Zaloguj się, aby obserwować  
Antarax5

Broń biała oraz dystansowa - temat ogólny

166 postów w tym temacie

To jeszcze co do wyjaśnienia zagadnienia Zweihandera. Po niemiecku znaczy dwuręczny, a nadawano tą nazwę niemieckim mieczom dwuręcznym, zwykle wyposażone w ricasso (flamberg również jest Zweihanderem) Jednak Zweihander ma pojęcie szersze - dotyczy mieczy również o ostrzu gładkim. Na dole typowy przedstawiciel Zweihandera Niemieckiego z 16 wieku.

20070904233912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem że Flamberg to Zweihander o płomienistym ostrzu, że obrazek z Wiki też się domyśliłem, bo twój opis mieczyków wygląda jak kalka artykułu u dwurakach z tejże stronki:D
Dla mnie ideał to miecz długi 120 cm, wystarczający zasięg, znośna waga i zadowalająca poręczność. Po prostu - półtorak:D

Może ktoś wie - czy "Bastard sword" to określenie półtoraka ("bękarta" jednoręcznego i dwuraka)? Bo spotkałem się z taką opinią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2007 o 00:21, Bartold-1991 napisał:

Może ktoś wie - czy "Bastard sword" to określenie półtoraka ("bękarta" jednoręcznego i dwuraka)?
Bo spotkałem się z taką opinią...


Tak "bastard" bądź "bastardo" to określenie półtoraka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy dla kogo jak dla mnie miecz powyżej 110 cm to już trochę przesada - nie jestem jakiejś mocarnej budowy -
pozatym co ma do tego długość ( racja dystans ale jeśli chcem kogo ś trzymać na dystans to biore pike a nie 2 metrowy miecz )jak dla mnie miecz który ma więcej niż moja maksymalne jest strasznie nieporęczny trudno mi trafić dokładnie w cel .
NO ale można go jeszcze uznać za połtoręcznego - co do wagi to może się to okazać trochę dziwne że 3 kg a tak krótkie ostrze - moje ostrze jest po poprostu trochę grubsze niż normalnie .
A renkojeść nie potrzebuje zbyt dużej by nim walczyć 10 cm dla mnie wystarczy .

Ale jak kto woli - dla jednego dwuręczny to 1 metr a dla drugiego 1,9 metra(strasznie długi ) ;D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2007 o 14:18, KonradRębkowski napisał:

Zależy dla kogo jak dla mnie miecz powyżej 110 cm to już trochę przesada - nie jestem jakiejś
mocarnej budowy -
pozatym co ma do tego długość ( racja dystans ale jeśli chcem kogo ś trzymać na dystans
to biore pike a nie 2 metrowy miecz )jak dla mnie miecz który ma więcej niż moja maksymalne
jest strasznie nieporęczny trudno mi trafić dokładnie w cel .
NO ale można go jeszcze uznać za połtoręcznego - co do wagi to może się to okazać trochę dziwne
że 3 kg a tak krótkie ostrze - moje ostrze jest po poprostu trochę grubsze niż normalnie .
A renkojeść nie potrzebuje zbyt dużej by nim walczyć 10 cm dla mnie wystarczy .

Ale jak kto woli - dla jednego dwuręczny to 1 metr a dla drugiego 1,9 metra(strasznie długi
) ;D .

Hmm rękojeść 10 cm bardziej pasuje do jednoręcznego, ale waga do dużego dwuręcznego... prawdopodobnie to Naprawdę Wielki Jednoręczny Miecz. Masz może zdięcie, może to rozwiało by wątpliwości...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że to może być jeszcze półtorak.

Więc moje odczucia:
-Albo wielki miecz jednoręczny (ale waga trochę temu zaprzecza)
-Albo półtorak (nadal ciężkawy i trochę małą rękojeść)
-Albo ozdobny (tu już bardzo dowolnie, nie służy do walki, ale do ozdoby)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2007 o 14:18, KonradRębkowski napisał:

Zależy dla kogo jak dla mnie miecz powyżej 110 cm to już trochę przesada - nie jestem jakiejś
mocarnej budowy -
pozatym co ma do tego długość ( racja dystans ale jeśli chcem kogo ś trzymać na dystans
to biore pike a nie 2 metrowy miecz )jak dla mnie miecz który ma więcej niż moja maksymalne
jest strasznie nieporęczny trudno mi trafić dokładnie w cel .
NO ale można go jeszcze uznać za połtoręcznego - co do wagi to może się to okazać trochę dziwne
że 3 kg a tak krótkie ostrze - moje ostrze jest po poprostu trochę grubsze niż normalnie .
A renkojeść nie potrzebuje zbyt dużej by nim walczyć 10 cm dla mnie wystarczy .

Nie rozumiesz po co ta rękojeść:D Jeśli jest dłuższa, możesz odpowiednio ustawiać ręce, dzięki czemu można pewnie trafić w cel - a miecz taki, z tą rękojeścią, osiąga 125 cm max. Do tego waży max 2kg, a przeważnie mniej, wydaje sie też, iż nie masz dość dużo siły w łapach, jeśli tak krótkim ostrzem nie trafiasz:D

Dnia 05.09.2007 o 14:18, KonradRębkowski napisał:

Ale jak kto woli - dla jednego dwuręczny to 1 metr a dla drugiego 1,9 metra(strasznie długi
) ;D .

Brawa dla ciebie, jak znajdziesz historyczny miecz 1.9m.
Ostrze miecza długiego to standardowe 85cm. Potem jest tylko równoważenie wagi rękojeścią i głowicą, no i nasze ukochane możliwości taktyczne:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemka ja również bardzo interesuje sie bronią białą i dalekodystansową z okresów średniowiecza. Prosiłbym o podanie linku do jakiegoś sklepu w którym można kupić proń białą oraz luki ( nie allegro ).
Pozdrowienia dla Boskiego założyciela tematu i mojego dobrego kumpla oraz oczywiście innych gramowiczów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2007 o 19:26, Union Pacific napisał:

Cóż, z moich obserwacji wynika, że w 95% sklepów militarnych jest asortyment broni białej,
kiedyś przymierzałem sie na ogromny łuk walijski, ale jednak nie :/

Też wiem że są sklepy ale proszę o linki do takich sklepów bo ja w 100% mam zamiar kupić miecz i łuk...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od siebie moge doradzić, nie szczędź pieniędzy, jak chcesz mieć coś dobrego, to wydaj na to zasłużoną ilość pieniędzy. Nie warto kupować "taniochy abstrakcyjnej" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2007 o 19:47, Union Pacific napisał:

Od siebie moge doradzić, nie szczędź pieniędzy, jak chcesz mieć coś dobrego, to wydaj na to
zasłużoną ilość pieniędzy. Nie warto kupować "taniochy abstrakcyjnej" :)

Dokładnie dlatego też nie zamierzam oszczedzac na tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2007 o 00:21, Bartold-1991 napisał:

Wiem że Flamberg to Zweihander o płomienistym ostrzu, że obrazek z Wiki też się domyśliłem,


Chciałeś źródła, widzę że, znasz już jakieś - choćby takie.
Ja szczególnie polecam http://pl.wikipedia.org/wiki/Espadon
Nawet jeśli gabaryty podałem z pewnym zapasem to już z tym żartem...
sam nie żartuj. Życzę miłej lektury.
Dodatkowo jeszcze, szerzej http://pl.wikipedia.org/wiki/Miecz

20070907183140

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się dołączyć do dyskusji :)
Najpierw podam link do, moim zdaniem, najlepszej strony z bronią białą do kupienia: www.swords.com.pl.
Następnie muszę z żalem stwierdzić, iż niektóre miecze prezentowane na obrazkach (nie mówię, że wszystkie, tylko, że niektóre) to marne podróby nadające się co najwyżej do powieszenia w pokoju. Sory, ale jeśli chciałby ktoś walczyć czymś takim, to po chwili zostanie mu co najwyżej urwana rękojeść. Dobry miecz(lub katanę) do walki można dostać już w przedziale cenowym od 600zł(mniej, jeśli się ma znajomości). Przede wszystkim należy zwracać uwagę na: wyważenie, jakość i twardość stali i zbrocze. Mamy wtedy pewność, żę powalczymy takim mieczem długi czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ach, zapomniałem dodać, żę link w moim poście jest do strony z broniąhistoryczną, a nie do walki. Z bronią do walki polecam te same strony co w/w gramowicz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować