Zaloguj się, aby obserwować  
Antarax5

Broń biała oraz dystansowa - temat ogólny

166 postów w tym temacie


>
> W większych miastach jest mnówstwo szkół różnych stylów walki bronią białą. Jeśli chcesz
> oparte na japońskiej szermierce to polece: Kenjutsu, Kendo i Aiki-ken. Choć zabardzo
> się nie napalaj na superwidowiskowe walki bo w szkołach japońskich trwają one bardzo
> krótko i kończą się znalezieniem pierwszego otwarcia(przez specyfike broni bo katana
> słabo nadaje się do obrony). Bardziej bym polecał szkoły europejskie. Mogłbyś się zapisać
> np. do jakiegoś bractwa rycerskiego lub szlacheckiego albo też do szkoły szermierki(to
> nie tylko floret ale też szabla i szpada). To co wybierzesz to zależy od ciebie, ale
> z kupnem miecza treningowego bym zaczekał do odbycia kilku treningów aby wiedzieć jaki.
> I i tak nie spodziewaj się że dadzą ci szybko treningówke do walki, przez długi czas
> to będzie nauka kroków i postaw które są podstawą.
> A możesz mi wyjaśnić czy walka poszczegolnymi rodzajami broni białej tzn katana , szablą itd jest duża różnica czy nie. Chodzi mi czy np przy walce szabla jest wiecej reguł kiedy i jak wolno uderzać itd.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2008 o 19:10, Tieru napisał:

A możesz mi wyjaśnić czy walka poszczegolnymi rodzajami broni białej tzn katana
szablą itd jest duża różnica czy nie. Chodzi mi czy np przy walce szabla jest wiecej
reguł kiedy i jak wolno uderzać itd.?

Różnica jest dość duża między poszczególnymi broniami. Katana to długie ostrze którym walczy się dwóręcznie i walka polega głównie na szybkich krótkich cięciach i unikach bo zewzględu na konstrukcje ta broń nie nadaje się do dobrej obrony( jest zbyt krucha). Wiec walki na te miecze są najczęściej dość szybkie jak pisałem kto pierwszy zrobi błąd i się odłoni przegra. Szablą walczy się jednoręcznie, nadaje się ona najlepiej przez wyważenie do płynnych i szerokich cięć(choć do walki na krótką odległość jest niezła). Ty już rzadko stosuje się uniki, głónie zejścia i obrone. Tasak to typ noża bojowego wiec jest dość krótki i ciężki, przez co działa na zasadzie okładania przeciwnika silnymi coisami w kompletnym zwarciu, żadej specjalnej finezji. Używa się go razem z tarczą. Połtorak to miecz dwóręczny(stanadrdowo 120cm długości) ale trening na niego jest bardzo długi bo o ile w poprzednich broniach mówi się o stylach walki (poza katana) to tu jest cała sztuka(osobne style na pchnięcia,cięcia, zbicia) wieć nie mam jak się rozpisiać. A co do zasad to ogólnie wszędzie są 2: na treningach i turnejach bez sprzętu ochronnego chamujemy ciosy. I 2 podstawowa nie używamy pchnieć(tu mimo ochrony jest za duże ryzyko). To jak dokładnie nimi będziesz walczył to zalezy od nauczyciela, a co do ciosów to zadajesz je kiedy tylko możesz i masz szanse. Jedynie trzeba uważać na to aby się nie zapędzić np. udeżyć kogoś kto już pada, bądź stosować nielegalne zagrania.(co do katan to nie jestem specjalistą ale mówie t na podstawie własnych spostrzeżeń i tego co słyszałem od osób które nimi władaja, ja osobiście zajmuje się bronią średniowieczną europejską)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli w bractwach rycerskich stosuje się bardziej zwykle miecze czy jak ? bo u mnie w miescie jest bractwo ale bron i reszta w klimacie XIII wieku chyba jak pamietam i nie wiem jakie bronie uzywają , chyba normalne miecze.Czy taki zwykły miez rózni się czymś szególnym od katany czy zabli ( wim ze napisałem mi ze katana sie rozni tym i tym ale czy zwykłym mieczem też mozna nauczyć sie walczyć i miec frajde z tego? bo lubie miecze ale nie wiem w jakim kierunku/broni sie ukierunkowac i gdybys mi doadzil bylbym wdzieczny Mógłbyśmi powiedieć jakich broni używają no i czy mogłbyś mi podać linki na strony gdzie są jakies miecze . Bedę wdzieczny i proszę się nie denerwowac jak cos na mnie bo mi zalezy
PS Jestem pełnoletni bo zauważyłem w czyjejś wypowiedzi że chyba myślki że nie jestem po 18-stce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Czyli w bractwach rycerskich stosuje się bardziej zwykle miecze czy jak ? bo u mnie w
> miescie jest bractwo ale bron i reszta w klimacie XIII wieku chyba jak pamietam i nie
> wiem jakie bronie uzywają , chyba normalne miecze.
Skoro to XIII to używają z mieczy zwykłych jedynek, szabli, chyba tasaków i jeszcze inne bronie np topry itp...
> Czy taki zwykły miez rózni się czymś szególnym od katany czy zabli ( wim ze napisałem mi ze katana sie rozni
> tym i tym ale czy zwykłym mieczem też mozna nauczyć sie walczyć i miec frajde z tego? bo lubie miecze
> ale nie wiem w jakim kierunku/broni sie ukierunkowac i gdybys mi doadzil bylbym wdzieczny
Zwykły europejski miecz jednoręczny ma kompletnie inną budowe niż katana. Jest obusieczny, różni się wyważeniem, jest bardziej elastyczny i może skutecznie nadawać się do obrony. Długość i waga są podobne. A walke zwykłym mieczem polece bardziej bo nie ma tam tak sztywnych zasad. Jeśli nauczysz się nawet podstaw to już można zacząć improwizować łączą używając ich w odpowiednim momęcie. Walka w bractwach ma jeszcze ten plus że tu wysstępuje uzbrojenie ochronne. Normalnie jest sporo frajdy z treningu ale jak skompletujesz zbroje to prawdziwa zabawa się zaczyna. Można iść na jakąś inscenizacje lub turniej i ponawalać się z grupką maniaków bez zchamowań. Wszyscy jesteście dobrze chronieni(na dobrze wytłumionych hełmie można złamać kij o grubośći 5 cm i tego się nie poczuje) więc nie ma po co się chamować, nawalacie się puki straczy wam sił(na turniejach do określonej liczby punktów). Tu są filmiki z Grunwa to impreza dla XIV i XV ale zobaczysz jak np. wygląda turniej drużynowy(u XIII wygląda t tak samo) http://pl.youtube.com/watch?v=Xns6C8aLdcM
http://pl.youtube.com/watch?v=06nYW-Uy2gM
http://pl.youtube.com/watch?v=MOs1r_LZR9Y&feature=related
http://pl.youtube.com/w atch?v=zqsCjI4_a7s
http://pl.youtube.com/watch?v=1w9kQW9AtqA
> Mógłbyśmi powiedieć jakich broni używają no i czy mogłbyś mi podać linki na strony gdzie
> są jakies miecze . Bedę wdzieczny i proszę się nie denerwowac jak cos na mnie bo mi zalezy
np. Arma http://www.miecze.com.pl/sklep/product_info.php?cPath=57&products_id=674
Jakbyś chciaw więcej kontaktów ta mam sporo u zapisanych u siebie bo goście nie mają stron www. Jeśli byłbyś ciekaw to pisz na gg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Różnica jest dość duża między poszczególnymi broniami. Katana to długie ostrze którym
> walczy się dwóręcznie i walka polega głównie na szybkich krótkich cięciach i unikach

Muszę to zrobić, przepraszam - dwuręcznie.

> bo zewzględu na konstrukcje ta broń nie nadaje się do dobrej obrony( jest zbyt krucha).
> Wiec walki na te miecze są najczęściej dość szybkie jak pisałem kto pierwszy zrobi błąd
> i się odłoni przegra. Szablą walczy się jednoręcznie, nadaje się ona najlepiej przez
> wyważenie do płynnych i szerokich cięć(choć do walki na krótką odległość jest niezła).

Muszę dodać, że w odróżnieniu od katany, która jest jednolita jeśli chodzi o budowę, szabli istnieje wiele rodzajów. Inaczej walczy się szablą z piórem (obusieczną częścią końca ostrza, przystosowaną do pchnięć), inaczej karabelą, o dużym zakrzywieniu. Jeśli zobaczę kogoś, kto karabelą wykonuje pchnięcie, to nazwę go albo idiotą, albo mistrzem nad mistrzami. ;-) Dużą różnicę może robić "paluch", występujący np. w szabli husarskiej. Istnieją pewne cechy wspólne dla szabli, ale i różne jej rodzaje wymagają pewnych zmian w sposobie walki.
Oczywiście jeszcze inaczej walczy się szablą sportową.

> Ty już rzadko stosuje się uniki, głónie zejścia i obrone. Tasak to typ noża bojowego
> wiec jest dość krótki i ciężki, przez co działa na zasadzie okładania przeciwnika silnymi

Ufff, dobrze że wyjaśniłeś. Po poprzednim poście jakoś mi się wyobraziło, że walczysz toporkiem. :-)

> jestem specjalistą ale mówie t na podstawie własnych spostrzeżeń i tego co słyszałem
> od osób które nimi władaja, ja osobiście zajmuje się bronią średniowieczną europejską)

Eeee, a półtorak to jaka? Wydawało mi się, że właśnie średniowieczna i europejska. :-)


Pozwolę sobie przekleić z innego postu, żeby nie robić dwóch odpowiedzi:
> Skoro to XIII to używają z mieczy zwykłych jedynek, szabli, chyba tasaków i jeszcze inne
> bronie np topry itp...

Szabli niekoniecznie. Szabla w Polsce pojawia się za Batorego, a więc dopiero w XV wieku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2008 o 11:09, pkapis napisał:

Eeee, a półtorak to jaka? Wydawało mi się, że właśnie średniowieczna i europejska. :-)

Mówiłem o katanie bo półtorak to jest broń europejska

Dnia 30.07.2008 o 11:09, pkapis napisał:

Szabli niekoniecznie. Szabla w Polsce pojawia się za Batorego, a więc dopiero w XV wieku.

Ale była stosowana już od XIIIw. głównie przez kraje wschodnie i trafiła też do polski ale była wtedy łączona z biedniejszym bo bronią bogatszych były zwykłe miecze(potem nastąpiła mała zmiana).
A co do tasaka to tu masz zdjęcie jednego http://www.morgan.medievalimperium.com/images/bron_sieczna_tasaki/2.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/cut
Już nie miałem jak zedytować postu więc daje nowy
Masz tu zdjęcie moich mieczy(i szabli) abyś wiedział czym walcze. Wszystkie były robione na zamówienie i są w pełni użyteczne w walce.

20080730123916

20080730124028

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos podac jakis portal/serwis/strone ;) gdzie bede mial wszystko ladnie wypisane, czarne na bialym, "czego wolno, a czego nie" wg polskiego prawa; noszenie w miejscach publicznych, itp. :P. Chodzi mi glownie o bron biala/bron krotkiego zasiegu. Mam w domu pare nozy, sztyletow, kastet, (zamierzam jeszcze kupic jakies gazy obezwladniajace i paralizator), i nie wiem czy jak np. zatrzyma mnie z tym policja, to czy ma prawo wlepic mi jakis mandat, itd.

Prosze o pomoc; z gory thanx i pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2008 o 22:49, kuba9876543210 napisał:

Moze ktos podac jakis portal/serwis/strone ;) gdzie bede mial wszystko ladnie wypisane,
czarne na bialym, "czego wolno, a czego nie" wg polskiego prawa; noszenie w miejscach
publicznych, itp. :P. Chodzi mi glownie o bron biala/bron krotkiego zasiegu. Mam w domu
pare nozy, sztyletow, kastet, (zamierzam jeszcze kupic jakies gazy obezwladniajace i
paralizator), i nie wiem czy jak np. zatrzyma mnie z tym policja, to czy ma prawo wlepic
mi jakis mandat, itd.

Prosze o pomoc; z gory thanx i pozdrawiam ;)


Strony Ci nie podam, ale ustawa o broni powinna zawierać wszystkie takie przedmioty. Z tego co pamiętam broń obuchowa traktowana jest bardziej restrykcyjnie, w tym chyba kastety, ale noże, sztylety a nawet miecz dwuręczny właściwie można nosić bez pozwolenia. Inna sprawa, że policja ma prawo zatrzymać każdego do wyjaśnienia, a człowiek chodzący po mieście ze sztyletem albo dwuręczniakiem jest podejrzany :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2009 o 11:16, Ciej napisał:

chciałbym sobie kupić pałkę teleskopową (na przykład tę: http://www.militaria.pl/tm/palka_teleskopowa_sprezynowa_21_cali_p227.xml?cat=281
) i chciałbym się dowiedzieć czy można posiadać takie bez łamania prawa


Nie trzeba żadnych pozwoleń. Wymagane jest jedynie 18lat.

Lecz pałki mają to do siebie, że mogą się łatwo uszkodzić :S
Dobry do obrony jest kastet, ale on już uznawany jest za broń białą i trzeba się ubiegać o pozwolenie.

Edit: Aps, kolega nade mną mnie wyprzedził.

Edit 2: I sprężynowych nie kupuj pod żadnym pozorem. Mieszkam w takiej okolicy, że wielu dresiarzy ze szkoły nosi takie żelastwo i żalą się, że sprzężynowe można o dupę rozbić :F

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny czy to odpowiedni temat, ale spróbuję. Mam zamiar sprawić sobie dość wytrzymały oręż, ale niestety jestem zielony w temacie, a coś trudno znaleźć mi jakieś informacje. Ktoś polecił mi ten sklep - http://www.miecze.com.pl/sklep/

Mam na oku parę mieczy z kategorii - Miecze Jednoręczne KUTE. Zamawiał może ktoś z tego sklepu? Te ostrza są warte uwagi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2009 o 15:44, Damianuss1 napisał:

Mam na oku parę mieczy z kategorii - Miecze Jednoręczne KUTE. Zamawiał może ktoś z tego
sklepu? Te ostrza są warte uwagi?

Arma ma jedne z najlepszych mieczy ale odradzam zamawiać u nich online. Pierwsze że strasznie długo realizują zamówienia to jeszcze z regóły wysyłają sprzęt średniej jakości(dziwnym trafem już reklamacje sa bardzo dobrymi wyrobami). Ale na różnych imprezach to inna historia bo tam przywożą najlepsze wyroby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lol tyle kasy za miecz?:P To juz taniej jest wykuc sobie samemu:P albo isc w miejsce jakiejs wielkiej bitwy i sobie wykopać
Myslalem ze ceny sie zaczynaja od 100-150 zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2009 o 17:10, Starscream napisał:

lol tyle kasy za miecz?:P To juz taniej jest wykuc sobie samemu:P albo isc w miejsce
jakiejs wielkiej bitwy i sobie wykopać
Myslalem ze ceny sie zaczynaja od 100-150 zl

Za taką cene można sobie kupić katane zabawke na allego. Ceny normalnych dobrych mieczy do od 300 zł w góre. Poza tym te są jeszcze tanie, popatrz sobie ceny np. starych szabli,ipt.. to dopiero są wysokie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tylko świadczy o twojej ignorancji. :] A pobitewne miecze nadają się tylko do muzeum, a tu się mówi a mieczach, których można używać bez obawy, że ci się rozlecą przy pierwszym ciosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2009 o 17:17, Woko11 napisał:

To tylko świadczy o twojej ignorancji. :]]

Nie musisz wyskakiwac z takimi tekstami kozaku :]] Nie jestem w temacie, napisalem ze sie zdziwilem nie napisalem ze zaliczylem twoja siostre wiec daruj sobie.
Za taka cene to wole kupic wiatrowke (handguna) a nie bron sprzed paruset lat ktora powiesze na scianie i bede na nia codziennie dumnie patrzyl (no chyba ze wy macie jakies spotkania, przebieracie sie za rycerzy i jazda:D). Po co komu takie cos? Ja rozumiem jesli ktos chce sobie zrobic w domciu male muzeum ale w walce tego raczej nie wykorzystasz;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować