Zaloguj się, aby obserwować  
pro_evo2

Quiz - Historia

2901 postów w tym temacie

Dnia 26.06.2013 o 14:11, 1096 napisał:

> Coś prostego - jakie przezwisko dostał MG 42 ?
Piła Hitlera

1096 +1 :)

@Firefly94 - tego nie znałem, być może taki przydomek rzeczywiście funkcjonował, ale chodziło mi o piłe. :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2013 o 15:18, Revar napisał:

@Firefly94 - tego nie znałem, być może taki przydomek rzeczywiście funkcjonował, ale
chodziło mi o piłe. :p

Ja za to piły nie znałem. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.06.2013 o 07:54, 1096 napisał:

oddaję

Przygarnę: napiszcie mi o pojedynku czołgów: Super Pershing vs Tiger II (kiedy miał miejsce, okoliczności, wynik etc.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.06.2013 o 08:13, Firefly94 napisał:

> oddaję
Przygarnę: napiszcie mi o pojedynku czołgów: Super Pershing vs Tiger II (kiedy miał miejsce,
okoliczności, wynik etc.).

ciekawe zadanie, ale do szczegółów:
data: 21.04.1945
miejsce: Dessau
okoliczności: Super Pershing(53t) należący do 3 zmotoryzowanej dywizji, a dokładniej 33 zmotoryzowanego pułku pokonał cięższego od siebie o ponad 25 ton Tygrysa Królewskiego(77t). Amerykański czołg był jednym z 2 wyprodukowanych modeli(!), na front przybył pod koniec wojny, bo w 03.1945. Był tam gruntowanie testowany i sprawdzany jak poradzi sobie w warunkach bojowych.
Dessau twardo opierało się atakom, lecz po zlikwidowaniu zapór przeciwczołgowych amerykanom udało się wjechać czołgami do miasta. Super Pershing dojwechał do skrzyżowania i skręcił w prawo, tam zaś w zasadzce na ofiarę czekał Tygrys Królewski, który wystrzelił w kierunku wrogiej maszyny, jednak chybił. Amerykanie natychmiastowo odpowiedzieli uderzając pociskiem w przedni płat Tygrysa, również bez efektu. Załoga była uzbrojona w pociski, które nie zrobiłyby na Tygrysie większego wrażenia( niestety nie znam nazwy, oznaczenie brzmi ''HE''), dlatego załadowła inn typ pocisku ''AE'' i uderzyli w skład amunicji czołgu zabijając całą załogę.

Mam nadzieję, że te nie nawaliłem zbytnich byków wrelacji, bo tłumaczyłem z angielskiej stronki. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.06.2013 o 16:08, Revar napisał:

Po jakim niemieckim dowódcy miasto Zabrze(Górny Śląsk) zawdzięczało swoją byłą nazwę
?

Po Paulu von Hindenburgu, który był feldmarszałkiem, a także prezydentem Niemiec przez 9 lat (1925-1934)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.06.2013 o 16:55, Firefly94 napisał:

> Po jakim niemieckim dowódcy miasto Zabrze(Górny Śląsk) zawdzięczało swoją byłą nazwę

> ?
Po Paulu von Hindenburgu, który był feldmarszałkiem, a także prezydentem Niemiec przez
9 lat (1925-1934)

Świetnie, Firefly94 + 1

Dziś wyniki matur, historia tylko 68% ;_;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie też słabo, tylko 60%. :/ A takie fajne wypracowanie strzeliłem...
Co do pytania: podajta mi skutki (polityczne i militarne) niesławnego lądowania pod Dieppe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2013 o 13:47, Firefly94 napisał:

U mnie też słabo, tylko 60%. :/ A takie fajne wypracowanie strzeliłem...
Co do pytania: podajta mi skutki (polityczne i militarne) niesławnego lądowania pod Dieppe.

Dowództwo alianckie zostało uświadomione, że jest totalnie nieprzygotowane do desantów, operacja pod Dieppe dała aliantom wytyczne, które musiały być brane pod uwagę podczas desantu w Normandii( likwidacja gniazd obronnych, utrzymanie przyczółka, eliminacja jednostek powietrznych, silne wsparcie artylerii). Akcja była również przeprowadzona głównie na żadąnie ZSRR, które musiało być odciążone wobec przewagi Niemców na wschodzie. A to główna przyczyna niepowodzenia, ponieważ akcja była słabo przygotowana, jednak zadbano o dobre samopoczucie Stalina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2013 o 15:37, Firefly94 napisał:

> ciach
Gites, ale bardziej z przyczyn politycznych chodziło mi o zachowanie Churchilla.

Wielka Brytania była totalnie uzależniona od sprzetu i zapasów sprowadzanych z USA, dlatego Churchill nie mógł odmówić Roosveltovi, który popierał plany Stalina. Jednak dzięki ''Jubilee'' udało się otworzyć front w Północnej Afryce i rozpocząć operację ''Torch''. By nie zdradzac swych planów amerykanom Churchill nie mógł zrezygnowac z rajdu na Dieppe, operacji z góry skazanej na klęskę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będę używał opcji ''odpowiedz'', tylko mu tu gramy :D

Jak nazywał się plan, który uniemożliwiał zbrojenia Niemiec Zachodnich na drodze kontroli wydobycia surowców i integracji z innymi gospodarkami państw europejskich ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2013 o 16:39, Firefly94 napisał:

Podpowiedź może? Myślałem, ale nic nie wymyśliłem, a pewnie nikt tu nie odpowie poza
mną. :P

Czasy po II wojnie światowej, plan ten był początkiem europejskiej integracji, francuska inicjatywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować