Zaloguj się, aby obserwować  
Robson79

Morrowind kontra Gothic - w co grało wam się fajniej?

5114 postów w tym temacie

Eee tam... Taka ankieta nie pokaże która gra jest lepsza. Ona pokaże w którą gra więcej osób :) Poza tym, prawdopodobnie wyszłoby w niej, że Gothic, ponieważ tą opcję zaznaczyliby ci (pożal się Boże) fani Gothica, którzy nie potrafią podać żadnych argumentów poza "gotik rulezzzzz!!!!1111" :( i uważają, że każdy kto lubi Morrowinda powinien się tego wstydzić.
A tak przy okazji - ja was (grających w Morka) lubię, bo trudno nie polubić ludzi z którymi stoczyło się tyle dyskusji :). I to inteligentnych.
No dobra. To teraz się czepie Radka Morrowinda. Pewnie zaraz mnie zakrzyczycie, ale co tam :)

Dnia 28.12.2007 o 21:14, marcin1930 napisał:

W Morrowindzie posiadasz większe możliwości w samowolnym zwiedzaniu świata.

Tak. Ale jeśli nie masz od groma czasu\ nie chcesz przysypiać przy klawiaturze, to i tak będziesz korzystał z tych możliwie najszybszych - łazika, łodzi czy zwojów z Interwencjami.

Dnia 28.12.2007 o 21:14, marcin1930 napisał:

Żaden praktycznie nie pozwala przejsc gry w 100 % bo tego się po prostu zrobić nie da...

Tu mógłbym na upartego czepić się, że w Gothicu też nie ma żadnego sposobu który pozwolił by przejść go za jednym razem na 100%.

Dnia 28.12.2007 o 21:14, marcin1930 napisał:

Gra jest chorendalnie długa ale to nie znaczy, że nudna.

No wiesz, ktoś przeszedł Morrowinda w kilka(naście?) minut. Z drugą częścią tego zdania też się nie zgodzę - mnie Morrowind nudził dość szybko - chociaż przeszedłem go, to zrobiłem to już tak bardziej "na siłę". Potem, kiedy usiłowałem grać po raz kolejny, starając się korzystać z wolności, to nudziłem się znacznie szybciej :P

Dnia 28.12.2007 o 21:14, marcin1930 napisał:

Wędrując po wyspie spotykamy ludzi, z którymi mozemy porozmawiać a bardzo często i zrobić coś dla nich, spotykamy też ludzi którzy nas atakują bo weszliśmy an ich teren, napotykamy się też na jaskinie, grobowce, kaplice no i najpiękniejsze ruiny nie tylko dwemerowe.

A w Gothicu to co? Nie spotykamy nikogo? Nie znajdujemy jaskiń i ruin? Nikt nas nie atakuje? Może gdyby to wszystko policzyć, to w Morrowindzie uzbierałoby się więcej, ale w Gothicu częściej się na to napotykamy. Świat Gothica nie jest mały. On jest dokładnie przemyślany i przytulny :)

Dnia 28.12.2007 o 21:14, marcin1930 napisał:

Ta ciekawość[...]

No cóż, we mnie nie pojawiła się nawet drobinka ociupinka "tej ciekawości".

Dnia 28.12.2007 o 21:14, marcin1930 napisał:

Ale to tylko moje skromne zdanie na ten temat :) Wydaje mi się, że nie wyczerpałem tematu nawet w 10 %.

Ech no wiesz, to forum - miejsce do dyskusji i prezentowania swoich opinii. A temat został już wielokrotnie wyczerpany, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto niewinnym stwierdzeniem, że "Morrowind/Gothic jest lepszy" zapoczątkuje kolejną dyskusję... I kolejną... I jeszcze jedną...

@Budo - Co to za nowy awatarek? Ten eldarowy bardziej mi się podobał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2007 o 16:37, Samurajs napisał:

W systemie walki wygrał Gothic. Chyba nie powiesz że system w którym miecz ( to o Morku )
przechodzi przez ofiarę i nic jej nie robi lub trafia 1 na 25 razy jest lepszy od dopacowanego
w któeym można się bronić jest lepszy. Ja myślę że jest po prostu dla ciebie za trudny.


Hmmm co prawda od pół roku nie wchodzę na temat (brak stałego łącza:/) ale jak widzę większość nadal pod "systemem walki" rozumie tylko machanie mieczem.
Wiem, że w Morrowindzie jest żałosne wizualnie, a w Gothicu prymitywne jeśli chodzi o cechy RPG, ale może warto byłoby (jeszcze raz:P) porównać magię i łucznictwo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2008 o 15:13, morro napisał:

Gotichic nie ma szans z morrowind. Po pierwsze wk****ace punkty nauki. Maly swiat. Tylko jedno
miasto.

Ojej , dramat. System nauki jest o woele lepszy niż w MOrku , gdzie starczy mie kasę , zeby wypakowac posta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2008 o 15:15, Asthariel napisał:

> Gotichic nie ma szans z morrowind. Po pierwsze wk****ace punkty nauki. Maly swiat. Tylko
jedno
> miasto.
Ojej , dramat. System nauki jest o woele lepszy niż w MOrku , gdzie starczy mie kasę , zeby
wypakowac posta.


Dramat? Dramatycznie to jest w Gothicu w takim razie, bo tam niby za co się uczysz? Ale w Morrowindzie nie wystarczy sama nauka, bo żeby zwiększyć poziom umiejętności trzeba mieć odpowiednio wysoki poziom współczynnika, który jest za nią odpowiedzialny. Poza tym nasze umiejętności zwiększają się wtedy kiedy z nich korzystamy - a nie tak jak w Gothicu, walczymy tylko mieczem, a nagle sobie punkty nauki przeznaczamy na prastarą wiedzę - gdzie tu sens...
Zastanów się zanim porównasz pewne aspekty obu gier, bo akurat jeżeli chodzi o naukę i rozwój postaci to system z Gothica jest śmieszny w porównaniu z tym z Morrowinda...

Aragloin ---> wszystko fajnie, tylko zanim sie wypowiesz przeczytaj przypiętego posta:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=1670&pid=2176
Patrz punkt drugi: "2. Każda wypowiedz, musi zostać za argumentowana, w innym wypadku, zostanie potraktowana jako spam i zapewne, zostanie to przekazane moderatorowi."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te 2 gry są traktowane na równi. Jeżeli chcesz przeżyc doskonałą przygodę to wybierzcie Gothica. Fabuła rekompensuje dośc mały świat. Jeżeli jednak zagrac w konkretnego RPG, latac po lochach zdobywac bogadztwo i magiczne przedmioty nie tykając palcem fabuły to wybierzcie Morrka. Wielki świt rekompensuje dośc dziwną moim zdanie fabułę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2008 o 16:32, kamceg napisał:

> > Gotichic nie ma szans z morrowind. Po pierwsze wk****ace punkty nauki. Maly swiat.
Tylko
> jedno
> > miasto.
> Ojej , dramat. System nauki jest o woele lepszy niż w MOrku , gdzie starczy mie kasę ,
zeby
> wypakowac posta.

Dramat? Dramatycznie to jest w Gothicu w takim razie, bo tam niby za co się uczysz? Ale w Morrowindzie
nie wystarczy sama nauka, bo żeby zwiększyć poziom umiejętności trzeba mieć odpowiednio wysoki
poziom współczynnika, który jest za nią odpowiedzialny. Poza tym nasze umiejętności zwiększają
się wtedy kiedy z nich korzystamy - a nie tak jak w Gothicu, walczymy tylko mieczem, a nagle
sobie punkty nauki przeznaczamy na prastarą wiedzę - gdzie tu sens...
Zastanów się zanim porównasz pewne aspekty obu gier, bo akurat jeżeli chodzi o naukę i rozwój
postaci to system z Gothica jest śmieszny w porównaniu z tym z Morrowinda...

Aragloin ---> wszystko fajnie, tylko zanim sie wypowiesz przeczytaj przypiętego posta:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=1670&pid=2176
Patrz punkt drugi: "2. Każda wypowiedz, musi zostać za argumentowana, w innym wypadku, zostanie
potraktowana jako spam i zapewne, zostanie to przekazane moderatorowi."

Fajnie , machasz mieczem , uczysz się walki. Tylko powiedz kto się w to bawi , jesli od razu można zarobić ogrom kasy i wydać ją na naukę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2008 o 14:25, Asthariel napisał:

Fajnie , machasz mieczem , uczysz się walki. Tylko powiedz kto się w to bawi , jesli od razu
można zarobić ogrom kasy i wydać ją na naukę?


Widzę, że chyba nie przeczytałeś tego co napisałem, ani zbyt dużo nie grałeś w Morrowinda... właśnie, że nie da się tak po prostu chodzić do nauczycieli, bo żeby podnieść odpowiednią umiejętność na odpowiedni poziom trzeba mieć odpowiednio wysoki współczynnik za nią odpowiedzialny... a współczynników nie podwyższysz u żadnego nauczyciela... Co prawda za zwiększanie umiejętności u nauczycieli też dostajemy punkty, które podczas odpoczynku można przeznaczyć do zwiększenia współczynników, ale na dłuższą metę ich nam nie starczy i nie będzie sie dało uczyć. Poza tym nauka z każdym poziomem jest coraz droższa i zdobycie na nią kasy nie jest takim łatwym procesem jak mówisz, bo w samym Morrowindzie najbogatszy kupiec(swoją drogą krab:P) ma tylko 10 k sz. złota.
A i mam pytanie - co w tym dziwnego, że jak walczysz mieczem to się uczysz walki? Albo jak chodzisz w lekkich pancerzach to się nimi lepiej posługujesz? Ja rozumiem, że dla Ciebie jest mniej dziwne jak machasz mieczem i uczysz się zaklęć, ale cóż...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2008 o 18:53, kamceg napisał:

> Fajnie , machasz mieczem , uczysz się walki. Tylko powiedz kto się w to bawi , jesli od
razu
> można zarobić ogrom kasy i wydać ją na naukę?

Widzę, że chyba nie przeczytałeś tego co napisałem, ani zbyt dużo nie grałeś w Morrowinda...
właśnie, że nie da się tak po prostu chodzić do nauczycieli, bo żeby podnieść odpowiednią umiejętność
na odpowiedni poziom trzeba mieć odpowiednio wysoki współczynnik za nią odpowiedzialny... a
współczynników nie podwyższysz u żadnego nauczyciela... Co prawda za zwiększanie umiejętności
u nauczycieli też dostajemy punkty, które podczas odpoczynku można przeznaczyć do zwiększenia
współczynników, ale na dłuższą metę ich nam nie starczy i nie będzie sie dało uczyć. Poza tym
nauka z każdym poziomem jest coraz droższa i zdobycie na nią kasy nie jest takim łatwym procesem
jak mówisz, bo w samym Morrowindzie najbogatszy kupiec(swoją drogą krab:P) ma tylko 10 k sz.
złota.
A i mam pytanie - co w tym dziwnego, że jak walczysz mieczem to się uczysz walki? Albo jak
chodzisz w lekkich pancerzach to się nimi lepiej posługujesz? Ja rozumiem, że dla Ciebie jest
mniej dziwne jak machasz mieczem i uczysz się zaklęć, ale cóż...

iIe napisałem , że się temu dziwię , tylko że to mało opłacalne. Punktów z nauki starczy za podwyższanie atrybutów , ja niegdy nie miałem z tym problemów. A co do kasy - ja instalowałem mod dodający handlarza który miał więcej kasy i pewnie ktoś uzna to za czitowanie. Dla mnie to nie jest nieuczciwe ułatwienie , ponieważ to celowe uprzykrzenie życie graczom przez twórców , którzy nie zadbali o dobrą ekonomie w grze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2008 o 19:47, Asthariel napisał:

iIe napisałem , że się temu dziwię , tylko że to mało opłacalne.


Mało opłacalne? Może i jest tak jak mówisz, ale za to prawdziwe i dodaje rozgrywce realizmu- jesteś lepszy w tym co robisz - exp, expem, ale jednak zawsze pozostanie on sztuczny. A co do złej ekonomi - to wcale nie jest zła. W Gothicu są niby sprzedawcy, którzy mają więcej kasy? A przecież ceny niektórych przedmitów(zbroja palladyna) są porównywalne do cen drogich przedmiotów z Morrowinda. Tyle, że w Gothicu nie ma nawet w 1/10 tylu przedmiotów co w Morrowindzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2008 o 19:53, kamceg napisał:

> iIe napisałem , że się temu dziwię , tylko że to mało opłacalne.

Mało opłacalne? Może i jest tak jak mówisz, ale za to prawdziwe i dodaje rozgrywce realizmu-
jesteś lepszy w tym co robisz - exp, expem, ale jednak zawsze pozostanie on sztuczny. A co
do złej ekonomi - to wcale nie jest zła. W Gothicu są niby sprzedawcy, którzy mają więcej kasy?
A przecież ceny niektórych przedmitów(zbroja palladyna) są porównywalne do cen drogich przedmiotów
z Morrowinda. Tyle, że w Gothicu nie ma nawet w 1/10 tylu przedmiotów co w Morrowindzie...

Realizam realizmem , ale ilu graczy bedzie awansowała tylko za pomoca nauki podczas korzystania? Bo jesli zacznie się chodzić do nauczycieli , to równie dobrze można tam wydac całą kasę. Jeszcze o ekonomii. W Gothicu II sprzedawcy mają nieskończoną ilość kasy , w jedynce nie , ale zawsze można przedmioty wymienić np. na eliksiry badz wytrychy i inne przydatne rzeczy. NIe twierdzę ,ze w Gothach ekonomia jest realistyczna , nie musi być , udało się tam tak zrobić z handlem , żeby nie irytowac gracza. W Morku handel irytuje. JUż w Gildii Magów w Balmorze da się zdobyć przedmiot warty chyba 60000 i nie ma co z nim zrobić , bo nikt nie ma kasy. A w zasadzie ma , bo odnawia się po 24h więc trzeba sprzedac za 5000 i przedmioty równoważace wartość np. u Pełzacza , poczekać , sprzedać przedmoity , czekać , sprzedać , czekać aż spienięzysz wszystko. NIe wmówisz mi , że to nie irytuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2008 o 15:13, morro napisał:

Gotichic nie ma szans z morrowind. Po pierwsze wk****ace punkty nauki. Maly swiat. Tylko jedno
miasto.

Tu sie z toba nie zgodze grałem w Morka 2 razy (właściwie 1 i pół). Ale system walki mieczem w M jest cienki, potwory są takie same na początku jak i pod koniec gry z tą różnica, że mogą cie zarazić choróbskiem, system nauki zależy od tego ile masz kasy. Osobiście nic nie mam do Morka bo klimat świata jest lepszy niż w Gothic, ale dla mnie zawsze pozostaje Gothic. Za grywalność i co najważniejsze w Gothic widać czym walczy wojownik. W Morku i innych RPG w które grałem każda broń jest chowana do KIESZENI, i to mnie śmieszy

Gothic rządzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>
Moim zdaniem :
- Handel w morrowindzie jest znacznie lepszy, bo trzeba kombinować, nie mamy podanej kasy i wartościowych przedmiotów "na tacy", jesteśmy zmuszeni podróżować. No i jest osobna umiejętność handel odpowiedzialna za targowanie się, bardzo przydatna swoją drogą. A - niby handlarze w rzeczywistości dawniej nie wymieniali się na towary jeśli nie mogli zapłacić walutą ?
- Raz że nauka u trenera to element realizmu - który normalny wojownik idzie walczyć z nie wiadomo czym zanim się wyszkoli ? Dwa że nauka jest dość droga i należy ją "dawkować" razem z questami i złotem na nich zdobytym. Co w tym złego że dyplomata z niewielkimi umiejętnościami walki zdobywa doświadczenie wykonując zadania np. dla Rodu Hlaalu ? A tak, zapomniałem - w Gothicu nie można być dyplomatą. Wojownik też zdobywa doświadczenie wykonując misje dla swoich gildii, uczy się dyscypliny, posłuszeństwa i walki bo zadania w tych organizacjach często jej wymagają
- Tak, można znaleźć wartościowe przedmioty w gildii magów w Balmorze - najpierw trzeba ruszyć głową jak je ukraść. W Morrowindzie nie ma sztucznego ogranicznika zdobywanych przedmiotów, dlatego jakikolwiek sens ma klasa złodzieja, który jest najbogatszy czyli tak jak ma być. Kradzież w Morrowindzie też jest dobrze rozwiązana.

Gothic nie ma ani dobrego systemu kradzieży, ani rozbudowanego handlu, jest bardzo prosty w złym tego słowa znaczeniu jeśli chodzi o przejście gry. Wystarczy wyrąbać wszystko przed sobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...)

A czemu żadnych wad Morrowinda nie podałeś, zachwalając swoją grę nigdy nie podaje się jej wad, co nie? Lepiej naleźć jej zalety, takie jakich druga nie posiada. I tak poza tym nie zgadzam się z twoją opinią o handlu w Gothic''u i nie mam pojęcia, o co chodzi ci z tym dopiskiem: "A - niby handlarze w rzeczywistości dawniej nie wymieniali się na towary jeśli nie mogli zapłacić walutą ?". W Gothic''u możesz wymieniać za towar swoje przedmioty, chyba że nie byłeś na tyle mądry by spróbować zapłacić np. Zwojem magicznym... Ze słabym systemem kradzieży się zgadzam, ale on jest jako dodatek w Gothic''u i podejrzewam że mało kto go używał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2008 o 20:43, kabak5 napisał:

oczywiscie że gothic bo morrowind to tak niedorobiona i beznadziejna gra że wywalilem ją po 2 minutach

Za to Gothic to raj optymalizacji i zero błędów...
Poza tym po 2 minutach z żadną grą nie można się zapoznać, a już szczególnie z Morro- tam 2 minuty to się postać tworzy (jak nie dłużej)...

A tak poza tym to bardziej lubię Gothica ;) Ale jak widzę takie brednie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2008 o 20:49, Damian14BO napisał:

> oczywiscie że gothic bo morrowind to tak niedorobiona i beznadziejna gra że wywalilem
ją po 2 minutach
Za to Gothic to raj optymalizacji i zero błędów...
Poza tym po 2 minutach z żadną grą nie można się zapoznać, a już szczególnie z Morro- tam 2
minuty to się postać tworzy (jak nie dłużej)...

A tak poza tym to bardziej lubię Gothica ;) Ale jak widzę takie brednie...

Mnie znużyła w Morrowindzie brak fabuły i beznadziejny system walki a te po 2 minutach użyłem w przenośni gisis trochę realizmu czlowieku!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się grało lepiej w Gothica dlaczego? Bo Morrowind jest taki szary bury, a Gothic cały casz coś się dzieje i jest ciekawiej oto moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować