Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

LAN i mody w DotA 2 - potwierdza Valve

32 postów w tym temacie

Jaka DotA 2? Valve ma w ofercie grę, której tytuł brzmi Dota 2. Nazwa ta to nie jest żaden akronim, błąd również występuje tutaj: http://www.gram.pl/gra/defense-of-the-ancients-2-pc-mac Piszemy Dota 2, ewentualnie DOTA.

Nie wiem w końcu czy mówicie o produkcie Valve czy następcy moda..

@kieruje do autora newsa.
@Marekku Pomimo, że jestem po stronie Blizzarda to jednak Valve nie zrobiło nic złego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@zbyglu

Nalezy się zapisać do bety, klucze są losowane co jakiś czas. Ale szanse na dostanie się do bety są naprawdę bardzo małe. Ewentualnie możesz popytać znajomych, lub znajomych znajomych, czy ktoś nie ma klucza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2012 o 16:05, Adij napisał:

Piszemy Dota 2, ewentualnie DOTA.

Gramar Nazi? Czasem faktycznie nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :P
Tak na powaznie, tak samo pisał IGN, cd-action, gry-online cos tam jeszcze. Daj se siana.

tak btw DOTA 2... bo zwykla dota to mod ;)

Dnia 16.02.2012 o 16:05, Adij napisał:

Nie wiem w końcu czy mówicie o produkcie Valve czy następcy moda..


Jedno i drugie? W koncu "Defense of the Ancients 2 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Blizzard (zapewne dla odmiany) w swojej Docie nie pozwoli na LANparty i mody. A zatem, można wybierać-przebierać - obsłużcie się sami. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby dostać klucz trzeba wypełnić ankietę na stronie Doty i cierpliwie czekać. Ja wypełniłem jakoś w listopadzie i po tygodniu były trzy klucze - jeden na moje konto, dwa dałem znajomym. Dota jak na razie zapowiada się nieźle, ale do grywalności HoNa jeszcze trochę brakuje. Ponadto na słabszych kompach są problemy z wydajnością. Jak ktoś grał w Dote pod WC3 albo HoNa to łatwo można się przestawić (w końcu Dota 1, HoN i Dota 2 to prawie te same gry), ale fanom LoLa nie polecam, bo gra jest mniej casual-friendly i różnice są spore.

Póki co mocno widać, że to wciąż beta, więc do wydania gry pewnie jeszcze trochę. Konkurencją dla LoLa raczej nie będzie, bo to - jak pisałem - trochę inny styl gry, ale HoN powinien się mieć na baczności (chociaż na chwilę obecną jest lepszy i trudno się dziwić - wszak betę ma już dawno za sobą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2012 o 15:58, Marekku napisał:

Nie ma to jak znaleźć markę konkurencji, która nie była chroniona, przywłaszczyć ją i
bić kasę ;)

Znaczy mod do Warcrafta, który stworzył jakiś gracz, jest marką Blizzarda?

Mody do modów- jakie to Valve''owskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Zgreed66

Z tymże produkt Valve to nie "Defense of the Ancients 2" tylko po prostu Dota 2. Nie jest to żaden skrót, akronim a nazwa właściwa, dlatego też gram.pl powinien coś zrobić z tą nazwą w bazie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę fakt, iż Blizzard złożył protest przeciwko rejestracji marki DOTA przez Valve, to żadna nazwa nie jest jeszcze przesądzana, więc nie ma o co się spinać. I zrobili to wcale nie po to, by nazwę zawłaszczyć dla siebie, tylko po to, by chronić nazwę gatunku od zawłaszczenia przez jedną korporację. Nazwanie gry DOTA to jak nazwanie gry MMORPG albo RTS. I według mnie mają całkiem spore szanse na wygranie tego procesu albo chociaż na jakąś intratną ugodę.

A dla osób, które burzą się, że Blizzard chce sobie zawłaszczyć pracę moddera - było nie było, mod powstał w ich edytorze, z którego korzystanie też wymaga uprzedniej akceptacji odpowiedniej licencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2012 o 22:10, GanD napisał:

Nazwanie gry DOTA to jak nazwanie gry MMORPG albo RTS.


Que? A od kiedy to Dota jest nazwą gatunku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Nazwanie gry DOTA to jak nazwanie gry MMORPG albo RTS
Że niby co, gatunek to MOBA, DOTA nie była pierwszą grą tego typu, pierwszy jak ci może wiadomo był mod do SC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odkąd mod do WC3 zdobył tak wielką popularność, że później zaczęto go kopiować na potęgę?

Ok, niepotrzebnie użyłem słowa gatunek, ale...

MOBA to tylko pomysł twórców LoL na odcięcie się od swoich korzeni. W końcu nie byłoby LoL, gdyby nie sukces doty. Ja rozumiem, że część twórców LoL pracowało nad dotą i że wymyślając sobie moba, chcą odciąć się od przeszłości... a teraz właściwie konkurencji, ale dla mnie i dla zdecydowanej większości moich znajomych, którzy mieli do czynienia z dotą, zanim w ogóle powstał pomysł LoL, ten ostatni tytuł to po prostu prostsza wersja doty. I kiedy rozmawiamy między sobą, nikt nie mówi o gatunku moba, tylko właśnie dota. Przypuszczam, że znajdzie się sporo osób, które myślą podobnie.

Zresztą, dota nie musi być nawet nazwą całego gatunku, skoro niektórzy tak bardzo chcą o niej zapomnieć.

Nie twierdzę też, że musicie się z tym zgadzam, ale to jest m.in. część argumentacji jaką wysunął Blizzard przeciwko Valve.

I wcale mnie to nie dziwi, bo chęć zarejestrowania nazwy, która funkcjonuje w społeczności już od wielu lat, a z którą wcześniej Valve w ogóle nie miało nic wspólnego i czerpania wymiernych korzyści z nazwy moda (już nie ważne czy doty z WC3 czy z SC, bo oba tytuły, oba edytory i tak należą do Blizzard), który powstał z inspiracji grą innej firmy i w edytorze tejże firmy, jest zagraniem z najniższej półki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2012 o 00:46, GanD napisał:

oba tytuły, oba edytory i tak należą do Blizzard), który powstał z inspiracji
grą innej firmy i w edytorze tejże firmy, jest zagraniem z najniższej półki.


IMO zagraniem z najniższej półki jest zamordystyczna polityka nowego kalibru, którą Blizzard postanowił w końcu wprowadzić. Valve jednak potrafi wznieść się ponad korporacyjne schematy, choć brud też mają za uszami (DRM żeby daleko nie szukać). A kto wygra bitwę o patenty i znaki firmowe? Mnie tam ryba, bo Dota mnie interesuje tak, jak zeszło- i tegoroczny śnieg. Ale gdybym miał się kierować sympatią, wybrałbym obóz Gabe''a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2012 o 21:28, Adij napisał:

Z tymże produkt Valve to nie "Defense of the Ancients 2" tylko po prostu Dota 2. Nie
jest to żaden skrót, akronim a nazwa właściwa, dlatego też gram.pl powinien coś zrobić
z tą nazwą w bazie..


Co sadze o calej sprawie...

Co do gatunku... czy jest gatunkiem to mozna polemizować. Typ gry lepiej oddaje sprawe.
Juz nie mowiac skad sie wziela nazwa.
dota - mod
dota 2 - gra
Blizzard DOTA - kolejna gra

Samo pochodzenie "DOTA" kazdemu ogarnietemu w temacie jest znane, tak samo jak i marka.
Wiec sama nazwa z dup**, ani pieruchy sie nie wziela. A tym bardziej nie spadla jako mana z nieba.
We wszystkich trzecg przypadkach w praktyce DOTA de facto znaczy to samo...
Ofc zaczynają sie durne prawne gierki o własnosci intelekutalne, ktore kazdy konsument po prostu uwielbia ;f
Więc uzywanie pełnego tytułu przez portale/gracy itd, bledem jako takim raczej nie jest.
A jest to problem tylko i wylacznie samego Valve - jako wlasnosci intelektualnej.
Działa to dwojako. Z jednej pozytywnie - jako znana marka. Z drugiej negatywnie bo mozna sie procesikow
spodziewac - co de facto nastapiło. Cuda, cuda o IP ogłaszają.

Przekładajac na sprawe rzetelnosci portali...
Osobiscie wole przedstawiac sytuacje jak sie ma w rzeczywistosci ja nie jak, chce tego wydawca.
Bo pokazuje to tyle, ze jest jakis problem. To jak z Mass Effectem...
Jak portal napisze, że jest to shooter z elementami RPG, miast samego RPG to wypada sie tylko cieszyc ;)

Ofc to moje zdanie... jednak mysle, ze cos jest na rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gatunek jest nowy i nie ma jeszcze nazwy. Niektórzy mówią Dota, inni Action RTS, twórcy LoLa jeszcze inaczej, ale generalnie nie ma to znaczenia.

Na pewno Dota, Dota2, HoN i zapewne Blizzard Dota to praktycznie ta sama gra. LoL jest trochę z boku, więc może sobie być osobnym gatunkiem, ale i tak trochę na siłę.

Co do praw Blizzarda i Doty to równie dobrze można by mówić, że prawa do Doty ma Microsoft, bo WC3 jest napisany w Visual Studio, który z kolei jest narzędziem wyprodukowanym przez Microsoft. Twórcą Doty jest między innymi Icefrog, a to, że akurat stworzył grę jako moda do WC3 nie sprawia, że Dota jest od razu grą Blizzarda. Gdyby napisał grę od początku w Javie, a teraz przeszedł do Valve to nikt by nie mówił, Dota należy do Oracle i Valve ukradł pomysł. Liczą się ludzie odpowiedzialni za grę, a nazwa firmy, pod skrzydłami której akurat pracują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować