wlasnie wspomniales m.in. Brutusowi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2008 o 13:41, Yaquza napisał:

Gdyby nie zamordowali Juliusza Cezara to pewnie Rzym istniał by do dziś.

Wnioskuje, że Rzymu nie ma już na mapie świata, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2008 o 14:22, graczomaniak napisał:

> Gdyby nie zamordowali Juliusza Cezara to pewnie Rzym istniał by do dziś.
Wnioskuje, że Rzymu nie ma już na mapie świata, tak?

owszem nie mylisz sie:) Starozytnego Rzymu-cesarstwa juz nie ma:) pozostala nedzna namiastka dawna stolica-Roma a to nie to samo:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2008 o 14:20, Samildanach napisał:

zgodze sie iz Julius Caesar byl olbrzymem jesli patrzec na jego umiejetnosci jak strateg i
dowodca. Wg mnie NAjwiekszy wraz z Aleksandrem Wielkim i Hannibalem dowodca do czasow Napoleona...
i gdyby tak jak mowisz panowali podobni mu (co jest niemozliwe-podobnie jak Aleksander Wielki
byl niepowtarzalny. takich ludzi szukac jak igly w stogu siana) to Rzym istanialby do dzis.
reprezentowal on sile, wladze i postep co sie niektorym nie podobalo jak wlasnie wspomniales
m.in. Brutusowi...


Cezar rzeczywiście był wszechstronny (wojsko i działalność publiczna), czego nie można było się spodziewać po jego następcach. Może gdyby nie został wtedy zamordowany, zdołałby w jakiś sposób rozwiązać sprawę przejmowania władzy w Rzymie. Ale nawet doskonali władcy nie byliby w stanie powstrzymać ludów uciekających na wschód. I tak doszłoby do ciągłych wojen nadgranicznych. Po jakimś czasie nawet Rzymianie mieliby dosyć tej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzisz tego nie uwzględniłeś :). Oczywiście jako miasto, Rzym istnieje i ma się dobrze. Jako imperium już nie.
Zawsze fascynował mnie historia, kultura i cechy starozytnego Rzymu.

"Nic nie ocaleje, gdy Rzym upadnie" i w pewnym sensie była to prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2008 o 13:41, Yaquza napisał:

Gdyby nie zamordowali Juliusza Cezara to pewnie Rzym istniał by do dziś.


To on nie istnieje? :>

Nie wiem po co całe te bezsensowne gdybanie.

A gdyby nie Hitler, to III Rzesza by nie powstała i co z tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2008 o 14:20, Samildanach napisał:

> Gdyby nie zamordowali Juliusza Cezara to pewnie Rzym istniał by do dziś.
a ja powiem ze to bzdura. Cezar gdyby go nie zamordowano nie zylby do konca swiata wiec po
jego smierci bajka zaczelaby sie na nowo.
@Aragloin
a ja tez powiem jedno. nie spamuj jak nie masz nic do powiedzenia dla samego nabicia posta
tu wpadles? <papa>
@Kalejdoskop86
zgodze sie iz Julius Caesar byl olbrzymem jesli patrzec na jego umiejetnosci jak strateg i
dowodca. Wg mnie NAjwiekszy wraz z Aleksandrem Wielkim i Hannibalem dowodca do czasow Napoleona...
i gdyby tak jak mowisz panowali podobni mu (co jest niemozliwe-podobnie jak Aleksander Wielki
byl niepowtarzalny. takich ludzi szukac jak igly w stogu siana) to Rzym istanialby do dzis.
reprezentowal on sile, wladze i postep co sie niektorym nie podobalo jak wlasnie wspomniales
m.in. Brutusowi...


Ta ale przynajmniej byłoby inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miedniczka69
Yaquza
Mozecie nie spamowac? nie wnosicie nic do tematu i widze ze chcecie sobie tylko posty ponabijac. jak juz sie wypowiadajcie to na temat.
Flash606 ludy wedrowaly ze wschoda na zachod a nie odwrotnie:)
graczomaniak
podajesz teze ktorej nie uzasadniasz. a poza tym nie mowimy o miescie Rzym jako stolicy tyko o starozytnym cesarstwie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować