Zaloguj się, aby obserwować  
geralt_z_rivii7

Katyń - Film Andrzeja Wajdy - temat ogólny [M]

82 postów w tym temacie

Dnia 28.09.2007 o 19:03, xDeuSx napisał:

> / ciach... /

Całkowicie się z tobą zgadzam. Film jest naprawdę bardzo dobry. Przygnębiający - bo taka była
wojna i okupacja. Mam nadzieję, że ten film obejrzy rówież wielu widzów zza granicy - czas
pokazać światu czym była zbrodnia katyńska.


no właśnie ciekawe czy za granicą docenią ten film bo jest naprawdę dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2007 o 19:04, geralt z rivii7 napisał:

no właśnie ciekawe czy za granicą docenią ten film bo jest naprawdę dobry


Podejrzewam, że Rosjanie go nie docenią ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2007 o 19:15, SlimPole napisał:

> no właśnie ciekawe czy za granicą docenią ten film bo jest naprawdę dobry

Podejrzewam, że Rosjanie go nie docenią ;p


Rosjanom przydałoby się wreszcie otworzyć oczy i pokazać, co ich dziadowie robili w okolicach 1940. O ile nie zabroni tego cenzura - rosjanie zapoznają się z filmem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2007 o 18:55, xDeuSx napisał:

Widać, że jeszcze nie dorosłeś do poważniejszych filmów... "Katyń" nie miał trzymać w napięciu
czy przyciągać do ekranu wartką akcją. To film pokazujący cierpienie ludzi i bestialstwo komunistów.
Nie jest to żadna fikcja, tak było i niestety bardzo mnie martwi, że się o tym nie mówi. Zupełnie
jakby ludzie chcieli zapomnieć o największym ludobójstwie w dziejach współczesnego świata.


Ja po prostu oceniam film. Nie podobał mi się i tyle.

I nie mów mi tutaj proszę, że "nie dorosłem". Jestem świadom jaką tragedią był Katyń, bo zginął tam członek mojej rodziny i wiem też jaką bezczelnością wykazali się komuniści ukrywając prawdę i plując w twarz całemu narodowi.

To nie jest jednak temat o sprawie Katynia, ale (w każdym razie głównie) o filmie, który IMO był mocno średni. Poważne filmy też można zrobić w atrakcyjny sposób, a w każdym razie nie usypiający publiczności (np. "Lot 93", "Łowca Jeleni"). Do mnie ten obraz nie przemówił i gdybym nie wiedział o całej sprawie wcześniej nic bym chyba z kina nie wyniósł (a jednak coś wyniosłem z tych ostatnich 20 minut, ale to za mało, by cały film uznać za bardzo dobry).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą wróciłem z sensu Katynia (i tak będę miał okazję obejrzeć go jeszcze raz ponownie wraz ze szkołą), cóż mogę powiedzieć? Z góry śmiem stwierdzić, że film przejdzie do kanonu polskiej kinematografii. Obecność rzeczywistych kostiumów, archiwalnych dokumentów (plakaty propagandowe, gazety) etc. dowodzi ogromu pracy i serca włożonego przez całą ekipę filmową w produkcję. Wrażenia? Na usta aż cisnęły mi się szpetne obelgi pod adresem sowieckich chamów. Zupełnie inaczej zareagowała moja babcia (byłem z nią w kinie), ta przy każdym strzele w tył głowy, w końcowej fazie filmu, mówiła pod nosem "Jezus, Maryja". Pamiętajmy o Katyniu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie dzisiaj byłem z klasą na filmie pt Katyń. Film jest bardzo ciekawy, jedyna jego wada jest taka że jest troche za krutki ale uważam że i tak każdy polak powinien ten film zobaczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taaa... I każdy polak powinien znać zasady ortograficzne i interpunkcyjne języka ojczystego - a z tym u ciebie ciężko...

Na "Katyń" mam zamiar pójść jak najszybciej - może nawet jutro. Jak obejrzę - napiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2007 o 18:37, Gwynbleidd66 napisał:

A moim zdaniem był dość marny i nudny. Godne uwagi było tylko ostatnie 20 minut - porządne
i trzymające w napięciu. Reszta filmu to nuuuudaaaa i tony patosu (jak zresztą we wszystkich
innych filmach Wajdy :P). Niestety większość ludzi chwali ten dość przeciętny film "bo tak
wypada"...


Cóż, widać nie dorosłeś. Dlaczego miałoby wypadać ? To tylko film, i ocenianie walorów artystycznych to nie kwestia tabu i jednostajnych wypowiedzi. Skoro uważasz, że filmy Wajdy to tylko nuda i patos, to czemu poszedłeś na niego do kina ? A może wcale tam nie byłeś, i obejrzałeś w wiadomym miejscu ... Każda osoba, która wybierała się na seans, pewnikiem wiedziała na co się porywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2007 o 20:43, MateoKiszlo napisał:

Cóż, widać nie dorosłeś. Dlaczego miałoby wypadać ? To tylko film, i ocenianie walorów artystycznych
to nie kwestia tabu i jednostajnych wypowiedzi. Skoro uważasz, że filmy Wajdy to tylko nuda
i patos, to czemu poszedłeś na niego do kina ? A może wcale tam nie byłeś, i obejrzałeś w wiadomym
miejscu ... Każda osoba, która wybierała się na seans, pewnikiem wiedziała na co się porywa.

Kolejny... :P "Wypada" mówić o tym filmie same pozytywy, bo inaczej cię skrytykują, że "nie dorosłeś" (dwa przykłady powyżej). Ja się nie boję mieć własnego zdania.
A byłem w kinie ze szkołą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co według ciebie było niedopracowane w filmie? Czy co ci się nie podobało? Nudny jest?
Mam iść do kina z klasą na to ale zaczynam się mocno zastanawiać bo nie wiem czy mam ochotę oglądać taki film.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2007 o 21:55, Gwynbleidd66 napisał:

Kolejny... :P "Wypada" mówić o tym filmie same pozytywy, bo inaczej cię skrytykują, że "nie
dorosłeś" (dwa przykłady powyżej). Ja się nie boję mieć własnego zdania.
A byłem w kinie ze szkołą.


Cóż, nie musisz pisać pozytywy, ale poważnie do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć. Nie piszę tego złośliwie, ale taka jest rzeczywistość. Film nie miał być napakowany akcją, nikt nie miał biegać z M60 w łapie strzelając do wszystkiego co się rusza, ani też nikomu nie groziła inwazja kosmitów. W pewnym wieku też zapewne skrytykowałbym tak jak ty, ale mam już nieco lat na karku, więc moje poglądy uległy drastycznym zmianom. To miło, że posiadasz własne zdanie, i jak najbardziej to popieram, ale pewne rzeczy nie są przeznaczone dla niektórych (prosty przykład - bajki nie dla dorosłych, dorosłe filmy nie dla dzieci).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2007 o 19:19, xDeuSx napisał:

O ile nie zabroni tego cenzura - Rosjanie zapoznają się z filmem.


Czyli się z nim nie zapoznają. Niestety, w Rosji władza jest jaka jest i wątpię, by zaakceptowała film ukazujący ich przodków jako ludobójców i zbrodniarzy. Większość Rosjan nadal uważa, że Armia Czerwona przyniosła Polsce zbawienie i uwolniła nas od hitlerowskiego reżimu. A prawda jest inna, dla naszych wschodnich sąsiadów bardzo bolesna, więc nie widzę powodu dla którego Kreml zdecydowałby się naród uświadomić jakimi to skurczybykami byli ich dziadkowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2007 o 21:55, Gwynbleidd66 napisał:

Kolejny... :P "Wypada" mówić o tym filmie same pozytywy, bo inaczej cię skrytykują, że "nie dorosłeś" (dwa
przykłady powyżej). Ja się nie boję mieć własnego zdania. A byłem w kinie ze szkołą.


To może chociaż powiedz co ci się w filmie nie podobało. Czy może "nie boisz się mieć własnego zdania" tylko po to, by pokazać jakim jesteś indywidualistą? A co do wcześniej wspomnianego przez ciebie patosu - obejrzyj sobie dowolny amerykański film (np. Dzień Zagłady). Potem przemyśl jeszcze raz to co napisałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No arcydzieło to to nie jest. Przede wszystkim mało treści w filmie jest zawarte, informacje ogólnikowe. Ale nie ma się co dziwić, dokument by o wiele lepiej wypadł. Nie podobało mi się: dobór aktorów, dialogi(mało przekonywujące) i niektóre sceny sztuczne(jak np. zrywanie plakatu) i po co ten Małaszyński tak bardzo reklamowany, jak niewiele i nie za dobrze zagrał? Zgadzam się także ze wszystkimi poprzednikami, że ostatnia scena mocno wbijała w siedzenie, znakomicie wyreżyserowana. Film całościowo średni, chociaż rewelacji się nie spodziewałem. Mimo wszystko jestem zdania, że powinien pójść na to każdy Polak nieważne o jakich informacjach na temat zbrodni katyńskiej, dla samego zobrazowania. Zresztą ruskie też powinny obejrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2007 o 23:04, Jakub Wędrowycz napisał:

To może chociaż powiedz co ci się w filmie nie podobało.


A proszę:
- scenariusz
- drętwe dialogi
- gra niektórych aktorów
- niemal wszechobecny patriotyzm (a jak ktoś chciał chronić własne życie to już jest od razu zły i zmanipulowany do szczętu. Przecież to nie było tak :P)
- w pewnym momencie prawie usnąłem

MateoKiszlo ----> Ja wcale nie mówię, że filmy muszą być napakowane akcją (bo sam większości takich nie lubię), ale może też przynudzać. Nie wiem, może krytyka jest związana z moją "niedojrzałością", ale po prostu ja to tak widzę.

Taka sama sytuacja była w sprawie zamieszania w sprawie lektur szkolnych. Giertych totalnie na siłę wcisnął "Pamięć i Tożsamość" do kanonu "bo to był nasz Papież", totalnie ignorując to, że jest to dzieło koszmarnie ciężkie w odbiorze (to tak, jakby dodać do kanonu lektur Biblię albo strasznie zagmatwane traktaty filozoficzne) - ani uczniowie z tego nic nie wyniosą (bo po prostu nic z tych wierszy nie zrozumieją), ani nauczyciele (bo zabierze to n lekcji). Ale "przecież to był nasz Papież"... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj oddałem prace domową o Katyniu :) A po filmie byłem nieźle nabuzowany i dogadałem pewnej ekipie w ten wtorek :)
Świetny film polecam, szczególnie jeśli musicie komuś dogadać! :-)

NIECH ŻYJE WOLNOŚĆ!!! :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować