Vaksinar

Manga i Anime - temat ogólny

48142 postów w tym temacie

Dnia 17.02.2007 o 23:53, Latniak napisał:

Argh... nie mogę patrzeć jak ktoś pisze odwrotnie japońskie imię i nazwisko. Zawsze najpierw
idzie nazwisko a potem imię, czyli Uzumaki Naruto. Nie, żebym się bardzo czepiał, ale po prostu
jak się człowiek przywyczaił to coś takiego razi w oczy :)

Hmm tak z ciekawości spytam, bo obserwując to odwrócenie imion i nazwisk doszedłem do pewnego malutkiego wniosku. Otóż w Japonii ważniejsza jest rodzina danej osoby niż, sama osoba, takie można przynajmniej wyciągać wnioski biorąc pod uwagę że najpierw idzie nazwisko, a dopiero potem imię. Tak sobie próbuje interpretować to zachowanie, zastanawiałeś się kiedyś nad tym ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 00:01, Hubi Koshi napisał:

Hmm tak z ciekawości spytam, bo obserwując to odwrócenie imion i nazwisk doszedłem do pewnego
malutkiego wniosku. Otóż w Japonii ważniejsza jest rodzina danej osoby niż, sama osoba, takie
można przynajmniej wyciągać wnioski biorąc pod uwagę że najpierw idzie nazwisko, a dopiero
potem imię. Tak sobie próbuje interpretować to zachowanie, zastanawiałeś się kiedyś nad tym
??


Wydaje mi się że w Japonii zawsze bardzo ważny był klan, czyli nazwisko. Wiele się robiło właśnie dla chwały całego klanu, to nazwisko świadczyło o tym, czy jesteś kimś ważnym, czy nie. Utwierdza mnie w tym przekonaniu lektura Vagabonda, sądzę że środowisko jest tam przedstawione zgodnie z prawdą historyczną...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja w poniedziałek kupuje pierwszy tom naruto a puzniej na stronie www.japonica plonica fantastica.pl kuie 2 tom 3 itak dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2007 o 23:53, Latniak napisał:

Kyubi*

a dokladniej Kyuubi :P bo tam jest to długie u z kreską, coś jak w łacinie ;)
tak jak Shippuuden czy juuni Kokuki :P

a co do nazwisk, to czesto w japoni zwracaja sie do siebie po nazwiskach a nie po imionach, imię to jakby blizszy stopien znajomości...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Małe błędy literowe zawsze mi isę zdarzaja, a co od nazwisk to takie małe przyzwyczajenie kultury śródziemnomorskiej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 09:52, JaMES` napisał:

a co do nazwisk, to czesto w japoni zwracaja sie do siebie po nazwiskach a nie po imionach,
imię to jakby blizszy stopien znajomości...


Jeśli ise nie mylę to tak też chyba nawet w Gantzie było. Kato zwracał sie do Kurona generalnie per "Kei", a ten był z drugiej strony zdziwiony i zadowolony, że Kishimoto miała takie same nazwisko jak on.

Jednak w Polsce Średniowiecznej też bardziej liczyło sie nazwisko i ród niż imię rycerza. Dopiero kiedy szło o konkretną jego identyfikację (np. dwóch rycerzy z tego samego rodu na dworze księcia) podawało sie jego imię lub dawało mu przydomek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 00:16, ufo344 napisał:

mam pytanie czy znacie jakiś kanał telewizyjny gdzie lecą anime tylko anime albo często.


Poza Hyperem, i Jetix to polskich raczej nie znam. A co do zagranicznych, kombinuj z francuskimi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Mange i Anime, nie ma chyba nikt wątpliwości, że najlepszą tego rodzaju kreskówką jest Dragon Ball. Chyba każdy oglądał i wie, że jest najlepsza!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 19:16, przemaspol napisał:

Jeśli chodzi o Mange i Anime, nie ma chyba nikt wątpliwości, że najlepszą tego rodzaju kreskówką
jest Dragon Ball. Chyba każdy oglądał i wie, że jest najlepsza!


Każdy ma prawo do swojego zdania. A jakie inne anime oglądałeś, jeśli porównujesz do nich DB?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siemka!!moi koledzy ogladaja anime i strasznie sie im podoba...ja jeszcze nie mialem okazji i dlatego przychodze tu z pyaniem...jakie anime jest najfajniejsze i najlepiej dostepne??na jakich polskich programach sa puszczane odcinki??na HYPER''rze sa chyba jakies??prosze o wtajemniczenie i odp:) z gory wielkie dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 19:16, przemaspol napisał:

Jeśli chodzi o Mange i Anime, nie ma chyba nikt wątpliwości, że najlepszą tego rodzaju kreskówką
jest Dragon Ball. Chyba każdy oglądał i wie, że jest najlepsza!

Heh ja bym tego nie powiedział. Owszem fajny był swego czasu i przyjemnie się to oglądało, ale jest cała masa innych ciekawych tytułów. Obecnie z pozycji odrobinę podobnych do DB można by wskazać One Piece (jego autor Eichiro Oda jest zresztą fanem Akiry Toriyamy) o załodze piratów pływających po świecie i walczących zarówno z innymi piratami jak i z oddziałami rządowymi, czy też Naruto o młodym chłopaku, w którego ciele został zamknięty demon, chłopak ów szkoli się w sztuce ninjitsu (czy jakkolwiek się to spellinguje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 19:18, Ex0 napisał:

> Jeśli chodzi o Mange i Anime, nie ma chyba nikt wątpliwości, że najlepszą tego rodzaju
kreskówką
> jest Dragon Ball. Chyba każdy oglądał i wie, że jest najlepsza!

Każdy ma prawo do swojego zdania. A jakie inne anime oglądałeś, jeśli porównujesz do nich DB?


No cóż... Widziałem parę odcinków innych. Np. Jakieś Street Fighter. Na inne anime szkoda mi czasu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 19:19, Mroczny78 napisał:

siemka!!moi koledzy ogladaja anime i strasznie sie im podoba...ja jeszcze nie mialem okazji
i dlatego przychodze tu z pyaniem...jakie anime jest najfajniejsze i najlepiej dostepne??na
jakich polskich programach sa puszczane odcinki??na HYPER''rze sa chyba jakies??prosze o wtajemniczenie
i odp:) z gory wielkie dzieki


Na Hyperze leci codziennie jakieś anime - o 21:00 i o 0:30 (powtórka poprzedniego odcinka).
Jeżeli chodzi o inne.. możesz coś znaleźć na Jetix, ale nie są to z reguły zbyt ambitne pozycje (Pokemony były, teraz Sonic itd.)

Ale na Jetixie NARUTO jest, co mogę pochwalić z czystym sumieniem (dni powszednie o 19:25, 21:05 i 23:10)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 18.02.2007 o 19:23, Ex0 napisał:

Na Hyperze leci codziennie jakieś anime - o 21:00 i o 0:30 (powtórka poprzedniego odcinka).
Jeżeli chodzi o inne.. możesz coś znaleźć na Jetix, ale nie są to z reguły zbyt ambitne pozycje
(Pokemony były, teraz Sonic itd.)

Ale na Jetixie NARUTO jest, co mogę pochwalić z czystym sumieniem (dni powszednie o 19:25,
21:05 i 23:10)

ok dzieki wielkie a o czym jest to naruto tak w skrocie mi nakresl...o i mam pytanko co Ty lubisz najbardziej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

<z Wikipedii (przydatne narzędzie o anime) > Główny bohater mangi – Uzumaki Naruto jest nadpobudliwym, hałaśliwym i upartym ninja, który pragnie zdobyć uznanie w swojej rodzinnej wiosce Konoha oraz przy okazji zostać Hokage, czyli liderem Konohy.
A ja? Ja lubię wiele różnych anime, ale części nie można zobaczyć w Polsce ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

<Offtop>@ Latniak: W twoim podpisie to nie jest przypadkiem "Piętnastu chłopa na umrzyka skrzyni"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 19:22, przemaspol napisał:

No cóż... Widziałem parę odcinków innych. Np. Jakieś Street Fighter. Na inne anime szkoda mi
czasu ;)


cóż jak porównujesz do tak pełnego polotu anime jakim był SF to nie dziwie sie ze DB jest dla ciebie najlepsze...
lepsze od DB jest chociazby OP nie mowiac juz o wielu innych ambitniejszych tytulach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 19:43, Ex0 napisał:

<Offtop>@ Latniak: W twoim podpisie to nie jest przypadkiem "Piętnastu chłopa na umrzyka
skrzyni"?


jakby nie patrzeć to inaczej tego nie przetlumaczysz :P piosenka ostatnio pojawila sie chyba w Piratach z Karaibow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się