Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 14.07.2011 o 22:03, Misquamaqus napisał:

Twoja mobo obsloguje wszystkie procesory amd do 6 rdzeniowych wlacznie:

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2690



Dalej nie jestem pewien, bo posiadam na płycie mostek południowy SB600 a to musi być mostek SB750 pod x6 czyli nowa wersja mojej płyty z am3 - to model GA-MA790FXT-UD5P -chyba muszę do nich napisać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie zmienia faktu, że Phenom II X4 980 jest kompletnie nieopłacalny. Gdy wyjdą Bulldozery (premiera pozstała ponownie przesunięta) ceny Phenomów nie spadną (jeżeli nawet nie podskoczą). Te procesory zaczną po prostu znikać z rynku a AM3 umrze naturalną śmiercią. Nawet AMD zapowiedziało, że po premierze Bulldozerów zaprzestanie produkcji procesorów na AM3.
Nie mam zamiaru Cię przekonywać, jeśli chcesz to kup tego Phenoma II X4 980. Zapłacisz po prostu za trochę wyższe taktowanie, które w innych wypadku sam mógłbyś zmienić. Phenom II X4 955 jest 300 zł tańszy i bardziej opłacalny. Procesor lepiej podkręcić samemu niż dopłacać 300 zł do trochę wyższego taktowania, ale to Twoje pieniądze i Twój wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2011 o 23:27, Szynkars napisał:

To nie zmienia faktu, że Phenom II X4 980 jest kompletnie nieopłacalny. Gdy wyjdą Bulldozery
(premiera pozstała ponownie przesunięta) ceny Phenomów nie spadną (jeżeli nawet nie podskoczą).
Te procesory zaczną po prostu znikać z rynku a AM3 umrze naturalną śmiercią. Nawet AMD
zapowiedziało, że po premierze Bulldozerów zaprzestanie produkcji procesorów na AM3.
Nie mam zamiaru Cię przekonywać, jeśli chcesz to kup tego Phenoma II X4 980. Zapłacisz
po prostu za trochę wyższe taktowanie, które w innych wypadku sam mógłbyś zmienić. Phenom
II X4 955 jest 300 zł tańszy i bardziej opłacalny. Procesor lepiej podkręcić samemu niż
dopłacać 300 zł do trochę wyższego taktowania, ale to Twoje pieniądze i Twój wybór.



To powiedz mi ile z niego wycisne - Phenom II X4 955 np z Scythe Mugen 2 Rev. B
-No i widzę że niektórym na napięciu 1,45 V procesor pracuje z 4,1 GHz. ale ile TDP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2011 o 23:42, Adi-one-master napisał:

To powiedz mi ile z niego wycisne - Phenom II X4 955 np z Scythe Mugen 2 Rev. B


Tego nikt Ci nie powie. Musisz się sam przekonać. Jeden egzemplarz zrobi stabilnie ponad 4GHz a drugi ledwo 3,8GHz. Swoją drogą po co Ci schładzacz o takich gabarytach? Te procesory nie grzeją się jak Phenomy pierwszej generacji czy procesory pod LGA 1366, tutaj spokojnie wystarczy tańszy i mniejszy schładzacz, jak np. Zalman CNPS10X Performa czy Thermaltake Contac 29.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ogólne co do inwestowania w AMD, spróbuję to jakoś poukładać, bo mam mały mętlik w głowie.
1. Premiera Bulldozerów przesunięta jest na październik.
2. Będą to procesory 8, 6 i 4-rdzeniowe.
3. Z tego co wiem współczesne gry nie wykorzystują jeszcze pełnego potencjału 4 rdzeni.

Stąd kilka pytań, czy opłaca się na Bulldozery czekać i kupić zaraz po premierze? Czy jeśli komputer ma służyć do gier, to opłaca się inwestować w więcej niż 4 rdzenie? Czy są już jakieś wyniki 4-rdzeniowych Bulldozerów, które jasno wskazywałyby, że wyraźnie przerastają Phenomy X4? Czy lepiej może po prostu kupić mobo pod AM3+, zamontować jakiegoś Phenoma i Bulldozera kupić dopiero wtedy, kiedy będą tego wymagać technologia stosowane w grach?

Przepraszam, że trochę chaotycznie opisane, no ale po prostu nie wiem co o tym myśleć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Zgadza się, premiera Bulldozerów została przesunięta na październik.
2. Tak, będą to procesory 8, 6 i 4-rdzeniowe. Tyle, że to nie będą "pełne" rdzenie. Bulldozery będą się składać z modułów, w każdym będą 2 rdzenie. Przykładowo 8-rdzeniowy Bulldozery będzie się składał z czterech modułów, z których każdy będzie zawierał 2 rdzenie.
3. Większość współcześnie wydawanych gier wykorzystuje 4 rdzenie, czasem tylko w ograniczonym zakresie.

Czekać na Bulldozery z pewnością się opłaca. Oczywiście nie warto ich kupować gdy tylko się pojawią, lepiej poczekać na testy niż kupować kota w worku. Do tego dochodzi fakt, że ceny w dniu premiery i kilka dni później będą dosć wysokie. Jeśli kumputer ma służyć do gier to jak najbardziej opłaca się inwestować w cztery rdzenie. Są pewne testy Bulldozerów, przeprowadził je portal DonanimHaber. Jednak zważając na to, iż są to jeszcze wersje inżynieryjne, w dodatku w rewizji B1 (finalną wersją ma być B3) to jeszcze sporo może się zmienić. Ceny tychże procesorów mają być dość wysokie (najwydajniejszy 8-rdzeniowiec ma kosztować 320$. Do tego dochodzi "podatek od nowości" w Polsce i cena pewnie przekroczy 1300 zł.
Podsumowując - jeśli możesz czekać, to poczekaj. Na pewno warto. Jak narazie wydajność Bulldozerów wciąż pozostaje w dużej mierze niewiadomą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2011 o 23:59, Woko11 napisał:

3. Z tego co wiem współczesne gry nie wykorzystują jeszcze pełnego potencjału 4 rdzeni.

Nie no nie wytrzymam, kto ludziom ciągle gada, że gierki wykorzystują tylko dwa rdzenie??? Jakaś głupota totalna, można nadal złożyć szybkiego kompa z dwurdzeniowym procem i zaoszczędzić parę złotych względem procka czterordzeniowego, ale jest to bez sensu, gdyż każdy procesor czterordzeniowy bez najmniejszego problemu poradzi sobie z aplikacjami wykorzystującymi dwa rdzenie, a wzrost wydajności w aplikacjach potrafiących obsłużyć więcej rdzeni będzie ogromny. Aktualnie zbieram na kompa nowego, i nie wyobrażam sobie by nie miał czterech rdzeni. To zdecydowanie opłacalniejszy wybór niż dwa rdzenie, bowiem taki komp będzie wystarczał do nowych gier znacznie dłużej od mniejrdzeniowego kolegi, ponieważ jakby nie patrzeć aplikacji wykorzystujących wielordzeniowość będzie przybywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie kolego, wiem, że 4 rdzenie to już standard, piszę tak, gdyż dziwią mnie właśnie te procki 6 i 8-rdzeniowe. Skoro, 4 rdzenie nie są jeszcze w pełni wykorzystywane (bo sam piszesz, że dwa rdzenie też sobie radzą), to czy jest w ogóle sens inwestowania w więcej niż cztery rdzenie do komputera do gier? To mnie zastanawia, bo AMD te swoje najmocniejsze 8-rdzeniowe Bulldozery reklamuje tak, jakby były idealne dla graczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
3000

Sprzęt będzie służył do:
Grania,

Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem
klawa/mysz

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
Monitor najlepiej tak ze 22-24" i aby wszystko było z 1 sklepu, głośniki

Jestem Absolutnym Fanboyem:
-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2011 o 13:08, kindziukxxx napisał:

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
3000

Sprzęt będzie służył do:
Grania,

Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem
klawa/mysz

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
Monitor najlepiej tak ze 22-24" i aby wszystko było z 1 sklepu, głośniki

Jestem Absolutnym Fanboyem:
-

Według mnie to do grania konfiguracja kompa mogła by być następuąca:
Procesor to: INTEL CORE i7 2600 BOX 3,4GHz / 3,8GHz( z podstawką lga 1150) za 1000zł na allegro, lub odpowiednik amd np amd phenom II x6 1100t 3.3 GHz black edition. za 650zł.
Płyta główna pod tego intela to: GIGABYTE GA-P67A-UD4-B3 P67 B3 USB 3.0 , a pod tego amd to:GIGABYTE GA-990FXA-UD5 AMD 990FX 3WAY SLI FV oby dwie płytki wachają się w cenie do 700 zł również na allegro.
Pamięć to oczywiście ddr 3:PATRIOT VIPER II 8GB XMP 2 x 4GB/1333MHz 1,65V za 270zł
Karta graficzna:DLA GRACZA HD6950 VERTEX3D 1GB GDDR5 256bit FV. za 999 zł a z Nvidi to:ASUS GTX560Ti 1GB 256bit 830/4000MHz FV za 900 zł.
Dysk: Samsung 2TB 32MB SATA2 HD204UI F4. za 260 zł.
a jeżeli chodzi o dobry lub bardzo dobry monitor 22'''' lub 24''''. To raczej się nie zmieścisz w zakresie 3000 zł przy podsespołach dla gracza.
Klawiatura: jak lubisz swoja klawe i mysz to możesz ją zostawić sobie. A natomiast jeśli lubisz świecące się bajery w klawie to musisz sobie kupić inną, tu nic nie moge już doradzić bo to zależne jest już od włastego gustu.
Pozdr. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 15.07.2011 o 15:49, zooltaar napisał:

Klawiatura: jak lubisz swoja klawe i mysz to możesz ją zostawić sobie. A natomiast jeśli
lubisz świecące się bajery w klawie to musisz sobie kupić inną, tu nic nie moge już doradzić
bo to zależne jest już od włastego gustu.
Pozdr. :-)

linki linki linki? a o klawie i myszce było chyba wyraźnie napisane.. do tego całość jest wyjątkowo nieczytelna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2011 o 15:49, zooltaar napisał:

> Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
> 3000
>
> Sprzęt będzie służył do:
> Grania,
>
> Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem

> klawa/mysz
>
> Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
> Monitor najlepiej tak ze 22-24" i aby wszystko było z 1 sklepu, głośniki
>
> Jestem Absolutnym Fanboyem:
> -
Według mnie to do grania konfiguracja kompa mogła by być następuąca:
Procesor to: INTEL CORE i7 2600 BOX 3,4GHz / 3,8GHz( z podstawką lga 1150) za 1000zł
na allegro, lub odpowiednik amd np amd phenom II x6 1100t 3.3 GHz black edition. za
650zł.
Płyta główna pod tego intela to: GIGABYTE GA-P67A-UD4-B3 P67 B3 USB 3.0 , a pod tego
amd to:GIGABYTE GA-990FXA-UD5 AMD 990FX 3WAY SLI FV oby dwie płytki wachają się w cenie
do 700 zł również na allegro.
Pamięć to oczywiście ddr 3:PATRIOT VIPER II 8GB XMP 2 x 4GB/1333MHz 1,65V za 270zł
Karta graficzna:DLA GRACZA HD6950 VERTEX3D 1GB GDDR5 256bit FV. za 999 zł a z Nvidi to:ASUS
GTX560Ti 1GB 256bit 830/4000MHz FV za 900 zł.
Dysk: Samsung 2TB 32MB SATA2 HD204UI F4. za 260 zł.
a jeżeli chodzi o dobry lub bardzo dobry monitor 22'''' lub 24''''. To raczej się nie
zmieścisz w zakresie 3000 zł przy podsespołach dla gracza.
Klawiatura: jak lubisz swoja klawe i mysz to możesz ją zostawić sobie. A natomiast jeśli
lubisz świecące się bajery w klawie to musisz sobie kupić inną, tu nic nie moge już doradzić
bo to zależne jest już od włastego gustu.
Pozdr. :-)

PO CO 8GB ram ?? i po co i7 ... Mozna 4gb ram i procek i5-2500k i wtedy wychodzi taniej .. 4gb ram 130zł i5-2500k 700zł i wtedy jest na monitor .. I tak pewnie Szynkars ci bardzo dobrze doradzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2011 o 11:51, Woko11 napisał:

Spokojnie kolego, wiem, że 4 rdzenie to już standard, piszę tak, gdyż dziwią mnie właśnie
te procki 6 i 8-rdzeniowe. Skoro, 4 rdzenie nie są jeszcze w pełni wykorzystywane (bo
sam piszesz, że dwa rdzenie też sobie radzą), to czy jest w ogóle sens inwestowania w
więcej niż cztery rdzenie do komputera do gier? To mnie zastanawia, bo AMD te swoje najmocniejsze
8-rdzeniowe Bulldozery reklamuje tak, jakby były idealne dla graczy.

6 albo 8 rdzeni? Po pierwsze pomyśl jaka będzie cena takich procków 1000zł to minimum., A wydajność w grach? Cóż nie popadajmy w skrajność. Cztery szybkie rdzenie to aktualnie najlepszy wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procesor:
Intel Core i5-2400
652 zł

Płyta główna:
AsRock P67 PRO3 B3
409 zł

Pamięć RAM:
Goodram 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9
105 zł

Dysk twardy:
Samsung SpinPoint 500GB F3 (502HJ)
150 zł

Karta graficzna:
XFX Radeon HD6870 Dual Heatpipe Black Edition
735 zł

Nagrywarka DVD:
Samsung SH-222AB
77 zł

Obudowa:
SilentiumPC Brutus 410 Pure Black
139 zł

Zasilacz:
XFX Core 550W
252 zł

Monitor:
Samsung B2230H
511 zł

Razem: 3030 zł

Mocny, czterordzeniowy procesor, porządna płyta główna, 4GB pamięci RAM, wydajna karta graficzna z cichym chłodzeniem (dodatkowo fabrycznie lekko podkręcona), przewiewna obudowa, mocny zasilacz i monitor 21,5". O wiele opłacalniej w stosunku do tego co zaproponował zooltaar. Głośniki będziesz musiał kupić we własnym zakresie. Ewentualnie jeśli Ci się nadto się śpieszy, możesz poczekać te kilka dni aż dolar się ustabilizuje i ceny trochę spadną. Ceny z techplanet.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2011 o 17:53, Qester19 napisał:

> > Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
> > 3000
> >
> > Sprzęt będzie służył do:
> > Grania,
> >
> > Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem

>
> > klawa/mysz
> >
> > Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
> > Monitor najlepiej tak ze 22-24" i aby wszystko było z 1 sklepu, głośniki
> >
> > Jestem Absolutnym Fanboyem:
> > -
> Według mnie to do grania konfiguracja kompa mogła by być następuąca:
> Procesor to: INTEL CORE i7 2600 BOX 3,4GHz / 3,8GHz( z podstawką lga 1150) za 1000zł

> na allegro, lub odpowiednik amd np amd phenom II x6 1100t 3.3 GHz black edition.
za
> 650zł.
> Płyta główna pod tego intela to: GIGABYTE GA-P67A-UD4-B3 P67 B3 USB 3.0 , a pod
tego
> amd to:GIGABYTE GA-990FXA-UD5 AMD 990FX 3WAY SLI FV oby dwie płytki wachają się
w cenie
> do 700 zł również na allegro.
> Pamięć to oczywiście ddr 3:PATRIOT VIPER II 8GB XMP 2 x 4GB/1333MHz 1,65V za 270zł

> Karta graficzna:DLA GRACZA HD6950 VERTEX3D 1GB GDDR5 256bit FV. za 999 zł a z Nvidi
to:ASUS
> GTX560Ti 1GB 256bit 830/4000MHz FV za 900 zł.
> Dysk: Samsung 2TB 32MB SATA2 HD204UI F4. za 260 zł.
> a jeżeli chodzi o dobry lub bardzo dobry monitor 22'''' lub 24''''. To raczej się
nie
> zmieścisz w zakresie 3000 zł przy podsespołach dla gracza.
> Klawiatura: jak lubisz swoja klawe i mysz to możesz ją zostawić sobie. A natomiast
jeśli
> lubisz świecące się bajery w klawie to musisz sobie kupić inną, tu nic nie moge
już doradzić
> bo to zależne jest już od włastego gustu.
> Pozdr. :-)
PO CO 8GB ram ?? i po co i7 ... Mozna 4gb ram i procek i5-2500k i wtedy wychodzi taniej
.. 4gb ram 130zł i5-2500k 700zł i wtedy jest na monitor .. I tak pewnie Szynkars ci
bardzo dobrze doradzi :D

jak chcesz mieć super kompa to moja podana konfiguracja jest bardzo mocna dla wymagających graczy!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.07.2011 o 19:29, zooltaar napisał:

jak chcesz mieć super kompa to moja podana konfiguracja jest bardzo mocna dla wymagających
graczy!!


1. tnij cytaty proszę
2. może i mocniejsza ale bez monitora się nie pogra a jak się nie potrafi zmieścić w limicie to i taka konfiguracja jest nic nie warta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2011 o 19:29, zooltaar napisał:

jak chcesz mieć super kompa to ta konfiguracja jest bardzo mocna dla wymagających graczy!!


Dla graczy? Raczej dla profesjonalnych grafików, bo tylko im przyda się i7-2600. W grach różnica między i5-2500 a i7-2600 to 2% (różnica ta wynika głównie z trochę większego tatkowania i7), więc jaki sens dopłacać te 300 zł? Poza tym ten procesor jest na LGA 1155, nie LGA 1150. i5-2400 w grach zjada Phenoma X6 1100T na śnadanie, więc ten procesor też nie jest wart zakupu. Płyta główna również nie jest opłacalna, jeśli kumuś nie zależy na SLI / Crossfire to spokojnie wystarczy AsRock P67 PRO3 B3. W przeciwnym wypadku lepiej wziąć AsRocka P67 Extreme4 B3, który oferuje to samo co Gigabyte GA-P67A-UD4, a jest tańszy. Gigabyte GA-990FXA-UD5 też jest nieopłacalna, taniej można kupić Gigabyte GA-990FXA-UD3, który oferuje to samo co jego starszy brat, tyle że ma trochę mniej złącz USB3 i SATA III. 8GB pamięci również nie przyda się w grach, jak narazie prawie żadna gra nie wykorzystuje takiej ilości. A jeśli nawet, to nie odczujemy przyrostu wydajności. Karta graficzna z głośnym chłodzeniem również nie jest porządana. Poza tym nie zmieściłeś się w budżecie, umieszczając w zestawie kompletnie nieopłacalne podzespoły, więc nie jest to specjalnie dobry wybór.

PS. Tnij cytaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się