Zaloguj się, aby obserwować  
Evo609

Jak uzyskać dżwięk przestrzenny z głośników 5.1 ?

20 postów w tym temacie

Witojcie piknie :D

Na gwiazdkę dostałem głośniki Logitech x-540 5.1 i do tej pory nie wiem jak uzyskać najlepszy efekt dżwięk przestrzenny, jak ustawić głośniki itp.
Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2008 o 09:57, Evo609 napisał:

Witojcie piknie :D

Na gwiazdkę dostałem głośniki Logitech x-540 5.1 i do tej pory nie wiem jak uzyskać najlepszy
efekt dżwięk przestrzenny, jak ustawić głośniki itp.
Proszę o pomoc.

Jeśli już dobrze powciskałeś kable od głośników do odpowiednich dziurek, to musisz rozstawić po odpowiednich rogach pokoju a centralny pod/na biurku. Jak nie powkładałeś kabli do odpowiednich wejść, musisz próbować, ja się z tym męczyłem 30 min.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2008 o 10:04, Zabuza95 napisał:

A jak się źle powkłada to idą cicho czy wogóle nie idą?

Idą, idą, ale jak grasz, to słyszysz z innej strony niż trzeba, ogólnie jest bałagan. Musisz popróbować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

generalnie jeśli idzie o podłączenie zestawu 5.1 to... nie warto ''na czuja'' i jest to jedna z tych chwil, w których jednak mężczyzna powinien sięgnąć po instrukcję [brrr... obco to brzmi.]. wtedy idzie wszystko jak z płatka.
tylko oczywistym jest, że trzeba posiadać odpowiednią ilość wyjść z płyty głównej poprzez kartę dźwiękową. większość tanich zaintegrowanych szajsów ma 2 wyjścia maksymalnie, a wtedy 5.1 nie uzyskamy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podłonczenia mam ok wszystko ok każdy głośnik działa wszędzie poustawiane na dźwięk surrand 5.1 nie wiem jak to się piszę :D
Ale chodzi mi głównię jak je rozmieścić po pokoju ?
Bo słyszałem że system 5.1 nie ma tylnych głośników tylko rear to znaczy bocznę ale dlatego piszę rear bo ustawia się je trochę za sobą czy jakoś tak xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam i tak wszystkie pod biurkiem:D A co do tego podłączania do suboofera, to nie miałem żadnej instrukcji i musiałem na czuja, za pomocą programu dołączonego do sterów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2008 o 09:57, Evo609 napisał:

Na gwiazdkę dostałem głośniki Logitech x-540 5.1 i do tej pory nie wiem jak uzyskać najlepszy
efekt dżwięk przestrzenny, jak ustawić głośniki itp.
Proszę o pomoc.

Poza kwestią ustawienia głośników (która na podstawie poprzedniego posta jest już wyjaśniona), jest jeszcze sprawa uzyskania efektu przestrzennego z sygnału stereo w jakim jest nagrane 90% dowolnej muzyki do odsłuchu.
Pełny efekt wrażenie przestrzennego uzyskasz wyłącznie przez uruchomienie źródła dźwięku, które ma 6 osobno nagranych kanałów. Taki przypadek jest naturalny dla materiału DVD, który ma dźwięk zapisany na 6 ścieżkach. Nie ma żadnego powszechnego standardu zapisu dźwięku wielogłośnikowego poza Dolby Digital 5.1 (czyli AC3 kompresowane przez koder A/52), DTS lub Dolby Digital EX (6+1 kanałów mapowane na 7+1 głośników) oraz niezwykle rzadko używanym MP3 Surround (kodowane 5.1 kanałów zamiast 2 - zgodny w dół z mp3 stereo).
Tak więc chcąc uzyskać realny materiał dźwiękowy odtwarzany na swój zestaw w takiej postaci w jakiej został nagrany, jesteś skazany na filmowe ścieżki dźwiękowe AC3 i odtwarzacz, który będzie je prawidłowo rozkładał na wszystkie 6 głośników bez żadnego transkodowania.
Trzeba jednak pamiętać, że zakodowany dźwięk w 6 kanałach ma formalnie niższą jakość niż sygnał stereo. Chodzi o to, że przepływność AC3 dla 5.1, to zaledwie 448 kbit/s - czyli każda ścieżka jest zakodowana z przepływnością ok. 75 kbit/s. To dość mało. Wystarczy porównać choćby z najpowszechniej teraz używanym kodowaniem CBR joint stereo 192 kbit/s (lub VBR ok. 210 kbit/s), które na każdy kanał mają >96 kbit/s. Dlatego dźwięk zakodowany w AC3 ma formalnie gorszą jakość od przeciętnego mp3.

Każdy sygnał stereo czy quadro bez transkodowania będzie używać 2/4 głośników, albo część głośników będzie powielać kanały, albo będzie trzeba użyć dekodera (programowego lub sprzętowego), który w dość skomplikowany sposób będzie próbował 2/4 kanałowy dźwięk rozłożyć na 5 głośników + sub.

Są też nośniki, na których wielokanałowy dźwięk jest zakodowany w sygnale stereo. Dzięki temu zwykłe płyty CD mogą pozwolić na wyprodukowanie sygnału 6-kanałowego tak jak został nagrany. Takie systemy, to Dolby Surround, Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II i Dolby Pro Logic IIx (również podobnie działa MP3 Surround). W przypadku Dolby Pro Logic IIx w sygnale stereo zakodować można 6, 7 lub 8 kanałów. Trzeba jednak pamiętać, że kodowanie takie bazuje na zapisie pasma dźwięku, którego i tak nie słyszy ludzkie ucho. W trakcie dekodowania niesłyszalne partie są konwertowane do wersji słyszalnej na pozostałe głośniki.

Krótko mówiąc w wielu wypadkach nie usłyszysz dźwięku przestrzennego, albo usłyszysz prostą przeróbkę ze zwykłego sygnału stereo. Nie będzie to wina techniki, ale zapisanych nagrań jakie będziesz posiadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2008 o 21:13, Evo609 napisał:

Czyli nie wiem po co kupowałem te głośniki xD

Pomyślałem o tym samym gdy przeczytałem, że chcesz na nich słuchać muzyki. Do słuchania muzyki wystarczą dwie kolumny (dwu lub trójdrożne) i po kłopocie. Tylko prawdziwi melomani potrzebują czegoś więcej, ale to więcej nie wyraża się w ilości kolumn tylko w jakości sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2008 o 21:24, hallas napisał:

> Czyli nie wiem po co kupowałem te głośniki xD
Pomyślałem o tym samym gdy przeczytałem, że chcesz na nich słuchać muzyki. Do słuchania
muzyki wystarczą dwie kolumny (dwu lub trójdrożne) i po kłopocie. Tylko prawdziwi melomani
potrzebują czegoś więcej, ale to więcej nie wyraża się w ilości kolumn tylko w jakości
sprzętu.


Nie chce na nich słuchać muzy chcę poprostu uzyskać dźwięk przestrzenny np. jak gram w gta 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2008 o 21:56, Evo609 napisał:

Nie chce na nich słuchać muzy chcę poprostu uzyskać dźwięk przestrzenny np. jak gram
w gta 4

A tak, to nie twa wypowiedź była. No to odpowiedzi już masz. Jeśli masz kartę dźwiękową z odpowiednią ilością wyjść to nie ma problemu, Teraz prawie wszystkie gry mają dźwięk przestrzenny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2008 o 09:57, Evo609 napisał:

Witojcie piknie :D

Na gwiazdkę dostałem głośniki Logitech x-540 5.1 i do tej pory nie wiem jak uzyskać najlepszy
efekt dżwięk przestrzenny, jak ustawić głośniki itp.
Proszę o pomoc.

czytamy instrukcję... tam wszystko jest napisane :)

Podłączas odpowiednie kabelki do odpowiednich wejść. Powinny być oznaczone kolorystycznie.
Dalej, ustawiasz dwa tylne głośniki za sobą. Jeden w jednym kącie, drugi w drugim. Dwa ustawiasz po dwoch stronach monitora, a jeden poziomy montujesz and monitorem. Subbufer najlepiej walnąć w odsłonięte miejsce na podłodze jak najbliżej monitora.

Tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2008 o 09:32, rogoz94 napisał:

> Ja wiem tylko nie wiem czy go uzyskałem bo nie wiem jak to rozpoznać heh xD
to odpal sobie to:

http://pl.youtube.com/watch?v=IUDTlvagjJA

EDIT: zamknij oczy!


Sory ale wyczytałem od wielu gramowiczów nie na tym forum xD że korzystanie z instrukcji dołączonej do tych głośników to głupota xD bo systemie 5.1 nie ma tylnych głośników.
Piszę REAR-tylne.
Ale dlatego że ustawie się je trochę za sobą ale nie całkiem z tyłu tylko po boku tak żeby dźwięk szedł na ramie xD
Ustawiłem poprawnie zamkłem oczy i czuję się jakby koło mnie chodził ziomal i strzygł mi głowę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować