Zaloguj się, aby obserwować  
POZDRO-Grizzly

Systemy RPG

644 postów w tym temacie

Witam, moja przygoda z RPG zaczęła się kilka lat temu, a wszystko dzięki fantastycznemu zinowi Tawerna RPG. Odkąd zakupiłem komputer zafascynowałem się cRPGami, przy okazji szukania info o nich znalazłem informacje o odgrywaniu ról. Pomyślałem wtedy, że trochę dziwna to zabawa, ale się przemogłem. Po raz pierwszy zagrałem w Neuroshimę na jednym z konwentów Falkon. Obecnie pogrywam właśnie w Neuroshimę, drugą edycję WFRP, nWoD, Monastyr. Znam kapkę Fallout P''n''P i D''n''D (aczkolwiek nie trawię), czytałem podręcznik do Cyberpunka 2020. Aktualnie mam chrapkę na postapokaliptyczne Deadlands: Hell on Earth, ale studia i praca nie pozostawiają zbyt wiele wolnego czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stało się, już w listopadzie ukaże się polska edycja nowej linii Świata Mroku!!! W przedsprzedaży podręcznik podstawowy będzie można kupić już za 40 zeta. Wydawcą jest oczywiście ISA. Rewelacyjna cena i rewelacyjny system (mam podstawkę angielską http://www.rebel.pl/product.php/1,1081/4346/World-of-Darkness-Rulebook.html?aff=1658 ), wydanie też powinno być przyzwoite. Walka z nieznanym znowu się zacznie, przebudzeni ludzie, wilkołaki, wampiry, demony i potwory jak Frankenstein czają się w mroku. Zapowiada się wiele przygód jesienno-zimową porą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie. :)
Czy grał ktoś może w jakiś system w świecie Gwiezdnych Wojen? :)
Razem z kilkoma kumplami fascynujemy się SW i chętnie byśmy coś w tym klimacie zagrali. Zastanawiam się tylko (jako demokratycznie wybrany MG ;P), czy lepiej zabrać się za stary d6, czy nowszy d20? Macie jakieś porównanie tych systemów? Opinie na ich temat? Który lepszy i dlaczego? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2007 o 17:36, glizda101 napisał:

Macie jakieś porównanie tych systemów? Opinie na ich temat? Który lepszy i dlaczego? :)

Zwolennicy obu systemów zwykle zażarcie walczą o to który z nich jest lepszy. Ja grałem i mistrzowałem oba i w ogóle nie rozumiem o co to całe zamieszanie. Owszem d6 wydaje się być bardziej... staroświeckie, bardziej dla takich wyjadaczy i będą się tacy świetnie w nim czuli. d20 z kolei to system ''uproszczony'' - czytaj dostosowany do tego do czego przyzwyczajeni są gracze D&D. Wielu osobom to zupełnie nie pasuje, a inni uznają to za absolutną definicję RPG. Dla mnie osobiście nie ma różnicy jaką kością rzucam i jakie cechy ''testuję'' - wszystko opieram na narracji, a ta nie ma swojego źródła w podręcznikach i systemach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.blackindustries.com/?template=BI&content=newslist&newsitem=350

Zła wiadomość... nawet bardzo zła. Jedyny prawdziwie mroczny i ponury świat fantasy zamiera. Przyczyny tej decyzji również smucą: nikt nawet nie kryje, ze chodzi o kasę. Ogromna szkoda, tym bardziej, ze już głośno zaczynało się robić o projekcie oficjalnego systemu dla WH40k. Miejmy nadzieję, że podobnie jak po długich latach oczekiwania na II edycję WFRP i tym razem dane nam będzie wrócić w kolejnych wydaniach i dodatkach do Starego Świata. Tymczasem: Warhammer R.I.P. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie ogólne. W jaki system jest sens dzisiaj wchodzić? Miałem styczność z DnD i WFB, z czego DnD mi się bardziej spodobało - jakoś WFB kojarzy mi się wyłącznie z siekaninami. Ale nie chcę bawić się w te dwa. Myślałem o Forgotten Realms (wiem, od DnD nie aż tak bardzo się różni), Legendzie 5 pierścieni albo Monastyrze. Tylko chodzi mi o system, do którego łatwo się wbić, który polubią ludzie którzy nigdy nie grali. Oczywiście najlepsze są sesje na freestyle (własny świat, bez rzutów i statystyk, tylko mowa) ale chciałem przekonać się do książek. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2008 o 20:57, Galadin napisał:

Ja mam pytanie ogólne. W jaki system jest sens dzisiaj wchodzić? Miałem styczność z DnD
i WFB, z czego DnD mi się bardziej spodobało - jakoś WFB kojarzy mi się wyłącznie z siekaninami.
Ale nie chcę bawić się w te dwa. Myślałem o Forgotten Realms (wiem, od DnD nie aż tak
bardzo się różni), Legendzie 5 pierścieni albo Monastyrze. Tylko chodzi mi o system,
do którego łatwo się wbić, który polubią ludzie którzy nigdy nie grali. Oczywiście najlepsze
są sesje na freestyle (własny świat, bez rzutów i statystyk, tylko mowa) ale chciałem
przekonać się do książek. :)


Co to znaczy "bardziej opłaca się wchodzić"?
Skoro jesteś (sorry za nie może niemiłe określenie, ale dla mnie tak jest w istocie ;P) niedzielnym graczem, to podstawą ma być określenie w jakim gatunku chciałbyś prowadzić sesje (bo rozumiem, że masz być MG) i czy w tym samym gatunku, chcieli by odnaleźć się gracze.
Nie mniej istotne jest twoja chęć zaangażowania w sprawę, czyli ile funduszy możesz przeznaczyć i czy mają to być pozycje w rodzimym języku, czy też masz ochotę i możliwości zakupić coś za granicą?

Tutaj dopiero można zacząć gdybać: "co jest lepsze". :)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2008 o 20:57, Galadin napisał:

Myślałem o Forgotten Realms (wiem, od DnD nie aż tak
bardzo się różni),


FR to świat w DnD, i to najlepszy ze wszystkich systemów jakie są (moim zdaniem :P)

Dnia 26.03.2008 o 20:57, Galadin napisał:

Legendzie 5 pierścieni albo Monastyrze.


L5k czyli legendzie pięciu kręgów

Dnia 26.03.2008 o 20:57, Galadin napisał:

Tylko chodzi mi o system,
do którego łatwo się wbić, który polubią ludzie którzy nigdy nie grali. Oczywiście najlepsze
są sesje na freestyle (własny świat, bez rzutów i statystyk, tylko mowa) ale chciałem
przekonać się do książek. :)


To zależy od gracza i tego co Ci bardziej odpowiada. Jeśli Cię fascynuje świat średniowieczny połączony z magią to D&D i WFRB są najlepszymi przykładami. Jeśli lubisz kulturę japońską to napewno spodoba ci się L5K. Możesz lubić np. też Wilkołaka lub wampira. Niektórzy jednak wolą systemy oparte na przyszłości i science fiction czyli cyber punk, neuroshima (podobne do świata Fallouta). A ostatnio ciekawe jest system z mass effect. Mój kumpel jest takim fanem tej gry że sam sobie robi system oparty na grze mass effect. Niektórzy wolą zupełnie inne przegięte i maniurne systemy jak call of Cthulu. Myśle że jak na pierwszy raz to D&D jest najlepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2008 o 21:12, Grizzly. napisał:

Myśle że jak na pierwszy raz to D&D jest najlepsze.

Na początek może i dobre. Niestety boleśnie prymitywne, mało wymagające, nierealistyczne, zamknięte i spłycone do poziomu kulania kośćmi i podniecania sie co na nich wypadnie... To z kolei otwiera młodego gracza, na bardzo złe przyzwyczajenia i pozbawia (często trwale) chęci i możliwości poznania grania na sposób znany jako storytelling. Wtedy RPG staje się prawdziwą zabawą, teatrem swego rodzaju. Okazuje się bowiem, że system jako taki jest jedynie dodatkiem do świata i to takim, który łatwo i szybko można usunąć - z korzyścią dla graczy.
Ostatecznie więc: zacząć od D&D jak najbardziej warto, ale nie przyzwyczajałbym się do niego, bo szkoda na to czasu, kasy i może talentu. Sięgnięcie po takie perły RPG jak Warhammer, Cyberpunk lub Call of Cthulhu - to jest kierunek wart obrania jeśli chcesz wypłynąć poza rejon przybrzeżny w RPG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Storytelling to tylko forma prowadzenia sesji.
Równie dobrze można ją zastosować z powodzeniem w D&D.

To odwieczny chyba w Polsce problem mentalności miłośników RPG...
"Ja jestem lepszy bo gram storytellingowo, a ty gorszy bo rzucasz kostkami."

Śmieszne, że 90% ludzi którzy podniecali się jakimi to są "storytelingowacami", a gdy przyszło do gry, to okazywali się zwykłymi graczami, którzy nie potrafią się zwrócić do MG czy gracza w pierwszej osobie...

Gry fabularne mają to do siebie, że nie ogranicza nas żaden system czy reguły, a tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.
Dobra sesje można poprowadzić zarówno pod D20 jak i Amber, ale równie dobrze można je sknocić.
Nie ma tutaj żadnej filozofii.

Skutkiem kiepskiej sesji nie są literki w podręczniku czy kolor i ilość kostek na stole, a tylko i wyłącznie nieudolność Mistrza Gry i brak zaangażowania graczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Pięknie powiedziane, chyba sobie to wydrukuje żeby mieć zawsze ładną odpowiedź na to że jak się chce to można grać w D&D bez kostek. :D Ja rozegrałem tak mnóstwo wspaniałych sesjii.

----> Graffis , spróbuj kiedyś tak zagrać w forgotten realms a może zmienisz zdanie. No najwyżej że wolisz cybepunkowo. Ja nigdy w RPG nie patrzę na mechanike, najważniejszy dla mnie jest świat i klimat. Mechanika często nawet nie czytam bo mi się nie chce, wolę swoją :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2008 o 02:09, zamber1 napisał:

Równie dobrze można ją zastosować z powodzeniem w D&D.

Nie chodzi mi o to, ze w D&D sie nie da zrobić storytellingu, jedynie o to, że jest to w tym systemie typ gry wymuszony niejako. Do tego to w jaki sposób D&D wychowuje graczy jest straszne. Próbowałem grać z zapalonymi ''dedekowcami'' w storytelling ale się nie dało. Jeśli ktoś polowanie na jelenia skraca do trzech zdań opisu, po czym nie jest w stanie w żaden sposób powiedzieć jak oprawia mięso, jak przygotowuje strawę etc. to zwyczajnie nie nadaje sie na jakikolwiek storytelling. Ilość uproszczeń, spłyceń i trywializacji w D&D jest po prostu za duża.

Zgadzam się z tym, ze wielu graczy nie wie co to storytelling, chociaż wydaje im się, ze są w tym dobrzy. To też boli i to bardzo. Podobnie jak pewna segregacja, którą rzeczywiście można było odnaleźć w tym co wcześniej napisałem. Nie twierdzę, że D&D jest systemem złym - jedynie, że jego raczej zabawowy i bardzo uproszczony charakter propaguje dość słabe wzorce dla graczy

@ Grizzly.
Jak napisałem daje sie zagrać storytelling, ale system do tego nie skłania - choćby pomysł na magię jest słaby. A i świat taki jakiś... słodkawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Graffis >>> A czemu niby storytelling jest "wymuszony" w D20?
Równie dobrze mogę powiedzieć, że jest on wymuszony w Vampire czy Kult...

Nie zrozumiałeś.
Stroytelling to tylko forma przekazu sesji przez MG dla graczy i dopasowania się graczy do tej formy przekazu.
To nie jest uzależnione od systemu czy świata w którym gramy, a tylko od MG i graczy.

Storytelling nie polega też na dokładnym opisywania polowania na jelenia czy inną kozicę i późniejszego 30 minutowego opisywania jak się ową zdobycz oprawia, przyrządza i ostatecznie pałaszuje...
Jeśli owo polowanie i pałaszowanie nie jest fragmentem istotnym dla rozwoju opowieści, to do właśnie "trzech zdań" powinno być spłycone, bo przeciętna sesja i tak trwa 4-5 godzin i zbędne wydłużanie jej o opisywanie nie istotnych polowań czy podobnych akcji, wydłużałoby ją jeszcze bardziej.

D20 także nie wychowuje graczy, jak to ująłeś.
To tylko i wyłącznie sprawa Mistrza Gry, jak ukaże rozgrywkę graczom i pokieruje ich do danego sposobu gry.
Jeśli MG swoja "rolplejową edukację" zakończy tylko na przeczytaniu podręczników w ramach jednego systemu który prowadzi, to niby skąd ma wiedzieć w jaki inny sposób może jeszcze grać?

I tak nastały dla rolplejowców złote czasy, całkiem odmienne od tych kiedy ja grałem (15 lat temu).
Internet oferuje ogromną ilość informacji, którą my musieliśmy wtedy czerpać z nielicznych czasopism.
Powtórzę raz jeszcze by było to znowu widoczne. :)

To nie system gry nadaje określoną formę sesji, a tylko i wyłącznie Mistrz Gry i gracze w niej uczestniczący.
I nie istotne czy gramy akurat w D20, Rifts, Kult, Vampire czy Toon...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Widzę, że dawno nikt tutaj nie zaglądał. Może ożywię temat pytaniem: Czy kupił ktoś lub miał okazję grać w grę D&D Gra Przygodowa? Jest to dość tani zestaw i zastanawiam się nad jego kupnem i jestem ciekaw czy to opłacalny zakup. Nigdy nie grałem w papierowe RPG, a słyszałem, że ten zestaw może wprowadzić w ten świat początkującego gracza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2008 o 12:11, Daviochlebak napisał:

Hmm... Widzę, że dawno nikt tutaj nie zaglądał. Może ożywię temat pytaniem: Czy kupił
ktoś lub miał okazję grać w grę D&D Gra Przygodowa? Jest to dość tani zestaw i zastanawiam
się nad jego kupnem i jestem ciekaw czy to opłacalny zakup. Nigdy nie grałem w papierowe
RPG, a słyszałem, że ten zestaw może wprowadzić w ten świat początkującego gracza.


Gra przygodowa ? To jest jakiś zestaw z planszą do gry itp. ? Ja grałem na samym podręczniku i uważam że świat D&D jest ciekawie zrobiony.. ale ma też dużo przeciwników xD Ale jak dla początkującego jest w sam raz. Papierowe RPG to świetna rozgrywka, ale trzeba mieć do tego swoją ekipe.

Dodam że gry komputerowe np. Baldur''s Gate, Icewind Dale, Planescape Torment i Neverwinter Night są osadzone w świecie D&D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2008 o 15:19, Grizzly. napisał:

Gra przygodowa ? To jest jakiś zestaw z planszą do gry itp. ? Ja grałem na samym podręczniku
i uważam że świat D&D jest ciekawie zrobiony.. ale ma też dużo przeciwników xD Ale jak
dla początkującego jest w sam raz. Papierowe RPG to świetna rozgrywka, ale trzeba mieć
do tego swoją ekipe.

Tak, dokładnie chodzi mi o ten zestaw z planszą itd. Ekipę w sumie mam tylko, że ona gra już w Warhammera. Chodzi mi tylko o to by poznać zasady jakiejś papierowej gry RPG. :D

Dnia 11.11.2008 o 15:19, Grizzly. napisał:

Dodam że gry komputerowe np. Baldur''s Gate, Icewind Dale, Planescape Torment i Neverwinter
Night są osadzone w świecie D&D.

Wiem, dużo słyszałem o D&D i grałem w te gry dlatego co raz bardziej się napalam na sesję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2008 o 12:11, Daviochlebak napisał:

Hmm... Widzę, że dawno nikt tutaj nie zaglądał. Może ożywię temat pytaniem: Czy kupił
ktoś lub miał okazję grać w grę D&D Gra Przygodowa? Jest to dość tani zestaw i zastanawiam
się nad jego kupnem i jestem ciekaw czy to opłacalny zakup. Nigdy nie grałem w papierowe
RPG, a słyszałem, że ten zestaw może wprowadzić w ten świat początkującego gracza.


Jeśli na prawdę chcesz poznać gry fabularne i bawić się w to przez jakiś czas, to owe wydanie Dungeons & Dragons do niczego nie jest Tobie potrzebne i będzie tylko i wyłącznie strata pieniędzy.

Nie ma tutaj się co rozdrabniać i najlepiej zacząć z ''grubej rury" ;) od razu i kupić co najmniej Podręcznik Gracza. Jeśli korzystasz z allegro, to podręcznik ten czasami można łyknąć za nawet mniej niż 40zł.

No i koniec końców sam podręcznik niczego nie załatwia.
Skoro nigdy nie grałeś, musisz na początek koniecznie zapoznać się z jakąś drużyną i załapać się na sesję, chociażby w roli bezczynnego obserwatora, by w ogóle zorientować się na czym sesja w gry fabularne polega. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2008 o 18:54, zamber1 napisał:

Jeśli na prawdę chcesz poznać gry fabularne i bawić się w to przez jakiś czas, to owe
wydanie Dungeons & Dragons do niczego nie jest Tobie potrzebne i będzie tylko i wyłącznie
strata pieniędzy.

Dzięki za radę :)

Dnia 11.11.2008 o 18:54, zamber1 napisał:

Nie ma tutaj się co rozdrabniać i najlepiej zacząć z ''grubej rury" ;) od razu i kupić
co najmniej Podręcznik Gracza. Jeśli korzystasz z allegro, to podręcznik ten czasami
można łyknąć za nawet mniej niż 40zł.

Korzystam z Allegro więc poszukam.

Dnia 11.11.2008 o 18:54, zamber1 napisał:

No i koniec końców sam podręcznik niczego nie załatwia.
Skoro nigdy nie grałeś, musisz na początek koniecznie zapoznać się z jakąś drużyną i
załapać się na sesję, chociażby w roli bezczynnego obserwatora, by w ogóle zorientować
się na czym sesja w gry fabularne polega. :)

Koledzy grają, ale w Warhammera 1 edycję. A nie jest łatwo znaleźć podręcznik do Warhammera 1 ed. na alllegro, niestety. A osób w moim otoczeniu grających w D&D nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować