Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Mam kolejny problem gdy zmieniam CPU frequency za fabrycznych 200 do powyżej 214 PC restartuje się :(
Dlatego niestety nie mogę przekroczyć granicy 1.92 GHz jest na to jakiś sposób czy to wina płyty głównej?

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź temp. jeśli jest w miarę OK to spróbuj zwiększyć napięcie dla rdzenia procesora (max. 10-15%). Powinno pomóc. Jeśli nie to znaczy, że albo trafiłeś na słabą sztukę procka lub też płyta nie da więcej z siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2008 o 11:42, DJ Danielus napisał:

Sprawdź temp. jeśli jest w miarę OK to spróbuj zwiększyć napięcie dla rdzenia procesora
(max. 10-15%). Powinno pomóc. Jeśli nie to znaczy, że albo trafiłeś na słabą sztukę procka
lub też płyta nie da więcej z siebie.


Temp. jest ok 38 ''C więc w normie a z zmianą napięcia to raczej za dużo nie poszaleje na moim 350 W zasilaczu :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej mam pytanko odnośnie mojego procka. Ostatnio bawiłem się troche oc (jestem raczej nowicjuszem) i udało mi się podkręcić proca C2D 6750 na troche ponad 3Ghz, pamięci Kingston 4gb w dualu @ 810Mhz (CL4), Geforce 8800 gtx @ 615 rdzeń i 1860 pamięć. Wszystko chodzi na Asus Striker. Teraz gdy tylko próbuje wyjść ponad te 3 Ghz na procu to automatycznie taktowanie pamięci spdada mi o 50 Mhz lub o 90Mhz (chociaż fsb jest unlinked) nie moge zmusic ich do pracy na 800, gdyż albo moge wybrać poniżej 800 albo grubo powyżej, innych mi nie chce ustawić. Dodatkowo gdy próbuje zrównać taktowanie pamięci do tych 800 (wychodzi troche ponad) a proca na 3.12 to niestety ale komp się wiesza. Tutaj mam pytanie, co zroibć aby wyjść poza to wszytko. Czy spadek taktowania pamięci o te 100Mhz znacznie wpłynie na wydajność ? Słyszałem, że zmienia się timingi pamięci na CL5 przy większym oc, mnożnik proca, czy też może napięcie, ale w tych rejonach to jestem raczej zielony ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widze, że temat troche przymarł ale sprobuje ;) Na wstepie zaznaczam, ze jest to moj pierwszy komp z prockiem intela. Mianowicie, jak podkręcić C2D E7200 na Foxconnie ? Nie chce jakiegoś extremalnego OC (mysle tak o 3-3,2 GHz). Reszta mojego kompa w podpisie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zwiększając szynę FSB, ew. napięcie :)

Najważniejsze rzeczy:

* mnożnik - im niższy tym lepiej, ponieważ dzięki temu wyżej podniesiemy magistralę systemową
* magistrala - im niższa tym lepiej
* chłodzenie - jest to podstawa OC. Powinniśmy zadbać nie tylko o sam cooler, ale też o "wietrzną" obudowę
* BIOS - musi mieć możliwość regulacji FSB oraz napięcia
* TDP - określa max. ilość wydzielanego ciepła. Im mniej tym lepiej.

* napięcie - im niższe dla rdzenia, tym procesor ma większą potencję na podkręcanie. Zwiększając je możemy zwiększyć jego stabilność.


Podkręcanie:

* taktowanie szyny systemowej należy podnosić stopniowo
* nie powinniśmy podnosić jednocześnie szyny systemowej i napięcia
* zwiększenie napięcia może poprawić stabilność układu, ale ma też swoje wady - CPU będzie wydzielał więcej ciepła; max. napięcie można podnieść o 10-15%
* po każdym podkręceniu należy sprawdzić stabilność PC
* należy bacznie monitorować temperaturę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To akurat wiem (nie wszystko, ale wiekszość). Nie za bardzo lapie sie w biosie foxconna. Wiem, ze masz ta sama plyt co ja, wiec bylbym wdzieczny, jakbys mi podal co mam przestawiać (i ew. w jakiej to "zakładce")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jak to dokładnie wyglądało, ale z tego co pamiętam wchodzisz do Overclock Options. Tam szukasz CPU FSB Over clock i dajesz + wyżej. Mam nadzieję, że dobrze podaję, bo w BIOSie ostatnio grzebałem oj... dawno!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2008 o 19:09, DJ Danielus napisał:

Nie pamiętam jak to dokładnie wyglądało, ale z tego co pamiętam wchodzisz do Overclock
Options. Tam szukasz CPU FSB Over clock i dajesz + wyżej. Mam nadzieję, że dobrze podaję,
bo w BIOSie ostatnio grzebałem oj... dawno!



hmm, no dobra, podnisłem "to" o 20 i taktowanie zmieniło sie 26 Hz :O. Co ile mam to podnosić (jak powiesz ze co 5 to sie pochlastam - sprawdzanie stabilności itd) i jaka jest mnie wiecej koncowa granica (wiem, ze ciezko powiedziec, bo kazdy egzemplarz kreci sie inaczej ale chyba akzdy C2D mozna podkręcic do 3 GHz ;p)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są 3 poziomy podkręcania:
1. Można podkręcić o w miarę duże wartości.
2. Poziom średni, czyli o średnie wartości :)
3. Tu raczej o dość małe wartości - kiedy zbliżasz się już do granic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2008 o 20:02, DJ Danielus napisał:

Są 3 poziomy podkręcania:
1. Można podkręcić o w miarę duże wartości.
2. Poziom średni, czyli o średnie wartości :)
3. Tu raczej o dość małe wartości - kiedy zbliżasz się już do granic.


a jakieś "przedzialy" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2008 o 20:16, GANGSTERR napisał:

a jakieś "przedzialy" ?

Właściwie to zależy to od procka, ale jak wiadomo C2D są dobre do OC. Myślę, że punkt 1 można co 100MHz (może i więcej - zależy też od użytkownika i jego woli :) ) i test.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2008 o 20:33, DJ Danielus napisał:

> a jakieś "przedzialy" ?
Właściwie to zależy to od procka, ale jak wiadomo C2D są dobre do OC. Myślę, że punkt
1 można co 100MHz (może i więcej - zależy też od użytkownika i jego woli :) ) i test.


hmm, a jaki dać dzielnik pamięci, bo jak walnełem 1200 (podniosłem o 114) to komp nie chcial wstac i musialem walnac clearcmos ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2008 o 21:57, DJ Danielus napisał:

Proca z szyny jakiej na jaką podkręciłeś? A i jakie masz pamiątki?


standardowo było 1066, potem dalem 1086 i potem 1200 (wtedy pokazalo, ze pamięci bedą na 900). A pamiątki mam w podpisie ;) czyli 2x1 GB Corsair XMS2 800 MHz CL 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2008 o 22:03, GANGSTERR napisał:

standardowo było 1066, potem dalem 1086 i potem 1200 (wtedy pokazalo, ze pamięci bedą
na 900). A pamiątki mam w podpisie ;) czyli 2x1 GB Corsair XMS2 800 MHz CL 4


Hmm... Troszkę dziwne, że ~ 900Mhz nie dają rady... Spróbuj podnieść nieznacznie napięcie na RAMie bądź obniż CL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorka za post pod postem, ale chyba już wiem!

Jeśli wcześniej nie zmieniłeś napięcia na memorce to nie będą pracowały z 2.1V, tylko coś koło 1.78V z tego co pamiętam - zmień na 2.1V i w tedy powinno być OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2008 o 22:32, DJ Danielus napisał:

Sorka za post pod postem, ale chyba już wiem!

Jeśli wcześniej nie zmieniłeś napięcia na memorce to nie będą pracowały z 2.1V, tylko
coś koło 1.78V z tego co pamiętam - zmień na 2.1V i w tedy powinno być OK.


widzisz, bajer polega na tym, ze ja wczesniej ustawiłem tak te pamieci, zeby caly czas pracowały na CL 4 i wtedy mzieniłem napięcie na 2,1 V, sprobuje na 2,2, ewentualnie jaki dzielnik ustawić, zeby cały czas pracowały na 800 MHz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować