Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Cóż, studia praktycznie wymusiły na mnie zakup laptopa. Budżet mam dość ograniczony, bo wolałbym nie wydawać więcej niż 2 tyś zł (choć mógłbym przeboleć te 200 zł więcej, gdyby różnica w wydajności była naprawdę spora), ale też i wymagań nie mam dużych (tak mi się przynajmniej wydaje :)). Z założenia laptop ma służyć do korzystania z internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów i ogólnie pojętej "pracy". Chciałbym na nim także trochę pograć i tu pojawiają się schody. Gry nie byłyby jakoś wybitnie nowe, Warcraft 3 by mi spokojnie wystarczył, a gdyby odpaliło się Gulid Wars, to byłby szczyt marzeń. Problem w tym, że jesli chodzi o karty graficzne do laptopów jestem kompletnie zielony. Nie wiem, czy zintegrowany układ graficzny sobie poradzi, a laptopów z pewną kartą graficzną za tą cenę nie mogłem znaleźć. Karta graficzna będzie więc największym problemem.
Jesli chodzi o pozostałe podzespoły mam już trochę bardziej konkretne wymagania :). Docelowa ilość pamięci RAM to 1 GB, więc optymalnym rozwiązaniem byłoby 512 MB i 1 slot wolny, czekający na nagły przypływ gotówki. Dysku nie potrzebuję dużego - 80 GB powinno spokojnie wystarczyć. Jesli chodzi o procesor mam dośc duży zakres tolerancji. :) Wiadomo, im wydajniejszy tym lepszy, ale nie potrzebuję potwora, który zamieni laptopa w przenośny piecyk. W zasadzie procesor będzie ostatnią rzeczą, na jaką będe zwracał uwagę. Wolałbym, aby do zestawu nie był dołączony system operacyjny - i tak będę katował Linuksa, więc tych parę złotych wolałbym przeznaczyć na coś innego. Problemem pozostaje ta nieszczęsna karta graficzna. W tym wypadku liczę na waszą pomoc. :)

Poszperałem trochę w internecie i znalazłem 2 dośc ciekawe propozycje Asusa. Właściwie obie leżą na granicy moich możliwości, ale byłbym skłonny wydać tyle kasy.
http://sklep.cyberstore.pl/?page=/61/84,,,,/98,11172/99,11172//
http://sklep.cyberstore.pl/?page=/61/84,,,,/98,9990/99,9990//
W zasadzie nie wiem którego wybrać. Mam nadzieję, że ktoś znajdzie jakiś haczyk wśród rzędu cyferek i ułatwi mi wybór :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem na szkoleniu promującemu platformę Verified By Intel® muszę, przyznać, że to bardzo ciekawe rozwiązanie. Choć na razie istnieje spory problem z dostępnością kadłubków gdyż popyt zdecydowanie przewyższył podaż.
To wkrótce te problemy mają zostać rozwiązane.
Możliwość składania samemu laptopów z wybranymi przez siebie parametrami to bardzo ciekawa możliwość, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że laptopy z logiem Verified By Intel® to nie będzie najtańsze rozwiązanie, ale na pewno w walce z firmowymi laptopami to ciekawa oferta zwłaszcza, że są zdecydowanie tańsza. Co ciekawe złożenie samemu laptopa jest zdecydowanie prostsze niż złożenie PC-ta. Myślę, że w przyszłym roku skuszę się na tego typu rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest to interesująca platforma ale zobacz jak ma się sprawa z serwisowaniem takiego laptopa wręcz brak w/w, tania czy ja wiem koło 3.7 - 4K już coś fajnego złożysz bo od takiej kwoty można myśleć o VBI, inna sprawa Compal, wszystkie kadłubki bierze do siebie i dlatego ceny są takie a nie inne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 12:28, blacklio2 napisał:

Jak najbardziej jest to interesująca platforma ale zobacz jak ma się sprawa z serwisowaniem
takiego laptopa wręcz brak w/w


Zauważ, że serwis dostarcza firma, którą Ci tego laptopa złoży (ja akurat pracuje w tego typie firmie i na dobrą sprawe sam bym sobie składal tego lapsa:D).

>tania czy ja wiem koło 3.7 - 4K już coś fajnego złożysz bo od takiej kwoty można myśleć o VBI

Tańsza w stosunku do "markowych" rozwiązań. VBI to raczej segment laptopów z wyższej półki.
Więc laptopy na platformie VBI nigdy nie będą rywalizwować z laptopami z Saturna czy MM.

Dnia 04.10.2007 o 12:28, blacklio2 napisał:

inna sprawa Compal, wszystkie kadłubki bierze do siebie i dlatego ceny są takie a nie inne.


Z tego co słyszłam na szkoleniu chodzi o opinie słuchaczy to kadłubki Compala cieszą dobrą opinią, w przeciwności do kadłubków Quanta bo z opini słuchaczy w ich przypadku mamy do czynienia z iście dantejskimi scenami jeśli chodzi o kwestie serwisowania gwarancyjnego.
Rynek laptopów ciągle się powiększa i rozwiązania VBI to na pewno ciekawa alternatywa. Zwłaszcza, że spora liczba części jest standardowa.
A w przyszłym roku płyty główne również mają się zostać włączone do starnadru.
Kiedyś istniał większy opór przed komputerami składakami a teraz?
Z laptopami pewnie będzie podobnie:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.10.2007 o 14:33, Rzezim napisał:

Zauważ, że serwis dostarcza firma, którą Ci tego laptopa złoży (ja akurat pracuje w tego typie
firmie i na dobrą sprawe sam bym sobie składal tego lapsa:D).

No chyba że, wtedy to inna bajka

Dnia 04.10.2007 o 14:33, Rzezim napisał:

Tańsza w stosunku do "markowych" rozwiązań. VBI to raczej segment laptopów z wyższej półki.
Więc laptopy na platformie VBI nigdy nie będą rywalizwować z laptopami z Saturna czy MM.

Zgadza się do markowych jak najbardziej tutaj płacisz za parametry takiego lapka a nie za napis na klapie

Dnia 04.10.2007 o 14:33, Rzezim napisał:

Z tego co słyszłam na szkoleniu chodzi o opinie słuchaczy to kadłubki Compala cieszą dobrą
opinią, w przeciwności do kadłubków Quanta bo z opini słuchaczy w ich przypadku mamy do czynienia
z iście dantejskimi scenami jeśli chodzi o kwestie serwisowania gwarancyjnego.
Rynek laptopów ciągle się powiększa i rozwiązania VBI to na pewno ciekawa alternatywa. Zwłaszcza,
że spora liczba części jest standardowa.
A w przyszłym roku płyty główne również mają się zostać włączone do starnadru.
Kiedyś istniał większy opór przed komputerami składakami a teraz?
Z laptopami pewnie będzie podobnie:D


Dlatego podałem przykład Compala tylko ( Quanta czy ASMobile Mitac pominołem )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Link nie działa, więc zakładam, że chodzi o to=> http://tnij.org/ac3l :)

Kuszące, ale... kusząca jest tylko karta i RAM (ale w dużo mniejszym stopniu). Tak duzy dysk nie będzie mi potrzebny, a różnica w wydajności procesora nie jest wielka (tak mi się wydaje przynajmniej :)). Modele Asusa mają za to jeden duży plus - 2-letnią gwarancję. Na laptopa wydam moją ponad miesięczną krwawice, więc chciałbym byc pewien sprzętu który kupuje. No i kamera - niepotrzebny bajer, ale... fajny bajer ;). Wychodzi na to, że sutacja zamiast się rozjaśnić, tylko się skomplikowała. :) Chyba muszę się zorientować dokładniej w możliwościach tych kart, bo chyba właśnie one zadecydują...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co z tego że dostajesz 2 letnią gwarancję jak nie daj boże trafisz na Orica (serwis) gdzie lubią trzymać lapki Asusa po 2 -3 miesiące. kamera jest teraz w większości lapków wiec to można pominąć

Tutaj sobie porównaj wydajność grafik w lapkach http://www.notebookcheck.net/Intel-Graphics-Media-Accelerator-X3100.2176.0.html
Co prawda to tylko smark ale zawsze jest, same gry mogą sie już przedstawiać inaczej ale to ciężko sprawdzić

Link działa silnik forum jest tak zbudowany że nie akceptuje zbyt długich linków i stąd takie problemy. Wystarczy kliknąć na link a końcówkę linku wkleić w okno przeglądarki, na pewno zadziała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 15:58, blacklio2 napisał:

Co z tego że dostajesz 2 letnią gwarancję jak nie daj boże trafisz na Orica (serwis) gdzie
lubią trzymać lapki Asusa po 2 -3 miesiące.

Ale jednak gdy ktoś daje 2-letnią gwarancję, to znak, że bardziej ufa w niezawodność swojego sprzętu niż ktoś, kto daje tylko rok :). Poza tym, nie wiedzieć czemu, ale do Asusa mam jakies takie większe zaufanie... ;)

Dnia 04.10.2007 o 15:58, blacklio2 napisał:

kamera jest teraz w większości lapków wiec to można pominąć

Czemu? Wszyscy będą mieli kamerę a ja nie? ;P

Dnia 04.10.2007 o 15:58, blacklio2 napisał:

Tutaj sobie porównaj wydajność grafik w lapkach http://www.notebookcheck.net/Intel-Graphics-Media-Accelerator-X3100.2176.0.html
Co prawda to tylko smark ale zawsze jest, same gry mogą sie już przedstawiać inaczej ale to
ciężko sprawdzić

Która karta lepsza od której, to ja orientacyjnie wiem, nie wiem tylko jak to wygląda w praktyce. Szukam teraz jakiegoś tłumaczenia tych cyferek na nasz język, żeby dowiedzieć się, która karta jest mi tak naprawdę potrzebna...

I tak BTW: Który z procków w laptopach które podałem bylby lepszy (biorąc pod uwagę także zużycie energii): AMD Sempron 3500+ (64bit) 25W (1.8GHz, 512k L2 Cache) czy może M 520 (1.6GHz), Dothan Celeron, 533MHz FSB, 1MB L2 Cache ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 17:05, rob006 napisał:

Która karta lepsza od której, to ja orientacyjnie wiem, nie wiem tylko jak to wygląda w praktyce.
Szukam teraz jakiegoś tłumaczenia tych cyferek na nasz język, żeby dowiedzieć się, która karta
jest mi tak naprawdę potrzebna...


Tu są testy różnych "laptoków" z testami kart graficznych w grze Half Life 2 i bodajże Doom 3.
Daje to trochę lepsze wyobrażenie o ich wydajności niż testy w 3D Mark...

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2546

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 17:05, rob006 napisał:


I tak BTW: Który z procków w laptopach które podałem bylby lepszy (biorąc pod uwagę także zużycie
energii): AMD Sempron 3500+ (64bit) 25W (1.8GHz, 512k L2 Cache) czy może M 520 (1.6GHz), Dothan
Celeron, 533MHz FSB, 1MB L2 Cache ?

tutaj raczej celeron bedzie bardziej energooszczędny, natomiasst przy wielordzeniówkach lepiej się prezentuje Turion. Co do grafiki to polecam np X1200 jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań zintegrowanych. Co do VBI to warto się zastanowic nad kadłubkiem HEL80 compala lub kompie na nim opartym np NTT Corrino 605i co prawda cena jest wyższa ale karta to 7600M ewentualnie też NTT z kartą 7300M inne modele odradzam ze względu na słaby chipset płyty głównej (VIA ) który wpływa ujemnie na wydajność calej platformy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.
Jestem na kupnie laptopa tak gdzieś do 2,5pln,mam możliwość przywiezienia go z USA9koleżanka wraca za 2-3 tygodnie) i w związku z tym czy będzie to opłacalne tak bardzo jak niektórzy mówią?
Tutaj podaje dwie strony z których wybierałem,może ktoś zna jeszcze inne
http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?st=processingtime%3A%3E1900-01-01&qp=crootcategoryid%23%23-1%23%23-1~~q70726f6 3657373696e6774696d653a3e313930302d30312d3031~~cabcat0500000%23%230%23%2311a~~cabcat0502000%23%230%23%23o~~f534%7C%7C313 52671756f743b202d2031362671756f743b~~nf518%7C%7C24373030202d2024383939&usc=abcat0500000&nrp=15&type=page&sp=%2Bcurrentpr ice+skuid&sc=abComputerSP&id=pcat17080

i druga to
http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?st=processingtime%3A%3E1900-01-01&qp=crootcategoryid%23%23-1%23%23-1~~q70726f6 3657373696e6774696d653a3e313930302d30312d3031~~cabcat0500000%23%230%23%2311a~~cabcat0502000%23%230%23%23o~~f534%7C%7C313 52671756f743b202d2031362671756f743b~~nf518%7C%7C24373030202d2024383939&usc=abcat0500000&nrp=15&type=page&sp=%2Bcurrentpr ice+skuid&sc=abComputerSP&id=pcat17080
http://www.circuitcity.com/ssm/Laptop-Computers/sem/rpsm/catOid/-12963/N/20012961+20012963+312963001/link/ref/rpem/ccd /categorylist.do

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 18:55, czaja24 napisał:

Co do grafiki to polecam np X1200 jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań zintegrowanych.

Tylko gdzie ja znajdę laptopa z ta karta za 2 tyś zł? ;)

Chyba zdecyduję się na tego drugiego Asusa. Z tego co się zdążyłem zorientować, to Radeon x1100 i tak jest wydajniejszy od tego, co siedzi aktualnie u mnie w blaszaku, a Celeron powinien oferować przybliżoną wydajność. Problemów z graniem nie powinno więc być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 20:13, rob006 napisał:

> Co do grafiki to polecam np X1200 jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań zintegrowanych.
Tylko gdzie ja znajdę laptopa z ta karta za 2 tyś zł? ;)

Chyba zdecyduję się na tego drugiego Asusa. Z tego co się zdążyłem zorientować, to Radeon x1100
i tak jest wydajniejszy od tego, co siedzi aktualnie u mnie w blaszaku, a Celeron powinien
oferować przybliżoną wydajność. Problemów z graniem nie powinno więc być.

wysłałem Ci na maila pełną ofertę jednego ze sklepow są opisy i ceny w formacie xls

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :). Znalazłem jedną ciekawą pozycję:

http://www.kuptu.com/index.php?products=product&prod_id=3572

Nie mam pojęcia gdzie jest haczyk, ale karta całkiem niezła, procek też niczego sobie. Za tą cenę to naprawdę nieźle. Nie wiem tylko jak tam jest z jakością matrycy, a właśnie tu może być pies pogrzebany. Jak ogólnie jest z jakością notebooków HP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 23:25, rob006 napisał:

Dzieki :). Znalazłem jedną ciekawą pozycję:

http://www.kuptu.com/index.php?products=product&prod_id=3572

Nie mam pojęcia gdzie jest haczyk, ale karta całkiem niezła, procek też niczego sobie. Za tą
cenę to naprawdę nieźle. Nie wiem tylko jak tam jest z jakością matrycy, a właśnie tu może
być pies pogrzebany. Jak ogólnie jest z jakością notebooków HP?

powiem że z HP jest różnie ja mam Paviliona6308nr i nie nażekam ale dla kolegi dźwiekówka padła np, bateria i wogóle szopki sie zczeły dziać ze sprzętem. Niestety HP daje najslabsze warunki gwarancji (prawie wszystkie modele 12miesięcy) .Karta to najlepsze co jest w tej chwili dostępne z rozwiązań zintegrowanych. Cena jak dla mnie normalna(dość niska)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, w tym problem. Kupując sprzęt przez internet to jest zakup praktycznie w ciemno - nie mogę sprawdzić ani jakości matrycy, ani touchpada. Chyba zdecyduję się na tego Asusa=> http://sklep.cyberstore.pl/?page=/61/84,,,,/98,9990/99,9990// - demona szybkości mi nie potrzeba, ten powinien wystarczyć, a Asus produkuje dość solidny sprzęt. Poza tym zawsze pozostanie gwarancja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować