tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Dnia 15.03.2009 o 12:39, Filip1010 napisał:

Ahh przepraszam po prostu nie zauważyłem;p


Eee... małe nieporozumienie wynikło - chciałem Ci odpisać,
ale coś mi się powaliło i zamiast napisać o elektrykach, napisałem
o basach i usunąłem swoją wiadomość. To nie było do Ciebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz pytanie z innej beczki. Okazało się, że w moim mieście jest duży sklep muzyczny. Postanowiłem więc, że jutro po szkole wybiorę się do niego, z zamiarem kupna basu i elektryka. Będę miał dużo wolnego czasu, toteż trochę tam zamierzam posiedzieć ;)
W związku z tym mam do was takie pytanie. Na co powinienem zwrócic uwagę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 18:43, Skarmory napisał:

Bas i elektryk ??? Po co Ci bas i elektryk ??? :P Jak już grać to albo na tym albo na
tym ;]


Dla mnie elektryk. Bas bratu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 18:43, Skarmory napisał:

Bas i elektryk ??? Po co Ci bas i elektryk ??? :P Jak już grać to albo na tym albo na
tym ;]


Znam parę osób grających i na basie i elektryku - chociaż większość to ci, którzy o kilku latach grania na gitarze odkryli, że jednak bycie basistą jest ich powołaniem albo po prostu wzięli bas jako drugi instrument, nie znam chyba nikogo zaczynającego grę na obydwu równolegle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilką znalazłem kolejną gitarę o wiele tańszą. I tu pytanie która bedzie lepsza:
http://allegro.pl/item577854579_epiphone_lp_special_ii_mega_gratisy_krys.html
http://www.allegro.pl/item571148817_gitara_les_paul_style_rock_queen_black_akc_mp3.html
Może ktoś będzie wiedział;] Wcześniej W.S.A.D. mowił ze na początek dobry jest Epiphone LP special II ale chciałbym ja porównać do tej drugiej;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na brzmienie gitary. Ograj ją trochę. Popatrz czy nie ma drobnych wad - czy nic nie jest krzywo: struny, gryf itd. No i musi się też podobać...
Na basach się nie znam... ale jeżeli chodzi o stronę techniczną to mniej więcej to samo. Niech brat też sobie bas ogra i zobaczy czy granie na nim mu się spodoba. Z gitarą jak z butami - niech sobie super wyglądają, bez drobnych wad, solidnie wykonane, ale ty je masz nosić i to ma tobie sprawiać przyjemność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie tanie modele z allegro, szczególnie wyglądające na te z wyższej półki są niewarte kupowania w ciemno. Nawet jeżeli ktoś zapewnia o ich świetnej jakości. Pamiętam, że Epi LP Special II jak ja kupowałem kosztował poniżej 500zł.. Na początek to dobra gitara. Brzmi bardzo dobrze, a jak stać się na wzmacniacz Marshall''a to już cudo. Sam mam piec http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/wzmacniacze/comba-gitarowe/peavey-backstage i też jest świetnie. W tej cenie jest jedną z ciekawszych propozycji i lepszego wykonania... Na pewno szukasz jakiegoś wiosła kroju a''la Les Paul?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 19:18, przemcio256 napisał:

Wszelkie tanie modele z allegro, szczególnie wyglądające na te z wyższej półki są niewarte
kupowania w ciemno. Nawet jeżeli ktoś zapewnia o ich świetnej jakości. Pamiętam, że Epi
LP Special II jak ja kupowałem kosztował poniżej 500zł.. Na początek to dobra gitara.
Brzmi bardzo dobrze, a jak stać się na wzmacniacz Marshall''a to już cudo. Sam mam piec
http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/wzmacniacze/comba-gitarowe/peavey-backstage i też
jest świetnie. W tej cenie jest jedną z ciekawszych propozycji i lepszego wykonania...
Na pewno szukasz jakiegoś wiosła kroju a''la Les Paul?


Ja słyszałem że Epi to właśnie gitara dla troche bardziej zaawansowanych gracz... Polecam Fendrera (Squier Bullet -> ok 550zł) Naprawdę dobra gitara, no i niezybt droga :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 19:18, przemcio256 napisał:

Wszelkie tanie modele z allegro, szczególnie wyglądające na te z wyższej półki są niewarte
kupowania w ciemno. Nawet jeżeli ktoś zapewnia o ich świetnej jakości. Pamiętam, że Epi
LP Special II jak ja kupowałem kosztował poniżej 500zł.. Na początek to dobra gitara.
Brzmi bardzo dobrze, a jak stać się na wzmacniacz Marshall''a to już cudo. Sam mam piec
http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/wzmacniacze/comba-gitarowe/peavey-backstage i też
jest świetnie. W tej cenie jest jedną z ciekawszych propozycji i lepszego wykonania...
Na pewno szukasz jakiegoś wiosła kroju a''la Les Paul?


Nie musi być akurat Les Paul ale chciałbym cos dobrego dla początkujących jak i średniozaawansowanych za przystępna cene. Żeby dobrze brzmiało do klimatów rockowych i jemu podobnych;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 19:07, Filip1010 napisał:


Jeśli z tych dwóch to na pewno Epiphone - w ogóle odradzam kupno tych wszystkich Sounderów, Sky Wayów
i innych badziewi. Całkiem znośnie prezentuje się w tym przedziale też Cort, ale: jeśli będziesz kupował tanią gitarę(700-800 złotych), to lepiej przepłacić te 50zł i kupić po ograniu w lokalnym sklepie muzycznym niż stawiać na loterię jaką jest kupno takiego sprzętu przez internet. Wiosła z tego przedziału cenowego trafiają się bardzo różne, możesz trafić na genialny model, ale możesz trafić na niegrywalnego gniota z wypaczonym gryfem, nierówno nabitymi progami i krzywo przykręconym mostkiem. W tym przypadku, chyba nie warto ryzykować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 20:14, przemcio256 napisał:

Kumpela grała ongiś na Cort X2... podobno świetna gitara... I niedroga.

Tak tylko że ma ruchomy mostek, a w tym przedziale cenowym to niezbyt dobra inwestycja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze do marek, które wymienił Nvaier dorzucił Dean''a i Ibaneza w tym przedziale cenowym. Niektórzy jeszcze polecają Washburn''y. Ogólnie jednak też jestem zdania, że lepiej samemu obejrzeć gitarę i dopłacić za zakup w sklepie niż kupować w ciemno. Ja np. pojechałem po opiniach ludzi z internetu z nastawieniem, że kupię Washburn''a, ale jak zobaczyłem te egzemplarze w sklepie, których jakośc była, że niska to mało powiedziane, to zdecydowałem się na Dean''a i jestem zadowolony. Gitara to nie plastikowe opakowanie tłoczone milionami, poszczególny egzemplarze się sporo różnią i warto samemu sprawdzić ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.03.2009 o 21:35, Nvaier napisał:

Jeśli z tych dwóch to na pewno Epiphone - w ogóle odradzam kupno tych wszystkich Sounderów,
Sky Wayów
i innych badziewi. Całkiem znośnie prezentuje się w tym przedziale też Cort, ale:
jeśli będziesz kupował tanią gitarę(700-800 złotych), to lepiej przepłacić te 50zł i
kupić po ograniu w lokalnym sklepie muzycznym niż stawiać na loterię jaką jest kupno
takiego sprzętu przez internet. Wiosła z tego przedziału cenowego trafiają się bardzo
różne, możesz trafić na genialny model, ale możesz trafić na niegrywalnego
gniota
z wypaczonym gryfem, nierówno nabitymi progami i krzywo przykręconym mostkiem.
W tym przypadku, chyba nie warto ryzykować


Masz rajce oczywiście tlyko, jakoś głupio mi isc do muzycznego popytac sie o gitary i sprobowac na nich cos wybrzdękać jak nigdy na elektryku nie grałem. Tak się zastanwialem i chyba jedynym sposobem to isc do kolezanki kumpla i u niej popatrzec jak sie na jakimkolwiek elektryku gra;] Dzieki za rade:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że mam taki opis gitary :

* Konstrukcja: Bolt-on
* Skala: 25.5"
* Korpus: Lipa
* Szyjka: Klon
* Podstrunnica: Palisander
* Progi: 24 Jumbo
* Markery: Kropki
* Przetworniki: Diamond Plus
* Elektronika: Vol/Tone/3-Way
* Mostek: TOM thru-body (chrom.)
* Klucze: Diamond
* Osprzęt: Chrome

* Kolor: BLK (Gloss Black)

Czy może mi ktoś przystępnie wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi ? ;)
O takie rzeczy jak kolor i drewno z jakiego gitara jest wykonana nie pytam, bardziej mi chodzi o te profesjonalne określenia. Bardzo jest mi to potrzebne, ponieważ jutro wybiorę się do sklepu i chciałbym wiedzieć co sprzedawca będzie miał na myśli. Pomoże mi to także zorientować się na co się przy wyborze gitary zdecydować.
Na razie wiem tyle, że chciałbym sprzęt z układem przetworników HSS lub HSH, z mostkiem Tremolo oraz wykonanym z ciemnego drewna :)
Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja - krój gitary...wygląd po prostu
Progi - ilość progów
Markery - oznaczenia na progach
przetworniki - typ, ale ważniejsze jest ich brzmienie podczas gry
Elektronika - pokrętła, itd. tutaj masz jedno od głosności, jedno od tonu i przełącznik3-pozycyjny
Mostek - tak samo, typ. Przy taniej gitarze jak już napisał Banita PL nie opłaca się inwestować w ruchome mostki.
Klucze i osprzęt - ich wykonanie. Ta gitara co jej dane wkleiłeś ma dla przykładu chromowany osprzęt. Właściwie to facet w sklepie nie powinien gadać regułkami, tylko normalnie, po ludzku wyłoży co gitara ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2009 o 16:15, LuQeMaStEr napisał:

Załóżmy, że mam taki opis gitary :

* Konstrukcja: Bolt-on


Sposób połączenia gryfu z korpusem gitary.
Bolt-on - przykręcany na śruby
Set-in - wklejany
Neck-thru - przechodzący przez cały korpus.

Dnia 16.03.2009 o 16:15, LuQeMaStEr napisał:

* Progi: 24 Jumbo


Ilość i rodzaj progów nabitych na podstrunnicy.
Najczęściej spotykane są Jumbo, ale innych rodzajów
jest tak wiele, że na prawdę długo by wymieniać.

Dnia 16.03.2009 o 16:15, LuQeMaStEr napisał:

* Markery: Kropki


Markery/znaczniki, to te (standardowo)kropeczki na gryfie pomagające
zorientować się na którym progu aktualnie się znajdujemy.
W niektórych gitarach przyjmują przedziwne kształty.

> * Przetworniki: Diamond Plus
Nazwa marki i modelu przetwornika
znajdującego się pod strunami na korpusie.
Ogólnie panuje podział na przetworniki
S(Single coil) i H(humbucker), przy czym
ten pierwszy daje wysokie klarowne brzmienie,
a ten drugi daje dużo dołu i ogólnie mięcha. ;)

Dnia 16.03.2009 o 16:15, LuQeMaStEr napisał:

* Elektronika: Vol/Tone/3-Way


Oznacza ilość potencjometrów i przełączników w gitarze.
Vol - głośność - gałka głośności.
Tone - ton - gałka barwy.
3-Wat - 3-stopniowy przełącznik, ustawia się
za jego pomocą kombinację przetworników z
których chcesz korzystać(są też przetworniki
z możliwością rozłączanie cewki co zwiększa
dostępną liczbę kombinacji - możesz korzystać
np. z połowy humbackera od strony mostka).

Dnia 16.03.2009 o 16:15, LuQeMaStEr napisał:

* Mostek: TOM thru-body (chrom.)


Rodzaj zastosowanego mostka.
Ogólny podział jest taki:

Ruchome mostki tremolo - np Floyd Rose(najbardziej znany)
z możliwością "instalacji" wajchy w celu uzyskania możliwości
dynamicznego obniżania/podwyższania dźwięku(vibrato).

Stałe mostki - mostki bez opcji podanych powyżej.
Charakteryzują się większą stabilnością.

Mostki STB - czyli mostki stałe pozwalające na przepuszczenie strun
przez korpus co znacząco wpływa m.in na sustain(długość wybrzmiewania
strun).

Dnia 16.03.2009 o 16:15, LuQeMaStEr napisał:

* Klucze: Diamond


Nazwa firmy/modelu kluczy do stroików.

Dnia 16.03.2009 o 16:15, LuQeMaStEr napisał:

* Osprzęt: Chrome


Wykończenie osprzętu, może być chromowany(jak w tym przypadku),
niklowane, złocone - różnie to bywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Jeszcze mam takie ostatnie, decydujące pytanie. Czy zaczynając od elektryka mam jakieś realne szanse, żeby się czegoś nauczyć ? Czytałem, że na początek najlepiej brać akustyka lub klasyka i to zmusiło mnie trochę do przemyśleń.
Moje nastawienie wygląda tak - marzę o grze na elektryku i wiem, że na początku nie będę wiedział na czym to wszystko polega, zdaję sobie sprawę, że metalowe struny kaleczą palce. Myślę także, że gra na akustyku czy klasyku nie przyniesie mi tyle frajdy, którą może zapewnić elektryk. ( wiem, że to nie będzie od razu taka frajda, tylko długi, ciężki i żmudny trening ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2009 o 18:14, LuQeMaStEr napisał:

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Jeszcze mam takie ostatnie, decydujące pytanie. Czy zaczynając
od elektryka mam jakieś realne szanse, żeby się czegoś nauczyć ? Czytałem, że na początek
najlepiej brać akustyka lub klasyka i to zmusiło mnie trochę do przemyśleń.
Moje nastawienie wygląda tak - marzę o grze na elektryku i wiem, że na początku nie będę
wiedział na czym to wszystko polega, zdaję sobie sprawę, że metalowe struny kaleczą palce.
Myślę także, że gra na akustyku czy klasyku nie przyniesie mi tyle frajdy, którą może
zapewnić elektryk. ( wiem, że to nie będzie od razu taka frajda, tylko długi, ciężki
i żmudny trening ).

jak chcesz grać na elektryku to na początek najlepszy jest elektryk, po co się męczyć na akustyku/klasyku, jak frajdę da ci zagrane chociaż tego fragmentu na elektryki no i większe zaparcie do nauki, na początek polecam akordy, ale nie są konieczne aby grać na gitarze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się