Zaloguj się, aby obserwować  
AN0WN1M

Motoryzacja - nasza Pasja

1867 postów w tym temacie

Dnia 04.02.2011 o 23:06, Maciej2194 napisał:

Dzięki.
A wiesz może coś o pierwszej części mojego posta :D? ( do ''aha'')



Tak konkretnie to nie wiem ale jedyne co pamietam to fakt, ze soczewkowe xenony sa nowoczesniejsze niz zwykłe xenony. Z tego co kojarzę, to w soczewkowych istnieje możliwość, że reflektory będą ,,skrętne" czyli będą doświetlać zakręty i w ogóle same będą ,,regulowały swoje położenie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak tak w soczewkach są i skrętne i posiadają inne bajery. To akurat wiem. Chodziło mi głównie o tą nowoczesność. Dzięki raz jeszcze :p

BTW: Znasz może jakieś fajne, ciekawe motoryzacyjne strony www? I od 2 lat auta to moje główne zainteresowanie przy czym od roku to moja pasja ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2011 o 23:29, Maciej2194 napisał:

tak tak w soczewkach są i skrętne i posiadają inne bajery. To akurat wiem. Chodziło mi
głównie o tą nowoczesność. Dzięki raz jeszcze :p

BTW: Znasz może jakieś fajne, ciekawe motoryzacyjne strony www? I od 2 lat auta to moje
główne zainteresowanie przy czym od roku to moja pasja ;D


autocentrum.pl chyba jedna z lepszych polskich baz opinii użytkowników o wielu markach i modelach aut.
Jak szukałem samochodu dla siebie też czytalem na tej stronce opinie użytkowników, polecam ci ją.

A co do pism itp to MOTOR tylko i wyłącznie plus Top Gear.
Motor kupuję tydzień w tydzień od 2003r (wyobraź sobie ile już tego jest:P ), Top Gear odkąd pojawiło się wydanie w Polsce. Jak będziesz czytał dużo i regularnie to posiądziesz znaczną wiedzę;) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiedzę już mam bo sam kupuje ''Motor'' i ''Auto świat'' od ponad roku ;P Pytałem z ciekawości. Auto centrum sam znam. Pytałem bo może znasz więcej pożytecznych stronek C: Osobiście Auto Galerię polecam :> Ciekawe testy tam są itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ne ma czegoś takiego jak ksenony - soczewki i ksenony - niesoczewki. Ksenony to lampy wyładowcze, coś całkiem innego w działaniu niż żarówki, więc te tzw. "soczewki" występują zawsze.

Całkiem możliwe, że chodzi Ci o różnice między światłami ksenonowymi i biksenonowymi. Pierwsze, wcześniej znane, dotyczą jedynie świateł mijania - światła drogowe wciąż używają wtedy zwykłej żarówki. Światła biksenonowe, jak sama nazwa wskazuje, używają ksenonowej lampy wyładowczej dla obu typów świateł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze doprecyzuje nieco to co Hellmut powiedział. Otóż światła ksenonowe wykorzystują żarówki, w których właśnie jest ksenon (stąd nazwa). Żarówki te nie dość, że pobierają mniej energii to przy mniejszym poborze emitują znacznie silniejszy strumień światła. Wszystko to wymusza przy wykorzystaniu ww. żarówek korzystanie z soczewek, specjalnych odbłyśników i min. samopoziomowania po to by ten mocny strumień światła nie oślepiał kierowców z przeciwka. Także homologowane ksenony MUSZĄ mieć soczewki, samopoziomowanie itp.

Mówiąc o ksenonach bez soczewek masz za pewne na myśli idiotów, którzy do swoich standardowych reflektorów wkładają żarówy ksenonowe. Łatwo takiego typa poznać po tym, że coś Ci jedzie z przeciwka, świeci na biało-niebiesko i kompletnie Cię oślepia. Oto właśnie z przeciwka nadciąga margines społeczny jeśli chodzi o IQ, który przedkłada szpan ponad prawo i bezpieczeństwo. Bo oczywiście taki pojazd powinien być zatrzymany przez pierwszy napotkany patrol i powinno zostać wszystko wyjaśnione bo takie lampy nie posiadają homologacji. Jednak żyjemy, gdzie żyjemy...

POOOOOOOLSKA! MIESZKAM W POOOOOLSCE! MIESZKAM TU! TU! TU! TU!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro już siebie prostujemy, lampy ksenonowe to nie żarówki. Ksenony z żarówkami mają wspólne tyle, że świecą. Rozróżnianie tych pojęć to nie tylko kwestia detalu słownego, pomaga w odróżnianiu ksenonów prawdziwych od wspomnianych pseudoksenonów. Dzięki temu nikt nie wmówi, że żarówka H7 to "prawdziwy ksenon" tylko dlatego, że ma niebieskie szkło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem na szybko w Paincie. Na zielono - lampa ksenonowa, światło mijania. Na czerwono, światło drogowe, normalna żarówka z odbłyśnikiem. Czyli mamy do czynienia z ksenonem pojedynczym.

Achtung: Możliwe, że jest odwrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten soczewkowy wygląd to zapewne sprawka możliwości skręcania reflektora.

Dnia 05.02.2011 o 20:28, Maciej2194 napisał:

I swoja drogą dlaczego przerzucono się na soczewkę+zwykłą lampę?

Niby kiedy? I z czego się przerzucono?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2011 o 20:31, Hellmut napisał:

Niby kiedy? I z czego się przerzucono?


No skoro 607 i XC90 miały kiedyś pojedynczy ksenon a później(jedynie w volvo bo 607 do końca produkcji chyba nie zastosowało tych soczewek)''wrzucono'' to kloszy zwykłą lampę i soczewkę. Kiedy? No w przypadku volvo to chyba 2004-2006 jakoś tak mi sie wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie nie rozumiemy. Na początku dane auta miały (w przypadku 607 nie jestem pewien) lampę ksenonową + żarówkę. Później przerzucono się na biksenony, czyli oba tryby pracy reflektorów (mijania + drogowe) były już obsługiwane lampami ksenonowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ło boziu no wiem wiem, użyłem może zbyt dużego uproszczenia żarówka to żarówka czyli żarzący się pręt, ksenon to łuk elektryczny żarzący się w atmosferze gazowej - mam ci to policzyć z termodynamiki żeby być w 100% dosłownym? ;p

Ten ML to ma normalne ksenony skrętne. Nie ma czegoś takiego jak tradycyjny reflektor skrętny o wyglądzie "soczewkowym" bo żarówka potrzebuje całego odbłyśnika obracającego się razem z nią :) . Tzn. takie eksperymenty były ale chyba nie na dużą skalę.

Chyba, że to nie o to chodzi i się pogubiłem w dyskusji :p .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oba tryby pracy reflektorów tzn dwie soczewki tak?bo np Ford mondeo ma biksenony czyli oba tryby pracy a ma lampę ksenonową(soczewkę) i zwykłą lampę. A wydaje mi sie, że bmw ma biksenony i 2 soczewki.

Powoli sam nie wiem do czego dążę :DDD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2011 o 22:08, MKRaven napisał:

Ten ML to ma normalne ksenony skrętne. Nie ma czegoś takiego jak tradycyjny reflektor
skrętny o wyglądzie "soczewkowym" bo żarówka potrzebuje całego odbłyśnika obracającego
się razem z nią :)

Fiat Punto II sprzed liftingu. Zwykła żarówka, a reflektor soczewkowy. Co prawda nie skrętny, ale odbłyśnik bardzo nietypowy. Racja, nie przyjął się, taka żarówka szybko się przepalała. Za to jak wygląda!

@Maciej2194

Dnia 05.02.2011 o 22:08, MKRaven napisał:

Oba tryby pracy reflektorów tzn dwie soczewki tak?

Jedna soczewka, z przesłoną zmieniająca strumień światła na mijania lub drogowy.

Dnia 05.02.2011 o 22:08, MKRaven napisał:

Ford mondeo ma biksenony czyli oba tryby pracy a ma lampę ksenonową(soczewkę) i zwykłą lampę.

Ciekawe gdzie to wszystko zmieścił :)
Zacznijmy od tego, że cały czas mówimy o reflektorach, czyli części lamp odpowiadającej za oświetlanie drogi. Tylko w tej części używa się technologii ksenonowej.
Lampa samochodowa to jednak nie tylko światło mijania + drogowe. To także światło postojowe, kierunkowskaz, ostatnio także światła do jazdy dziennej. W tych światłach nie używa się techniki ksenonowej - nie ma takiej potrzeby. Zawsze używa się w nich żarówek bądź diod LED.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście. Ba w ogóle żadne światła nie miały tam tradycyjnego odbłyśnika zdaje się. Swoją drogą ciekawe jak to świeciło bo nie miałem okazji jechać ww. pojazdem.

A padało bo? Gotowało się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2011 o 22:32, MKRaven napisał:

A padało bo? Gotowało się?

Tak, temperatura topiła reflektor od środka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2011 o 22:49, Hellmut napisał:

> A padało bo? Gotowało się?
Tak, temperatura topiła reflektor od środka.


Solidny i przemyślany projekt :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować