Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Blu-Ray - pierwsze czytniki za miesiąc

53 postów w tym temacie

Domek

Dobra informacja dla fanów nowinek technologicznych i tych, którzy wszystko muszą mieć jako pierwsi - już w przyszłym miesiącu dostępne mają być w sprzedaży pierwsze napędy Blu-Ray dla komputerów PC. Zapowiedziała je tajwańska firma AOpen. Zapowiedziała też cenę (częściowo) - będzie wysoka.

Przeczytaj cały tekst "Blu-Ray - pierwsze czytniki za miesiąc" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehe super nowa technoligia :P jestem ciekaw za jaki czas beda na to gierki bo narazie sa po 9GB czyli 25 i 50 to troszke jeszcze poczekamy :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2005 o 19:40, Brad napisał:

hehe super nowa technoligia :P jestem ciekaw za jaki czas beda na to gierki


W Polsce to pewnie za 10 lat :) można sobie porównać kiedy wymyślili DVD a kiedy pojawiły się pierwsze gry na nim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiele gier pojawia się nadal w wersji CD na czterech czy pięciu płytach CD - a mogłoby na 1 DVD (w wersji DVD często wcale sie nie ukazuje).

Wydaje się, że płyta DVD powinna być w Polsce standardem dla gier, które zajmują powyżej 3CD - tak niestety nie jest.

Jakoś nie wierzę w sukces nowych technologii w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tytuł newsa: Pierwsze czytniki Biu-Ray za MIESIĄC
Treść: już w przyszłym TYGODNIU dostępne mają być w sprzedaży pierwsze napędy Blu-Ray dla komputerów PC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2005 o 19:40, Brad napisał:

hehe super nowa technoligia :P jestem ciekaw za jaki czas beda na to gierki bo narazie sa po 9GB czyli 25 i 50 to troszke
jeszcze poczekamy :-P


Wbrew pozorom wcale na gry na nowych płytkach czekaćnie będziemy musieli. Wystarczy, że developerzy zaczną w grach zamieszczać filmiki w jakości HDTV czyli telewizji wysokiej rozdzielczości. Pewnie by już teraz to robili, tylko nie było do tej pory nośników które by to zmieściły ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2005 o 19:40, Brad napisał:

hehe super nowa technoligia :P jestem ciekaw za jaki czas beda na to gierki bo narazie sa po 9GB czyli 25 i 50 to troszke
jeszcze poczekamy :-P


Mogę się spytać, jaka to gra zajmuje 9GB?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2005 o 19:40, Brad napisał:

hehe super nowa technoligia :P jestem ciekaw za jaki czas beda na to gierki bo narazie sa po 9GB czyli 25 i 50 to troszke
jeszcze poczekamy :-P


Mogę się spytać, jaka to gra zajmuje 9GB?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2005 o 20:07, JUDY napisał:

Ciekawe jaka będzie żywotność takiego nośnika (zarysowanie, temperatura, itp.), no i cena :D

Już Ci można na to odpowiedzieć. Żywotność będzie nie większa niż zwykłego CD ponieważ cały zapis będzie się mieścił na spodzie "farby" znajdującej się na górnej powierzchni płyty, a promień lasera będzie swobodnie przechodził przez cały jej pozostały przekrój - czyli dokładnie tak samo jak w starym CD-ROMie. Dla odmiany w DVD płyta jest podzielona na dwa równe plastry, pomiedzy którymi jest warstwa aktywna - czyli jest chroniona przez 0.5 mm plastik z obu stron. Skuteczne zarysowanie wastwy z informacją bitową jest w DVD niemal nieprawdopodobne bo płytę trzebaby rylcem prawie przebić. Dane można odzyskać ze 100% skutecznością przez optyczne wypełnienie rys lub przez starcie i wypolerowanie nośnika do głebokości najgłebszej rysy.
Natomiast w CD-ROM i Blue-Ray bezpowrotne zniszczenie danych przez zarysowanie będzie łatwe, proste i często spotykane. Trzba pamiętać, że im większa gęstośc nośnika tym mniejsza rysa spowoduje spustoszenie, którego nie naprawi żaden kod nadmiarowy (np. ECC).
Dzięki temu Verbatim znowu będzie miał szansę chwalić się swoją opatentowaną powłoką metaliczną przykrywającą wartwę zapisu. :)

Cała heca z różną budową płyt była jak słyszałem główną przyczyną braku możliwości uzgodnienia wspólnego formatu z HD-DVD.

Moim zdaniem wysoka cena nośników ma szansę zabić ten format tym bardziej, że będzie miał dwie dodatkowe niekorzystne cechy - brak zgodności z DVD (a to dzisiaj standard) i dużo łatwiejsze do uszkodzenia płyty. W momencie wprowadzenia nośników R do sprzedaży ich cena nie powinna byc wyższa niż 2-3 płytek DVD czyli na dzisiaj jakieś 6 zł. A są na to bardzo małe szanse.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ta technologia ma szanse... ma byc w PS3, ale w X360 beda HD-DVD... ciekawe, ktory z tych nowych cudenek wygra... Dopiero co sie ludzie do DVD przekonuja, wiec nie mozliwe zeby i BR i HD-DVD sie przebily... co najwyzej jedna z tych rzeczy... ktora? Czas pokaze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2005 o 20:46, Kris_bla napisał:

Ciekawe czy ta technologia ma szanse... ma byc w PS3, ale w X360 beda HD-DVD... ciekawe, ktory z tych nowych cudenek wygra...
Dopiero co sie ludzie do DVD przekonuja, wiec nie mozliwe zeby i BR i HD-DVD sie przebily... co najwyzej jedna z tych rzeczy...
ktora? Czas pokaze...


Tyle że na początku w nowych Xboxach ma być zwykłe DVD, a dopiero później HD-DVD, więc jeśli ktoś kupi X360 na początku a potem pojawi się nowy z nowym napędem i gry na HD-DVD to już ich nie uruchomi. Na PS3 od razu ma być BR. Wszystko zależy od tego co na tych płytach będzie się znajdowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować