Zaloguj się, aby obserwować  
Silverburg

Age of Conan - szerzenie nienawisci narodowej

26 postów w tym temacie

Witam,
Chcialbym zadac pytanie do CD Projektu (jako, ze moje konto do AoC wlasnie wygaslo pisze tutaj a nie na forum Funcomu) odnosnie ustalonych juz zasad stworzenia serwera pvp dla Polakow. Ponizej jest link do flimiku, w ktorym jest jasno powiedziane, ze serwer powstanie, jednakze bedzie podzielony na "frakcje" - czyli Polacy beda walczyc z Rosjanami. Nie bedzie mozna przynalezec do gildii "przeciwnej" nacji i drugi kraj bedzie uznawany za "wroga".

LINK: http://www.youtube.com/watch?v=t05J0kzeLaU

Przede wszystkim w moim odczuciu sam pomysl jest conajmniej niesmaczny. Przez lata Rosja byla uznawana za wroga Polski i pomimo, iz od okupacji oraz "zwierzchnictwa" minelo wiele lat nadal stosunki pomiedzy oboma krajami sa co najmniej delikatne. Utworzenie serwera, na ktorym idea bedzie zabijanie ludzi na tle nacjonalistycznym tylko i wylacznie bedzie poglebiac nienawisc, ktora nadal w obu narodach pozostala. Oczywiscie mozna sie tlumaczyc, ze AoC jest swiatem zupelnie odrebnym, jednakze podzial "frakcji" ma podlozne narodowosciowe.

Zarowno w naszym kraju, jak i w calej Unii Europejskiej podzeganie do nienawisci narodowej jest prawnie zakazane i osoby dopuszczajace sie tego czynu musza sie liczyc z powaznymi konsekwencjami. Czy FunCom sobie z tego nie zdaje sprawy, czy tez z premedytacja je ignoruje? Pytanie wystosowalem do CD Projektu, gdyz to wy jako oficjalny dystrybutor AoC na Polske powinniscie znac na nie odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A gdzieś jest napisane "BIJ RUSKÓW!"?

Słuchaj, nie wiem czy wiesz, ale istnieją gildie "narodowe" w innych MMORPG, i to nie wynika wcale z podziału na serwery. Chociażby w głupiej Tibii były zawsze problemy z Brazylijczykami robiącymi pewupe na Polakach, czy też Szwedami. To samo jest w strategiach online, a nawet na serwerach multi do różnych strzelanek.

Robisz koło tematu taki sam zbędny szum. Zaczyna mi to przypominać kolejny kretynizm rodem z prawa unijnego, mianowicie nieprzychylność UE wobec... swastyk i symboliki hitlerowskiej w grach w których pojawiają się Niemcy z okresu III Rzeszy (przykładem jest chociażby MoH: Airborne - w edycji europejskiej, czyli też polskiej, NIE MA swastyk, bo to ponoć zapobiega szerzeniu nazizmu. BUHAHAHAHA.). Za to bezkarnie można obnosić się z sierpem i młotem, symbolami ideologii równie zbrodniczej, a w której imieniu wymordowano więcej ludzi niż udało się wujkowi Adiemu i jego podnóżkom.

Na sam koniec zaś: TO TYLKO GRA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyklad, ktory podales faktycznie zakrawa na skarjny debilizm. Jednakze upieram sie przy stwierdzeniu, ze zmuszenie mlodych ludzi do walki z sasiadujacym narodem (za zmuszenie uznaje fakt, ze w ramach polskiego abonamentu nie ma innej mozliwosci) z ktorym nasze stosunki sa conajmniej delikatne. Masz racje, ze Aoc jest tylko gra, jednakze dla sporej ilosci 18-latkow (gdyz zakladam, ze rodzice sie stosuja do oznaczen PEGI) sposob myslenia z gry przeniesie sie do swiata rzeczywistego.

Nie czepiam sie walk, czy gildii "narodowych", ale tego, ze jesli dany gracz nie ma opcji walki "neutralnej", bez (pod)przeslania narodowosciowego. Dla mnie to jest podzeganie do nienawisci. I jestem pewien, ze za jakis czas mlodzi ludzie grajacy w Aoc beda myslec "bic Rosjan".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2009 o 16:27, Silverburg napisał:

Witam,
Chcialbym zadac pytanie do CD Projektu (jako, ze moje konto do AoC wlasnie wygaslo pisze
tutaj a nie na forum Funcomu) odnosnie ustalonych juz zasad stworzenia serwera pvp dla
Polakow. Ponizej jest link do flimiku, w ktorym jest jasno powiedziane, ze serwer powstanie,
jednakze bedzie podzielony na "frakcje" - czyli Polacy beda walczyc z Rosjanami. Nie
bedzie mozna przynalezec do gildii "przeciwnej" nacji i drugi kraj bedzie uznawany za
"wroga".


No, bez przesady. To przecież było by tak samo, gdyby była walka pomiędzy Polską, a Anglią, Francja itd. to czysta porządna rywalizacja i nic więcej. A jak na przykład, polak boksuje się z rosjaninem, to też uważasz już za jakieś zło, walkę z rosjanami, powstanie nienawiści narodowej?

Dnia 30.03.2009 o 16:27, Silverburg napisał:

Zarowno w naszym kraju, jak i w calej Unii Europejskiej podzeganie do nienawisci narodowej
jest prawnie zakazane i osoby dopuszczajace sie tego czynu musza sie liczyc z powaznymi
konsekwencjami.


Hmmmm. Możesz mi podać, dokładne źródło, gdzie to jest napisane? Bez, żadnych podanych źródeł takie rzeczy nie zawsze przechodzą

Dnia 30.03.2009 o 16:27, Silverburg napisał:

Czy FunCom sobie z tego nie zdaje sprawy, czy tez z premedytacja je ignoruje?
Pytanie wystosowalem do CD Projektu, gdyz to wy jako oficjalny dystrybutor AoC na Polske
powinniscie znac na nie odpowiedz.


FunCom nie pochodzi, ani z Polski, ani z Rosji, więc zapewne może nie wiedzieć, co się działo przez lata pomiędzy Rosją, a Polską, więc zapytało, się lokalnych wydawców i oni się zgodzili, więc o co chodzi?

Dnia 30.03.2009 o 16:27, Silverburg napisał:

Masz racje, ze Aoc jest tylko gra, jednakze dla sporej ilosci 18-latkow (gdyz zakladam, ze rodzice sie stosuja > do oznaczen PEGI) sposob myslenia z gry przeniesie sie do swiata rzeczywistego.


Ech... Przecież, jak sam mówisz, że w Age of Conan grają tylko pełnoletni ( w to jednak wątpię ), to znaczy, że już są dorośli, mają jako tako poukładane w głowie i po prostu, wiedzą, co jest na serio, co jest zabawą, co jest dobre, a co złe, więc nie sądzę żeby ta hipoteza na sposób myślenia była dobra.

P.S Używaj Firefox''a 3.0, ma sprawdzanie błędów ortograficznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie uwazam boksowania sie za cos zlego, ale nie podobaja mi sie pomysly, gdzie dwie, nie uwielbiajace sie nacje, ktore maja dosc krwawa przeszlosc, sa zmuszone do wojny ze soba.

Za podburzanie do nienawisci na tle narodowym grozi pozbawienie wolnosci do lat 3. Art 256 i 257 kodeksu karnego (o ile mnie pamiec nie myli).

Wedle wypowiedzi FunComu wspolna przeszlosc Rosjan i Polakow spowoduje, ze polsko-rosyjski serwer pvp bedzie bardziej "fun". Smiem z tym polemizowac. Historia nie powinna byc mieszana z gra.

Zgadzam sie, ze moje idealistyczne teorie o tym, ze w AoC graja tylko ludzie dorosli nie maja racji bytu. Jednak, jesliby nawet grali tylko ludzie dorosli, to umysl 18-latka jest umyslem nadal na tyle mlodym, aby gry komputerowe mialy wplyw na jego swiatopoglad. Dlatego moim zdaniem powinny istniec osobne serwery, aby uniknac ewentualnego wypaczenia idei zdrowej rywalizacji.

Co do bledow - brak polskich znakow jest wymuszony brakiem prawego klawisza alt, za literowki i inne bledy przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>to umysl 18-latka jest umyslem nadal na tyle mlodym, aby gry komputerowe mialy wplyw na jego swiatopoglad
Lecz się. Nie ale tak na serio. Lecz się. O ile postrzegałem ciebie jako osobę inteligentną popierającą wypowiedzi argumentami tym zdaniem straciłeś wiele w moich oczach. Jeśli gry mają wpływ na twój światopogląd no to poważnie, lecz się póki możesz.

A co do samej idei, bardzo fajny pomysł:P W każdej grze są podziały rasowe aka "pieprzone BR''y" i nie raz zdarzyło mi się w CoD dialog typu
- play?
- no play, PL
- f*ck you gerry
- hurens*hne
- go play esl pam4 hc perks on fggot.
Gry zawsze wyzwalają emocję, ale przez to że ktoś się powyzywa lub powalczy to nie znaczy że ma się nienawidzić i nie widzę tutaj przeniesienia na świat realny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2009 o 00:44, FranTheMan napisał:

Lecz się. Nie ale tak na serio. Lecz się. O ile postrzegałem ciebie jako osobę
inteligentną popierającą wypowiedzi argumentami tym zdaniem straciłeś wiele w moich oczach.
Jeśli gry mają wpływ na twój światopogląd no to poważnie, lecz się póki możesz.


Oj śmiać się nie mogę przestać... tak wiara w drugiego człowieka zakrawa o naiwność.

Może tak nieco więcej zwracaj kolego uwagi na to co ludzie mówią i piszą na np. międzynarodowych forach internetowych dotyczących gier (lub filmów), a potem wygłaszaj takie "porady". Głupota nie jest w żaden sposób ograniczona wiekiem i wystarczy czasem pogadać chwilę z ludźmi by dość do przerażającego wniosku - ludzie po dwudziestce uważają gry komputerowe, czy filmy za np. dobre źródło wiedzy historycznej (bo po książkę w życiu nie sięgnęli, a szkolnictwo pod tym względem zawodzi coraz bardziej). Więc fajnie że się zgadzamy iż kwalifikuje ich to do leczenia, ale może powinieneś zaakceptować ten fakt - gry komputerowe wpływają na światopogląd wielu dorosłych ludzi. U nas akurat nie jest jeszcze najgorzej, ale zwróć uwagę ze nie mówimy tylko o Polakach.


A co do tematu: Może ktoś wyjaśni dlaczego nie ma takich serwerów jeśli chodzi o inne kraje, np. Francja vs Wielka Brytania, albo Hiszpania kontra Włochy. Dlaczego europejski serwer PvP jest właśnie międzynarodowy - wojny są między gildiami, do których może należeć każdy - to że są gildie "narodowe" to już wybór graczy, a nie narzucona polityka wydawcy. Dlaczego FunCom i CDProjekt postanowili zrobić eksperyment właśnie w przypadku Polaków i Rosjan?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2009 o 08:25, MarcusBrutus napisał:

Lludzie po dwudziestce uważają gry komputerowe,
czy filmy za np. dobre źródło wiedzy historycznej (bo po książkę w życiu nie sięgnęli,
a szkolnictwo pod tym względem zawodzi coraz bardziej). Więc fajnie że się zgadzamy iż
kwalifikuje ich to do leczenia, ale może powinieneś zaakceptować ten fakt - gry komputerowe
wpływają na światopogląd wielu dorosłych ludzi. U nas akurat nie jest jeszcze najgorzej,
ale zwróć uwagę ze nie mówimy tylko o Polakach.


Tja... WSPANIAŁE źródła wiedzy, zwłaszcza biorąc pod uwagę trzymanie się realiów historycznych (zwłaszcza cudny film "Enigma").
Jeszcze 20 lat i ludzie będą dzięki takim "wzorcom" kojarzylii II WŚ jak w tym komiksie:
http://www.pbfcomics.com/?cid=PBF209-Now_Showing.jpg

Dnia 01.04.2009 o 08:25, MarcusBrutus napisał:

A co do tematu: Może ktoś wyjaśni dlaczego nie ma takich serwerów jeśli chodzi o inne
kraje, np. Francja vs Wielka Brytania, albo Hiszpania kontra Włochy. Dlaczego europejski
serwer PvP jest właśnie międzynarodowy - wojny są między gildiami, do których może należeć
każdy - to że są gildie "narodowe" to już wybór graczy, a nie narzucona polityka wydawcy.
Dlaczego FunCom i CDProjekt postanowili zrobić eksperyment właśnie w przypadku Polaków
i Rosjan?


Bo CDP ssie? :> :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2009 o 00:44, FranTheMan napisał:

>to umysl 18-latka jest umyslem nadal na tyle mlodym, aby gry komputerowe mialy wplyw
na jego swiatopoglad
Lecz się. Nie ale tak na serio. Lecz się. O ile postrzegałem ciebie jako osobę
inteligentną popierającą wypowiedzi argumentami tym zdaniem straciłeś wiele w moich oczach.
Jeśli gry mają wpływ na twój światopogląd no to poważnie, lecz się póki możesz.


Pomimo, iz wiele stracilem w twoich oczach, to jednak smiem uwazac, ze jesliby gry wplywaly na moj swiatopoglad to problemu bym nie poruszal. Osoby, ktore takie wplywaja takie zjawiska kultury masowej jak gry komputerowe czy filmy na ogol nie zdaja sobie z tego sprawy.

Na pewno serwer polsko-rosyjski powstanie z przyczyn ekonomicznych. Jednakze nie zawsze kwestie finansowe sa dobrym usprawiedliwieniem tworzenia czegos co moze byc uznazne za delikatnie mowiac "faux paux" dla graczy obu narodowosci. Zarowno my mamy wiele zarzutow do Rosjan, jak i oni do nas jesli idzie o nasza wspolna historie. Wlasnie dlatego powstaly takie organizacje, jak Stowarzyszenie Wspolpracy ze Wschodem, aby wspolnymi silami zminimalizowac niechec obojga narodow do siebie (nie twierdze rzecz jasna, iz jest to jedyny cel takich organizacji). Pomysl FunComu z pewnoscia wplynie na myslenie niektorych ludzi, ktorzy sie "przyzwyczaja" do "bicia Ruskow" i nawet nie zdajac sobie z tego sprawy jak bedzie mowa o Rosjanach to pierwsze odczucia wobec sasiadow za wschodnia granica beda negatywne.

Ja wiem, ze CDP na reke jest stworzenie serwera wspolnego, bo jak w przypadku wielu gier tego typu, szersza dostepnosc pvp przyciaga wiecej graczy. Im wiecej opcji trybow rozgrywki, tym wiecej potencjalnych klientow. Moim zdaniem jednak czasami nalezy spojrzec nie tylko na ilosc przychodow, ale rowniez na ewentualne negatywne skutki uboczne w sferze spolecznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tutaj chyba za poważnie bierze to wszystko do siebie.... Ja to odbieram jako czystą zabawę. Widocznie powstanie "naszego" serwera PvP nie było możliwe (zapewne chodzi tu o zbyt małą liczbę graczy - i nie, argumenty typu "kupiłem to wymagam" są kompletnie nie na miejscu - chcecie grać na dwóch serwerach na których nie będzie wystarczającej ilości ludzi aby uciągnąć end game content?). FC wyszło z inicjatywą, aby nie zostawić nas na lodzie z serwerem PvP, ale jak zwykle, znajdą się "wieczne marudy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia mozliwosci rozrywki stworzenie serwerow jst dobrym pomyslem - FunCom juz wczesniej polaczyl serwery. Ja sie czepiam przekladania sfery historyczno-spolecznej do swiata AoC. Cos takiego nie powinno miec miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mądry człowiek powie, że to tylko zabawa. Jak ktoś jest głupi to znajdzie trzydzieści innych powodów by nienawidzić rusków:P
Edit-
Wiem o co ci chodzi z wpływem mediów, ale nie sądzisz że ująłeś to niczym apokalipsę i świat rządzony mediami?:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2009 o 17:32, FranTheMan napisał:

Mądry człowiek powie, że to tylko zabawa. Jak ktoś jest głupi to znajdzie trzydzieści
innych powodów by nienawidzić rusków:P
Edit-
Wiem o co ci chodzi z wpływem mediów, ale nie sądzisz że ująłeś to niczym apokalipsę
i świat rządzony mediami?:P


Mozliwe, iz w moich ustach zabrzmialo to tak, jakby wszyscy Polacy grajacy w AoC mieli ruszyc bic Rosjan. Rzecz jasna nie mam az tak czarnych przewidywan. Jednakze, ze wzgledu na osoby podatne uwazam, ze bezpieczniej byloby znalezc inne rozwiazanie niz wspolny serwer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku bym zabroniłbym ludziom grać w nożną.. Ile z tego nienawiści, zgwałconych murów i pobitych ludzi... Daj spokój , przecież nikt nie będzie się po mordach klepł bo go ruskie spywnowały w AoC. A jeśli jest na tyle kumaty by grać w taką grę, i ma trochę skill''a (dobry EQ itd) to albo jest na tyle mądry, albo nie ma predyspozycji fizycznych do pobicia kogoś ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 23:40, Silverburg napisał:

Za podburzanie do nienawisci na tle narodowym grozi pozbawienie wolnosci do lat 3. Art
256 i 257 kodeksu karnego (o ile mnie pamiec nie myli).

Nie strasz bo racji nie masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2009 o 18:37, FranTheMan napisał:

Ja na początku bym zabroniłbym ludziom grać w nożną.. Ile z tego nienawiści, zgwałconych
murów i pobitych ludzi... Daj spokój , przecież nikt nie będzie się po mordach klepł
bo go ruskie spywnowały w AoC. A jeśli jest na tyle kumaty by grać w taką grę, i ma trochę
skill''a (dobry EQ itd) to albo jest na tyle mądry, albo nie ma predyspozycji fizycznych
do pobicia kogoś ;p


Bez przesady, nie spodziewam sie, ze gracze AoC rzuca sie "bic Ruskow" w realu. Jednakze cos takiego moze wplynac na swiatopoglad czesci z nich i miec posrednie efekty. Za posrednie uwazam niechec do Rosjan, ktora moze byc wywolana codziennym "biciem ruskow". Oczywiscie czy to bedzie mialo jakies glebsze konsekwencje mozna tylko spekulowac, ale chyba nietrudno sie domyslec, co jesli takie osoby beda potem mialy do czynienie z polityka, szczegolnie odpowiedzialna za Wschod. Troche tutaj wyolbrzymiam i demonizuje, ale nadal sie upieram, ze lepiej dmuchac na zimne.

Clegan - powiem tyle: gdyby to nie byla gra komputerowa moznaby to okreslic jako forme straszenia. Jednakze wedle prawa UE, dopoki gra posiada oznaczenia PEGI moje slowa nic nie znacza. PEGI jest zawsze sprawdzane w pierwszej kolejnosci i jesli kategoria wiekowa jest najwyzsza (czyli 18+), to gra moze zawierac cokolwiek, gdyz gracz zostal ostrzezony przez producenta przed zawartoscia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2009 o 22:07, Silverburg napisał:

przy stwierdzeniu, ze zmuszenie mlodych ludzi do walki z sasiadujacym narodem

Nikt nikogo nie zmusza do grania. Chyba że jest coś o czym nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2009 o 16:13, Bartkula napisał:

> przy stwierdzeniu, ze zmuszenie mlodych ludzi do walki z sasiadujacym narodem
Nikt nikogo nie zmusza do grania. Chyba że jest coś o czym nie wiem


I tak i nie. Zdecydowanie sie zgadzem, ze przymusu do samej gry nie ma. Jednakze w ramach polskiego abonamentu, jesli gracze chca powalczyc na pvp, to jest/bedzie to mozliwe tylko i wylacznie przeciwko Rosjanom. Wiec jesli ktos mialby w ramach wspomnianego juz abonamentu ochote powalczyc "neutralnie" zarowno przeciwko rodakom, jak i przeciwko Rosjanom, to takiej opcji nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już ktoś napisał, to tylko gra. I nie należy traktować jej serio. To forma rozrywki, a nie szukania wszędzie wrogości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2009 o 16:18, R0bson napisał:

Jak już ktoś napisał, to tylko gra. I nie należy traktować jej serio. To forma rozrywki,
a nie szukania wszędzie wrogości.


Ja nie polemizuje, ze AoC jest tyko formowa spedzania wolnego czasu. Inteligentny czlowiek nie uzna walki z Rosjanami w wirtualnym swiecie za cos zlego i w zaden sposob to na niego nie wplynie. Sa jednakze osoby, ktorym sie to moze przeniesc na swiatopoglad. I to wlasnie o nich sie rozchodzi.

EDIT: Zreszta, sprawa jest przesadzona - serwer w takiej postaci powstanie i nic tego nie zmieni. Ja sie jakis specjalnych szkod nie spodziewam, po prostu uwazam pomysl za bardzo niesmaczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować