Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

PEGI prowadzone przez "grupę kolesiów"?

64 postów w tym temacie

Dnia 10.07.2008 o 09:49, Break the peace napisał:

Dobra, dobra ździebko przesadziłem. Poniosło mnie... Miałem na myśli, że sprzedawcy nie
powinni mieć do tego, że np. kupuję sobie Fable''a, a nie mam 16 lat.. Ten znaczek to
jet sugestia dla rodziców, i samego siebie.


Kpisz? Jeśli dla Ciebie, to prędzej jako wskazówka, co należy kupić. :) PEGI jest sugestią dla rodziców i sprzedawców, ale w większości państw europejskich nie ma obowiązku prawnego stosowania się do tych zaleceń. Ale już np. w Finlandii PEGI zostało włączone do konkretnej ustawy. W Niemczech również, ale obowiązują tam normy ustanowione przez państwowy BPjS; znaczek USK obowiązuje sprzedawców z urzędu - tak samo jak oznaczenia fajek czy wódki. W USA system ESRB jest nieobowiązkowy, ale przystąpili do niego wszyscy wydawcy, a na oznakowania sprzedawcy również zwracają uwagę - to wynik porozumienia z tamtejszym zwiazkiem handlowców i wielkimi sieciami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 12:59, Vojtas napisał:

Kpisz? Jeśli dla Ciebie, to prędzej jako wskazówka, co należy kupić. :) PEGI jest sugestią
dla rodziców i sprzedawców, ale w większości państw europejskich nie ma obowiązku prawnego
stosowania się do tych zaleceń. Ale już np. w Finlandii PEGI zostało włączone do konkretnej
ustawy. W Niemczech również, ale obowiązują tam normy ustanowione przez państwowy BPjS;
znaczek USK obowiązuje sprzedawców z urzędu - tak samo jak oznaczenia fajek czy wódki.
W USA system ESRB jest nieobowiązkowy, ale przystąpili do niego wszyscy wydawcy, a na
oznakowania sprzedawcy również zwracają uwagę - to wynik porozumienia z tamtejszym zwiazkiem
handlowców i wielkimi sieciami.


I całkowici się z tobą zgadzam.
O.K skończmy już ten temat. PoZdRo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 09:49, Break the peace napisał:

Dobra, dobra ździebko przesadziłem. Poniosło mnie... Miałem na myśli, że sprzedawcy nie
powinni mieć do tego, że np. kupuję sobie Fable''a, a nie mam 16 lat.. Ten znaczek to
jet sugestia dla rodziców, i samego siebie.

No właśnie moim zdaniem powinni. Sugestia dla rodziców to jest jak najbardziej, bo w końcu nawet jak Tobie nie sprzeda to z rodzicem pójdziesz. Natomiast podobnie jak w przypadku papierosów czy alkoholu powinno to być włączone w jasne przepisy, które byłyby od sprzedawców egzekwowane, bo właśnie dlatego wszelkie oznaczenia rozbijają się jak groch o ścianę. Innymi słowy mały transparencik nad kasą "gier 18+ nieletnim nie sprzedajemy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2008 o 14:40, Melchah napisał:

No właśnie moim zdaniem powinni. Sugestia dla rodziców to jest jak najbardziej, bo w
końcu nawet jak Tobie nie sprzeda to z rodzicem pójdziesz. Natomiast podobnie jak w przypadku
papierosów czy alkoholu powinno to być włączone w jasne przepisy, które byłyby od sprzedawców
egzekwowane, bo właśnie dlatego wszelkie oznaczenia rozbijają się jak groch o ścianę.
Innymi słowy mały transparencik nad kasą "gier 18+ nieletnim nie sprzedajemy".


Wyjścia są w zasadzie dwa:
1. wpisanie do ustawy - dobre, ale polscy politycy chętnie dobraliby się do kasy rodzimych wydawców i deweleoperów: zamiast uprawomocnić PEGI prędzej zmontowaliby własny system z pomocą "specjalistów" (oczywiście własny system = haracz od każdego tytułu wprowadzonego do sprzedaży + niebezpieczeństwo cenzury częściowej lub nawet bana).
2. system amerykański - krajowy związek wydawców, dystrybutorów i producentów gier powołuje wspólne ciało koordynujące wdrażanie PEGI - podpisuje odpowiednie umowy z wielkimi sieciami sprzedaży typu Empik, Mediamarkt, Saturn, Ruch, pomaga szkolić ich pracowników, prowadzi kampańje społecze itd.

Najlepsze IMO jest rozwiązanie drugie - bo jest dobrowolne. Ale do tego chyba jeszcze Polska nie dojrzała. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować