• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Mr_Kalej

Problem Gothic 2: Noc Kruka

Pytanie

Już w paru tematach dałem post (który skopiuję tutaj) opowiadający o tym problemie. Zastanawiałem się, aby napisać do pomocy technicznej, ale pewien użytkownik forum poradził, że będzie to najlepsze wyjście. Oto mój problem:

Pomocy!
Dzisiaj jak włączyłem G2: NK to strasznie mi się cięła momentami. Taka dłuższa ścinka przy skakaniu albo co parę sekund. Przy dynamicznych momentach (walka np. z kilkoma potworami) ścina była taka, że musiałem resetować kompa. Dawniej tak nie miałem. Przeszedłem całą grę (jedynkę i dodatek też) i nie było takiego czegoś. Obniżyłem zasięg widzenia z 140% do 100%, ale dalej jest ścinka!
Nie mam pojęcia, co jest przyczyną. Wirusów nie ma, sprawdzałem Spybotem i Avast!''em, ale sytuacja była dziwna przy Spybocie: najpierw jakiś błąd "chi" był. Nie wiem, jaki rodzaj pliku to był. Później jakiś Kertel i prośba o zmianę. Odmówiłem zmian, a na koniec TeaTimer błąd robił podczas uruchamiania ponownie... CO JEST?! :/

i drugi (opcja edit minęła, a chyba to też istotne jest) :

Wybaczcie, ale na śmierć zapomniałem o pewnym fakcie, a już nie mogę edytować posta.
Podczas tych ścinek głos jest taki powtarzający się, w ogóle go nie ma (muzyki, o to mi tu chodzi) albo jest tak etapami, tj. raz jest, a raz nie... :/


Dodam, że G2+NK mam z czasopisma CD Action.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

54 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 07.04.2008 o 21:27, Kalejdoskop86 napisał:

Wybaczcie, że drugi post pod rząd, ale zależy mi na odpowiedzi. Czy format mógłby pomóc?
Proszę, pomóżcie...

Format by pewnie załatwił sprawe a to idzie z płyty noc kruka ?? Bo jeśli tak to może być przerysowana albo zabrudzona.

Albo spróbuj new game:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 07.04.2008 o 21:31, MasterOfBlaster napisał:

Format by pewnie załatwił sprawe a to idzie z płyty noc kruka ?? Bo jeśli tak to może
być przerysowana albo zabrudzona.

No też myślę o formacie, ale może jest inne wyjście?
A gra chodzi bez płyty (jak już powiedziałem, mam z CD Action) .

Dnia 07.04.2008 o 21:31, MasterOfBlaster napisał:

Albo spróbuj new game:)

A moje savki? ;(
Wolę jednak je zatrzymać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

sprawdź kompa na obecność wirusów (np avg free) i spyware ( tutaj idealnie sprawdzi się duet ad-aware + spybot), możesz też spróbować wyłączyć programy działające w tle, oraz sprawdzić który proces zużywa najwięcej mocy (ctrl + alt + delete i tam chyba 2 zakładka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

/....../
Może najpierw napisz, jakiego masz PC-ta ze szczególnym uzwględnieniem płyty głównej i pamięci RAM....
Notabene, skoro Kernel (czyli jądro systemu) ci się wywaliło to nie świadczy dobrze o PC-cie. Na twoim miejscu użyłbym programów typu Orthos, SuperPI i GoldMemory do sprawdzenia, czy wszystko jest jak trzeba z częściami kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A. Na czas instalacji gier i rozgrywek zawsze wyłączamy programy antywirusowe (wszelkie Avasty!, TeaTimery ze Spybota i insze programy, które mogą blokować akcje gry, modyfikować pliki, blokować dostęp do usług, rejestru i katalogów systemowych).
B. Wklej całość raportu DxDiag
Informacje w jaki sposób można zapisać taki raport znajdują się tutaj:
http://www.gram.pl/pomoc/tutorial_dd_01.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 07:51, ziptofaf napisał:

/....../
Może najpierw napisz, jakiego masz PC-ta ze szczególnym uzwględnieniem płyty głównej
i pamięci RAM....
Notabene, skoro Kernel (czyli jądro systemu) ci się wywaliło to nie świadczy dobrze o
PC-cie. Na twoim miejscu użyłbym programów typu Orthos, SuperPI i GoldMemory do sprawdzenia,
czy wszystko jest jak trzeba z częściami kompa.

Ech... jak kolega-informatyk zmieniał mi wiatraczek do karty graficznej to coś mu się urwało. Niby włożył, ale z tego co wiem to lepiej, jak wszystko jest na swoim miejscu... Co do tych programów, co podałeś to się je ściąga czy można po prostu gdzieś na jakiejś stronce on-line sprawdzić?
A Kernel (czy jak to się tam nazywa) to tylko raz się wywalił, później nie...

@sig.

Sprawdziłem (często skanowałem od tego momentu, bo też podejrzewałem wirusy) i nie ma, a zresztą nie wchodzę na strony "niepewne" . Zawsze na zaufane stronki wchodzę.

@RobeN
Avast! i SpyBot wyłączyłem, ale Teatimer''a to zaznaczyłem, żeby sam się wyłączał.

btw. wkurzające jest to, że jak grałem w Morrowinda, to zacinał się na pół sekundy co parenaście kroków (wiadomo, duży teren) , a Gothic 2 to już nie będę nic mówić, bo już pisałem...

Acha, jeszcze dodam, że kiedy instalowałem Gothica 2 to miałem już Avasta, Spybota i nie miałem wirusów. Wszystko było OK do póki nie został zmieniony wiatraczek chłodzący do karty graficznej (poprzedni buczał jak kosiarka) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wybaczcie, że piszę drugiego posta, ale poprzedniego nie mogę edytować i chcę coś jeszcze dopisać:

Dnia 09.04.2008 o 07:51, ziptofaf napisał:

Notabene, skoro Kernel (czyli jądro systemu) ci się wywaliło to nie świadczy dobrze o
PC-cie.

Przeczytałem o Kernelu, ALE mnie się Kertel podczas włączania SpyBota pokazał. O Kernelu czytałem i błąd pokazuje się podczas włączania systemu np. Windows, a mnie się pokazał nie Kernel, ale Kertel i to podczas włączania SpyBota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wklej DxDiaga, to zobaczymy część pierwszą.
A drugą może będzie start gry w trybie czystego bootowania. Ale to po sterownikach i kodekach (czyli po DxDiag).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 21:20, RobeN napisał:

Wklej DxDiaga, to zobaczymy część pierwszą.

Co?

Dnia 09.04.2008 o 21:20, RobeN napisał:

A drugą może będzie start gry w trybie czystego bootowania. Ale to po sterownikach i
kodekach (czyli po DxDiag).

Eee... wybacz, ale nie rozumiem ;P . Poza tym, G2 mnie się bez płytki uruchamia, a tylko z płytki z CD Action się instaluje. Instalacja przebiega bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 20:21, Kalejdoskop86 napisał:

Ech... jak kolega-informatyk zmieniał mi wiatraczek do karty graficznej to coś mu się
urwało. Niby włożył, ale z tego co wiem to lepiej, jak wszystko jest na swoim miejscu...
Co do tych programów, co podałeś to się je ściąga czy można po prostu gdzieś na jakiejś
stronce on-line sprawdzić?

Trzeba je ściągnąć, ale zajmują łącznie tylko jakieś 5 MB.

Dnia 09.04.2008 o 20:21, Kalejdoskop86 napisał:

btw. wkurzające jest to, że jak grałem w Morrowinda, to zacinał się na pół sekundy co
parenaście kroków (wiadomo, duży teren) , a Gothic 2 to już nie będę nic mówić, bo już
pisałem...

Wiesz, problem pasuje do przegrzewającej się karty graficznej - im gorętsza, tym bardziej ogranicza swą wydajność, by jakoś działać...

Dnia 09.04.2008 o 20:21, Kalejdoskop86 napisał:

Acha, jeszcze dodam, że kiedy instalowałem Gothica 2 to miałem już Avasta, Spybota i
nie miałem wirusów. Wszystko było OK do póki nie został zmieniony wiatraczek chłodzący
do karty graficznej (poprzedni buczał jak kosiarka) .

Istnieje spore ryzyko, że podczas zmiany chłodzenia uszkodzeniu uległa jakaś część karty graficznej. W takim wypadku masz problem i tu duży...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 21:53, ziptofaf napisał:

Trzeba je ściągnąć, ale zajmują łącznie tylko jakieś 5 MB.

Podałbyś jakąś stronkę (tak dla pewności, bo ja mam takie szczęście, że zawsze w google.pl na jakiegoś wirusa trafię, więc wolę zaufane rzeczy ściągać przez linki podane przez zaufanych ludzi ;P ) .

Dnia 09.04.2008 o 21:53, ziptofaf napisał:

Wiesz, problem pasuje do przegrzewającej się karty graficznej - im gorętsza, tym bardziej
ogranicza swą wydajność, by jakoś działać...

No ale po zmianie wiatraczka powinno być wszystko ok, chociaż on (mój kolega) włączał kompa aby sprawdzić jaki wiatraczek jest zły i zatrzymał ten stary w karcie graficznej. Jak myślisz, mogło to być powodem (nawet małe przegrzanie) tych problemów? Oczywiście ścianka kompa była odsunięta.

Dnia 09.04.2008 o 21:53, ziptofaf napisał:

Istnieje spore ryzyko, że podczas zmiany chłodzenia uszkodzeniu uległa jakaś część karty
graficznej. W takim wypadku masz problem i tu duży...

Jak zobaczyłem jego trzęsące się ręce, to pomyślałem "osz kurde!" . Ogólnie to się siłował z zamocowaniem do wiatraczka, jakby wkładał nową kartę graf. do klipsa w nowej płycie głównej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 21:27, Kalejdoskop86 napisał:

> Wklej DxDiaga, to zobaczymy część pierwszą.
Co?

> A drugą może będzie start gry w trybie czystego bootowania. Ale to po sterownikach
i
> kodekach (czyli po DxDiag).
Eee... wybacz, ale nie rozumiem ;P . Poza tym, G2 mnie się bez płytki uruchamia, a tylko
z płytki z CD Action się instaluje. Instalacja przebiega bez problemu.

jedno z drugim nie ma nic wspólnego, tryb czystego bootowania oznacza że uruchomi się tylko system i sterowniki. daj ten raport, reszty dowiesz się jak go pooglądamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 22:00, sig. napisał:

jedno z drugim nie ma nic wspólnego, tryb czystego bootowania oznacza że uruchomi się
tylko system i sterowniki. daj ten raport, reszty dowiesz się jak go pooglądamy.

I właśnie tutaj jest problem: tego raportu nie ma. Nie skopiowałem go w żaden sposób, bo pomyślałem, że znów TeaTimer w SpyBocie szwankuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 22:03, Kalejdoskop86 napisał:

> jedno z drugim nie ma nic wspólnego, tryb czystego bootowania oznacza że uruchomi
się
> tylko system i sterowniki. daj ten raport, reszty dowiesz się jak go pooglądamy.

I właśnie tutaj jest problem: tego raportu nie ma. Nie skopiowałem go w żaden sposób,
bo pomyślałem, że znów TeaTimer w SpyBocie szwankuje.

to zrób następny i jego tu wklej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 22:04, sig. napisał:

to zrób następny i jego tu wklej

Jak? Kolejny problem to to, że już od tamtego czasu mi nie wystąpił ten raport. To właściwie nie był raport o błędach, tylko komunikat, że ten Kertel jakoś źle chodzi czy coś. Serio, nie pamiętam już. Nie potrzebnie to chyba zignorowałem, pomyślałem o tym dopiero, jak odpaliłem G2 i zauważyłem, że tnie się, a przedtem było wszystko ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 21:58, Kalejdoskop86 napisał:

Podałbyś jakąś stronkę (tak dla pewności, bo ja mam takie szczęście, że zawsze w google.pl
na jakiegoś wirusa trafię, więc wolę zaufane rzeczy ściągać przez linki podane przez
zaufanych ludzi ;P ) .

orthos - www.techpowerup.com/downloads/385/
goldmemory - www.goldmemory.cz/download.php (ewentualnie może też być memtest - www.memtest.org/)
PS Testy GoldMemory i memtesta trwają 2-3 godziny, więc najlepiej robić je nocą.

Dnia 09.04.2008 o 21:58, Kalejdoskop86 napisał:

No ale po zmianie wiatraczka powinno być wszystko ok, chociaż on (mój kolega) włączał
kompa aby sprawdzić jaki wiatraczek jest zły i zatrzymał ten stary w karcie graficznej.
Jak myślisz, mogło to być powodem (nawet małe przegrzanie) tych problemów? Oczywiście
ścianka kompa była odsunięta.

Mocne przegrzanie - być może. U mnie zdarzały się esktremalne spowolnienia, jak grałem przez 8 godzin z rzędu, a karta dociągała do 75 stopni. Ale niewielkie przegrzania nie powodują takich problemów.

Dnia 09.04.2008 o 21:58, Kalejdoskop86 napisał:

Jak zobaczyłem jego trzęsące się ręce, to pomyślałem "osz kurde!" . Ogólnie to się siłował
z zamocowaniem do wiatraczka, jakby wkładał nową kartę graf. do klipsa w nowej płycie
głównej.

Jeżeli przypadkiem nadkruszył się rdzeń karty graficznej lub pamięci, to powinieneś się cieszyć, że karta w ogóle działa. Sprawdź kompa 3D Mark''iem - nie patrz na wyniki, a na to, czy na ekranie nie ma jakichś dziwnych śmiec tzn pasków i kwadracików. Paski świadczą o przegrzaniu (bądź uszkodzeniu) rdzenia karty, a kwadraciki na pamięci karty.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 22:16, ziptofaf napisał:

orthos - www.techpowerup.com/downloads/385/
goldmemory - www.goldmemory.cz/download.php (ewentualnie może też być memtest - www.memtest.org/)

Dzięki ci bardzo ;) .

Dnia 09.04.2008 o 22:16, ziptofaf napisał:

PS Testy GoldMemory i memtesta trwają 2-3 godziny, więc najlepiej robić je nocą.

Zrobię je jak będę miał wolny weekend.

Dnia 09.04.2008 o 22:16, ziptofaf napisał:

Mocne przegrzanie - być może. U mnie zdarzały się esktremalne spowolnienia, jak grałem
przez 8 godzin z rzędu, a karta dociągała do 75 stopni. Ale niewielkie przegrzania nie
powodują takich problemów.

Fakt, ale też zauważałem, że po paru godzinach pracy stałej z grą zwalniała, ale tylko trochę. Reset kompa i po odrobinę lepiej chodziło, ale nie tak, jak za pierwszym uruchomieniem rano. :)

Dnia 09.04.2008 o 22:16, ziptofaf napisał:

Jeżeli przypadkiem nadkruszył się rdzeń karty graficznej lub pamięci, to powinieneś się
cieszyć, że karta w ogóle działa. Sprawdź kompa 3D Mark''iem - nie patrz na wyniki, a
na to, czy na ekranie nie ma jakichś dziwnych śmiec tzn pasków i kwadracików. Paski świadczą
o przegrzaniu (bądź uszkodzeniu) rdzenia karty, a kwadraciki na pamięci karty.

Stosunkowo często się zdarza, że jak włączam to są takie paski kolorowe i ogólnie kolory nie są dobre. Muszę wtedy wyłączyć prąd i na nowo włączyć po chwili (jak włączę natychmiast to prawie zawsze znowu są paski) później ich nie ma.
A kwadracików nie mam ;) .
Dodam, że paski zdarzają w 98% rano, jak włączam kompa po całej nocy przerwy w użytkowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2008 o 22:24, Kalejdoskop86 napisał:

Stosunkowo często się zdarza, że jak włączam to są takie paski kolorowe i ogólnie kolory
nie są dobre. Muszę wtedy wyłączyć prąd i na nowo włączyć po chwili (jak włączę natychmiast
to prawie zawsze znowu są paski) później ich nie ma.
A kwadracików nie mam ;) .
Dodam, że paski zdarzają w 98% rano, jak włączam kompa po całej nocy przerwy w użytkowaniu.

A jaką masz kartę graficzną? Bo paski na ekranie nie są czymś normalnym, chyba, że w Radeon''ach X1300PRO i podobnych. W nich wszystko jest możliwe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować