Zaloguj się, aby obserwować  
darth_16

Protestantyzm

221 postów w tym temacie

Dnia 04.02.2009 o 17:57, Probos napisał:

Szkoda tylko, że te konflikty w głównej mierze brały się ze strony katolików. :)

No wiesz nie możesz tak tego rozpatrywać bo do tego, żeby ktoś się z kimś pobił trzeba dwóch, zła nie możesz określić mianem bo to zło było czysto katolickie a to czysto protestanckie, zło siedziało w tych ludziach i nie ważne jakią by mieli przynależność religijną... to, że byli katolikami czy nie katolikami to takie zdarzenie losowe tak to można określić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2009 o 23:12, darth 16 napisał:

Co do modlenia się przez lub do - ja(zielonoświątkowiec) modlę się DO Jezusa. DO. A zwierzchnictwo
Papieskie. Cóż. Nie chcę tutaj wojny wszczynać, ale przez Papieża i kilku narwańców były
różne spory przez całe 1000 lat. Nie jest to dobra wizytówka.

To jest dobra wizytówka. To dzięki Inkwizycji papieskiej w krajach katolickich zapobiegano rzeziom, które miały miejsce w państwach protestanckich.
"Według szacunków Briana B. Levacka, zawartych w książce "Polowanie na czarownice w Europie", w wieku XVI w całej Europie spalono za czary około 300 tysięcy osób, głównie kobiet. Dwie trzecie z nich zginęło w protestanckich Niemczech, a około 70 tysięcy w oderwanej od Kościoła Anglii." (R. Ziemkiewicz)

Dnia 03.02.2009 o 23:12, darth 16 napisał:

Zresztą winno być dla mnie tak, że każdy może
np. sobie zinterpretować Biblię, pewne znaki(?) lub pewnych ludzi. A to, że Papież 500
km dalej mówi, że to w Biblii to jest właśnie to, a nie tamto itp. winno ludzi strzykać,
ale to tylko moje zdanie - protestanta. :)

Ciekawe, bo sama Biblia mówi zupełnie coś innego:
"20 To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia" 2 P, 1, 20.
Czy tego przypadkiem nie wymyślił właśnie Hus?
A czy do wydarzeń w noc św. Bartłomieja nie doprowadziła Katarzyna Medycejska? Gdzie tu wina papieża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie dla prywatnego wyjaśnienia. Ale na pewn jakiś koleś, którego nawet na oczy nie widziałem, nie będzie mi mówił, że coś w Biblii to jest to a nie to. Zresztą, skoro on to mówi, to może on sobie prywatnie wyjaśnia??? Bo to w sumie sam Papież przekazuje słowo w Watykanie, które przygotował. A do historii - papiestwo dbało tylko o kasę, spory toczyły się o ziemię i pieniądze. Kraje, które uczczupiły by świętopietrze nie mogły pozostać bez kary. Dla papiestwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak a pewnie dzięki wyprawom krzyżowym muzułmanie nie najechali europy - choć sens w tym jakiś jest, dziwne zaś jest to, że dlaczego te czarownice wybijali tylko w państwach protestanckich - "co nie jest takie jak my jest obce a co obce to trzeba zniszczyć"
Nic nie jest w stanie usprawiedliwić morderst na taką skalę
Mimochodem masz bardzo ciekawy podpis..:) taki hmmmmmm White Power:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2009 o 19:06, darth 16 napisał:

Nie dla prywatnego wyjaśnienia.

Według twojego posta, jesteś zwolennikiem wyjaśniania właśnie prywatnego - każdy dla siebie, jak mu pasuje.

Dnia 04.02.2009 o 19:06, darth 16 napisał:

Ale na pewn jakiś koleś, którego nawet na oczy nie widziałem,
nie będzie mi mówił, że coś w Biblii to jest to a nie to.

Nie jakiś koleś, tylko następca apostoła Piotra - apostoła, który dostał klucze i któremu Jezus powiedział, że jest opoką, na której zbuduje Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą...

Dnia 04.02.2009 o 19:06, darth 16 napisał:

Zresztą, skoro on to mówi,
to może on sobie prywatnie wyjaśnia??? Bo to w sumie sam Papież przekazuje słowo w Watykanie,
które przygotował.

...dlatego nie jest to prywatne objaśnienie, ale właśnie objaśnienie Kościoła.

Dnia 04.02.2009 o 19:06, darth 16 napisał:

A do historii - papiestwo dbało tylko o kasę, spory toczyły się o
ziemię i pieniądze. Kraje, które uczczupiły by świętopietrze nie mogły pozostać bez kary.
Dla papiestwa.

Tłumacz sobie jak chcesz.

Malcollm

Dnia 04.02.2009 o 19:06, darth 16 napisał:

Tak a pewnie dzięki wyprawom krzyżowym muzułmanie nie najechali europy

Nie wiem, co ma jedno wspólnego z drugim. Do wypraw krzyżowych doprowadziła agresywna polityka Turków Seldżuckich (to jest zajęcie Jerozolimy, zabronienie wstępu do niej chrześcijanom wszystkich wyznań, ataki na chrześcijańskie karawany), a nie papież. To akurat fakt historyczny. Duże znaczenie miało też przeludnienie Europy. Natomiast muzułmanów atakujących Europę powstrzymał Karol Młot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2009 o 23:03, kowboj3 napisał:

> możesz uznać mnie za człowieka co ciemną jest masą,
> lecz ja tego nie rozumiem, by człowiek wyznaczał tego kto świętym być może...
Uznajemy, że wola Papieża pochodzi z łaski Ducha Świętego, który również jest na równi
z Ojcem (zasada trójjedności), więc wola Papieża jest nieomylna. Jeżeli zasądzi on, że
dany człowiek jest świętym, tzn. że Bóg również tego człowieka uważa za świętego i ma
100% szans na zbawienie.



Tu się mylisz. Kościół nigdy nie mówi, że ktoś na pewno jest w niebie, ponieważ to wie tylko Bóg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za jakiś czas chciałbym przejść z katolicyzmu na ewangelicyzm. Wcześniej chciałbym zawitać na jakimś nabożeństwie, żeby się "oswoić".

Mógłbyś w skrócie przedstawić, jak wasza typowa liturgia wygląda, (jak np. wygląda sakrament eucharystii itp) ponieważ nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu i się zbłaźnić :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu opowiadać z prostej przyczyny zrób tak jak ja zrobiłem gdyż to jest najprościej, mnie jak coś interesuje to po prostu idę zapoznać się z tym twarzą w twarz, jako, że był czas gdy byłem zainteresowany katolicyzmem chodziłem na katolickie msze, zrób to samo naprawdę się nie zbłaźnisz, wyznanie wiary mamy takie samo do tego potrzeba ci jeszcze śpiewnik kościelny no i głos do śpiewania pieśni podczas nabożeństwa reszta się robi sama...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

N9e jestem zwolennikiem, ale każdy ma prawo do myślenia. A Papież jest tylko wg. Katolików następcą apsotoła Piotrora - więć dla mnie jest to bardziej znany, ale jednak koleś.

A co do historii - masz lepsze tłumaczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"U mnie" najpierw śpiewamy pieśni - teksty są wyświetlane na takim dużym ekranie. Pieśni są fajne - żywe i pocieszne - jak byłem na mszy i ksiądz śpiewał:"Raaaaaaaaaaaaaaaaadujmy się. Aaaaaaaaaaaamen" takim smutnym głosem to średnio chciało mi się radować. A potem siadasz, a pastor głosi Słowo Boże i stara się przybliżać niektóre fragmenty Pisma Świętego. I tyle. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2009 o 19:42, Malcollm napisał:

Nie ma sensu opowiadać z prostej przyczyny zrób tak jak ja zrobiłem gdyż to jest najprościej,
mnie jak coś interesuje to po prostu idę zapoznać się z tym twarzą w twarz, jako, że
był czas gdy byłem zainteresowany katolicyzmem chodziłem na katolickie msze, zrób to
samo naprawdę się nie zbłaźnisz, wyznanie wiary mamy takie samo do tego potrzeba ci jeszcze
śpiewnik kościelny no i głos do śpiewania pieśni podczas nabożeństwa reszta się robi
sama...


W porządku, postaram się zrobić to jak najprędzej. Ale powiedz tylko, czy eucharystię przyjmujecie jak katolicy czy może w inny sposób? I czy to prawda, że uznajecie spowiedź zbiorową?

darth 16 - z tego co piszesz, msze(?) ewangelickie nie są przesadnie skomplikowane. Nie powiem, zachęcające : >

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziłem na spotkania i ksiądz nie chce mnie puścić do bierzmowania. Mam go przekonać. A po co mi to? Chciałem zostać Babtystą, ale mu tego nie powiem, nie? Ale gdybym miał te 15 mln w lotka to taki kościół u mnie bym zasponsorował :P Poważnie. I mógłbym nawet prowadzić msze, jako, że w tej Religi nie muszę mieć święceń (co nie oznacza, że bym chciał. Ale mógłbym. Taka ciekawostka:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2009 o 19:54, lukmistrz napisał:

W porządku, postaram się zrobić to jak najprędzej. Ale powiedz tylko, czy eucharystię
przyjmujecie jak katolicy czy może w inny sposób? I czy to prawda, że uznajecie spowiedź
zbiorową?

Tak spowiedź jest zbiorowa - czyli zbiorowe wyznanie grzechów przed księdzem później jeśli chcesz by grzechy były ci wybaczone idziesz przed ołtarz przyjąć ciało i krew Chrystusa - i to tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak nie ma. :) U mnie jest spowiedź tylko przed Bogiem - nie ma łącznków między mną a nim. Nie spowiadam się księdzu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2009 o 19:57, darth 16 napisał:

U mnie tak nie ma. :) U mnie jest spowiedź tylko przed Bogiem - nie ma łącznków między
mną a nim. Nie spowiadam się księdzu. :)

Pojęcie przed księdzem jest na takiej zasadzie, że cały zbór stoi odwrócony twarzą do księdza no właśnie o to mi chodziło..:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2009 o 19:57, darth 16 napisał:

U mnie tak nie ma. :) U mnie jest spowiedź tylko przed Bogiem - nie ma łącznków między
mną a nim. Nie spowiadam się księdzu. :)


I o to chodzi. U Babtystów też tak jest? Wiem nieco na ich temat, ale tego akurat nie...
Jedyne, co mi u nich nie pasuje to nieuznawanie świętych miejsc. Bluźnierstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2009 o 19:50, darth 16 napisał:

N9e jestem zwolennikiem, ale każdy ma prawo do myślenia.

Jeśli uważasz, że Biblia jest świętą księgą to powinieneś respektować zasady w niej zawarte. Jedna z zasad mówi, że nie można jej interpretować samemu.

Dnia 04.02.2009 o 19:50, darth 16 napisał:

A Papież jest tylko wg. Katolików
następcą apsotoła Piotrora - więć dla mnie jest to bardziej znany, ale jednak koleś.

W innym miejscu Biblia mówi:
"18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie»" Mt, 16, 18 - 19.

A odnośnie spowiedzi:
"21 A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». 22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!10 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»" J, 20, 21 - 23.

Dnia 04.02.2009 o 19:50, darth 16 napisał:

A co do historii - masz lepsze tłumaczenie?

A to co ty napisałeś było jakimkolwiek tłumaczeniem...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Radzę zrobić pewną rzecz, nie zagłębiajmy się w sprawy Biblii bo nigdy z tego nie wyjdziemy, to naprawdę jest szerokie pole do popisu, i można gdy się chce znaleźć takie cytaty które będą się na wzajem wykluczać, skąd to wiem - ano sam Biblii nie czytam mam jednak kolegę w pracy który ma ją w małym paluszku i naprawde podczas dyskusji teologicznych związanych z wiarą przytacza on właśnie przykłady które się wykluczają pod tym czy pod innym względem..
Taka dyskusja nie doprowadzi do niczego dobrego bo zaraz ktoś będzie przepisywał całe cytaty z Biblii i próbował wytłumaczyć o co komu chodziło..
Bez obrazy ale to jest podobne do zachowania Świadków Jechowy którzy chodząc od domu do domu próbują wytłumaczyć ludziom to, że tylko ich interpretacja pisma świętego jest prawdziwa i tylko ich, no i ta próba przekonania cię do tego, że oni mają rację jest taka hmmmmm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować