Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Konkurs - wybierz nazwę trzeciego polskiego serwera gry Runes of Magic

39 postów w tym temacie

Głosowałem na nazwę svarog no nowy polski serwer ponieważ:
jego nazwa wczytaniu na polski oznaczała słowiańskiego boga słońca,nieba,ognia i kowalstwa
Wynika z tego ogień może symbolizować zarówno jeden z żywiołów jak i walkę jedną z najczęstszych czynności dokonywanych w grze
kowalstwo w przypadku RoM jest powiązana z górnictwem i jej pochodną to dla tych co główną czynnością jest zbieranie surowców craftowanie
słońce symbolizuje światło, ogólne istnienie ,życie a bez niego nie było by Słowian a co z tym się wiąże Polaków i nie mówilibyśmy o nowym serwerze
niebo z kolei jest miejscem przebywania bogów a takim był słowiański swaróg jego pochodna svarog jest najodpowiedniejszą nazwą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą o jakiś słowianach, bóstwach , demonach i innych stworkach szkoda że nazwa serwera nie oznacza Zbyszka z Bogdańca albo Kozio9łek Matołek. Ja zagłosowałem na Perun-kojarzy mi się z pierunek czy ( piorun jak kto woli) oznacza sytuację jak obcy serwer pojawi sie na wojnie z Polskim to jak sieknie pierun to tamci z butów wyskoczą. Polskie serwery ROX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[...] Kiedy nastała odpowiednia pora rozpaliłem święta kadzidła wznosząc swe prośby do sił nadprzyrodzonych, tak jak czynili to moi przodkowie. Prosiłem by na nowym serwerze Runes of Magic gracze posiedli potężną magię zdolną zniszczyć każdego wroga, by mogli rozwijać swoje rzemiosło tworząc niezwykłe przedmioty, aby kwitł handel dzięki któremu każdy się wzbogaci i zdobędzie ekwipunek godny prawdziwych bohaterów. Wtedy przemówił do mnie głos, od którego filary świątyni zadrżały. – Jestem Weles! Bóg magii, sztuki, rzemiosła, kupców, a przede wszystkim bogactwa. Nazwij nowy serwer na moją cześć a ja spełnię twoje prośby, tak by twoi rodacy mogli się cieszyć wszystkimi łaskami! -Tak więc się stało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwny nadawaniu nazw jakichkolwiek serwerów pochodzących z imion słowiańskich Bogów. Nie wiem dlaczego plebs pluje na swe słowiańskie dziedzictwo, ale mam nadzieję, że coraz więcej serwerów będzie nosiło nazwy takie jak " Jahwe", "Chrystus" czy "Jezus".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Głosowałam na "Perun".
Imię słowiańskiego boga, mojego ulubionego - boga grzmotów i piorunów.
Na dodatek nazwa krótka, łatwo wpadająca w ucho i się języka na niej nie połamie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi najbardziej wpada w ucho nazwa Svarog, ponieważ kojarzy mi się nie tylko z Twarogiem, ale też z Rogiem, który ma Boską moc i pobudza we wszystkich adrenalinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Vuislane - Wiślanie

Wiślanie to jest jedno z plemion Słowian zamieszkujących ziemie Polskie.
Sądzę,że to idealna nazwa dla polskiego serwera.
Najbardziej kojarzy się z Polską a skoro to polski serwer to ta nazwa jest idealna/
po za tym z tych wszystkich nazw dla mnie brzmi najciekawiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Perun - ponieważ: Po pierwsze zaczyna się na literę "P" jak Polska :)
Po drugie podejrzewam, że to jest jakaś ładna kraina...więc pasowało by co do gry ( nazwa piękna jak i kraina w grze).
A po trzecie dużo osób głosuje to znaczy, że ta nazwa ma coś w sobie wyjątkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Perun – jedno z naczelnych bóstw słowiańskich. Uosobienie gromowładcy, boga grzmotów i piorunów.
Kult Peruna źródłowo został poświadczony jedynie na Rusi. Traktat zawarty w 944 przez księcia Igora z Cesarstwem Bizantyjskim informuje o złożeniu przez Rusinów przysięgi na Peruna. Analogiczna przysięga zostaje złożona w traktacie Światosława I z 971. W roku 980 Włodzimierz Wielki miał ustawić w Kijowie posągi bóstw, z których najważniejszym miał być Perun "z głową srebrną i wąsem złotym", zniszczony po chrzcie Włodzimierza w 988. Podobny posąg został w tym czasie postawiony także w Nowogrodzie. Część badaczy jest zdania, że kult Peruna na Rusi był skutkiem zaszczepienia tam przez Waregów kultu Thora.
Pomimo informacji źródłowych pochodzących jedynie z Rusi, domniemywać można, że kult Peruna rozpowszechniony był na całą Słowiańszczyznę. Prokopiusz z Cezarei, przytaczając informację o Słowianach, pisze: Uważają bowiem, że jeden tylko bóg, twórca błyskawicy, jest panem całego świata i składają mu w ofierze woły i wszystkie inne zwierzęta ofiarne. Dowodem na ogólnosłowiański kult Peruna mogą być też niektóre nazwy miejscowe, jak np. nazwa miejscowości Prohn koło Strzałowa, czy liczne nazwy miejscowe na Bałkanach, jak Perunovac. Ponadto wśród Połabian odnotowano kult bóstw o imionach Prowe i Porenut, które prawdopodobnie mogły być miejscowymi odmianami kultu Peruna. Brak powszechności imienia Peruna tłumaczony jest istnieniem wśród Słowian prawa tabu, zabraniającego wymawiana imienia bóstwa (analogiczne tabu zabraniające wymawiania imienia gromowładcy poświadczone jest wśród ludów bałtyjskich). Aleksander Gieysztor uznał, że Perun był naczelnym bogiem Słowian, za koncepcją Georges''a Dumézila, bogiem I funkcji (władza prawna) i II funkcji (siła fizyczna i militarna), zaś bóstwa połabskie takie jak Świętowit, Rugewit, Jarowit i Jaryło miały być jedynie wariantami kultu Peruna.
Imię Peruna wywodzi się od praindoeuropejskiego rdzenia per-, perk-, obecnego w wielu innych językach indoeuropejskich, np. hetyckie perunaš "skała", greckie keranós "piorun", łacińskie quercus "dąb", czy albańskie pernëdi "niebo". W wierzeniach Bałtów występuje analogiczny do Peruna bóg imieniem Perkun.
Perun był pierwotnie bogiem bezpostaciowym, zaś posąg wzniesiony przez Włodzimierza był pewnego rodzaju innowacją w kulcie. Jako święte drzewo gromowładcy czczony był dąb. Świadectwem roli dębu w kulcie Peruna jest nazwa przeginia (peregynia, beregynia), oznaczająca las dębowy. Z postacią gromowładcy wiąże się również, wedle praindoeuropejskiego modelu, motyw skały, młota, topora i konia (ten ostatni poświadczony m.in. na posągu ze Zbrucza).
Źródła pisane oraz folklor poświadczają mitologiczny motyw walki pomiędzy Perunem a uosabiającym siły chaosu Żmijem.
Kiedy książę Włodzimierz stawiał Perunowi posąg w Kijowie z "wąsem złotym" (w oryg. us złat), jeden z kronikarzy nie zrozumiał ruskiego wyrażenia i us złat został zapisany jako nowy bóg - Usład.
Na Bałkanach poświadczony jest kult żeńskiego bóstwa imieniem Perperuna, która była żeńską hipostazą i partnerką Peruna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować