Zaloguj się, aby obserwować  
kerkas

Czarny kryminał - temat ogólny

600 postów w tym temacie

>/ciach/
Chodzi o to, żeby nie pisać 10 postów. Zmieść to wszystko w jednym poście. Inny jakoś mogą tak robić... A tematów się nie reklamuje, po prostu są na forum i jak ktoś będzie chciał się wypowiedzieć to to zrobi. Możesz ew. podać info. o tym temacie na swoim GSie, ale nie na czyimś. Tak się po prostu nie robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2008 o 15:36, kitek0101 napisał:

>/ciach/
Chodzi o to, żeby nie pisać 10 postów. Zmieść to wszystko w jednym poście. Inny jakoś
mogą tak robić... A tematów się nie reklamuje, po prostu są na forum i jak ktoś będzie
chciał się wypowiedzieć to to zrobi. Możesz ew. podać info. o tym temacie na swoim GSie,
ale nie na czyimś. Tak się po prostu nie robi.


A gdzie to jest napisane ? W regulaminie nic takiego nie pisze, to nie jest spam, kerkas stosuje się do wątku. Najwidoczniej jakoś ludzi nie interesuje noir, ale widać że user naprawdę jest wytrwały.. co pokazał też już w temacie "SPIS TEMATÓW.... " :P:P:P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tych 10 postach pod rząd? To raczej jest uznawane za spam. A takie komentarze, coż nie są zabronione, przez normy prawne. Ale jednak tak się nie powinno robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to się nazywa offtop:)

A żebym i ja nie offtopował:

kerkas- jesteś wytrwały na początku myślałem co do jasnej ciasnej on robi? Nikt tego nie czyta?A może dać mu szansę i zobaczyć chociaż jeden film?No i obejrzałem:D Kolega dziwnym trafem miał "Bulwar zachodzącego słońca". Naprawdę podobał mi się ten film a szczególnie jego podejście do sytuacji branży filmowej w tamtych czasach i IMO ten aktor grający Joe''go Holden bodajże grał super:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2008 o 15:56, Gall historyk napisał:

A to się nazywa offtop:)

A żebym i ja nie offtopował:

kerkas- jesteś wytrwały na początku myślałem co do jasnej ciasnej on robi? Nikt
tego nie czyta?A może dać mu szansę i zobaczyć chociaż jeden film?No i obejrzałem:D Kolega
dziwnym trafem miał "Bulwar zachodzącego słońca". Naprawdę podobał mi się ten film a
szczególnie jego podejście do sytuacji branży filmowej w tamtych czasach i IMO ten aktor
grający Joe''go Holden bodajże grał super:)


Cieszę się że przekonałem kolejną osobę iż czarny kryminał nie jest taki straszny , jeżeli zaś chodzi o kolejne filmy

z tego gatunku to polecam przejrzenie moich poprzednich postów.

A teraz ja żebym nie offtopował:

Piątek 17 pażdziernika

Ale kino 11.50 - 13.50 Długie pożegnanie

Poniedziałek 20 pażdziernika

MGM 6.50 - 8.30 Kobieta w oknie

MGM 12.10 - 13.50 Kobieta w oknie

Wtorek 21 Pażdziernika


Tcm 15.00 - 16.50 Mildred Pierce

Środa 22 pażdziernika

Tcm 11.05 - 13.00 Mildred Pierce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2008 o 15:36, kitek0101 napisał:

>/ciach/
Chodzi o to, żeby nie pisać 10 postów. Zmieść to wszystko w jednym poście. Inny jakoś
mogą tak robić...


I ich tematy "giną" przykłady: Cyberpunk , Stanisław Bareja , Alfred Hitchcock , Juliusz Verne.

Natomiast mój sposób może jest i zły ale skuteczny przykłady: Western, Dziki Zachód , ALFABETYCZNY

SPIS TEMATÓW.

A tematów się nie reklamuje, po prostu są na forum i jak ktoś będzie

Dnia 13.10.2008 o 15:36, kitek0101 napisał:

chciał się wypowiedzieć to to zrobi. Możesz ew. podać info. o tym temacie na swoim GSie,
ale nie na czyimś. Tak się po prostu nie robi.


Informacja na mojej stronie jest w postaci:

1) Ankiety Czy interesujesz się czarnym kryminałem?

2) Wpis na blogu PRZECHODNIU PRZECZYTAJ KONIECZNIE duże czerwone litery

3) Wpis na blogu Czarny kryminał - temat ogólny duże czerwone litery

Ponadto zamiast podpisu mam tekst Zapraszam do tematu czarny kryminał.

- wysłałem do kilku osób które mają tagi film lub filmy email z treścią Zapraszam do tematu czarny kryminał.

Gdybym zaś zastosował się do twoich rad to pies z kulawą nogą by tu nie zajrzał.

Ale zgoda będę pisał mniej.

MAM GORĄCĄ PROŚBĘ DO CIEBIE KITEK0101 GDYBYŚ MÓGŁ NA SWOIM GS-IE ZAMIEŚCIĆ HASŁO

KERKAS ZAPRASZA DO TEMATU CZARNY KRYMINAŁ , PROŚBĘ SWĄ MOTYWUJĘ TYM IŻ GDY ZASTOSUJĘ SIĘ

DO TWOICH ZALECEŃ NIKT TU NIE ZAJRZY.

Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŻ.

ŻEBY NIE OFFTOPOWAĆ:

Czwartek 23 pażdziernika


Zone Europa 20.00 - 21.45 Hammett

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jeśli nikt się nie interesuje ich tematyką to giną. I jeśli chcesz mieć popularny temat, to to co robisz na swoim GSie, czy w podpisach jest bardzo dobre. A wszyscy forumowicze nie zachowują się jak Ty, a w ich tematach czasem ktoś coś pisze ;). Chodzi mi tylko o to, żeby nie zaśmiecać cudzych gramsajtów reklamami. Ostatnia sprawa: sorry, ale nie zareklamuję Twojego wątku, bo póki co nie używałem mojego GSa to tego typu rzeczy(i raczej nie mam zamiaru). Btw, nawet swoich tematów na forum nie reklamowałem (mój największy temat "Przykręcona cena" [to taka reedycja Cenegi] ma chyba 49 postów, i wiem, że jeśli ktoś będzie chciał coś napisać, to to zrobi :)). Aha, i wiesz może czy w najbliższy czasie będą jakieś dobre filmy, oczywiście noir, w tv? Ale chodzi mi o TVP i Polsat. Bo sporo piszesz o np. Zone Europa, TCM, Ale kino!, MGM (tego w ogóle nie znam...), a tych kanałów niestety nie mam... Z góry dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2008 o 19:16, kitek0101 napisał:

No jeśli nikt się nie interesuje ich tematyką to giną. I jeśli chcesz mieć popularny
temat, to to co robisz na swoim GSie, czy w podpisach jest bardzo dobre. A wszyscy forumowicze
nie zachowują się jak Ty, a w ich tematach czasem ktoś coś pisze ;). Chodzi mi tylko
o to, żeby nie zaśmiecać cudzych gramsajtów reklamami. Ostatnia sprawa: sorry, ale nie
zareklamuję Twojego wątku, bo póki co nie używałem mojego GSa to tego typu rzeczy(i raczej
nie mam zamiaru). Btw, nawet swoich tematów na forum nie reklamowałem (mój największy
temat "Przykręcona cena" [to taka reedycja Cenegi] ma chyba 49 postów, i wiem, że jeśli
ktoś będzie chciał coś napisać, to to zrobi :)). Aha, i wiesz może czy w najbliższy czasie
będą jakieś dobre filmy, oczywiście noir, w tv? Ale chodzi mi o TVP i Polsat. Bo sporo
piszesz o np. Zone Europa, TCM, Ale kino!, MGM (tego w ogóle nie znam...), a tych kanałów
niestety nie mam... Z góry dzięki!


Jak tylko Tvp i polsat oraz inne ogólnodostępne stacje będą emitowały czarne kryminały dam znać z wyprzedzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/

Znalazłem

Piątek 17 pażdziernika

Typ 1 , 23.10

Miasto grzechu ang. tytuł Sin City.

USA 2005, reż. Frank Miller , Robert Rodriguez , Quentin Tarantino.

Film współczesny ale utrzymany w poetyce czarnego kryminału , mnie osobiście się nie podobał ale o

gustach się nie dyskutuje najlepiej przekonaj się sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O! Dzięki, ale to niedawno oglądałem, niezły film. A komiks czytałeś? Ja nigdzie nie mogę znaleść pierwszego tomu... No i TVP znowu pokazuje, że dobre filmy daje późno :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2008 o 19:37, kitek0101 napisał:

O! Dzięki, ale to niedawno oglądałem, niezły film. A komiks czytałeś?


czytałem

Ja nigdzie nie

Dnia 13.10.2008 o 19:37, kitek0101 napisał:

mogę znaleść pierwszego tomu...


Polecam allegro i trochę cierpliwości.

No i TVP znowu pokazuje, że dobre filmy daje późno :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/

Oglądałem dość dawno sin city i mi się podobał. jak znajdę czas postaram się obejrzeć jeszcze raz. Ten film jest trochę takim odmużdżaczem ale tu głównie chodziło o klimat. Film poprostu jako rozrywka.

Co Ci się nie podobało w Sin City ?

Czy te filmy które poleciłeś od 17 - 22 października są naprawdę godne polecenia ? Bo chciałbym obejrzeć coś naprawdę dobrego, takiego rasowego jak np. wydają mi się filmy Kubricka xDD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/

NIEUGIĘCI

USA, 1996, 107 min
film sensacyjny

Reżyseria: Lee Tamahori
Obsada: Nick Nolte, Melanie Griffith, Chazz Palminteri, Michael Madsen, Chris Penn, Jennifer Connelly, John Malkovich

Emisja:
20 października, godz. 23:10 TVP1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2008 o 20:15, Grizzly. napisał:

/ciach/

Oglądałem dość dawno sin city i mi się podobał. jak znajdę czas postaram się obejrzeć
jeszcze raz. Ten film jest trochę takim odmużdżaczem ale tu głównie chodziło o klimat.
Film poprostu jako rozrywka.

Co Ci się nie podobało w Sin City ?


Eklektyzm , kolory , zbytnia dosłowność.

Dnia 13.10.2008 o 20:15, Grizzly. napisał:


Czy te filmy które poleciłeś od 17 - 22 października są naprawdę godne polecenia ? Bo
chciałbym obejrzeć coś naprawdę dobrego, takiego rasowego jak np. wydają mi się filmy
Kubricka xDD


MILDRED PIERCE

USA, 1945, 107 min
Reżyseria: Michael Curtiz
Obsada: Joan Crawford, Jack Carson, Zachary Scott, Eve Arden

wybitny amerykański reżyser MICHAEL CURTIZ , laureat Oscara za "Casablancę", zadebiutował w 1912 roku w ojczystych Węgrzech. W Hollywood wyreżyserował tak głośne filmy, jak "Kapitan Blood", "Aniołowie o brudnych twarzach", "Prywatne życie Elżbiety i Essexa", "Białe Boże Narodzenie".

Joan Crowford, jedna z największych hollywoodzkich diw lat 30. i 40., w latach 60. rzadko otrzymywała propozycje ról, które mogłyby sprostać jej oczekiwaniom. Nagrodzona Oscarem za "Mildred Pierce" w 1945 roku.

DŁUGIE POŻEGNANIE

The Long Goodbye
USA, 1973,, 112 min

Reżyseria: Robert Altman - jego przedstawiać nie trzeba
Obsada: Elliott Gould, Nina Van Pallandt, Sterling Hayden, Mark Rydell, Jim Bouton

Elliott Gould - wybrana filmografia

1991 Bugsy
1979 Ucieczka na Atenę
1978 Koziorożec-1
1977 O jeden most za daleko
1973 Długie pożegnanie
1970 M.A.S.H.
1970 MASH

Legendarny gwiazdor ze złotej epoki Fabryki Snów - Sterling Hayden. Zmarły przed 20 laty aktor zadebiutował na początku lat 40. Popularność przyniosły mu filmy "Asfaltowa dżungla", "Denver i Rio Grande" oraz "Gwiazda". Prawdziwą sławę zyskał dzięki produkcjom "Johnny Guitar", "Nagle", "Zabójstwo", "Ojciec chrzestny", "Długie pożegnania" oraz "Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę", za kreację w którym został nominowany do BAFTA.

KOBIETA W OKNIE

The Woman in the Window
USA, 1944, 99 min

Reżyseria: Fritz Lang
Obsada:Edward G. Robinson

Edward G Robinson to jeden z najbardziej znanych aktorów Hollywood lat 30 i 40. Wystąpił w ponad 100 filmach o zróżnicowanym poziomie artystycznym. Urodził się na terenie dzisiejszej Rumunii. Jego rodzina w poszukiwaniu lepszego życia wyemigrowała w 1903 do Ameryki. Robinson ukończył szkołę aktorską w Nowym Jorku . Grywał z powodzeniem nie tylko w kinie , ale i w teatrze. Początkiem jego ekranowej kariery była rola Rico "Małym Cezarze" [30] Mervyna Le Roya. Aktor niezwykle autentycznie pokazał przemianę włoskiego emigranta żyjącego u boku gderliwej matki w bezwzgędnego szefa mafii. Robinson zasłynął głównie rolami gangsterów , chociaż w jego dorobku są również role komediowe. W 1935 wystąpił w "Całe miasto o tym mówi" Johna Forda. W 1946 w "Intruzie" Orsona Wellsa . W roku 1948 powrócił do roli gangstera doskonałą kreacją Ricco w filmie Johna Hustona "Key Largo" z Humphrey''em Bogartem i Lauren Bacall. W latach późniejszych grywał głównie epizody. Jego praca została doceniona przez Akademię Filmową u schyłku jego życia. Statuetkę Oscara (za całokształt dorobku) otrzymał na trzy tygodnie przed śmiercią, w 1973 roku.

Czy to wystarczy za odpowiedż?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zapowiedzą , że tak powiem - zjawiłem się. ;P

Mam takie pytanko , a mianowicie jakie powieści lub też filmy , oprócz ''''Sokoła maltańskiego'''' autorstwa Dashiell''a Hammetta oraz całej twórczości Raymonda Chandlera , były jednym z głównych czynników kształtowania się podstaw gatunku jakim był i jest Czarny kryminał ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2008 o 14:15, Sebat1 napisał:

Zgodnie z zapowiedzą , że tak powiem - zjawiłem się. ;P

Mam takie pytanko , a mianowicie jakie powieści lub też filmy , oprócz ''''Sokoła maltańskiego''''
autorstwa Dashiell''a Hammetta oraz całej twórczości Raymonda Chandlera , były jednym
z głównych czynników kształtowania się podstaw gatunku jakim był i jest Czarny kryminał
?


Po kolei

Gatunek ten wywodzi się z niemieckiego ekspresjonizmu filmowego "M jak Morderca" , "Testament doktora Mabuse" i francuskiego realizmu poetyckiego "Ludzie za mgłą" , "Pepe Le Moko".

Teraz autorzy czarnych kryminałów:

Cornell Wollrich

Mickey Spillane

Ross MacDonald

James M. Cain

James Hadley Chase

i wielu innych.

W moich poprzednich postach podałem literaturę dotyczącą czarnego kryminału filmy również

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.10.2008 o 23:12, kerkas napisał:

Po kolei

Gatunek ten wywodzi się z niemieckiego ekspresjonizmu filmowego "M jak Morderca" , "Testament
doktora Mabuse" i francuskiego realizmu poetyckiego "Ludzie za mgłą" , "Pepe Le Moko".

Żadnego z tych tytułów niestety nie kojarzę , w marę możliwości będę musiał się z nimi zapoznać.

Dnia 14.10.2008 o 23:12, kerkas napisał:

Teraz autorzy czarnych kryminałów:

Cornell Wollrich

Mickey Spillane

Ross MacDonald

James M. Cain

James Hadley Chase

i wielu innych.

Niektórzy z tych autorów obili mi się o uszy , coś sobie na ich temat poszukam. A z tych najważniejszych , to wymieniłeś już wszystkich ?

Dnia 14.10.2008 o 23:12, kerkas napisał:

W moich poprzednich postach podałem literaturę dotyczącą czarnego kryminału filmy również

Ok. poszukam. Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2008 o 12:28, Sebat1 napisał:


> Po kolei
>
> Gatunek ten wywodzi się z niemieckiego ekspresjonizmu filmowego "M jak Morderca"
, "Testament
> doktora Mabuse" i francuskiego realizmu poetyckiego "Ludzie za mgłą" , "Pepe Le
Moko".
Żadnego z tych tytułów niestety nie kojarzę , w marę możliwości będę musiał się z nimi
zapoznać.


Ogólna definicję gatunku i więcej przykładów podam w kolejnym poście

Dnia 15.10.2008 o 12:28, Sebat1 napisał:

> Teraz autorzy czarnych kryminałów:
>
> Cornell Wollrich
>
> Mickey Spillane
>
> Ross MacDonald
>
> James M. Cain
>
> James Hadley Chase
>
> i wielu innych.
Niektórzy z tych autorów obili mi się o uszy , coś sobie na ich temat poszukam. A z tych
najważniejszych , to wymieniłeś już wszystkich ?


Tak, wymieniłem najważniejszych , poniżej linki o początkach i rozwoju tego gatunku literackiego

linki dotyczące literatury noir

http://www.answers.com/topic/film-noir

http://www.noirnovels.co m/synopses.php?genre=American%20Noir

http://students.ou.edu/S/Alexander.D. Simmons-1/

http://bernardschopen.tripod.com/literature.html

http ://www.reference.com/browse/Hardboiled?jss=0


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.10.2008 o 15:56, kerkas napisał:

Ogólna definicję gatunku i więcej przykładów podam w kolejnym poście


Ogólną definicje gatunku to ja sobie przeczytałem na Wikipedii. ;P Ale jak zamierzasz napisać tą definicje własnymi słowami , to w taki razie bardzo proszę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2008 o 16:04, Sebat1 napisał:


> Ogólna definicję gatunku i więcej przykładów podam w kolejnym poście


Ogólną definicje gatunku to ja sobie przeczytałem na Wikipedii. ;P Ale jak zamierzasz
napisać tą definicje własnymi słowami , to w taki razie bardzo proszę. :)


Proszę bardzo

Niemiecki ekspresjonizm filmowy - ekspresjonizm czerpiący inspirację z plastyki , teatru i literatury przykłady:

Student z Pragi

Gabinet doktora Caligari

Zamek Vogelod

Szyny

Zmęczona śmierć

Nosferatu

Fantom

Doktor Mabuse

Cienie

Portier z hotelu Atlantic

Ręce Orlaka

Metropolis

Francuski realizm poetycki - połączenie "realizmu" losów zwykłych ludzi z "poetycką" mitologizacją ich losów przykłady:

Komedianci

Zasada gry

Bestia ludzka

Brzask

Ludzie za mgłą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować