PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Dnia 02.05.2008 o 09:54, M S 13 napisał:

Chociaż nie sorry wielkie za podwójnego, ale na płytce nie było nic z napisem Live update.
Były sterowniki, jakieś utilites, i dane kontaktowe z Asrockiem. Więc co teraz?


Płyta Asrocka? W takim wypadku pozostaje tylko aktualizacja BIOS-u przez DOS-a. (która jest znacznie lepszym wyborem niż w przypadku robienia tego przez Windows; mniejsze ryzyko zwisu) Aby to zrobić:
a) kup płytę CD lub DVD
b) Wejdź na stronę producenta płyty (asrock.com)
c) Wejdź do działu Download.
d) Znajdź model swojej płyty głównej, ściagnij BIOS-a i program aktualizacyjny do niej. Zmień nazwę pliku z BIOS-em na coś łatwego do zapamiętania (np. BIOS)
e) Przeczytaj plik readme, w nim zazwyczaj pisze co i jak.
f) w programie Nero utwórz Boot CD (konkretnych instrukcji nie podam, bo nie pamiętam), dorzuć też na płytę nową wersję BIOS-u i program do aktualizacji, które ściągnąłeś.
g) Uruchom kompa z płyty. Teraz uruchom przez DOSA program do aktualizacji i zaktualizuj nim BIOS. U mnie wygląda to mniej więcej tak: AFUDOS.exe BIOS
h) Zaczekaj aż aktualizator zakończy pracę i zresetuj PC-ta. Wyjmij płytę startową.
i) Jak PC się włączy, to znaczy, że poprawnie zaktualizowałeś BIOS. Jak nie, to znaczy, że zrobiłeś jakiś błąd i musisz iść płytą do serwisu. Jednocześnie dodam, że ryzyko jest naprawdę minimalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Program aktualizacyjny i BIOS ściągnięty. Żadnego pliku readme nie było w środku. Nero mam po polsku więc kojarzyłem że chodzi Ci o dysk startowy. Utworzyłem takowy, lecz nie było opcji dodania czegokolwiek. Po prostu dysk się zrobił a program aktualizacyjny i BIOS zostały na pulpicie. Mam w zapasie jeszcze jedna czystą płytkę więc dobrze by było jakbyś tak dokładniej podał co i jak robić w Nero.

Mógłby ktoś zweryfikować pomoc ziptofaf'a. Czy dobrze mówi. Najlepiej moderator jakiś. Bo wspominasz coś zipto o restartowaniu kompa a ja słyszałem, że podczas aktualizacji BIOSa restartować nie można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 10:33, M S 13 napisał:

Więc tak. Program aktualizacyjny i BIOS ściągnięty. Żadnego pliku readme nie było w środku.
Nero mam po polsku więc kojarzyłem że chodzi Ci o dysk startowy. Utworzyłem takowy, lecz
nie było opcji dodania czegokolwiek. Po prostu dysk się zrobił a program aktualizacyjny
i BIOS zostały na pulpicie. Mam w zapasie jeszcze jedna czystą płytkę więc dobrze by
było jakbyś tak dokładniej podał co i jak robić w Nero.

Nic się nie złego nie stało. Program aktualizacyjny i BIOS-a (jeżeli jest czymś spakowany, np. WinRAR-em to go rozpakuj) wrzuć po prostu bezpośrednio na C:. A dalej:
1.) Uruchom kompa z płyty
2.) Wpisz C:
3.) Wpisz ASRFLASH (tak się chyba nazywa aktualizator), wciśnij spację i dopisz BIOS (lub też inaczej, jeżeli nadałeś BIOS-owi inną nazwę.) W praktyce wygląda to tak: ASRFLASH BIOS
4.) Zaczekaj aż skończy aktualizację.
5.) Zresetuj PC-ta.
Tutaj masz przydatny link, zawierający dokładniejsze instrukcje: http://peb.pl/windows/50684-procedura-aktualizacji-biosu-przet-umaczenie-z.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 10:33, M S 13 napisał:

Mógłby ktoś zweryfikować pomoc ziptofaf''a. Czy dobrze mówi. Najlepiej moderator jakiś.
Bo wspominasz coś zipto o restartowaniu kompa a ja słyszałem, że podczas aktualizacji
BIOSa restartować nie można

Kompa należy zrestartować dopiero po tym, jak już skończy aktualizację. W trakcie to bym tego nie robił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 10:46, M S 13 napisał:

Ale na pewno RESETOWAĆ kompa? I jak się uruchamia kompa z płyty?

Możesz go też włączyć i wyłączyć. Spokojnie, nic się złego od tego nie stanie. Ważne tylko, byś zrobił to po aktualizacji, a nie w jej trakcie...
A co do uruchamiania kompa z płyty:
Wchodzisz do BIOS-u (klawisz DEL lub F2 podczas uruchamiania PC-ta), szukasz czegoś takiego jak 1st Boot Device (najczęściej jest w pierwszej lub drugiej kategorii patrząc z góry) i wybierasz DVD ROM (lub CD ROM). Zapisujesz zmiany i wychodzisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Dzięki. Życzcie mi szczęścia. Trochę się pietram ale jeśli napisałeś wszystko dobrze to z wersji 1.9 przejdę od razu na 2.6 ;) Niech moc będzie ze mną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 11:17, M S 13 napisał:

Kompa z płyty uruchomiłem, włączyłmi się nero back it up a chyba nie o niego chodziło;/


Widać złą opcję zaznaczyłeś podczas tworzenia. Zamieszczam tu screena z Nero Burning Rom, który powinien ci trochę rozjaśnić sytuację.
(Pokazałem w nim, jak to zrobić na DVD, ale na CD jest identycznie.)

20080502203712

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 22:34, T34 napisał:

Panel sterowania/system/właściwości systemu - pokazuje, że mam 3,5 GB RAMu, podczas gdy
mam 4... o co chodzi?
Przy starcie pokazuje 4GB, CPU-Z również pokazuje 4...

Masz 32-bitowy system. Jeżeli chcesz mieć 4GB, to musisz kupić Win XP 64 bit lub Vista 64 bit. Innej rady na twój problem nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 22:40, ziptofaf napisał:

> Panel sterowania/system/właściwości systemu - pokazuje, że mam 3,5 GB RAMu, podczas
gdy
> mam 4... o co chodzi?
> Przy starcie pokazuje 4GB, CPU-Z również pokazuje 4...
Masz 32-bitowy system. Jeżeli chcesz mieć 4GB, to musisz kupić Win XP 64 bit lub Vista
64 bit. Innej rady na twój problem nie ma.


Z tego wynika, że 0,5 GB nie widzi czy nie obsługuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie odnośnie Visty. Zainstalowałem na kompie właśnie Viste, chce podłączy słuchawki i mikrofon, jednak nie czyta mi i ich komputer. W ustawieniach dźwięku pisze, że są wyłączone, ale nigdzie nie ma opcji żeby można je włączyc. Miał już ktoś podobno problem, albo wie jak go pokonac?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 10:34, zbigniew.1 napisał:

Wie ktos ocb? bo mnie ten blad zaczyna denerwowac, wyskakuje co 1 min. ;/

pewnie jakiś szkodnk próbuje reklamy wyświeltać, przeskanuj kompa ad-aware oraz spypotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 10:56, graczomaniak napisał:

Mam takie pytanie odnośnie Visty. Zainstalowałem na kompie właśnie Viste, chce podłączy
słuchawki i mikrofon, jednak nie czyta mi i ich komputer. W ustawieniach dźwięku pisze,
że są wyłączone, ale nigdzie nie ma opcji żeby można je włączyc. Miał już ktoś podobno
problem, albo wie jak go pokonac?:)


Próbujesz może podłączać do front-panelu? Jesteś pewien, że masz go podłączonego do płyty głównej? Spróbuj podłączyć do zwykłych gniazd z tyłu komputera.

[EDIT]
Seledynowe (jasno zielone) gniazdo - słuchawki
Różowe gniazdo - mikrofon
To standard. W każdej płycie jest taki sam układ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem i do tyłu i do przodu, ale nic nie daje. Problem raczej jest w tym, ze wszystko jest podłączone, a w opcjach pisze, że są wyłączone i mikro i słuchawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się