Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 07.05.2008 o 14:58, DJ Danielus napisał:

Kurdę :/ Zaraz chyba zacznę robić jakąś ruletkę z systemami - który działa na 8800GT
w rozdzielczości 1280x1024?

Na 100% działa Aurox i Fedora. Debian uruchamia się nawet na nowszym 9600GT.

Dnia 07.05.2008 o 14:58, DJ Danielus napisał:

Ja wiem - wszystko można ustawić, ale potrzebuję akceleracji 3D....

Uruchom system w trybie tekstowym, zainstaluj sterowniki do karty graficznej i wtedy sprawdź.

Dnia 07.05.2008 o 14:58, DJ Danielus napisał:

Wypróbowane:
Ubuntu (żaden... nawet się LiveCD nie włącza...)
openSUSE - na starym kompie chodził cudownie tu.... no comment! Zainstalować się nie
da nawet, bo wywala bład sieci (a co ja teraz robię? Z tego kompa piszę! Sieć jest OK
- próbowałem nawet ręcznie, bo DHCP wywalał i nic)
Mandriva - akceleracja nie działa...
Nie wiem czyja jest to wina, ale na żadnym (dobra, jeszcze posprawdzam :P) nie mogę uruchomić
akceleracji z kartą 8800GT.

Pewnie dlatego, że jak pisałem, nie ściągnąłeś sterowników do karty graficznej. Ściągnij je z nvidia.com, zainstaluj w trybie tekstowym, a wtedy akceleracja będzie działać. U mnie po takim zabiegu i użyciu Wine uruchomił się nawet Assassin''s Creed ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 15:13, DJ Danielus napisał:

Przykro mi, ale stery były już klepane do bólu i nic....


To dziwne. Na pewno je poprawnie zainstalowałeś? Bo po nich system powinien działać jak trzeba.
PS Mówiąc zainstaluj stery, mam na myśli zainstaluj samemu, a nie pozostaw to instalatorowi Linuxa. On kiepsko sobie z tym radzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem o co biega. Sytuacja jest taka, że stery instaluje (rozpoznaje kartę), ale akceleracji jak nie było tak nie ma - ot. po prostu widzi model karty....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 15:34, DJ Danielus napisał:

Wiem, wiem o co biega. Sytuacja jest taka, że stery instaluje (rozpoznaje kartę), ale
akceleracji jak nie było tak nie ma - ot. po prostu widzi model karty....


A wyedytowałeś /etc/X11/xorg.conf, co by AIXGL sie uruchamiało? Ręcznie, badź tymi poleceniami, co Ci raz podawałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja powiem tyle, jeśli ktoś ma urządzenia wielofunkcyjne brothera to polecam ubu 8.04 instalować z włączoną drukarką/skanerem/czytnikiem kart, a wszystko się zainstaluje nawet w 64 bitach (oficjalnie firma nie wydała sterowników 64 bit) w repo są sterowniki do tych urządzeń i wszystko działa. Pamiętam jak kiedyś marnowałem czas by ożywić mój kombajn, a gdy działał okazywało się, że po restarcie już nie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 15:03, ziptofaf napisał:

Pewnie dlatego, że jak pisałem, nie ściągnąłeś sterowników do karty graficznej. Ściągnij
je z nvidia.com, zainstaluj w trybie tekstowym, a wtedy akceleracja będzie działać. U
mnie po takim zabiegu i użyciu Wine uruchomił się nawet Assassin''s Creed ;)

I jak działa ten assasin''s creed bo sam nie mam jak tego sprawdzić z różnych powodów, a tylko czytałem o takiej możliwości i czy instalowałeś directx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 02:29, LifaR napisał:

Przykladowo dla jezyka C , powinienes wykonac gcc nazwapliku.c -o nazwa_pliku_wynikowego
(bez opcji -o plik wynikowy bedzie sie nazywal a.out), uruchamiasz tak skompilowany program
poleceniem
./nazwa_pliku_wynikowego
Dla C++ jedyna roznica jest w tym, ze uzywasz g++ zamiast gcc
[oczywiscie kompilator ma wiele innych roznych opcji, proponuje zapoznac sie z podrecznikiem,
wpisz man gcc ;]


O właśnie o to chodziło :) dzięki wielkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 17:32, DJ Danielus napisał:

Coś tam z tym robiłem, ale to dla mnie czarna magia trochę. No cóż - póki co szukam jakiegoś
Linuksa, który ruszy bez przeszkód :/


a jakiej firmy masz kartę graficzną i jaką masz resztę sprzętu, może brak akceleracji, bądź odpalania się ubu tkwi w obsłudze płyty głównej lub coś na ten styl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 17:40, pendejo napisał:

a jakiej firmy masz kartę graficzną i jaką masz resztę sprzętu, może brak akceleracji,
bądź odpalania się ubu tkwi w obsłudze płyty głównej lub coś na ten styl

OK, a więc rozpiska sprzętu:
E8400
Foxconn P35A-S
Palit Sonic 8800GT
Corsair XMS 2GB

Reszty chyba nie trzeba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 17:32, DJ Danielus napisał:

Coś tam z tym robiłem, ale to dla mnie czarna magia trochę. No cóż - póki co szukam jakiegoś
Linuksa, który ruszy bez przeszkód :/


Sabayon Linux.
Choć na własną odpowiedzialność. Ostatnio kon?k pisał, że mu źle chodziły filmy na tym. Nie wiem tylko, czy miał na myśli wersję zainstalowaną, czy liveDVD.
System świetny out of the box. Choc ostatnio usłyszałem też opinię, że przy instalacji nowych programów moze sprawiać problemy jak Gentoo. Ale w przygotowywanej nowej wersji ma miec już swoje pakiety i menadżera. System jest też liveCD/DVD, ma sporo softu (aż za dużo), wybór przy starcie między KDE, Gnome i Fluxbox oraz stery do grafiki dla Nvidii i ATI już na starcie. Do tego AIXGL uruchamiane graficznie. Ściąg sobie i odpal z stacji dysków. Jak nawet Ci nie siądzie, to przynajmniej będziesz wiedział, czy faktycznie coś pod tą kartę stery nie podchodzą, czy też źle ustawiałeś 3D.

Tylko ponoć system stabilnością niegrzeszy. Jednak ja uzywając go pół roju problemów nie miałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Mam pytanie dotyczące linux''a. Ściągnąłęm sobie z internetu darmową wersje, zainstalowałem tylko mam problem z włączeniem jakiejkolwiek gry. Czy ktoś może coś poradzić? Wymagania sprzętowe napewno spełniam ;]
pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 18:06, Dux napisał:

Choć na własną odpowiedzialność. Ostatnio kon?k pisał, że mu źle chodziły filmy na tym.
Nie wiem tylko, czy miał na myśli wersję zainstalowaną, czy liveDVD.

Dla uzupełnienia- chodziło o wersję zainstalowaną. W ogóle ciekawe problemy multimedialne miałem. Oprócz niepewnego odtwarzania filmów irytowało mnie to, że system nie widzi niektórych piosenek, które chciałem odtwarzac. Nie ważne czy to pliki .mp3, czy jakiekolwiek inne muzyczne. Po prostu niektóre były, a reszta jakby nie istniała. Bez żadnej regularności, czy schematu, ot widzimisię systemu.
Programów na starcie jest rzeczywiście ogrom, co osobiście zaliczam jako plus, chociaż znam ludzi lubiących samemu system rozszerzać.
Wczoraj ściągnąłem PCLinuxOS. Zobaczymy czym to się je. Ale na samym początku mogę potwierdzic, że ta sztandarowa prostota nie jest tylko i wyłącznie sloganem reklamowym ;)

Wratih

Linux jako taki nie odtwarza plików .exe. Potrzebne jest Wine, bądź Cedega.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to przeczytaj w wymaganiach systemowych jaki jest system operacyjny i zapewniam, że nie spełniasz ;] a tak poważniej chyba nawet na tej stronie było co zrobić z grami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 18:06, Wratih napisał:

Witam,
Mam pytanie dotyczące linux''a. Ściągnąłęm sobie z internetu darmową wersje, zainstalowałem
tylko mam problem z włączeniem jakiejkolwiek gry. Czy ktoś może coś poradzić? Wymagania
sprzętowe napewno spełniam ;]
pozdrawiam.


Ściągnij Wine, przeczytaj jego instrukcję obsługi, zainstaluj na Linuxie i wtedy spróbuj.
PS Jaki Linux?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 17:31, pendejo napisał:

I jak działa ten assasin''s creed bo sam nie mam jak tego sprawdzić z różnych powodów,
a tylko czytałem o takiej możliwości i czy instalowałeś directx


No więc tak - DX rzecz jasna instalowałem, bez tego się w ogóle nie włącza. A jak działa? Wyśmienicie - gram sobie z prawie wszystkimi detalami na high (tylko cienie musiałem ustawić na 3/4, bo pojawiały się dziwne problemy graficzne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 19:12, ziptofaf napisał:

PS Jaki Linux?

Sciągnąłem Linux''a Suse wersje próbną i kupiłem dzisiaj orginała razem z takim poradnikiem więc nie powinno być problemów , dzięki za pomoc ale już je nie potrzebuję :) a w linuxie zrobiłem sobie takiego softa że przejscia są lepsze niż w visice ;PP
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2008 o 14:41, rob006 napisał:

U mnie np w lapku, gdzie mam kartę ATI standardowo żadne efekty nie chcą działać.

- W starszych ubuntu w repo byla wersja sterownikow nie obslugujaca aiglx, moze to przez to. Choc pamietam, ze w ktorejs wersji Ubu mialem domyslnie instalowany i uruchamiany xgl, ale calkiem mozliwe, ze tak nie bylo ;) Teraz w kazdym razie, w Ubuntu 8.04 w repo sa juz aktualnie prawie najnowsze sterowniki do ATI (wersja 8.3 , na stronie ATI dostepne 8.4), wiec raczej wzystko powinno smigac :)

Dnia 07.05.2008 o 14:41, rob006 napisał:

Ale standardowy wygląd Ubuntu nie podoba mi się wcale,

- Fakt, strasznie brzydki ten braz, choc w 8.04 (siedze na nim od pierwszej bety), z domyslnym wygladem wytrwalem z 2 tygodnie, tapetka przypadla mi do gustu ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować