Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Folding@home - 1 petaflop!

43 postów w tym temacie

Dnia 20.09.2007 o 16:55, juke napisał:

Fajnie, fajnie... ale właśnie o co chodzi z tym Warhawkiem??

to było tylko takie mała nawiązanie, niewiele znacząca wzmianka. tak mi sie przynajmniej wydaje. co do samego newsa: bardzo mi sie to podoba. szkoda że na PSP nie ma takiej opcji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2007 o 16:34, Grz3chu napisał:

> Ja też za dużo to z tego to nie zrozumiałem :) Może dlatego, że nie mam PS3? :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Folding@home

Proste: miliony użytkowników PC czy PS3 włączają jednocześnie komputer\konsole z programem
fałdowania białek i tym samym tworzą najpotężniejszą maszynę obliczeniową świata, której zadaniem
jest wynalezienie lekarstwa na allzhaimera i inne choroby.

http://folding.stanford.edu/polish/


Super! tego nie wiedziałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeden petaflop to całkiem sporo. Właśnie wyszukałem w sieci, że najpotężniejszy komputer na świecie IBM BlueGene/L ma wydajność "zaledwie" ok. 300 teraflopów, a więc 1/3 tego co folding@home.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hihi... Osiągneli na razie moc polskiego superkomputera w Gdańsku. :P
Jeszcze tylko brakuje im ok. 279 teraflopów do doścignięcia najnowszego superkomputera - BlueGene/L.^_^

Ale też dziwi mnie, to, że NIKT nie pomyślał z nich, żeby wykorzystać jakiś superkomputer. Które akurat byłyby znacznie szybsze od tylu PS3. Chyba, że "nagle" by się sprzedało jeszcze ok.300 milionów PS3 i je złączono w Folding@home, dzięki czemu by się prześcignęło się najpotężniejszy superkomputer na Ziemi. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2007 o 17:47, Gol Galad napisał:

Jeszcze tylko brakuje im ok. 279 teraflopów do doścignięcia najnowszego superkomputera - BlueGene/L.^_^


Dobra. Albo ty, albo ja pomyliliśmy jednostki:
BlueGene/L ma wydajność 280 teraflopów = 2,8 x 10^14 flopów
folding@home piszą, że osiągnęło 1 petaflopa = 1 x 10^15 flopów
Zatem projekt wykorzystujący PS3 już ponad trzykrotnie przegonił wydajnością superkomputer IBMa.
Takie jest moje rozumowanie. Mylę się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś powie, że komputery i konsole nie przyczyniają się rozwojowi nauki, to chyba nie wiem, co mu zrobią ludzie biorący udział w projekcie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2007 o 16:26, Pitkin napisał:

Skrócić czas badań aż o 10 lat?!

zauwaz ze nie da sie okreslic ile takie badania jeszcze potrwaja wiec rownie dobrze mogli powiedziec ze to skroci je o 100 lat i bedzie to tak samo wiarygodne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To było pewne, że folding@home przyniesie sukces i zyska popularność wśród graczy :) PS3 poradziło sobie z tym bez problemu, a X360 pewnie by się spalił :P

Mam też uwagę co do ostatniej części newsa:
Jak widać, PlayStation 3 można pożytecznie wykorzystać w oczekiwaniu na jakikolwiek fajną grę oprócz Warhawka...

Resistance: Fall of Men, MotorStorm, Ridge Racer, Heavenly Sword, Gran Turismo HD, TES IV: Oblivion, Lair, Virtua TEnnis 3, DiRT, GR: AW to tylko część tytułów. Mało? Według mnie ilość swobodnie wystarczająca, bo jak ktoś kupi jedną grę na miesiąc to będzie ogromne święto, a do grudnia wyjdzie sporo ciekawych gierek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2007 o 17:47, Gol Galad napisał:

Hihi... Osiągneli na razie moc polskiego superkomputera w Gdańsku. :P
Jeszcze tylko brakuje im ok. 279 teraflopów do doścignięcia najnowszego superkomputera - BlueGene/L.^_^

Ale też dziwi mnie, to, że NIKT nie pomyślał z nich, żeby wykorzystać jakiś superkomputer.
Które akurat byłyby znacznie szybsze od tylu PS3. Chyba, że "nagle" by się sprzedało jeszcze
ok.300 milionów PS3 i je złączono w Folding@home, dzięki czemu by się prześcignęło się najpotężniejszy
superkomputer na Ziemi. ;P

Nikt nie mówi, że super komputery nie są tu wykorzystywane. Po prostu moc PS3 to dodatkowa moc obliczeniowa, która przyspiesza ogół obliczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2007 o 20:09, Namaru napisał:

Nikt nie mówi, że super komputery nie są tu wykorzystywane. Po prostu moc PS3 to dodatkowa
moc obliczeniowa, która przyspiesza ogół obliczeń.

Ehh... Napisałem przecież, że pomyliłem petaflop z teraflopem, a petaflop jest o 1000x razy od teraflopa. Więc nie ma o czym gadać, ponieważ wg. wyliczeń gdyby podłączyć do siebie top10 superkomputerów a''la jak w Folding@home, to i tak czy siak , ok. 10mln PS3 je przebije. To dowodzi jak Cell ma niesamowicie potężną konstrukcję!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2007 o 19:01, master matrox napisał:

To było pewne, że folding@home przyniesie sukces i zyska popularność wśród graczy :) PS3 poradziło
sobie z tym bez problemu, a X360 pewnie by się spalił :P

Mam też uwagę co do ostatniej części newsa:
Jak widać, PlayStation 3 można pożytecznie wykorzystać w oczekiwaniu na jakikolwiek fajną
grę oprócz Warhawka...


Resistance: Fall of Men, MotorStorm, Ridge Racer, Heavenly Sword, Gran Turismo HD, TES IV:
Oblivion, Lair, Virtua TEnnis 3, DiRT, GR: AW to tylko część tytułów. Mało? Według mnie ilość
swobodnie wystarczająca, bo jak ktoś kupi jedną grę na miesiąc to będzie ogromne święto, a
do grudnia wyjdzie sporo ciekawych gierek.

no ale wiesz czesc fanboyow x0 przerabia konsole i dla nich 20 gier na miesiac to za malo a ja w ressistance i motorstorma gram juz z miesiac? czy troche krocej i jakos mi sie nie nudzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować