Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Artykuł: Składamy komputer, na którym ruszy Deus Ex: Bunt Ludzkości

106 postów w tym temacie

Nie lepiej kupić o połowę tańszy komputer?:)

Przypuścmy tak:
Procesor - jakiś tani phenom czterordzeniowy, ważne aby miał więcej niż 3.1 gHZ (cena około 350zł)
płyta - jakiś tani asus z 200zł
obudowa -150zł
zasilacz - tutaj polecam tylko markowe jak np chieftec o mocy od 500W do 650W (cena z 280zł)
dysk - z 150zł o wielkości 1 terabajta.
Pamięć RAM - styknie 4GB (cena do 90zł).
napęd cd rom - z 60zł
karta graficzna - styknie jakiś tani GeForce za 300zł ;)

Wychodzi z około 1.500zł +/-.I na tym kompie pogra się spokojnie na maksymalnyuch detalach nie licząc DX 11, które i tak nie różni się od DX 9 ( w tej grze akurat)>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 08:51, Azazell napisał:

Procesor - jakiś tani phenom czterordzeniowy, ważne aby miał więcej niż 3.1 gHZ (cena
około 350zł)

Phenom II X4 840 w sam raz. Problem w tym, że z Phenomami dzieli go tylko nazwa, gdyż procesor ten nie ma pamięci podręcznej trzeciego poziomu. W praktyce lepiej kupić tańszego Athlona II X4 640 i w razie potrzeby go podkręcić. Tak czy inaczej I3-2100 jest na starcie od Athlonów / Phenomów (do modelu 955) wydajniejszy, mimo że ma tylko 2 rdzenie.

Dnia 06.09.2011 o 08:51, Azazell napisał:

płyta - jakiś tani asus z 200zł

No tak, przecież płyty AsRocka, Gigabyte czy MSI to najgorsze barachło :) Nie powinni tego sprzedawać :)

Dnia 06.09.2011 o 08:51, Azazell napisał:

zasilacz - tutaj polecam tylko markowe jak np chieftec o mocy od 500W do 650W (cena z
280zł)

To XFX Core 450W nie starczy? Ba, przecież starczy nawet Tacens Radix IV 450W za 130 zł. To nie ilość watów w nazwie decyduje o przydatności zasilacza.

Dnia 06.09.2011 o 08:51, Azazell napisał:

karta graficzna - styknie jakiś tani GeForce za 300zł ;)

Słuszna uwaga, Radeony przecież nie nadają się do gier, tylko do filmów :) No cóż, GF GTS 450 w tej cenie raczej nie wyrwiemy, pozostaje więc GT 430 / GT 520. Problem w tym, że te karty również nie nadają się do gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 09:45, Szynkars napisał:

Phenom II X4 840 w sam raz. Problem w tym, że z Phenomami dzieli go tylko nazwa, gdyż
procesor ten nie ma pamięci podręcznej trzeciego poziomu. W praktyce lepiej kupić tańszego
Athlona II X4 640 i w razie potrzeby go podkręcić. Tak czy inaczej I3-2100 jest na starcie
od Athlonów / Phenomów (do modelu 955) wydajniejszy, mimo że ma tylko 2 rdzenie.

Ale z kolei kupująć coś AMD i płytę pod AM3 masz zapewniony tani upgrade do Bulldozera - wystarczy zmienić CPU a nie CPU i MOBO :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na moim kompie: Athlon 64 X2 6000 (3 GHz), 4 GB RAM DDR2, GF 8800 GT 512 MB, WIN 7 Home Edition 64-bit, a więc sprzęcie z bardzo średniej już dzisiaj półki Deus Ex chodzi bez problemów na domyślnych ustawieniach grafiki (Cienie: normalne, SSAO: normalne, DOF: normalne) z wyjątkiem wyłączonego AA, w rozdzielczości 1920x1080 z synchronizacją pionową. Nie trzeba żadnego kombajnu, żeby grać komfortowo w ten tytuł. Pomyślałem, że może będzie to pomocne dla kogoś kto ma wątpliwości czy mu Deus Ex "pójdzie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procesor Intel Core i5-2400 3.1GHz (BX80623I52400) BOX 1 645,01 645,01
Płyta główna ASRock H61iCafe 1 283,00 283,00
Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9 (GR1333D364L9/4G) 1 69,00 69,00
Karta graficzna XFX HD6950 Dual Heatpipe 1GB (HD-695X-ZDFC) 1 845,00 845,00
Zasilacz OCZ StealthXStream 2 500W P SU 80Plus (OCZ500SXS2-EU) 1 175,00 175,00
Dysk Seagate Barracuda 7200.12, 3.5'''', 500GB, SATA III, 7200RPM, 16MB cache (ST3500413AS) 1 145,00 145,00
Obudowa Arctic Cooling Silentium T11 FB Full Black (G0903) 1 169,00 169,00
Lite-On iHAS124-19 1 73,00 73,00
Do zapłaty: 2404,01 + system

Za tę samą cenę w minutę złożyłem o wiele mocniejszy, wydajniejszy zestaw. Panom redaktorom radziłbym poszperać trochę po forach i tam się dokształcić. Kto bierze płytę na p67 pod procesor z zablokowanym mnożnikiem? Paranoja. Do tego karta od gainwarda? Przecież to robi taki huragan że głowa mała. Szkoda gadać. Dobrym żartem jest też 8GB ramu oraz zasilacz który ma ~250W zapasu? Ja się pytam po co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie bylo nie bronie autora bo i tak dal ciala.

Ale co do powyzszego to biorac nowego kompa z ograniczonym budzetem to chcemy by chodzil dlugoo.
Wiec plyta pod p67 z bylejakim prockiem to dobra decyzja o ile bedziemy chcieli za jakis czas dokupic np i5/i7.
Jezeli chcesz miec satysfakcje z zasilki na przestrzeni kilku lat uzytkujac kompa dos czesto to tak lepiej wziac taki z wiekszym zapasem mocy co by ewentualny spadek sprawnosci nie sprawial klopotow za 2-3-4 lata.

Osobiscie czesciej zmieniam podzespoly niz zasilacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż. Cudów mój komputer w DXHR nie osiąga, ale gram w nią spokojnie.
Po wejściu w nowe miejsce jeszcze przez kilka sekund tnie, ponieważ doczytuje dane.
Niestety gram na narzuconych przez grę ustawieniach. Jak je zmniejszałem - gra lądowała na pulpicie.

A na czym gram? Na gigancie.

Athlon X2 245, 4GB, HD 4850. Na tym samym katowałem Wiedźmaka 2 gdzieś w okolicach dolnego standardu średniego.

Komputer kupiłem bodajże 2 czy 3 lata temu już jako sprzęt mocno "średni". Jak widać nadal daje radę pociągnąć najnowsze gry, chociaż bez wodotrysków.

Bez grafiki mniej więcej taką maszynę można kupić na allegro za 500 PLN.

Wg mnie średni czterordzeniowiec, min. 4gb ram i średnia karta grafiki = przyzwoita płynność dla każdej z nowych gier. Jak kogoś podnieca 20% różnicy w rozdzielczości, może dołożyć na to tysiąc złotych.

Dla mnie cenniejsza jest sama rozgrywka, a nie maksymalne wodotryski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2011 o 09:38, sosniasty napisał:

Kto bierze płytę na p67 pod procesor z zablokowanym mnożnikiem? Paranoja.

Paranoją jest, że nagle wszyscy są specami od OC. Nie mozna juz w tym kraju nie podkręcać i cieszyć się cisza? ;>

Dnia 07.09.2011 o 09:38, sosniasty napisał:

Do tego karta od gainwarda? Przecież to robi taki huragan że głowa mała.

Bo Gainward? :>

Dnia 07.09.2011 o 09:38, sosniasty napisał:

Dobrym żartem jest też 8GB ramu

Co w tym zlego?

Dnia 07.09.2011 o 09:38, sosniasty napisał:

oraz zasilacz który ma ~250W zapasu? Ja się pytam po co?

Co sie stanie, jak nie będzie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2011 o 12:43, mef666 napisał:

Zeby nie bylo nie bronie autora bo i tak dal ciala.

Albo kazdy ma inne podejscie ;)

Dnia 07.09.2011 o 12:43, mef666 napisał:

Ale co do powyzszego to biorac nowego kompa z ograniczonym budzetem to chcemy by chodzil
dlugoo.

Raczej powinien być zrobiony tak, aby maksymalnie ułatwić jego rozbudowe.

Dnia 07.09.2011 o 12:43, mef666 napisał:

Wiec plyta pod p67 z bylejakim prockiem to dobra decyzja o ile bedziemy chcieli za jakis
czas dokupic np i5/i7.

W mojej opinii procek powinien być mocny, poniewaz wbrew pozorom to jego sie najrzadziej wymienia i najwolniej sie starzeje.
Karty graficzne się czesciej zmienia jak Procki i jest to w dluzszym wymiarze czasu mniej inwazyjne.
Jak juz zmieniasz procka to pewnie i trzeba plyte glowna.

Dnia 07.09.2011 o 12:43, mef666 napisał:

Jezeli chcesz miec satysfakcje z zasilki na przestrzeni kilku lat uzytkujac kompa dos
czesto to tak lepiej wziac taki z wiekszym zapasem mocy co by ewentualny spadek sprawnosci
nie sprawial klopotow za 2-3-4 lata.

Ile w ciagu ostatnich 5lat wzrósł pobór pradu przecietnego komputera? :)

Dnia 07.09.2011 o 12:43, mef666 napisał:

Osobiscie czesciej zmieniam podzespoly niz zasilacz.

Jak kazdy. Chyba, ze masz pecha do zasilaczy i siadaja xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O "Zgred" to znowu ty :P

Nie no generalnie nie majac wysokiego budzetu lepiej kupic plyte ktora umozliwi zmiane procka.
Fakt no osobiscie mam inne podejscie ale tak czy inaczej jak kupowalem ABITA IP35 pod pdc2180 zeby wykrecic na 3,6 to zestaw pochodzil 2 lata spokojnie a pozniej kupilem za grosze uzywanego 6600 i dalej ciagnie jak nalezy.

Kwestia podejscia i znalezienia zlotego srodka bo widzisz jak chcesz kupic kompa najkorzystniej jesli chodzi o stosunek cena/wydajnosc to trzeba naprawde sporo wiedziec, szukac i skladac samemu i podpowiedz zadnego serwisu IT nic ci nie da.

I tak zestaw tu zaprezentowany jest zdecydowanie nieudany bo pod am3 mozna by cos o podobnej wydajnosci zlozyc duzo taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2011 o 16:50, mef666 napisał:

Nie no generalnie nie majac wysokiego budzetu lepiej kupic plyte ktora umozliwi zmiane
procka.

Co z tego, ze ci umozliwi jak przez ten czas Intel wypusci nową rodznke prockow i bach, nowa płyta głowna ;D
Musisz szukać na rynku wtornym - nie kazdemu pasuje.

Dnia 07.09.2011 o 16:50, mef666 napisał:

Fakt no osobiscie mam inne podejscie ale tak czy inaczej jak kupowalem ABITA IP35 pod
pdc2180 zeby wykrecic na 3,6 to zestaw pochodzil 2 lata spokojnie a pozniej kupilem za
grosze uzywanego 6600 i dalej ciagnie jak nalezy.

No wlasnie uzywanego. A przez ten czas wyszły juz nowe chipsety, podstawki i nowa rodzna prockow ;d
Robiac na stronie taki zestaw nie napiszesz przeciez "szukaj na rynku wtornym".

Dnia 07.09.2011 o 16:50, mef666 napisał:

Kwestia podejscia i znalezienia zlotego srodka bo widzisz jak chcesz kupic kompa najkorzystniej
jesli chodzi o stosunek cena/wydajnosc to trzeba naprawde sporo wiedziec, szukac i skladac
samemu i podpowiedz zadnego serwisu IT nic ci nie da.

Ale sporo pomoze osobie niezorienotwanej.

Dnia 07.09.2011 o 16:50, mef666 napisał:

I tak zestaw tu zaprezentowany jest zdecydowanie nieudany bo pod am3 mozna by cos o podobnej
wydajnosci zlozyc duzo taniej.

Kazdy ma inne zdanie, kazdy ma inne potrzeby.
Patrzac na zestaw kolegi wyzej tez bym sporo wymienił.
Zaczynajac od napedu optycznego, dysku, budy itd.
Kazdy ma inne potrzeby. ja nie widze sensu oszczedzania paru dyszek na mniejszym dysku, wiercacym napedzie.
Moge wolec karty zielonych od czerwonych (albo na odwrot - jak jest w rzeczywistosci).
Nie musze bawic sie w oc. Nikomu niedogodzisz.


btw tnij cytaty :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Buahahahhaha bez obrazy ale skąd gram.pl bierze swoich "speców" od składania kompa ? Bez obrazy ale to co autor mówi to jest jakaś kpina. Według niego do płynnej gry potrzebujemy (TADAM) 8 Gb ramu ... Na cholere to komu skoro gry 4 nie potrafią jeszcze wykorzystać. Ale co ja będę mówił podam specyfikacje mojego laptopa gdzie gra chodzi płynnie na wszystkich maksymalnych detalach.

Intel Core I5-460M
Nvidia Geforce GT 420M (największa chyba oobraza dla pro uber speca gdzie ten próbuje wcisnąć karte za 830 zł.. No ale głupi Jan Kowalski(bez obrazy dla Jana Kowalskiego :) ) da się nabrać brakuje tylko linków do sklepu gram.pl
Dysk WD 640 GB - akurat w tym wypadku mogę się zgodzić z autorem 1 TB można zakupić
DVDRW +-

I jakby nie patrzeć laptopa już z nowsza kartą graficzną z serii 5xx + w tym tryb OPTIMUS dostaniemy już za... TADAM 2300 w tym system operacyjny

Może owszem na 420tce długo nie pogram na uber detalach ale nie zapominajmy że istnieje coś takiego jak OC :)
Dziękuję do widzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gra kupiona, odpalona. Na C2D 2,5 Ghz, GTX 260 i 4 GB Ram chodzi w maksymalnych ustawieniach bez najmniejszych problemów, włącznie z najwyższym ustawieniem AA i Anizo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2011 o 09:38, sosniasty napisał:

Dobrym żartem jest też 8GB ramu oraz zasilacz
który ma ~250W zapasu? Ja się pytam po co?


Akurat 8GB RAMu w kompie będę bronił jak niepodległości. Nie dość, że przydaje się do gier to także system po prostu lepiej chodzi, bo zwyczajnie ma zapas pamięci. Dobry zasilacz też jest potrzebny, chociaż zgodzę się, że proponowany przez Ciebie OCZ StealthXStream 2 500W w zupełności wystarczy. Sam taki kupiłem kilka dni temu do mojego kompa po tym jak poszedł mi poprzedni zasilacz i wraz z nim karta grafiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, może i się przyda na przyszłość, i system ,,lepiej chodzi" ale na pewno nie jest wymagane, takie 4gb (słyszałem nawet że 2) do Deus Exa w ZUPEŁNOŚCI wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mało która gra wykorzysta ci pełne 4gb [łącznie z systemem oczywiście] więc ma to nijaki sens chyba że :

Grasz na nietypowej rozdzielczości, 2-3k+
Grasz na kilku monitorach
Obrabiasz zdjęcia lub filmy w HD, wtedy faktycznie 8gb + spory minimum 2 gigowy swap mogą być niezbędne.

Do stereotypowego grania w HD [1080p] w dzisiejsze gry 8gb ram to zbędny wydatek, bo 4 giga leży sobie praktycznie nieużywane.

Bardziej praktycznym przyspieszeniem systemu było by oszczędzić na tych zbędnych 4gb dodatkowych i kupić sobie dysk SSD 40-60 giga na którym się postawi system [a do grania dobre solidne HDD 500gb sztuk jeden lub opcjonalnie dwa, zależnie od potrzeb, np jedna pięćsetka na gry druga na multimedia]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2011 o 21:11, Pietro87 napisał:

Do stereotypowego grania w HD [1080p] w dzisiejsze gry 8gb ram to zbędny wydatek, bo
4 giga leży sobie praktycznie nieużywane.


Czy ja wiem czy zbędny. Zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi, a pomóc może. Po za tym 4 GB ram (DDR 3) to wydatek ok. 80 PLN więc nie aż taki majątek, a z grami które są pamięciożerne (wszystkie Blizzarda choćby) jest spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na start imho zbędny, bo 4gb dodatkowe zawsze możesz dołożyć.
Nawet lepiej jak takie pamięci działają w zestawieniu 2x 4gb lub 4x 2gb [tylko trzeba odpowiednio mobo dobrać, żeby liczba slotów nie była zbyt mała, ale dziś to nie problem]

Znaczy pewnie - jak składać dziś kompa od podstaw, można wziąć te 8gb, nie zaszkodzi, ale jak trzeba by gdzieś zaoszczędzić, żeby np do lepszego zasilacza czy dysku ssd starczyło funduszy, najlepiej obciąć 4gb ram, bo sprzęt na tym nie ucierpi, wydajność też [o ile oczywiście nie nastawiamy się z miejsca na wspominane 3d, nietypowe granie etc] a można zmieścić się wtedy w założonym funduszu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować