Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 27.09.2008 o 00:39, GANGSTERR napisał:

tylko ze E7200 mozesz na powietrznym wykręcic na 3,8-4 GHz i nie jest to extremalne OC,
czego z 6000+ nie zrobisz. Zreszta, jak juz AMD to kupic 5200 Black Edition i krecic
poprzez mnożnik.


Nie robiłem zestawu do O/C. Jakby nie patrzeć, stosunkowo niewiele osób się w to bawi. A niepodkręcony E7200 okazuje się ledwie 10% mocniejszy od tego Athlona. Ale można by zrobić i zestaw pod O/C - wsadzić Phenoma X3 8650 i gotowe. To maleństwo kręci się bez wysiłku do 3 GHz (a niektóre modele nawet do 3,4 GHz). Tyle, że wtedy cena się robi nieco za wysoka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.09.2008 o 09:40, ziptofaf napisał:

Nie robiłem zestawu do O/C.


tez nie robiłem, on poprostu ma takie możliwości i tyle. Widzisz, zestaw ktory miesci sie w budzecie lepiej sie kreci niz "specjalny" zestaw pod OC od intela. AMD w tej chwili praktycznie nie istnieje na rynku procesorów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 11:25, burczynski napisał:

Mówicie że Quady to strata pieniędzy w stosunku do C2D. Walnijcie mi wszystkie argumenty
na ten tema, prosze :)


wszystko zalezy do czego użytkujesz kompa. Jesli grafika, kowersja filmow itd to quad bedzie lepszy (te programy obsługują wielowątkowość), natomiast w grach krucha jest z wielowątkowością i tu wyżej taktowane C2D sa lepsze. Poza tym, C2D podkręcisz na powietrznym do 4 giga bez jakiegoś wiekszego problemu, natomiast z quadem tego nie zrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 11:29, GANGSTERR napisał:

wszystko zalezy do czego użytkujesz kompa. Jesli grafika, kowersja filmow itd to quad
bedzie lepszy (te programy obsługują wielowątkowość), natomiast w grach krucha jest z
wielowątkowością i tu wyżej taktowane C2D sa lepsze. Poza tym, C2D podkręcisz na powietrznym
do 4 giga bez jakiegoś wiekszego problemu, natomiast z quadem tego nie zrobisz.



No dobrze. Ale co jest w grach z tymi Quadami? Źle działają? Gry nie obsługują wszystkich rdzeni? :) Wybacz ale brat nie da mi za chiny kupic C2D bo uważa że Quady muszą być. A ja nie mam za dużo argumentów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

działać działa, ale gry nie wykożystują wszystkich rdzeni (działa jeden, czasami dwa a reszta nic nie robi). Quady są niżej taktowane niz C2D (ze względu na wytwarzane dośc duże ilości ciepła) a w przypadku, gdzie działa jeden rdzeń ważniejsze jest taktowanie (np. masz do wyboró, C2D E8400 3 GHz i w mniej wiecej tej samej cenie Q9300 2,5 Ghz). Gier obsługujących 4 rdzenie jest niewiele (Supreme Comander, bodajże UT III i jeszcze kilka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Co??? Mniej wiecej w tej samej cenie ma Q9300?? Przeciez Q9300 i mowie tu o wersji box-owej kosztuje minimum 550zl netto + VAT to ci wychodzi troche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że za jednym zamachem szarpnę się na nowy procesor - czy różnica między Core2 D E4700 2.60 GHz a Core2 Duo E8400 3.00GHz jest warta wydawania 120zł więcej?

Nie wiem za bardzo jak zmienia się rynek procesorów i wymagania gier pod tym względem - widzę tylko, że w ciągu pół roku ceny bardzo niewiele zmieniły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 12:36, DoomnY napisał:

E8400 bierze mniej prądu


O, to dobra wiadomość, bo bałem się, że będę musiał myśleć też o zasilaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

X2 5200 na steppingu F3 ( Windsor ) tez spokojnie osiągnie 3Ghz a nawet ciutkę więcej, podobnie na BE bez zabawy mnożnikiem również tyle osiągnie, a do tego nie trzeba jakiejś rewelacyjnej płyty do tego i pamięci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 14:19, blacklio2 napisał:

X2 5200 na steppingu F3 ( Windsor ) tez spokojnie osiągnie 3Ghz a nawet ciutkę więcej,
podobnie na BE bez zabawy mnożnikiem również tyle osiągnie, a do tego nie trzeba jakiejś
rewelacyjnej płyty do tego i pamięci


X2 5000 skręciłem do prawie 3.1 bez podnoszenia napięcia i mnożnika (wersja zwykła). Podejrzewam, że przy zabawie z woltażem poszedłby na ok. 3.4, 3.5GHz na mojej płycie i chłodzeniu (z innymi pamięciami rzecz jasna)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 12:31, Backside napisał:

Myślę, że za jednym zamachem szarpnę się na nowy procesor - czy różnica między Core2
D E4700 2.60 GHz a Core2 Duo E8400 3.00GHz jest warta wydawania 120zł więcej?

Nie wiem za bardzo jak zmienia się rynek procesorów i wymagania gier pod tym względem
- widzę tylko, że w ciągu pół roku ceny bardzo niewiele zmieniły.



Rożnica jest naprawdę spora, i warta dodania 120zł.
Nowszy pobiera też mniej prądu-choć jest wydajniejszy.
Wystarczy ci na dłuuuugo.

PS: Jaki procesor masz teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 12:31, Backside napisał:

Myślę, że za jednym zamachem szarpnę się na nowy procesor - czy różnica między Core2
D E4700 2.60 GHz a Core2 Duo E8400 3.00GHz jest warta wydawania 120zł więcej?

zacznijmy od tego, ze zle procesory porównujesz. Seria E4xxx ma swojego następce w postaci E7xxx wiec jak już to pownieneś porównywać E7200 czy E7300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 19:32, Byl napisał:

Rożnica jest naprawdę spora, i warta dodania 120zł.
Nowszy pobiera też mniej prądu-choć jest wydajniejszy.
Wystarczy ci na dłuuuugo.

PS: Jaki procesor masz teraz?


No właśnie teraz mam "budżetowy" - Duo Core 1.8


GANGSTERR --> porównałem te, do których kupna się skłaniałem, czyli najlepszy z najtańszych i najtańszy z najlepszych w serii Core 2 Duo :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 11:25, burczynski napisał:

Mówicie że Quady to strata pieniędzy w stosunku do C2D. Walnijcie mi wszystkie argumenty
na ten tema, prosze :)

A ja się nie zgodzę. Quady są lepsze od C2D. Dlaczego? Ano dlatego, że nawet w grze nie wspierającej czterech rdzeni osiągniemy płynność (co prawda będzie mniej FPS-ów niż na takim E8500, ale będzie płynnie). Z kolei niektóre gry (choćby Supreme Commander) potrafią ostro ścinać nawet na najmocniejszych dwurdzeniowcach (mój E6700 @ 3,5 GHz nie wyrabiał!), podczas gdy nawet Q6600 pozwala na uzyskanie pełnej płynności w tej grze. Jak dla mnie to wystarczający argument, aby kupić Quada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.09.2008 o 20:23, Backside napisał:

GANGSTERR --> porównałem te, do których kupna się skłaniałem, czyli najlepszy z najtańszych
i najtańszy z najlepszych w serii Core 2 Duo :).

eee, E7300 jest lepszy od E4700 a do tego tańszy wiec sorry, ale czegoś tu nie rozumiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 20:53, ziptofaf napisał:

> Mówicie że Quady to strata pieniędzy w stosunku do C2D. Walnijcie mi wszystkie argumenty

> na ten tema, prosze :)
A ja się nie zgodzę. Quady są lepsze od C2D. Dlaczego? Ano dlatego, że nawet w grze nie
wspierającej czterech rdzeni osiągniemy płynność (co prawda będzie mniej FPS-ów niż na
takim E8500, ale będzie płynnie). Z kolei niektóre gry (choćby Supreme Commander) potrafią
ostro ścinać nawet na najmocniejszych dwurdzeniowcach (mój E6700 @ 3,5 GHz nie wyrabiał!),
podczas gdy nawet Q6600 pozwala na uzyskanie pełnej płynności w tej grze. Jak dla mnie
to wystarczający argument, aby kupić Quada.

Pozwolisz że się nie zgodze. Quady nie zawsze zapewnią płynność. Porównajmy Q6600 i E8400-8500 czyli swoje odpowiedniki cenowe. Q6600 przy swoim 2,4ghz w grach 2 rdzeniowych będzie BARDZO ograniczał kartę graficzną tak więc przy wyższych rozdzielczościach i wysokich ustawieniach z tą płynnością to bym się kłócił, bo w rodzielczosciach małych różnica pewnie nie jest zauważalna.Tak więc nie sądze by jedna gra(Dodajmy jeszcze UT3, ale on nawet na 2 rdzeniówkach ma nadmiar fpsów przy dobrych kartach graficznych) i do tego z różnych gatunków. E8400 na powietrzu spokojnie pójdzie na 4ghz i sądze że wytrzyma dłużej(w przydatności do grania) Od Q6600 bo narazie (bardziej na oko) 1 na 50 nowych gier obsługuje wielo rdzeniowośc przy czym pozostałe 49 obsługuje 2 rdzeniowość i wymaga procka szybszego niż 2,4ghz(czyli Q6600 w większości przypadków musimy kręcić).
Dla gracza narazie i sadze ze przez najbliższe 2lata wystarczy C2D, dla kogoś kto oprócz grania, kompresuje pliki, tworzy animacje, obrabia rózne rzeczy napewno lepszy będzie Quad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2008 o 20:54, GANGSTERR napisał:


> GANGSTERR --> porównałem te, do których kupna się skłaniałem, czyli najlepszy
z najtańszych
> i najtańszy z najlepszych w serii Core 2 Duo :).
>
eee, E7300 jest lepszy od E4700 a do tego tańszy wiec sorry, ale czegoś tu nie rozumiem



Gdybym nie sprawdził cen, to nie pisałbym, że jeden jest droższy od drugiego ;). W sklepie w którym sprawdzałem gorszy kosztował 350zł, a lepszy 470.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja troche z innej beczki, ale tez to ma troche wspolnego z multi-rdzeniowoscia.

Otoz apeluje do wszystkich - wystrzegajcie sie kart graficznym z wiecej niz jednym rdzniem.
To samo dotyczy SLi i CrossFire (a zwlaszcza tego). Otóz w takich ukladach pojawia
sie zjawisko microstutteringu, czyli duze roznice czasowe w renderowaniu kolejnych klatek.
Przyczyna tego efektu nie jest jeszcze znana.
Np. gram w Wiedzmina na full det przy 1680x1050 na pamieciach 1140, procku 3,8 i HD4870X2 (ktory i tak
zmniejsza pole dzialania tego efektu bo ma mostek 5GB/s a nie 0,9GB/s jak w CF
albo SLi) i plynnosc gubi sie juz przy mniej niz 60 klatek. Fraps mi odczytuje 59 klatek
na sekunde a rznie sie juz gra. Co prawda niewykluczone ze z kolejnymi odslonami sterownikow usuna
ten problem... ale poki co jest. Odradzam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się