Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Witajcie. Polećcie mi, co mógłbym wymienić w moim komputerze (komponenty raczej ze średniej półki), aby jak najmocniej poprawić wydajność.

AMD Phenom II X6 1055t
Gigabyte GTX 460 1GB
4 GB RAM DDR3
Gigabyte 870A-UD3

Bo prawdę mówiąc szlag mnie już z nim trafia. Miarka się przebrała, gdy zainstalowałem Chivalry: Medieval Walfare z jakże zabójczymi minimalnymi wymaganiami sprzętowymi:

OS: Windows XP
Processor: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz or AMD Athlon X2 2.7 GHz
Memory: 2 GB RAM
Graphics: ATI Radeon 3870 or higher, Nvidia GeForce 8800 GT or higher. 512MB VRAM.
DirectXŸ: 9.0c
Hard Drive: 7 GB HD space

Rozumiem, że mój PC nie jest już taki boski jak dwa lata temu, gdy go kupowałem, a rozdzielczość 1920x1080 wcale nie pomaga, ale... grając zarówno na LOW jak i na HIGH nie widzę żadnej różnicy. Gra ma częste spadki poniżej 30 fpsów na obu powyższych opcjach.
Bywalcy tego tematu już niejednokrotnie słyszeli moje narzekania na temat żałośnie niskiej wydajności w, nawet niewymagających zbyt wiele od GPU, grach.
Dlatego proszę was, poradźcie mi co wymaga wymiany, a co można zostawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz bardzo podobnego komputera (podpis) mogę Ci jedynie doradzić, że winny jest procesor. Phenomy II X6 sprawdzają się nieźle przy obróbce grafiki lub konwertowaniu filmów, ale nie do grania. Model 1055T już w sam sobie ma dość niskie zegary, biorąc pod uwagę nowsze procesory. Na dodatek pojedynczy rdzeń od AMD jest znacznie słabszy, aniżeli ten od Intela. Dokładnie dwa dni temu miałem okazję przetestować Intel Core i5 3550 z moją obecną kartą graficzną (GTX 460 1GB, ver. OC). Efekt był powalający. W grach, gdzie wykorzystywane są tylko dwa rdzenie (Crysis, Gothic 3) przybyło mi po 25-30 fpsów... W GTA IV i EFLC wzrost również był kolosalny względem mojego AMD Athlona II X4 640 3.00GHz. Niedługo planuję upgrade i muszę powiedzieć, że jeśli zależy komuś na wydajności i może pozwolić sobie na większy wydatek, to nie ma sensu pchać się w podstawkę AMD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile jesteś w stanie na ten upgrade wydać? :) Bo najlepiej by było albo kupić w tej chwili płytę główną B75 + Intel i5, albo poczekać do przyszlego roku i zobaczyć jak będą się sprawowały Haswelle, czyli nowe procki Intela :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepszym rozwiązaniem byłoby sprzedanie procesora wraz z płytą główną i przejście na Intela?

pawbuk - to zależy od tego, ile pieniędzy odzyskałbym ze sprzedaży procesora i mobo. Powiedzmy, że wyłożyłbym tyle ile trzeba na i5 i przyzwoitą płytę główną. Ale bez szaleństw. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 19:13, Hartus napisał:

Czyli najlepszym rozwiązaniem byłoby sprzedanie procesora wraz z płytą główną i przejście
na Intela?

pawbuk - to zależy od tego, ile pieniędzy odzyskałbym ze sprzedaży procesora i mobo.
:)


Zgadza się. Używałem procesorów od AMD przez kilka dobrych lat i dopiero teraz, gdy testowałem i5, przekonałem się jak duża przepaść dzieli te dwie firmy. Jednak zakup nowej płyty + i5 3570 to już koszt około 1000zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak na Twoim miejscu poczekał, uzbieral więcej kasy i od razu kupił wszystko: procka+mobo+ram+kartę graficzną :) Nie ma sensu się rozdrabniać, bo jak kupisz mocny procesor, to będzie w grach ograniczany przez kartę graficzną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jest sens wymiany mojego 1055t na inny procesor od AMD? Tak aby zaoszczędzić na wymianie mobo. Słyszałem, że Buldożery to niewypał, ale może jest jeszcze jakaś alternatywa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 21:25, Hartus napisał:

A jest sens wymiany mojego 1055t na inny procesor od AMD?

Problemem tego Phenoma jest niskie taktowanie.
Żaden tytuł chyba nie używa 6 rdzeni. Jak używa 4 jest święto.
Więc statystycznie połowa twojego proca leży w zasadzie odłogiem.
Jakby to był Phenom x4 965 (~3,4Ghz). Albo coś pokrewnego. Nie czuł byś tego (az tak)
Z czasem sytuacja może się odwrócić. Dlatego faktycznie lepiej poczekać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 21:25, Hartus napisał:

A jest sens wymiany mojego 1055t na inny procesor od AMD? Tak aby zaoszczędzić na wymianie
mobo. Słyszałem, że Buldożery to niewypał, ale może jest jeszcze jakaś alternatywa?

Byldożery to niewypał z innego powodu. Po prostu dla gracza Buldożer za 800 zł daje stosunkowo niewielki wzrost wydajności w porównaniu ze starym Phenomem II za 400 zł. Identyczna sytuacja ma miejsce w droższym segmencie cenowym z Intelami i5 oraz i7 gdzie oczywiście i7 jest lepsze od i5, ale nie na tyle, żeby usprawiedliwić różnicę w cenie (cały czas mówimy o komputerze dla gracza).
Tu masz drobne porównanie:
http://www.legionhardware.com/articles_pages/amd_phenom_ii_x6_1090t_be_1055t,6.html
Teoretycznie więc, jeżeli sprzedasz swój procesor za przyzwoite pieniądze, możesz kupić tańszego Phenoma II, ale wyżej taktowanego, wydajniejszego w grach i bardziej podatnego na podkręcanie (szukaj edycji BE - Black Edidion), a za resztę pieniędzy dostaniesz porządne chłodzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 23:32, pawbuk napisał:

> Na domiar złego większa ilość wątków w i7 podobno działa negatywnie w grach i i7
przegrywają
> z i5.

Nie do końca tak jest - odsyłam do mojego posta:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=63602


Czytałem ale na wielu forach piszą też że przy porównaniu

i5 3570 a i7 3770 w grach wydajniejszy będzie i5 bo nie ma wielowątkowości która ponoć przeszkadza w grach zamiast pomagać. I tak naprawdę przydaje się tylko do obróbki video

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 23:34, TerrorHurtz napisał:

Czytałem ale na wielu forach piszą też że przy porównaniu

i5 3570 a i7 3770 w grach wydajniejszy będzie i5 bo nie ma wielowątkowości która ponoć
przeszkadza w grach zamiast pomagać. I tak naprawdę przydaje się tylko do obróbki video


W testach to nie wychodzi - nie widziałem jeszcze, żeby 3770 był mniej wydajny niż 3570 :) Jeśli już, to oferują taką samą wydajność :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, to tak nie działa.
Program, który nie obsługuje wielowątkowości nie będzie działał wolniej na procesorze wielowątkowym (w sensie takim, który posiada kilka wątków na rdzeń) niż na procesorze, w którym 1 wątek=1 rdzeń.
Zresztą 3770k jest wydajniejszy w grach od 3570k o parę FPSów w grach. Byłoby więcej, gdyby gry wykorzystywały HT. Jako że tego nie robią, to i inwestycja w i7 jest raczej stratą kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na sprzęcie się znam, jednakże nie za bardzo na cenach, a mam okazję kupić komputer (dla znajomego) za 700 zł.
Nie znam wszystkich szczegółów, ale ma: q6600, chiefteca 450W, GF7300GT, nagrywarka, dysk twardy 250GB.
Warto? Targować się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2012 o 16:26, Hartus napisał:

Krótka piłka, czy będzie duży wzrost wydajności po przesiadce z 1055t na X4 965?


Nie. Prędzej już spadek odczujesz a jeśli już jakiś zysk będzie to na poziomie poniżej 5%:
http://www.chip.pl/testy/podzespoly-pc/procesory/@@compare_products?sid=1084&compareproducts%3Alist=53098&compareproducts%3Alist=52108&compareproducts%3Alist=

X6 1055T ma tryb turbo więc on dość często działa jako 3-3.3 GHz i zasadniczo wyrównuje z X4 965 tam gdzie nie potrzeba więcej rdzeni by znacząco wyprzedzać go tam gdzie można ich używać. Na chwilę obecną jeśli masz taki procesor (bądź Phenoma II X4) to albo:
a) wsadzasz nowe chłodzenie i podkręcasz do 3.8 GHz
b) inwestujesz w rozwiązania od Intela i procki pokroju Core i5 3450

Choć sporo zależy jeszcze od karty graficznej - nie ma sensu wsadzać nowego Core i5 jeśli nie masz przynajmniej jakiegoś Radeona HD7850 czy GTX560Ti.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2012 o 16:36, ziptofaf napisał:

> Krótka piłka, czy będzie duży wzrost wydajności po przesiadce z 1055t na X4 965?


Nie. Prędzej już spadek odczujesz a jeśli już jakiś zysk będzie to na poziomie poniżej
5%:
http://www.chip.pl/testy/podzespoly-pc/procesory/@@compare_products?sid=1084&compareproducts%3Alist=53098&compareproducts%3Alist=52108&compareproducts%3Alist=

X6 1055T ma tryb turbo więc on dość często działa jako 3-3.3 GHz i zasadniczo wyrównuje
z X4 965 tam gdzie nie potrzeba więcej rdzeni by znacząco wyprzedzać go tam gdzie można
ich używać. Na chwilę obecną jeśli masz taki procesor (bądź Phenoma II X4) to albo:
a) wsadzasz nowe chłodzenie i podkręcasz do 3.8 GHz
b) inwestujesz w rozwiązania od Intela i procki pokroju Core i5 3450

Choć sporo zależy jeszcze od karty graficznej - nie ma sensu wsadzać nowego Core i5 jeśli
nie masz przynajmniej jakiegoś Radeona HD7850 czy GTX560Ti.


GTX-y 670 są dobre do i5 czy lepiej przy mocnych kartach inwestować w i7?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2012 o 16:55, TerrorHurtz napisał:

GTX-y 670 są dobre do i5 czy lepiej przy mocnych kartach inwestować w i7?


Nie ma sensu prawie nigdy inwestować w Core i7 chyba że po prostu nie masz na co wydawać kasy bądź planujesz wsadzić 2 high-endowe karty graficzne i nie podkręcać przy tym procesora. Do grania się zdecydowanie nie opłaca.
Ale jeśli chcesz coś zbliżonego za nieco mniejszą cenę to zainteresuj się np. Intel Xeon E3-1230V2 - od i7-3770 różni się w zasadzie tylko tym że nie ma zintegrowanego układu graficznego (którego i tak nikt nie używa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się