Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Artykuł: Monitorowy zawrót głowy - absolutnie podstawowy poradnik

24 postów w tym temacie

gram.pl

Willow - który pisze dla nas od niedawna - ostro wziął się do roboty i tym razem opisał to, co w monitorach najważniejsze i co nie dla każdego jest zrozumiałe. Rozłożył LCD na części pierwsze i oto co z tego wyszło.

Przeczytaj cały tekst "Artykuł: Monitorowy zawrót głowy - absolutnie podstawowy poradnik" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W którym roku pisany był ten news? Przecież IPSy wcale już takie wolne nie są. Niektóre modele są porównywalne z szybkimi TN-kami 2ms. Nie wykluczałbym ich jako sprzętu do gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sinir - to prawda, ale za monitor 2ms z matrycą IPS zapłacisz dużo. Bardzo dużo :)
Witka 1995 - nie ma za co :) Co do HDMI i DVI - HDMI przeznaczony jest głównie do podłączania innych urządzeń (np. konsol) do monitora. Niektóre monitory "źle reagują" z HDMI, a lepiej z DVI - przez co jakość obrazu jest lepsza na DVI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny prosty, przejrzysty poradnik. Nic dodać, nic ująć. Hmmm czy tego typu ''cykl'' będzie jakoś kontynuowany ?? Np. O monitorach plazmowych ? ;)
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodałbym, że również matryce VA mają już wystarczające do grania i filmów czasy reakcji dzięki takim funkcjom jak overdrive.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to ja mam pytanie do znawcow:

czy powstal juz monitor lcd/plazmowy czy jakikolwiek inny (oprocz crt niestety nie produkuja), ktory posiada nastepujace cechy:
1. czarny kolor - przez czarny rozumiem to, ze monitor w srodku nocy, w pomieszczeniu gdzie nie ma zadnego zrodla swiatla nie swieci w ogole jak wlacze czarna tapete na fullscreena - efekt powinien byc taki sam jak przy wylaczonym monitorze, bo lcd z matryca tn (tak wiem, to ta najtansza sposrod matryc) mam pokoj oswietlony jakas szara barwa, w monitorach crt czarny kolor byl taki jaki powinien
2. bardzo niski czas reakcji, bez smuzenia czyli na poziomie 2-5ms
3. bez dynamicznego dostosowywania kontrastu, ktory daje niewiele, a tylko denerwuje, szczegolnie jak wartosc progowa dla zmiany kontrastu co chwila sie zmienia
opcjonalne1:
4. odswiezanie wyzsze niz 60hz
opcjonalne2:
5. cena nie przekraczajaca 1000zl

btw. crt spelnial wszystkie punkty kilka lat temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Matryca VA - Dedykowana dla montażystów i osób zajmujących się obróbką wideo. Dla graczy nie polecana ze względu na dość długi czas reakcji."
drobna niekonsekwencja, bo z jednej pisze się, że poniżej 20ms i tak nie widać różnicy, a z drugiej że matryce VA się nie nadają bo czasy mają wysokie - co prawda już dawno przestałem śledzić nowości na rynku monitorów, ale zakładam, że skoro mój (już trzyletni) eizo s1731 ma ten parametr na poziomie bodaj 16ms, to przez ten czas mogło być już tylko lepiej, a już zwłaszcza jeśli idzie o cenę.. to jak to w końcu jest?

I tak na marginesie, jaka jest średnia żywotność monitora? Bo mój ma przepracowane 12153h i się zastanawiam ile teoretycznie pociągnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>to jak to w końcu jest?

Dnia 19.07.2011 o 18:31, dark_master napisał:


Na przykład w przypadku nowych VA na LED-ach od iiyamy, producent deklaruje czas reakcji 2 ms dzięki overdrive''owi właśnie. Jak będzie w praktyce nie wiem, ale postaram się wyciągnąć taką sztukę do testów, kiedy się u nas pojawią. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kogoś stać to polecam granie na telewizorze LCD full hd . Sam kupiłem 2 lata temu Samsunga 40 cali, gram tylko w rozdzielczości 1920x1080, obraz jak żyleta i piękne kolory. Oczywiście nie na biurku, tylko trzeba sobie przygotować pokój do grania np: jakiś wygodny fotel i obok mały stolik na myszkę, można też na kanapie. Telewizor świetnie nadaje się także do surfowania w necie , zawsze można przecież zwiększyć czcionkę. Poza tym polecam kupić porządnego pada i wtedy gra się lepiej niż na konsoli bo grafa dużo ładniejsza. Swoją drogą może autor mógłby kiedyś napisać artykuł o używani telewizora jak o monitora, wbrew pozorom staje się to teraz coraz bardziej popularne.

Pozdro .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2011 o 18:43, amek2000 napisał:

piękne kolory.

piekne kolory jak na lcd? mnie bardziej interesowaloby to czy wyswietla czarny kolor (jak dawno temu crt''ki) czy jakis szaroczarnopodobny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.07.2011 o 18:36, Myszasty napisał:


znaczy chodziło mi bardziej o to, że jeśli 1) oko nie widzi różnicy poniżej 20ms i 2) już trzy lata temu monitor na matrycy VA osiągał 16ms (a przy tym nie kosztował jakoś masakrycznie dużo, choć sporo więcej niż matryca TN) to 3) dzisiaj osiągi matryc VA na pewno są lepsze i zdecydowana większość osiąga te 16ms, a nawet lepsze (np. monitor wspomniany przez ciebie, jak dorwiesz do testów, bedzie miło :)).
I tu przechodzimy do pytania, czyli punktu 4) - czyli te 16 ms to jednak dalej jest dużo i oko jednak to wychwyci (ergo - monitor średnio nadaje się do grania) a próg 20 ms można wsadzić między bajki, czy autor pojechał trochę za bardzo po stereotypach i opisuje sytuację matryc sprzed kilku lat, gdy faktycznie średnie wyniki matryc VA to ~25ms?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.07.2011 o 18:55, mronoth napisał:

piekne kolory jak na lcd? mnie bardziej interesowaloby to czy wyswietla czarny kolor
(jak dawno temu crt''ki) czy jakis szaroczarnopodobny

z doświadczeń na moim eizo - może nie jest to idealna czerń "jak na wyłączonym" (i wątpię czy jakikolwiek kiedykolwiek LCD to osiągnie), ale efekt jest w pełni zadowalający, bo w życiu tego co widzę nie nazwałbym jakąś szarością czy czymś w tym guście. Zdecydowanie to co widać nazwałbyś czernią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W monitorach LCD rzadko kiedy czerń jest idealnie czarna. To dlatego, że większość monitorów jest podświetlana za pomocą katod. Dużo lepiej wypada pod tym względem podświetlanie LED, ale wciąż dalece mu do ideału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2011 o 18:55, mronoth napisał:

> piękne kolory.
piekne kolory jak na lcd? mnie bardziej interesowaloby to czy wyswietla czarny kolor
(jak dawno temu crt''ki) czy jakis szaroczarnopodobny

Jeżeli kupisz model, który ma wysoki kontrast statyczny przy niskiej jasności (np. 700:1 przy 200-250 cd), to po odpowiednim wysterowaniu i wyświetleniu czarnego obrazu w ciemnościach prędzej zobaczysz jaśniejszą (ale czarną) obudowę. Mi to wystarcza. Np. większość nowszych modeli Samsunga tak ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Willow gratuluję siły przebicia. Fajnie czasem przeczytać ary okołogrowe. Jednak ja widziałbym w tym przypadku całość inaczej. Mam nadzieję, że weźmiesz konstruktywną opinię sobie do serca przy pisaniu kolejnego opisu. Gracze rzadko lubią się zastanawiać i zagłębiać w szczegóły, trzeba im tłumaczyć pewne terminy i działania łopatologicznie. Fajnie by było jakbyś zwrócił uwagę co najlepiej kupić z małym budżetem, co z dużym, jaki monitor do pykania po nocy, jaki do dziennych warunków, więcej o plaźmie (kompletnie jej nie doceniłeś), z jakiej odległości i ile cali wystarczy. Ja wiem, że jest to "absolutnie podstawowy poradnik", ale na razie całość wygląda jak słowniczek z lekkim komentarzem, z którego człowiek chcący ogarnąć wiedzę maksymalnie podstawową (wskazanie paluchem), niewiele wyciągnie.

Pozdrawiam i czekam na kolejne poradniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować