Zaloguj się, aby obserwować  
pro_evo2

Quiz - Historia

2901 postów w tym temacie

Dnia 07.06.2013 o 07:28, Firefly94 napisał:

Do jakiej bitwy Hemingway porównał bitwę o las Hurthen i dlaczego?

III Bitwa pod Ypres(1917r.). Zarówno podczas walk o las Hurtgen jak i o Passchendaele przewaga aliantów była większa niż siły Rzeszy i odpowiednio Cesarstwa. Dowództwo alianckie w obu przypadkach zakładało szybkie przełamanie oporu wroga na danych terenach co miało prowadzić do przełamania frontu i pokonania Niemców na tym odcinku. Jednak jak często w życiu bywa nie wszystko idzie zgodnie z planem - w wyniku ciężkich walk Alianci doznali dużych strat w stosunku do małych sukcesów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2013 o 17:34, Revar napisał:

Jakim mianem określano Bałkany przed wybuchem I Wojny Światowej i dlaczego ?

Nie jestem pewien, czy o to chodzi, ale był to kocioł bałkański (właściwie nadal jest :P) - państwa które znajdowały się na Bałkanach (a także wspierające je mocarstwa) miały sprzeczne interesy, z czego wynikały zatargi i wojny. Będąc graczem, można powiedzieć, że to istny deatchmatch - każdy na każdego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2013 o 18:03, Firefly94 napisał:

> Jakim mianem określano Bałkany przed wybuchem I Wojny Światowej i dlaczego ?
Nie jestem pewien, czy o to chodzi, ale był to kocioł bałkański (właściwie nadal jest
:P) - państwa które znajdowały się na Bałkanach (a także wspierające je mocarstwa) miały
sprzeczne interesy, z czego wynikały zatargi i wojny. Będąc graczem, można powiedzieć,
że to istny deatchmatch - każdy na każdego.


O te określenie mi nie chodziło. Podpowiem, że nazwa ta wiąże się bardzo z anatomią ;). Druga część dobrze, ale mogło być troszku precyzyjniej... :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o "miękkie podbrzusze Europy"? Z tego co wiem to określano tak Bałkany przed i w trakcie II wojny (vide Churchill). Precyzyjniej? Na Bałkanach występowała mnogość państw i ludów - każdy chciało swojego skrawka ziemi, praw etc. Wybuchało więc do wojen itp. ze względu na różności w polityce, kulturze czy religii. Czemu miękkie podbrzusze? Dlatego, że tak skłóconego, powiedzmy, obszaru okupant bądź okupanci nie byliby w stanie ujarzmić i byłbym znakomitym (wg Churchilla) miejscem do inwazji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2013 o 19:51, Firefly94 napisał:

Chodzi Ci o "miękkie podbrzusze Europy"? Z tego co wiem to określano tak Bałkany przed
i w trakcie II wojny (vide Churchill). Precyzyjniej? Na Bałkanach występowała mnogość
państw i ludów - każdy chciało swojego skrawka ziemi, praw etc. Wybuchało więc do wojen
itp. ze względu na różności w polityce, kulturze czy religii. Czemu miękkie podbrzusze?
Dlatego, że tak skłóconego, powiedzmy, obszaru okupant bądź okupanci nie byliby w stanie
ujarzmić i byłbym znakomitym (wg Churchilla) miejscem do inwazji.

Nazwa ta też używana była w stosunku do pierwszego z światowych konfliktów. Tak czy inaczej Firefly94 +1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2013 o 12:26, Revar napisał:

Nazwa ta też używana była w stosunku do pierwszego z światowych konfliktów. Tak czy inaczej
Firefly94 +1

Heh, nawet nie wiedziałem. :)
Pytanie: z jakiego miasta Tito, zaraz po operacji Rösselsprung, wrócił do okupowanej ojczyzny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2013 o 13:47, Firefly94 napisał:

Pytanie: z jakiego miasta Tito, zaraz po operacji Rösselsprung, wrócił do okupowanej
ojczyzny?


Bari, Włochy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro siedzimy ciągle w XX wieku... Jaki kryptonim nosiła i jaki był główny cel alianckiej akcji wsparcia dla okrążonej Malty podczas II WŚ. I żeby było zabawniej - wymień kluczową jednostkę morską użytą podczas tej akcji :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi o operację Pedestal, polegała ona na wysyłaniu silnych konwojów (z zaopatrzeniem, bronią etc.) na Maltę. Ale co do jednostki morskiej - nie mam pojęcia. Może jakaś podpowiedź? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2013 o 18:25, Firefly94 napisał:

Chyba chodzi o operację Pedestal, polegała ona na wysyłaniu silnych konwojów (z zaopatrzeniem,
bronią etc.) na Maltę. Ale co do jednostki morskiej - nie mam pojęcia. Może jakaś podpowiedź?


Wszystko się zgadza, operacja polegała na zaopatrzeniu Malty w potężne ilości paliwa, które pozwolą wyspie bronić się przez kolejne długie miesiące. Paliwo przewożone było tankowcem, jego nazwa jest taka sama jak jeden ze stanów w północno-wschodniej części USA :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2013 o 08:10, Firefly94 napisał:

Proszę podać dwa nie-niemieckie miasta, które skapitulowały dopiero 8 maja 1945 roku.

hmm... w takim razie Lorient(Fr), St.Nazaire(Fr),Oslo(Nor),Trondheim(Nor),Rodos(Gre). Dodałem o 3 więcej dla pewności :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2013 o 19:45, Revar napisał:

hmm... w takim razie Lorient(Fr), St.Nazaire(Fr),Oslo(Nor),Trondheim(Nor),Rodos(Gre).
Dodałem o 3 więcej dla pewności :P

Dwa wystarczyły, ale tak czy siak: Revar+1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować