Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Dnia 02.05.2008 o 12:00, Dux napisał:

W Ubuntu hasło dla roota jest takie samo jak dla uzytkownika


LOL! Na to akurat nie wpadłem :) Dziękuję.

Dnia 02.05.2008 o 12:00, Dux napisał:

Co do rozdzielczości. A nie mozesz tego zmienić w ustawieniach środowiska graficznego?
Odpowiednie opcje do zmiany rozdzielczości są.


Hmm... Nie mam w tej chwili Ubuntu na kompie, ale wszelkie próby zmiany rozdzielczości kończyły się zapytaniem o hasło. Kółko się zamykało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko odnośnie wersji linuxa. Mam bardzo słabego kompa, ma 4-5 lat, obecnie chodzi na nim windows xp. Szukam odpowiedniej wersji ubuntu (albo coś innego). Instalacja ubuntu 7.10 nie powiodła się - jest za wolny :) Jaka wersja powinna pójść? Komp ma procek 1666 MHz, pamięć 256 MB, HDD 80GB, grafa (to chyba nie ważne?) radeon 9000pro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 19:15, Aniaoh193 napisał:

Witam, mam pytanko odnośnie wersji linuxa. Mam bardzo słabego kompa, ma 4-5 lat, obecnie
chodzi na nim windows xp. Szukam odpowiedniej wersji ubuntu (albo coś innego). Instalacja
ubuntu 7.10 nie powiodła się - jest za wolny :) Jaka wersja powinna pójść? Komp ma procek
1666 MHz, pamięć 256 MB, HDD 80GB, grafa (to chyba nie ważne?) radeon 9000pro.

Ja mam bardzo podobny sprzęt i Ubuntu śmiga. Chyba twój problem to zbyt mała ilość pamięci RAM i liveCD nie chce ci się odpalić. Próbowałeś jakiegoś bezpiecznego trybu graficznego? Samo Ubuntu powinno działać bez problemu, tylko z instalacją możesz mieć problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 23:00, rob006 napisał:

Ja mam bardzo podobny sprzęt i Ubuntu śmiga. Chyba twój problem to zbyt mała ilość pamięci
RAM i liveCD nie chce ci się odpalić. Próbowałeś jakiegoś bezpiecznego trybu graficznego?
Samo Ubuntu powinno działać bez problemu, tylko z instalacją możesz mieć problem.


heh, taki problem jest z instalacją, że się po prostu nie da :P Pięć godzin przy kompie, trzy podejścia, z jednego kroku do drugiego >pół godziny... Masakra. Przy ustawianiu języka zacięło się i padło. Więc teraz szukam czegoś, co ścię spokojnie zainstaluje i będzie działać. Xubuntu już się ściąga :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 19:15, Aniaoh193 napisał:

Witam, mam pytanko odnośnie wersji linuxa. Mam bardzo słabego kompa, ma 4-5 lat, obecnie
chodzi na nim windows xp. Szukam odpowiedniej wersji ubuntu (albo coś innego). Instalacja
ubuntu 7.10 nie powiodła się - jest za wolny :) Jaka wersja powinna pójść? Komp ma procek
1666 MHz, pamięć 256 MB, HDD 80GB, grafa (to chyba nie ważne?) radeon 9000pro.

Na podobnym sprzęcie (Duron 800 MHz, 512 MB RAM, Radeon 9200) bez niczego instaluje się Aurox 12 i Fedora 7. Zainstalować powinien się także Ubuntu (notabene, dla ciebie najlepiej byłoby go instalować przez Wubi) i Debian (dowolny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 23:21, ziptofaf napisał:

Na podobnym sprzęcie (Duron 800 MHz, 512 MB RAM, Radeon 9200) bez niczego instaluje się
Aurox 12 i Fedora 7. Zainstalować powinien się także Ubuntu (notabene, dla ciebie najlepiej
byłoby go instalować przez Wubi) i Debian (dowolny).


Co to jest Wubi? świetnie, na forum ubuntu mi powiedzieli, że ubuntu 7.10 mi nie pójdzie... Czyli są inne sposoby instalacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 23:31, Aniaoh193 napisał:

Co to jest Wubi? świetnie, na forum ubuntu mi powiedzieli, że ubuntu 7.10 mi nie pójdzie...
Czyli są inne sposoby instalacji?

Wubi to program, który instaluje Ubuntu na Windowsie. Po prostu go włączasz, zaznaczasz, gdzie chcesz zainstalować Ubuntu i gotowe. Ale możliwe, że u ciebie Ubuntu nie ruszy lub będzie mało płynny. W takim wypadku pozostaje jeszcze Debian, Mandriva, OpenSuse i Aurox.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A Xubuntu?
Heh... Teraz już wiem, że ze wszystkimi problemami tylko na gram.pl :) Nic mi nie powiedzieli... Cóż skombinuję ten Wubi i będzie git :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 23:31, Aniaoh193 napisał:

Co to jest Wubi?

http://wubi-installer.org/

Dnia 02.05.2008 o 23:31, Aniaoh193 napisał:

świetnie, na forum ubuntu mi powiedzieli, że ubuntu 7.10 mi nie pójdzie...

Przecież jest już 8.04, które wymaga 256MB RAM.

Dnia 02.05.2008 o 23:31, Aniaoh193 napisał:

Czyli są inne sposoby instalacji?

Tak, jest jeszcze wersja alternate z tekstowym instalatorem zamiast liveCD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 11:14, DJ Danielus napisał:

openSUSE - czy już jest wersja 11.0 (oficjalna), ew. kiedy się pojawi - szukam po necie
i są tylko same bety....


Do tego co napisałem wcześniej. Właśnie wyszła beta2. A wersja stabilna ma wyjść pod koniec czerwca. Choc znając życie pewnie jakaś obsuwa będzie;)
W skrócie i po polskiemu info jest tutaj:
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=8857&openSUSE+11.0+Beta+2
:)

= > Aniaoh193
Z lekkich środowisk możesz jeszcze wypróbować enlightenment. Ciekawe, choć niestety na początek może stanowic jakiś tam problem ze względu na nieco większe różnice w obsłudze w stosunku do windy, a wieksze niż to jest w przypadku Gnome, czy KDE. Distra z tym środowiskiem, to choćby gOS, czy Elive. Aczkolwiek jezeli jesteś początkujacym uzytkownikiem Linuksa, to radziłbym na początek spróbować czegoś innego.[ /b][ /b]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 00:25, Dux napisał:

Do tego co napisałem wcześniej. Właśnie wyszła beta2. A wersja stabilna ma wyjść pod
koniec czerwca. Choc znając życie pewnie jakaś obsuwa będzie;)
W skrócie i po polskiemu info jest tutaj:
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=8857&openSUSE+11.0+Beta+2

A dzięki - warto wypróbować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ko?nik i Linux odcinek 21678621862687 :P
Do rzeczy. Przetestowałem Sabayona, dystrybucję całkiem ciekawą, muszę przyznac, że nieźle to wszystko wygląda. Jednak system niebywale zamula się przy filmach, ma częste problemy z odtwarzaniem, co jest irytujące. Ale chciałbym miec jakąś skalę porównawczą, toteż pytam: jakie dystrybucje polecacie? Szczególnie interesują mnie Live CD/DVD (chociaż nie tylko, ale byłoby dobrze). Zastosowania to głównie internet i multimedia, chociaż na jakieś wsparcie dla gier bym się nie obraził ;) Dużo słyszałem o takich dystrybucjach jak Mandriva (czy to się różni czymś od Mandrake?/ Już wiem, znalazłem ;P), Fedora, czy najbardziej chyba znanym Ubuntu. Język polski nieobowiązkowy, choc miło by było. Proszę, weźcie pod uwagę, że na razie nie jestem zbyt obeznany w Linuxie. Polecicie coś? Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze openSUSe, choć podejzewam, że tam kodeków po instalacji miał nie będziesz. Jak zainstalujesz z DVD, to być może bedą na płycie, ale raczej musisz doinstalować je potem. Tylko tu nie każdy obraz jest równocześnie systemem liveCD/DVD. Takie powinny być oznaczone, że taka opcje posiadają (powinno to chyba z nazwy wynikać). Ponoć ale nie sprawdzałem, całkiem ciekawie prezentuje sie także PCLinuxOS. Ma byc prosty i multimedialny (info z opinii internetowych). Faktem jest, że od jakiegoś czasu idzie praktycznie łeb w łeb w zestawieniu najpopularniejszych dystrybucji według serwisu Distrowatch z Ubuntu. Chyba cos to znaczy. W kazdym razie opinie jakie o nim słyszałem są bardzo pozytywne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fedora jako dystrybucja amerykańska podpada pod tamtejsze chore prawo, i kodeki wszelakie trzeba instalować osobno.
ps jak byś ściągał mandrive, to wersja livecd ma oznaczenie one.

edit wyjaśniający" brak kodeków to nie efekt procesów, ale chęci twórców zabezpieczenia się przed możliwością takowych (zwyczajnie stwierdzili że nie chce im się po sądach włóczyć, więc tego o co mógłby się ktoś ewentualnie procesować do systemu nie wkładali)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem sobie wczoraj Ubuntu 8.04 i mam dość poważny problem z nim, jak otworzę sobie terminal i wpiszę jakieś polecenie to mnie pyta o hasło problem w tym że nie mogę go wpisać(tak jakbym pisał na niepodłączonej pod kompa klawiaturze) czego to może być wina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2008 o 23:57, Ledoke napisał:

Zainstalowałem sobie wczoraj Ubuntu 8.04 i mam dość poważny problem z nim, jak otworzę
sobie terminal i wpiszę jakieś polecenie to mnie pyta o hasło problem w tym że nie mogę
go wpisać(tak jakbym pisał na niepodłączonej pod kompa klawiaturze) czego to może być
wina?

Jak najbardziej możesz wpisać hasło. Ale terminal nie pokazuje go w formie gwiazdek czy innych "zastępników", więc efekt jest taki jakbyś nie pisał nic.
Ale spokojnie, wpisz hasło, zatwierdź enterem i nie przejmuj się brakiem rekacji ze strony terminala na pisanie znaków. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm, szybka i fachowa pomoc, Dzięki^^
Następne pytanie, do odtwarzania filmów rmvb potrzebuje innego playera niż ten "systemowy" czy wystarczy jakieś kodeki ściągnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2008 o 00:09, Ledoke napisał:

Hm, szybka i fachowa pomoc, Dzięki^^
Następne pytanie, do odtwarzania filmów rmvb potrzebuje innego playera niż ten "systemowy"
czy wystarczy jakieś kodeki ściągnąć?


Ja ściągnąłem Kaffeine i jak do tej pory wszystkie formaty mi bez problemu odtwarza, o Totemie już niemal zapomniałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować