Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

The Elder Scrolls V: Skyrim - recenzja

135 postów w tym temacie

Niebywały rozmiar świata przedstawionego nie idzie niestety w parą ze złożonością rozgrywki, sztuczną inteligencją bohaterów niezależnych i kompanów, postaci i organizacji spotykanych w grze.
Recenzenci Gram.pl jak zwykle pomijają ten jeden z najistotniejszych aspektów gier cRPG, który bardziej niż oprawa wizualna i technikalia decyduje o wiarygodności przedstawionego uniwersum, możliwości zaangażowania emocji i wyobraźni gracza, oraz ujawnia potencjał danej produkcji do stworzenia znakomitej, skomplikowanej i spójnej bądź tylko fasadowej iluzji wyimaginowanego świata fantasy. Błędu tego nie popełnili twórcy Deus Ex HR, powołując do życia świat nieporównanie mniejszy, służebny wobec fabuły a nie będący głównym bohaterem dzieła, niemniej jednak spójny, przemyślany, dopracowany, pełny ciekawych, niesztampowych postaci, dobrze poprowadzonych dialogów, dający grającemu autentyczna możliwości wyboru i wpływania na rozwój wydarzeń, pozwalający nawet w misjach pobocznych kształtować wydarzenia wg własnego systemu wartości i preferencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2011 o 13:54, Xardasss napisał:

Skoro tak narzekasz dark_master, to jaka gra rpg współczesna potrafi, poprowadzić świetnie
fabułę i sandbox bo ja takiej nie znam.

Falloutowi New Vegas wyszło to całkiem zgrabnie, wprawdzie cierpi na syndrom większości RPGów (czytaj zajmuję się wszystkim innym tylko nie MQ, zwłaszcza że jest kilka frakcji i nie wiem którą poprzeć), ale działa to nieźle.
Zresztą, co to za argument "jak sandbox, to fabuła musi być pretensjonalna i do dupy"? Przecież w skyrimie wszystkie lokacje powiązane z questami i tak są zamknięte bo nie mamy magicznego klucza do ruin (a nawet jeśli akurat da się wejść, to gdy ktoś nam zleci questa, to w owych w ruinach nastąpi magiczny respawn wrogów) więc wątek jako taki i tak pozostaje liniowy, a więc można zewrzeć poślady i nad nim przysiedzieć.

a, i zapomniałem o jednym przy wyliczance wad, a mianowicie kompletnie martwym świecie. Czasem jeden kowal coś pokuje w kuźni, dzieciaki będą za sobą biegały, ale cała reszta to kukły które albo stoją albo chodzą. Od czasów morrowinda wiele się nie zmieniło, choć już dekadę temu był Gothic który pokazał jak to powinno wyglądać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor, Gothic w starym obozie ile postaci chodziło z 40 przynajmniej.
Muszę zagrać w Fallouta, ale poradź, nie grałem w 1,2 i 3 a teraz jest ten nowy, jest na czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2011 o 18:32, Xardasss napisał:

Zwracam honor, Gothic w starym obozie ile postaci chodziło z 40 przynajmniej.
Muszę zagrać w Fallouta, ale poradź, nie grałem w 1,2 i 3 a teraz jest ten nowy, jest
na czasie.

A fajny ten cały F:NV ??.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

skyrim sra*rim..wiedźmin K**** , to wszytko tłumaczy ode mnie... naprawdę zachwytu nie widać niby wątki poboczne są *super ale schematyczne i nudne..biegnij półgodziny za jakim mieczem kogoś tam i proszę nabijanie godzin gry -jest! zwiedzenie całej mapy to połowa rozgrywki, na szczęście jest szybka podróż. Nie ma się czym zachwycać. ocena 9.0 jest wygórowana jak na ten ten tytuł...nigdy więcej super rozmów Npc''tow gdzie jarl patrzy w lewo a główny bohater jest odwrócony ku pełnym jedzenia stole WTF!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2011 o 18:32, Xardasss napisał:

Zwracam honor, Gothic w starym obozie ile postaci chodziło z 40 przynajmniej.
Muszę zagrać w Fallouta, ale poradź, nie grałem w 1,2 i 3 a teraz jest ten nowy, jest
na czasie.

znaczy tutaj tez w tym skyrim niby chodzą, ale jakoś tak bez celu, po z góry wyznaczonym kółku. W G1 to chociaz ze sobą rozmawiali, jakieś ognisko czy coś, a tutaj prosty skrypt praca->dom, nawet w karczmie jest max 3 klientow w godzinach szczytu.

a co do falla - najlepszy klimatem jest pierwszy, z tym, że to antyk i trzeba mu poświęcić sporo uwagi i uczucia by polubić. By grać w 3 albo NV nie trzeba znać jedynki i dwójki, ale jest do nich sporo nawiązań. A jeśli chodzi o wybór między 3 a NV to polecam tego drugiego, bo ma zdecydowanie więcej wspólnego z 1 i 2 niż miała 3. I w ogóle jakiś taki lepiej przemyślany mi się wydaje, ale tu już są opinie skrajnie różne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pogram za jakieś dwa lata. ;) Wyjdzie GOTY, wyjdą mody bez których gry Bethesdy są "takie sobie" (choć Skyrim jakoś wydaje mi się lepszy i grywalny już teraz) i będzie można grać.

Tymczasem po motaniu się z instalowaniem modów zaczynam Obliviona. ;p
Raz przeszedłem ale tylko główny wątek i bez modów, może teraz mi się nie znudzi tak szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach
Uwielbiam takich hejterów... Ledwo mogę złapać sens tej wypowiedzi.

Osobiście dawno nie grałem w lepszą grę. Na liczniku około 26 h, a zabawa dopiero się rozkręca. Naprawdę jest to wielka zaleta Skyrim. A jeżeli chodzi o recenzję rozwaliła mnie wada z współczesną bielizną. Ja jej nawet nie wpadłem na pomysł, żeby zastanawiać się z jakiej epoki pochodzą majtki mojej towarzyszki:P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2011 o 12:58, Quandor napisał:

Osobiście dawno nie grałem w lepszą grę.


Ja grałem całkiem niedawno: Deus Ex HR, Wiedźmin 2, Uncharted 3, nawet Rage a dzisiaj w Batman AC ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do lis_23 jak B:AC :) ??, bo chcę zakupić i się zastanawiam.
A co do wymienionych nie mam konsoli więc U3 odpada, Rage za krótki, muszę deusa ogarnąć.
A co do tematu tyle narzekacie, a mnie let''s play i gamepleya urzekają, nie wiem dlaczego ale muszę w to zagrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2011 o 14:19, lis_23 napisał:

Ja grałem całkiem niedawno: Deus Ex HR, Wiedźmin 2, Uncharted 3, nawet Rage a dzisiaj
w Batman AC ;)


Cóż, dla mnie deus ex niestety jest o wiele gorszy(co nie znaczy że jest zły), świat jest strasznie mały, klimat też mi się nie podoba. W dodatku przejście go według steama zajęło mi tylko 18 godzin co przy skyrimie wymięka, a i grałem na normalnym poziomie trudności. Wiedźmin 2 był dla mnie tylko dobry fabularnie, mapy były dość ładne(flotsam) ale strasznie malutkie. A akt 3 to jakieś nieporozumienie, zmuszałem się, żeby przebrnąć przez te kijowe ruiny miasta. W resztę gier niestety nie miałem okazji zagrać, więc możliwe, że są lepsze :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozwala mnie jak niektórzy piszą, że skyrim słaby, brak fabuły, questy beznadziejne, martwy świat...a najgorsze, że często jeszcze dodają, że grają w to 60 godzin i jakoś ich nie wciągnęło :D nie wiem czego oczekujecie od gier, ale chyba z wymaganiami przesadzacie :) jak ktoś grał wcześniej w Obliviona albo Morrowinda to chyba powinien się spodziewać co dostanie od Skyrima. Ta seria to po pierwsze gigantyczny świat !
Aczkolwiek muszę powiedzieć, że w Skyrimie podoba mi się także fabuła. Szkoda, że unikalnych zadań związanych z gildiami (tak nazwę te wszystkie organizacje) jest tak mało. Do zostania arcymagiem w Akademii Magii wystarczyło mi 9 zadań, trochę za mało.
Mam wrażenie, że potencjał świata gry nie został jeszcze do końca wykorzystany i czekam na mody oraz oficjalne dodatki/DLC.
Co do zachowania NPC, czasami jest ono bardzo fajne, a czasami strasznie wkurzające. Fajnie potrafią nawiązać do jakiegoś naszego działania, ale równie często całkowicie nas niedoceniają (jestem arcymagiem, a rzekomi podwładni traktują mnie jak jakiegoś obcego). Trochę jest tu niekonsekwencji i przydałyby się jakieś małe patche poprawiające te kwestie.
Rozczarowały mnie także artefakty, bo najlepszą broń tworzymi sobie sami doskonaląc zaklinanie i kowalstwo. Brakuje mi takiego Chryzamera, którym niszczyłem każdego przeciwnika jakiego spotkałem :D
Pomimo tych niedociągnięc gra wciągnęła mnie na 80 godzin (w 2 tygodnie, co jest absolutnym rekordem :D ), więc naprawdę jest wspaniała i w pełni zasługuje na ocenę 10. Nie za to, że ma błędy, ale za to, że pomimo tych błędów ma fantastyczną, jak dla mnie, grywalność :)

PS. Na tych 80 godzinach na razie kończę, bo przez Skyrima zacząłem zawalać swoje obowiązki, a poza tym na dysku czeka nowy Batman oraz Crysis 2 :D ale do Skyrima na pewno jeszcze wrócę, pewnie prędzej niż później :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2011 o 14:59, Crask napisał:

Szczególnie
mnie zniechęcił jeden z questów w pierwszej wiosce. Dwóch gości konkuruje o jakąś samicę,
jeden daje mi spreparowany list, w którym udając przeciwnika obraża damę. Jeżeli powiem
o tym drugiemu, da mi swoją wersję listu, żebym dał nieuczciwemu amantowi nauczkę. Niestety,
niezależnie od tego który całą historię zacznie, mam tylko dwa trzy wyjścia, dać pannie
list, powiedzieć o kłamstwie jednego z amantów lub olać questa. Czy nikomu w Bethesdzie
nie przyszło do głowy, że normalny człowiek pokazał by kobiecie oba listy i powiedział
że ta parka jest siebie warta, więc niech obu pogoni ?

Fajny przykład! W Oblivionie też było kilka takich spraw. Pod tym względem New Vegas wypada trochę lepiej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2011 o 23:07, kozak40 napisał:


Cóż, dla mnie deus ex niestety jest o wiele gorszy(co nie znaczy że jest zły), świat
jest strasznie mały, klimat też mi się nie podoba. W dodatku przejście go według steama
zajęło mi tylko 18 godzin co przy skyrimie wymięka, a i grałem na normalnym poziomie
trudności. Wiedźmin 2 był dla mnie tylko dobry fabularnie, mapy były dość ładne(flotsam)
ale strasznie malutkie. A akt 3 to jakieś nieporozumienie, zmuszałem się, żeby przebrnąć
przez te kijowe ruiny miasta. W resztę gier niestety nie miałem okazji zagrać, więc możliwe,
że są lepsze :p


Cóż, ja nie rozumiem tej argumentacji, że dobra gra musi mieć otwarty świat?
cóż z tego, że Skyrim ma otwarty świat, skoro po paru godzinach gry robi się po prostu nudno?
jak dla mnie, Deus Ex to gra rokuy, zaraz potem jest Wiedźmin 2 i Batman AC oraz Uncharted 3
i nie ważne, że gry te nie mają otwartego świata liczącego sobie dziesiątki kilometrów i pseudo fabuły ciągnącej się na 100 godzin, ważne, że dobrze się w nie gra.

Airandill - nie grałem w wersję PC, mogę się tylko wypowiedzieć na temat wersji na PS3 - jesli chcesz informacji z pierwszej ręki, poczytaj posty Pietro87.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie jest temat do zadawania takich pytań, ale jesteś tu nowy, więc niech będzie.
Spójrz na samą górę strony. Masz tam, pod logo portalu, trzy belki z różnymi odnośnikami. Wybierz Statystyki z tej najniższej. Tam znajdziesz wyszukiwarkę użytkowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2011 o 09:30, GanD napisał:

To nie jest temat do zadawania takich pytań, ale jesteś tu nowy, więc niech będzie.
Spójrz na samą górę strony. Masz tam, pod logo portalu, trzy belki z różnymi odnośnikami.
Wybierz Statystyki z tej najniższej. Tam znajdziesz wyszukiwarkę użytkowników.

Dzięki, a na przyszłość jaki to temat do takich pytań ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ocena 9.0 za wygórowana? Haha, ta gra zasługuje spokojnie na 10/10. Bije większość ostatnich "hitów" na głowę pod każdym względem.

Lucas silnik graficzne oferuje o wiele więcej - wystarczy trochę poszperać w plikach .ini i załadować odpowiednie mody. Gra pod tym względem bije wszystko łącznie z BF3 (tylko co to za porównanie malusieńkich map z BF3 to przeogromnego terenu ze Skyrim)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2011 o 14:19, lis_23 napisał:

Ja grałem całkiem niedawno: Deus Ex HR, Wiedźmin 2, Uncharted 3, nawet Rage a dzisiaj
w Batman AC ;)


Cóż w Deus Ex nowego jeszcze nie grałem. Wiedźmajn 2 ani trochę mnie nie wciągnął i tylko żałuje wydanej kasy. Uncharted 3 jest nie dla mnie, bo konsoli brak. Rage do Skyrima nie ma nawet startu, a Batman AC czeka w kolejce na zagranie. Więc nadal uważam grę za chyba najlepszą w tym roku:P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2011 o 17:25, Quandor napisał:


Cóż w Deus Ex nowego jeszcze nie grałem. Wiedźmajn 2 ani trochę mnie nie wciągnął i tylko
żałuje wydanej kasy.

Cóż, dla mnie Skyrim nie umywa się do Deus Ex i do Wiedźmina 2, po prostu trochę lepszy klon nudnego Obliviona i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować