Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 05.05.2008 o 12:16, Alexei Kaumanavardze napisał:

A mnie nazwijcie samobójcą, ale wybrałem temat nr. 1. I stwierdzam, że był on mega łatwy.
W ogóle cała ta matura była podejrzanie łatwa:/


Nie martw się. nie jesteś samobójcą bo żyjesz ;P Chyba, że były komplikacje...
Ja też wybrałem pierwszy temat z "Odą do młodości" i "Któż nam powróci...". Według mnie był o wiele prostszy niż temat z "Lalką" ale to może wiązać się z tym, że utworu Prusa nie czytałem ;)
A co tu się dziwić, że prosta byłą skoro poziom podstawowy ;) Na rozszerzonym nie wiem czy bym napisał cokolwiek bo był temat z jakimś utworem Mrożka "Lolo" czy jakoś tak i jego połączenie z komunizmem. Oblałbym na bank.
Ja tam się cieszę, że oprócz tematu przypasował mi nawet tekst do czytania ze zrozumieniem. Był w miarę prosty i według mnie ciekawy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się że w chwili kiedy zobaczyłem że jeden z tematów jest na temat Lalki, to na mojej twarzy pojawił sie ironiczny uśmiech. Powiem szczerze że teraz mnie nic nie zaskoczy odnośnie matury... Lalka jest dla mnie najłatwiejszą lekturą, najlepiej ją znam. I według mnie ta matura było dużo prostsza od próbnej, gdzie w sumie też była Lalka...;) A ten tekst o blogach - banał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm .... widzę że coraz więcej osób potwierdza że tegoroczna matura była dość prosta ... czyżby po zeszłorocznym incydencie z Romanem G. MEN opracował prostsze arkusze żeby więcej ( wszyscy ;)) pozdawali i nie trzeba było się uciekać do "amnestii maturalnej" ;D ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Emocje opadły mogę teraz z ulgą powiedzieć, że myślałem że będzie gorzej. Tekst był łatwy i zrozumiały, tematy też nie były złe z czego Lalka banał ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dość łatwy temat, natomiast czytanko o blogu mi nie przypadło do gustu. Zobaczymy jak inni powiedzą ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem temat drugi, akurat czytanko o blogach było w miarę proste. Tekst przystępny i pytania nie były zanadto wredne. Nie wiem co będzie za wypracowanie, bo głównie opisywałem Izabelę z tego co pamiętałem z książki. Nie jestem pewny wyniku, ale wiem, że nie będzie wysoki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ostatniej chwili tzn wczoraj jeszcze wieczorem czytałem o Lalce, no sie nazywa trafić w temacik :)

Ma ktoś już może jakąś stronkę z odpowiedziami z tej pierwszej części?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2008 o 13:06, szerszeń45 napisał:

Ja pisałem temat drugi, akurat czytanko o blogach było w miarę proste. Tekst przystępny
i pytania nie były zanadto wredne. Nie wiem co będzie za wypracowanie, bo głównie opisywałem
Izabelę z tego co pamiętałem z książki. Nie jestem pewny wyniku, ale wiem, że nie będzie
wysoki.


Lepiej zawsze jednak jak sie pisze to co było w tekście, co wywnioskuje się z treści, bo na jego podstawie ustalany jest przecież klucz, ale ja też się boje troche że za bardzo z pamięci pisałem a nie z tego co było podane, ale ogólnie sądze ze bedzie dobrze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. "Sen jako sposób przedstawienia postaci literackiej na podstawie ''Lalki'' Prusa"
2. "Młodzi i ich stosunek do pokolenia ojców w ''Odzie do młodości'' Mickiewicza"


Ja bym pisał na ten drugi temat, bo jest śmiesznie prosty, pierwszy tez nie trudny, ale jednak nie chcialoby mi się nas nim mysleć :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2008 o 13:06, szerszeń45 napisał:

/.../


Ja pierwsze co zrobiłem po otwarciu to pojechałem na ostatnie strony. Patrzę? Mickiewicz... o Boże wtf?! Przewracam kartkę... Lalka - o fajnie. Do tego tylko na podstawie fragmentu, nie trzeba było odwoływać się do całości :D
No ale też wynik mój na pewno nie będzie wysoki. Ważne bym zdał ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2008 o 13:17, DEViANCE napisał:

Ja pierwsze co zrobiłem po otwarciu to pojechałem na ostatnie strony. Patrzę? Mickiewicz...


Ja pierwsze co zrobiłem to przeliczyłem strony ;P A tak na serio to tematy zostawiłem sobie na koniec. nie chciałem psuć sobie niespodzianki :)
I według mnie prostszy był temat z "Odą do młodości" bo trzeba było tylko popisać trochę o konflikcie pokoleń i o powstaniu listopadowym i to wszystko. Przytoczyć kilka przykładów z literatury np "Romeo i Julia" i masz zdaną maturkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też już mam polski za sobą, pisałem temat 2, bo pierwszy nie do końca rozumiałem i nie chciałem zrobić jakiś głupich błędów :)
Jednak muszę przyznać, że tematy dziwne, w ogóle ostatnie dni czytania omówień lektur poszły na marne, bo w temacie o Lalce nie trzeba było się odwoływać do całości, ale jednak coś tam się wiedza przydała trochę.

A co do czytania, to w porównaniu z tym na próbnej easy ;]
Zaskoczyła mnie duża ilość pytań na abcd, które nie były wcale proste.

I mam pytanie. Co napisaliście w tym synonimie słowa na "s" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2008 o 13:13, hunter22 napisał:

1. "Sen jako sposób przedstawienia postaci literackiej na podstawie ''Lalki'' Prusa"

2. "Młodzi i ich stosunek do pokolenia ojców w ''Odzie do młodości'' Mickiewicza"


w odwrotnej kolejności


No, a według mnie to jednak, ta część czytania ze zrozumiemieniem miała takie jakieś pytania dziwne.. noo, nic trza czekać na wyniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2008 o 13:24, jakoktochce napisał:

I według mnie prostszy był temat z "Odą do młodości" bo trzeba było tylko popisać trochę
o konflikcie pokoleń i o powstaniu listopadowym i to wszystko. Przytoczyć kilka przykładów
z literatury np "Romeo i Julia" i masz zdaną maturkę :)


Nie ma co oba były do napisania, tekst o blogach też nic sobie, w końcu to podstawowa maturka, teraz zaczynają się schody, przede mną same rozszerzone, ale może też dadzą w miarę do zrobienia i będzie lajcik ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2008 o 13:26, Mixon1988 napisał:

I mam pytanie. Co napisaliście w tym synonimie słowa na "s" ?


"Sążne" teksty ? :D Nie wiem. Pierwsze skojarzenie to sążeń czyli jednostka długości a więc wypadałoby napisać, że synonimem jest "długi tekst". Ale ja napisałem, że jest to tekst "bogaty w treść".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2008 o 13:31, jakoktochce napisał:

> I mam pytanie. Co napisaliście w tym synonimie słowa na "s" ?

"Sążne" teksty ? :D Nie wiem. Pierwsze skojarzenie to sążeń czyli jednostka długości
a więc wypadałoby napisać, że synonimem jest "długi tekst". Ale ja napisałem, że jest
to tekst "bogaty w treść".


Aha no też podobnie napisałem, nawet pożyczyłem sobie słownik ale to niewiele dało, bo był tam tylko przykład sążeń drewna xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło zobaczyć w Słowniku poprawnej polszczyzny (?) na maturze i już się wiedziało co dokładnie to znaczy ;] Wielu z nas podchodziło jak nie wiedziało jakiegoś słowa ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Matura podstawowa - z tego co słyszę i widzę banał.

Co do mojej rozszerzonej - znacznie trudniejsza. Czytanie ze zrozumieniem ze wstępu do podręcznika o literaturze polskiej do 1939 roku Czesława Miłosza, a na wypracowaniu "Lolo" Sławomira Mrożka jaki pierwszy temat i jako drugi trzeba było porównać postawę wobec języka w powieści "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego i w jednym z wierszy Tadeusza Różewicza, cytowanym w arkuszu egzaminacyjnym.

Czyli krótko mówiąc - nic z programu LO :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.05.2008 o 22:58, Paranoja napisał:

Wczoraj wieczorem byłam na imprezie i dzięki mojej roztropności wyszłam, zanim zaczęło
się robić ciekawie. Pewnie byłoby niezbyt wesoło, gdybym miała 2-dniowego kaca lub gdybym
dostała zatrucia i rozchorowała się prosto na maturę.


Czyli Twój zdrowy rozsądek, zwyciężył nad chęcią dobrej zabawy, szkoda tylko że niestety nie każdy miał tyle szczęścia... x)

Dnia 04.05.2008 o 22:58, Paranoja napisał:

Ale pewnie jak jutro zobaczę tematy, to będę żałować, że nie mam ze sobą żadnej popitki,
bo na trzeźwo to się tego nie da pisać XD


No i sprawdziły się Twoje słowa, jak zobaczyłem tematy to żałowałem że nie mam popity, ale jakoś dałem sobie radę bez niej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować