Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Każdy wybiera własną ścieżkę względem własnych umiejętności w danym przedmiocie i ja to szanuję - mówię tylko, że J. Polski jest dla mnie ważniejszy, ponieważ nie zamierzam uderzać na Politechnikę. Począwszy od gimnazjum przebywałem w klasach typowo humanistycznych, natomiast matematyka od niepamiętnych czasów była moją bolączką, nie mówiąc już o fizyce, z której nic nie pamiętam (osobliwi nauczyciele).

Kiedyś również myślałem nad Politechniką, jednak życie zweryfikowało pewne sprawy. Po prostu mam inne priorytety - czuję się lepiej w pewnych dziedzinach i w tych pragnę się rozwijać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 20:21, szerszeń45 napisał:

> Przyzwoicie? [..]

Dla niektórych owszem np. mnie. Czy się chce czy się nie chce j. polski zdawać trzeba
i akurat dla mnie 50% to niesamowita ilość punktów, nawet z podstawowego poziomu. Jeśli
dostanę 30% też będę zadowolony (tyle właśnie dostałem na próbnej, a gdy dostałem pracę
do ręki i czytałem ją na nowo błędów nie widziałem, a nauczyciel owszem), podchodzę do
polskiego bo muszę...


Mi w sumie też do niczego nie bedzie sie liczyc, ale jednak podejście mam inne, z polaka jestem dobry, nigdy mi w liceum interpretowanie wierszy nie sprawiało problemów, zwłaszcza przydawało sie to do improwizacji odrobienia pracy domowej ;) dlatego mimo ze raczej mi sie polak nie przyda, to z nadzieją osiągnięcia dobrego wyniku pójdę na maturke, myśle ze mnie na taki wynik stać :p

A tak w ogóle jakie typy lektur na wypracowania? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Paoro
Dżuma, Wesele, Lalka i ewentualnie coś z Herberta, bo mamy jego rok.

A co do matury. To zależy kto jak podchodzi. Ja wraz z niektórymi z klasy uczyliśmy się od pierwszej klasy prawie tylko tych przedmiotów, z których zdajemy maturę. Niektórzy uczyli się wszystkiego i mają świadectwa z paskiem, cieszę się i tyle, ale dla mnie nauka historii czy biologii mija się całkowicie z celem. Po co mam walczyć o 5 i uczyć się czegoś z czego nie będę zdawał i raczej mi się nie przyda, czy nauczyć się tak sobie i mieć 3? Wtedy więcej czasu masz na to, z czego się zdaje. Prosta sprawa dla mnie ;) Chociaż niektórzy mówią, że jak to dst na świadectwie wygląda? Dla mnie wygląda normalnie, jak gdzieś będą patrzeć to na pewno nie na historię tylko na matmę/fizę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, aby było coś z Herberta. To się w ogóle nie sprawdza, tematy nie mają żadnego przełożenia na dany rok/sytuację polityczną itd.

Ja cholernie się stresuję, w końcu to już w poniedziałek, a wszystko zależy od mojego wyniku z rozszerzonego polaka i z angielskiego. Mocno się przez ten tydzień przygotowywałam, ale teraz to tylko kwestia tematu jaki trafię, oby był jak najbardziej przystępny. Co do angielskiego, to nie mam problemów, na pewno dostanę co najmniej 95%, jeśli się postaram to nawet więcej więc muszę się wziąć w garść i nie dać się stresowi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 22:49, Paranoja napisał:

to nawet więcej więc muszę się wziąć w garść i nie dać się stresowi. :)


Twój nick idealnie wkomponowuje się w przedmaturalne oczekiwanie ;)
Już odechciało mi się wędrować po wszelakich forach - to co ludzie wypisują, odnośnie pojawienia się różnorakich lektur na maturze... Komedia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.05.2008 o 22:55, Simon Whiteman napisał:

Twój nick idealnie wkomponowuje się w przedmaturalne oczekiwanie ;)
Już odechciało mi się wędrować po wszelakich forach - to co ludzie wypisują, odnośnie
pojawienia się różnorakich lektur na maturze... Komedia.


Wiem, że sobie dobrze poradzę, po 3 latach takiego liceum nie ma innej opcji. To pewnie dlatego ;)
Szczerze, to nawet nie próbuję bawić się w takie gdybanie, co będzie to będzie i jakoś się to napisze, najważniejsze to nie mieć jakiś totalnych braków, a potem to już z górki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 22:58, Paranoja napisał:

Wiem, że sobie dobrze poradzę, po 3 latach takiego liceum nie ma innej opcji. To pewnie
dlatego ;)
Szczerze, to nawet nie próbuję bawić się w takie gdybanie, co będzie to będzie i jakoś
się to napisze, najważniejsze to nie mieć jakiś totalnych braków, a potem to już z górki.


Taak, kochane liceum - kolejny przykład, że stary system oświaty był jednak najlepszym rozwiązaniem. Przez 3 lata gonimy z materiałem, ażeby zrealizować program nauczania przewidziany dla szkół licealnych. Gdyby nie było tego idiotycznego gimnazjum, podstawówka zamykała się w 8 latach edukacji... Nie ma porównania pomiędzy stopniem zaangażowania w naukę w gimnazjum a liceum.

W sumie kojarzę większość lektur jakie przerobiliśmy, szczegółowa znajomość poszczególnych tytułów nagradzana jest szczątkowymi punktami ("w kontekście tematu odnieś się do całej powieści" itp.). W zasadzie podobnie jak w czytaniu ze zrozumieniem należy ''wycisnąć soki'' z samego tekstu.
+ punkty za walory dodatkowe (np. na próbnej miałem wiersz Kochanowskiego - napomknąłem o trenach, które powstały po śmierci córki poety). Ponadto zawsze trzeba zrobić małe ''wprowadzenie'', a więc gatunek, problematyka itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałbym bym coś, ale mi się nie chce. Spadam grać :)

P.S Co to jest ten j. polski ? Aaa...mówicie o tym czytaniu ze zrozumieniem, na które przychodzi się bez przeczytania lektur, i na podstawie danych tekstów zdaje się od 50 do 70% ? Swoją drogą, ze święcą w dłoni szukać kierunków, na których to "czytanie ze zrozumieniem" się w ogóle liczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapewne maturalny cyrk masz już za sobą? ;]

Ile bym dał, żeby być jakoś tak 2-3 miesiące do przodu! Z cudowną myślą, że w październiku kończą się ''jako takie'' wakacje ;) Ehhh... Marzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 23:22, Simon Whiteman napisał:

Zapewne maturalny cyrk masz już za sobą? ;]

Ech?
Nie... piszę w tym tygodniu :) Ale ze dwie próbne się pisało. I wniosek był jeden. Na polski szkoda czasu. Chyba że wyjątkowo liczy ci się na kierunku.
Mówię o poziomie rozszerzonym. Podstawy nie piszę.

Dnia 03.05.2008 o 23:22, Simon Whiteman napisał:

Ile bym dał, żeby być jakoś tak 2-3 miesiące do przodu! Z cudowną myślą, że w październiku
kończą się ''jako takie'' wakacje ;) Ehhh... Marzenia!

2-3 ? Matura kończy się w następnym tygodniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, przez początek Twojego posta przemawiało pewne doświadczenie odnośnie matur, więc myślałem, że masz to już za sobą ;)

Mówię o 2-3 miesiącach, ponieważ taki ''ostateczny luz'' osiągnę dopiero jak będę miał pewność, że dostanę się na studia - to tak gwoli wyjaśnienia ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 23:22, Simon Whiteman napisał:

Ile bym dał, żeby być jakoś tak 2-3 miesiące do przodu!


Ja tam się chętnie mogę z tobą zamienić... Choć ilość matmy jaką mnie raczą na studiach nie przypadłaby ci do gustu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy nie ma tutaj adoratorów przedmiotów humanistycznych? ;]

Pomimo wszystkich prognoz, jakoby to praca znalazła się tylko dla inżynierów - wybieram studia humanistyczne.
Zresztą co ja mówię ''pomimo'' - jak wspomniałem powyżej - z matematyką, a co dopiero z fizyką mam mało wspólnego ... więcej słów wyjaśnień nie potrzeba. Ale jak mniemam matematyka i tak mnie dopadnie - koleżankę studiującą stosunki międzynarodowe dopadła logika na pierwszym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej w tych wszystkich maturach pisemnych boje się że tematy wypracowań mogą mi nie dopasować tzw. w jutrzejszym polskim mogę natrafić na lektury które słabo kojarzę lub/albo takie które nie będę mógł sobie do końca przypomnieć, natomiast w angielskim może trafić się wypracowanie w którym nie będę znał najważniejszych i tym samym kluczowych słów aby odpowiednio rozwinąć temat, dlatego jestem pełen obaw że może to w dużym stopniu przesądzić o moim ostatecznym wyniku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę dodatkowo matme i geografie (rozszerzoną).
Takie pytanko, macie jakieś przecieki albo przypuszczenia co będzie na polskim? Jakie lektury? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2008 o 00:27, MastAlol napisał:

Ja piszę dodatkowo matme i geografie (rozszerzoną).
Takie pytanko, macie jakieś przecieki albo przypuszczenia co będzie na polskim? Jakie
lektury? :D


Według ostatniego zestawienia i przypuszczeń polonistki: Zbrodnia i Kara, Przedwiośnie, Wesele, Granice... ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No czas spac:) Dla relaksu krotka wieczorna partyjka w CoD''a 4:)
Wszystkim nam maturzystom - zycze owocnej powtorki jutro:)

I jeszcze cos dla tych co zdaja matme rozszerzona. Znalazlem kilka probnych arkuszy na mature 2008 (nie te co pisalismy na probnych) Jeden arkusz znajduje sie na stronie zadania.info, a dwa arkusze na gazeta.pl z tym ze jeden byl drukowany tydzien temu w GW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować