Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 11.11.2012 o 17:07, Szynkars napisał:

SilentiumPC Deus G1 600W i MSI B75A-G43. Droższa płyta na chipsecie Z77 nie jest Ci potrzebna,
skoro nie planujesz podkręcać procesora. Swoją drogą, resztę podzespołów już kupiłeś?
Na procesorze można zaoszczędzić dobre kilkadziesiąt zł, nie tracąc nic na wydajności,
za to obudowa jest dość przeciętna i można znaleźć coś lepszego w jej cenie (lub niewiele
drożej - coś z USB 3.0 na przodzie).


Myślałem nad MSI Z77A-G43 bo na forach pisali, że najlepiej współpracuje ona z procesorami i5 (są na niej lepsze wyniki). Niestety nie wiem ile w tym prawdy. Jeśli nie potrzeba aż takiej płyty głównej to tym lepiej.

MSI B75A-G43 ma taki sam bios jak MSI Z77A-G43?

Części jeszcze nie kupiłem, tzn. ram (2x8gb Kingston DDR3 1333MHz CL9) mam ze starego kompa, tak samo z obudową. Ale procesora jeszcze nie zakupiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 17:17, pawbuk napisał:

Nie zauważylem nawet, ze SilentiumPC wypuścił na rynek zasilacze :)


Ano, parę dni temu wypuścili. Ich specyfikacje są na stronie pruducenta, modele 500W i 600W konkurują przede wszystkim z odpowiednio OCZ ZS 550W i XFX Core 550W. W obu przypadkach są nieco lepszym wyborem przy podobnych cenach, ze względu na trochę mocniejszą linię 12 V, lepszą regulację napięć (w porównaniu do XFX Core 550W), a także 4 wtyczki PCI-E (również w modelu 500W).
Nowe obudowy też niedawno wypuścili, model Gladius M40 Pure Black jest całkiem ciekawą pozycją w cenie ok. 200 zł, Gladius X80 Pure Black jest już sporo droższy. Tak czy inaczej Regnum L50 wciąż jest dobrą obudową w cenie do 300 zł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 17:45, TerrorHurtz napisał:

Myślałem nad MSI Z77A-G43 bo na forach pisali, że najlepiej współpracuje ona z procesorami
i5 (są na niej lepsze wyniki).

Obie płyty będą równie dobrze współpracowały z procesorem (podobnie, jak budżetówka na H61 za 150 zł, czy najdroższy model Asusa na Z77 z serii ROG za 1400 zł), nie wiem, co masz na myśli, pisząc o lepszych wynikach na modelu Z77A-G43 (może o 2 punkty więcej w 3DMarku?). Jak nietrudno zauważyć, obie płyty są zresztą bardzo podobnie zbudowane i wyposażone.

Dnia 11.11.2012 o 17:45, TerrorHurtz napisał:

MSI B75A-G43 ma taki sam bios jak MSI Z77A-G43?

Na pewno podobny, oczywiście zubożony o opcje podkręcania (chociaż częstotliwość BCLK wciąż możesz zwiększyć).

Dnia 11.11.2012 o 17:45, TerrorHurtz napisał:

Części jeszcze nie kupiłem, tzn. ram (2x8gb Kingston DDR3 1333MHz CL9) mam ze starego
kompa, tak samo z obudową. Ale procesora jeszcze nie zakupiłem.

Kilkadziesiąt zł taniej od i5-3570 masz praktycznie równie wydajnego i5-3470, co do karty graficznej, to jeśli jej również nie kupiłeś, w podobnej cenie powinien być trochę bardziej prądożerny, ale również wydajniejszy Radeon HD7970. Ogólnie rzecz biorąc, Radeony na nowych sterownikach sporo zyskały na wydajności w stosunku do konkurencyjnych GeForce''ów:
http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Catalyst_12.11_Performance/23.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Szynkars i @Pawbuk

Dzięki za pomoc. Niestety tego zasilacza SilentiumPC Deus G1 600W nie ma w ofercie sklepu, gdzie dokonam zakupu (kupuję tam od 4 lat i mam spore zniżki). Czy w takim razie pomoglibyście dobrać odpowiedni zasilacz do kwoty 300-350zł z tej strony? http://malibu-pclweb.systemb2b.com/zasilacze-pc/h-87150

Jedynym wymogiem, jaki bym miał jest konieczność posiadania przez niego dwóch takich końcówek do karty graficznej:

http://lagwar.com/home/wp-content/uploads/trio659.jpg

W poprzednim zasilaczu miałem tylko jedną i musiałem zasilać GTX460 jakimiś dodatkowymi molexami 6 pin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 19:10, Szynkars napisał:

Może to być OCZ ZT 550W (chociaż cena specjalnie atrakcyjna nie jest, podobnie, jak wszystkich
innych zasilaczy):
http://malibu-pclweb.systemb2b.com/zasilacze-pc/ocz-zasilacz-zt-series-550w-fully-modular-80-plus-bronze-atx12v-v2-2-active-pfc-ocz-zt550w-eu/p-c3109134


Za taką cenę zdecydowanie nie warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 19:10, Szynkars napisał:

Może to być OCZ ZT 550W (chociaż cena specjalnie atrakcyjna nie jest, podobnie, jak wszystkich
innych zasilaczy):
http://malibu-pclweb.systemb2b.com/zasilacze-pc/ocz-zasilacz-zt-series-550w-fully-modular-80-plus-bronze-atx12v-v2-2-active-pfc-ocz-zt550w-eu/p-c3109134


Dzięki. Jeszcze tak z ciekawości zapytam bo się na tym kompletnie nie znam: czym się różni ten co poleciłeś od tego corsaira?

http://malibu-pclweb.systemb2b.com/zasilacze-pc/corsair-zasilacz-cx-series-600w-atx-80-plus-bronze-certified-eu-version-cp-9020048-eu/p-c9800316

550W starczy do i5, HD7970?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 19:20, Ciekawski94 napisał:

Za taką cenę zdecydowanie nie warto.


Niestety, ale jak wspomniałem, ceny zasilaczy w tym sklepie nie są zbyt atrakcyjne (a wybór też mógłby być większy) i ciężko jest znaleźć coś ciekawego w dobrej cenie. Jeśli potrafisz, zaproponuj coś lepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 19:26, TerrorHurtz napisał:

Jeszcze tak z ciekawości zapytam bo się na tym kompletnie nie znam: czym się
różni ten co poleciłeś od tego corsaira?

Większa moc na linii 12 V (o 60W), wyższy certyfikat 80+ (Bronze) oraz całkowicie modularne okablowanie. Tyle z tych ważniejszych. Jeśli nie chcesz dopłacać do OCZa, Corsaira też możesz brać (chociaż jego cena powinna być co najmniej 40-50 zł niższa).

Dnia 11.11.2012 o 19:26, TerrorHurtz napisał:

550W starczy do i5, HD7970?

Bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 15:56, pawbuk napisał:

No niestety, obecnie UEFI to standard we wszystkich nowych płytach głównych :) z tego
co wiem, to i tak MSI ma bardzo fajny ten bios - przejrzysty i zaplanowany :)


Płyty od Gigabyte podobno nie mają UEFI, który z tego co wyczytałem, jest furtką do inwigilacji użytkowników. Coś podobnego od "Origin" w grach EA, tylko zaimplementowane od razu w płytę główną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam takie pytanie. Czy mająć 2x2GB pamięci Corsair Vengance DDR3 1600Mhz mogę dodać np również 2x2GB ale Kingstone''ów 1600 ? Jak to wygląda w praktyce ? Mogą być różne firmy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 17:05, Szynkars napisał:


Płyta Gigabyte to wymóg, procek AMD też, tak samo karta Nvidii, pamięci już obojętnie ;) Kwestia długoletniego przyzwyczajenia i sympatii.
Byle się w zakresie cenowym zmieścić, +/- stówka ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2012 o 00:20, Sztywny_pl napisał:

Płyta Gigabyte to wymóg, procek AMD też, tak samo karta Nvidii, pamięci już obojętnie
;) Kwestia długoletniego przyzwyczajenia i sympatii.
Byle się w zakresie cenowym zmieścić, +/- stówka ;]


Z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku wyboru sprzętu nie należy się kierować jedynie własnymi upodobaniami ;) Jeśli firma produkowała świetny sprzęt przez lata nie oznacza, że teraz rownież taki produkuje...i na odwrót :D przykładem Asrock, ktory przez długi czas raczej nie był zaliczany do grona solidnych producentow płyt głownych, a teraz jest bardzo popularny i większość osób sobie ich plyty głowne chwali (sam mam jedną) :D
Wiem, ze niektóre osoby na tym forum do ręki by nie wzięły płyty głównej Gigabyte :D
Co do AMD, to niestety ostatnimi czasy produkuje dużo słabsze procesory niż Intel. Firma raczej poszła w produkcję APU (procek+karta graficzna w jednym), praktycznie zostawiając rynek mocniejszych CPU Intelowi :) Dlatego idź za radą Szynkarsa i bierz lepiej procka od Intela, zwłaszcza, że potem możesz go łatwo zamienić na mocniejsze i3, i5 czy też i7 :)
Obecnie sam mam kartę Nvidii, ale gdybym się teraz decydowal pewnie wziąłbym jakiegoś Radeona - są po prostu tańsze :)

Za te 1100 zl ja bym Ci proponował:

Procesor:
http://www.agito.pl/procesor-intel-pentium-g860-3-0ghz-box-81-510270.html?attr=297-294229 247 zł

Plyta główna:
http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-b75ma-e33-79-593854.html?attr=938-515769 210 zł

Pamięć operacyjna:
http://www.agito.pl/pamiec-kingston-ddr3-4096mb-1333mhz-cl9-box-96-427146.html?cid=707&attr=361-47341 67 zł

Karta graficzna:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd-7770-vapor-x-edition-oc-1gb-ddr5-pci-e-box-84-588791.html?attr=cena-0+570 561 zł

RAZEM: 1085 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2012 o 22:48, 4ny4 napisał:

Witam,

mam takie pytanie. Czy mająć 2x2GB pamięci Corsair Vengance DDR3 1600Mhz mogę dodać np
również 2x2GB ale Kingstone''ów 1600 ? Jak to wygląda w praktyce ? Mogą być różne firmy
?

Teoretycznie mogą. Nikt jednak nie jest w stanie zagwarantować, że taka kombinacja zadziała. Ba. Nawet kupując kości tej samej firmy nie ma gwarancji, że by razem działały bez problemu. Ja w swoich komputerach nigdy nie miałem z tym jednak kłopotu z tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To moj pierwszy post wiec witam wszystkich.

Nie za bardzo sie znam na komputerach a potrzebuje plyte glowna pod procesor i7 3770 i karte graficzna gtx 660 ti pci express 3.0. Od razu mowie ze na prodkrecaniu sie nie znam i nie bede tego robil. Kolega polecil mi ta plytke za 210zł Gigabyte GA-B75-D3V, B75 i napisal ze jak nie potrzebuje dyskow w raid 0 bo mam tylko jeden dysk 1000GB ani SLI to ta plyta bedzie ok. Chcialbym sie tylko upewnic czy moj procesor bedzie na na niej dzialal i czy wykorzystam potencjał PCI Express 3.0?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2012 o 09:55, eSieNDeO napisał:

To moj pierwszy post wiec witam wszystkich.

Nie za bardzo sie znam na komputerach a potrzebuje plyte glowna pod procesor i7 3770
i karte graficzna gtx 660 ti pci express 3.0. Od razu mowie ze na prodkrecaniu sie nie
znam i nie bede tego robil. Kolega polecil mi ta plytke za 210zł Gigabyte GA-B75-D3V,
B75 i napisal ze jak nie potrzebuje dyskow w raid 0 bo mam tylko jeden dysk 1000GB ani
SLI to ta plyta bedzie ok. Chcialbym sie tylko upewnic czy moj procesor bedzie na na
niej dzialal i czy wykorzystam potencjał PCI Express 3.0?


Nie wiem czy wiesz ale konfig z i7 3770 i GTX660 Ti jest dość nieoptymalny jeśli chodzi o wydajność w grach. Jedynym co oferują procki i7 w stosunku do tańszych i5 jest hyper threading...którego gry nie będą raczej nigdy obsługiwać. Więc w stosunku do i5 3550 dopłacasz 4 stówy w zamian za... nic (no dobra, różnice będą na poziomie ~1%). Zamiast tego możesz kupić właśnie i5 a w zamian zaoszczędzone pieniążki wsadzić w GTX670 czy Radeona HD7970. Zyskasz kilkanaście % wydajności bez zmiany ceny.

Idziemy dalej - "potencjał PCI Express 3.0" - dałeś się oszukać kolejnym marketingowym sloganom które są bzdurą. Tak prawdę mówiąc to rzeczywiście może nieco zwiększyć wydajność... ale na rozwiązaniach z 2 kartami graficznymi bądź przynajmniej jakimś GTX-em 680. A i wtedy duże to one nie są:
http://www.hardocp.com/article/2012/07/18/pci_express_20_vs_30_gpu_gaming_performance_review/11

"At 2560x1600 we are seeing a 3.668% performance advantage with the PCIe 3.0 system. Of course, a 3.668% performance advantage is very close to the margin of error, and doesn''t change the gameplay experience." A mówimy o potworze z dwoma kartami graficznymi za 1600 zł sztuka. Ale to taka dygresja.

Mówiąc już poważnie - mówimy o konfigu za przynajmniej 3000 zł i naprawdę chcesz tam wsadzić płytę główną za 2 stówy? Nie mówię że jest to zła płyta główna (tym niemniej, tylko jeden port SATA III) ale... wybór co najmniej dziwny.

A i jeszcze jedno - jeden dysk 1000GB? Nie lepiej wsadzić osobny SSD na system i gry a drugi zwykły na magazyn danych? Naprawdę przyspiesza to choćby takie rzeczy jak uruchamianie systemu, ładowanie się gier, przenoszenie plików itp.

W związku z tym zapytam od razu o resztę zestawu i najlepiej pełną kwotę którą planujesz na niego przeznaczyć. Bo podejrzewam że mogą być w nim spore błędy - choćby w zasilaczu, dyskach twardych, pamięciach RAM itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2012 o 09:55, eSieNDeO napisał:

Chcialbym sie tylko upewnic czy moj procesor bedzie na na niej dzialal i czy wykorzystam potencjał PCI
Express 3.0?


Na tych nowych płytach głównych za bardzo się nie znam. Widzę tylko, że ta, co podałeś, ma PCI-E 3.0, ale jest jakoś dziwnie tania na moje oko. Poczekaj na post od kogoś innego. :)

Ale jeśli chodzi o "potencjał PCI Express 3.0", to nie masz się czym przejmować, bo takiego potencjału na razie nie ma. Może w przyszłości ta technologia zostanie lepiej wykorzystana, ale póki co nie ma sobie czym głowy zawracać.

http://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Ivy_Bridge_PCI-Express_Scaling/10.html

Te same karty graficzne, pracujące na różnych wersjach i szybkościach PCI-E. Pomiędzy 2.0 x16 a 3.0 x16 jest najwyżej 1% różnicy, a to w granicach błędu pomiarowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybralem i7 poniewaz konwertuje sporo filmow do ogladania na mp4 a oprocz tego renderuje filmy na YT. Co do karty graficznej i procesora to nie za bardzo moge je wymienic bo juz kupilem. Wracajac jeszcze do dysku SSD mialem jeden kilka miesiecy temu i po paru tygodniach uzywania (doslownie) ulegl awarii. Od tamtego czasu mam uraz do tych dyskow. Moj zasilacz to Cooler Master ATX GX 650W 80Plus. Kosci ramu jeszcze nie kupilem wiec moglbys mi udzielic jakiejs porady na ten temat. Mam na nie do wydania okolo 300zł. A tamta plyta GA-B75-D3V naprawde nie jest odpowiednia do mojego zestawu? Nie bedzie wspolgrała z procesorem? Bo szczerze mowiac moge ja miec za 210zł i wypatrzylem ja miedzy innymi dlatego ze nie ma zadnych zbednych funkcji ktorych nie bede uzywal i jest mniej problemow z podpinaniem do niej tych wszystkich wtyczek od zasilacza. Pamietam ze niedawno strasznie meczylem sie z podlaczeniem tego wszystkiego do mojej starej plyty MSI jak jeszcze mialem zestaw oparty na AMD.

^ a i zapomnialem zapytac czy na tamtej plycie ktora wymienilem dzialalby dysk na SATA 2? Bo taki wlasnie mam a ty pisales ze ma port SATA III

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
a) Zapewne kiepski dysk SSD, niektóre starsze serie bywają felerne i trzeba się sporo naczytać żeby ich uniknąć.
b) Płyta nie jest zła, po prostu dość minimalistyczna. A jednak chcesz do niej wsadzać jeden z najmocniejszych procesorów od Intela, tuż obok będzie GTX660Ti a sama sekcja zasilania płyty głównej nie wydaje się zbyt dobrze chłodzona. Więc na wszelki wypadek musisz zadbać o rozsądny obieg powietrza w obudowie, zwłaszcza latem. A dysk pod SATA III powinien działać pod SATA II. Ale że płyta miała kilka portów SATA II to problemem to i tak by nie było, po prostu zwróciłem uwagę na fakt że ma tylko jedno złącze SATA III, osobiście wolałbym mieć z 2-3.
c) Co do pamięci RAM - 3 stów na nie raczej nie ma co wydawać chyba że naprawdę potrzebne ci 16GB RAM''u (tutaj istotna uwaga - popularny Windows 7 Home Premium ma limit właśnie 16GB pamięci co oznacza że pakując tą ilość wykorzystywanym maksem będzie bodajże 13.5GB - ok. 2.5 GB pójdzie na kartę graficzną i resztę sprzętu. Dopiero wersja Professional jest pozbawiona tego sztucznie narzuconego przez Microsoft limitu). Na twoim miejscu kupiłbym po prostu 2x 4GB kostki od GoodRam 1333 MHz CL9 - dobra, polska marka. Akurat w przypadku kości pamięci w zasadzie nie ma szczególnych rzeczy na które należy uważać, co najwyżej można kilkukrotnie przepłacić i kupować jakieś 2GHz modele które nie dają nawet 1% wzrostu wydajności w stosunku do tańszych 1333 MHz.

Ogólnie rzecz biorąc więc wziąłbym RAM za ~130-140 zł a resztę kasy wsadził w nieco bardziej uznaną płytę główną, na przykład Asrock Z75 Pro3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2012 o 00:54, Narmo napisał:

> mam takie pytanie. Czy mająć 2x2GB pamięci Corsair Vengance DDR3 1600Mhz mogę dodać
> również 2x2GB ale Kingstone''ów 1600 ? Jak to wygląda w praktyce ? Mogą być różne firmy?
Teoretycznie mogą. Nikt jednak nie jest w stanie zagwarantować, że taka kombinacja zadziała.
Ba. Nawet kupując kości tej samej firmy nie ma gwarancji, że by razem działały bez problemu.
Ja w swoich komputerach nigdy nie miałem z tym jednak kłopotu z tym.

Ale w tym wypadku to raczej nie przejdzie. Rożne firmy i różne taktowania spowodują, że albo usłyszysz śliczne wycie płyty głównej przy rozruchu, albo - w małoprawdopodonym, lecz możliwym wypadku - degradację kości do 1333 MHz i maksymalnie standardowych taktowaniach. Współpraca jakichkolwiek kości różnych producentów to raczej science-fiction.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się