Zaloguj się, aby obserwować  
saliel

Serwer WWW - Pliki MP3

31 postów w tym temacie

Witam , czy legalne jest posiadanie piosenek w formacie MP 3 na swoim serwerze WWW od danej firmy hostingowej ? Niechodzi mi o pelne albumy (bo wiem ze jest to nielegalne) , ale chodzi mi o pojedyncze pliki MP 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 00:55, saliel napisał:

Witam , czy legalne jest posiadanie piosenek w formacie MP 3 na swoim serwerze WWW od danej
firmy hostingowej ? Niechodzi mi o pelne albumy (bo wiem ze jest to nielegalne) , ale chodzi
mi o pojedyncze pliki MP 3.

co nie jest zakazane, to jest dozwolone :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 00:55, saliel napisał:

Witam , czy legalne jest posiadanie piosenek w formacie MP 3 na swoim serwerze WWW od danej
firmy hostingowej ? Niechodzi mi o pelne albumy (bo wiem ze jest to nielegalne) , ale chodzi
mi o pojedyncze pliki MP 3.


jesli posiadasz do tych piosenek prawa autorskieto jak najbardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 08:17, morthi napisał:

> Witam , czy legalne jest posiadanie piosenek w formacie MP 3 na swoim serwerze WWW od
danej
> firmy hostingowej ? Niechodzi mi o pelne albumy (bo wiem ze jest to nielegalne) , ale
chodzi
> mi o pojedyncze pliki MP 3.

jesli posiadasz do tych piosenek prawa autorskieto jak najbardziej


Wiem o co ci chodzi , ale ja je sciagnelem z internetu za darmo poprostu. I czy moge je teraz umiescic na serwerze WWW ? A pozniej udostepniac innym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:28, saliel napisał:

Wiem o co ci chodzi , ale ja je sciagnelem z internetu za darmo poprostu. I czy moge je
teraz umiescic na serwerze WWW ? A pozniej udostepniac innym ?


Nie masz prawa, niezależnie od tego czy to pojedyncze piosenki czy całe albumy (nie wiem skąd pomysł, że ściąganie / udostępnianie pojedynczych piosenek jest legalne).

Jedyne do czego miałbyś prawo, to udostępnianie mp3 znajomym (ale prawdziwym znajomym, a nie całemu światu) pod warunkiem, że miałbyś oryginalne płyty z udostępnianymi utworami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:30, Domek napisał:

Jedyne do czego miałbyś prawo, to udostępnianie mp3 znajomym (ale prawdziwym znajomym, a nie
całemu światu) pod warunkiem, że miałbyś oryginalne płyty z udostępnianymi utworami.


Tylko płyty, czy do tego również kwalikfikuje się muzyka zakupiona w formacie cyfrowym, np. przez iTunes ??
O ile kojarzę, to licencja na zasadzie której iTunes''y działają, pozwala na odtwarzanie zakupionych utworów na 2 komputerach MAC/PC oraz na dowolnej liczbie odtwazaczy przenośnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:30, Domek napisał:

> Wiem o co ci chodzi , ale ja je sciagnelem z internetu za darmo poprostu. I czy moge
je
> teraz umiescic na serwerze WWW ? A pozniej udostepniac innym ?


Nie masz prawa, niezależnie od tego czy to pojedyncze piosenki czy całe albumy (nie wiem skąd
pomysł, że ściąganie / udostępnianie pojedynczych piosenek jest legalne).

Jedyne do czego miałbyś prawo, to udostępnianie mp3 znajomym (ale prawdziwym znajomym, a nie
całemu światu) pod warunkiem, że miałbyś oryginalne płyty z udostępnianymi utworami.


Wiec czemu nie sa likwidowane programy P2p A to udostepnianie znajomym to chyba tze nielegalne, nawet slyszalem ze jak pozyczam kumplowi gre to jest nielegalne heh, no ale przeciez wiadomo ze nikt sie takih rzeczy nie dowie, najgozej to jak sie wystawia za oplata jakies rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:30, Domek napisał:

Jedyne do czego miałbyś prawo, to udostępnianie mp3 znajomym (ale prawdziwym znajomym, a nie
całemu światu) pod warunkiem, że miałbyś oryginalne płyty z udostępnianymi utworami.


Ciekawe bo jest mase polskich serwisów z piosenkami / utowarami z mp3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:36, Klimos napisał:

Tylko płyty, czy do tego również kwalikfikuje się muzyka zakupiona w formacie cyfrowym, np.
przez iTunes ??


Płyty, w myśl polskiego prawa, które zezwala na tzw. użytek prywatny. W ramach dozwolonego użytku prywatnego możesz zrobić dowolną ilość kopii zakupionej legalnie płyty, możesz zrobić z niej mp3 do słuchania na komputerze. I dalej ten użytek prywatny rozciąga się na rodzinę i osoby z którymi pozostajesz w tzw. "stosunku towarzyskim" - czyli jak kupiłeś płytę, to nie ma problemu ze zrobieniem kopii na CD koledze czy wysłaniem piosenki mailem koleżance albo babci.

Jeżeli chodzi o iTunesy to w Polsce one nie działają jeszcze, więc dyskusja byłaby czysto akademicka.

Aha i oczywiście warto przypomnieć po raz kolejny - prawo o użytku prywatnym absolutnie nie dotyczy programów komputerowych (w tym gier)!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:30, Domek napisał:

Nie masz prawa, niezależnie od tego czy to pojedyncze piosenki czy całe albumy (nie wiem skąd
pomysł, że ściąganie / udostępnianie pojedynczych piosenek jest legalne).



A jesli pioseka którą pobrałem bądz gdzies zamiesciłem jest singlem i promuje płyte artysty to wtedy to jest juz legalne.Ale jesli ktos zamiesci kawałek nie przeznaczony do promocj to jest juz to nielegalne.Dobrze mówie?:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:39, saliel napisał:

Ciekawe bo jest mase polskich serwisów z piosenkami / utowarami z mp3


Albo zakupiły prawa do ich dystrybucji, albo łamią prawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:39, saliel napisał:

Ciekawe bo jest mase polskich serwisów z piosenkami / utowarami z mp3


Tylko że większość z nich to nielegalne działalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:40, Sycylius napisał:

A jesli pioseka którą pobrałem bądz gdzies zamiesciłem jest singlem i promuje płyte artysty
to wtedy to jest juz legalne.Ale jesli ktos zamiesci kawałek nie przeznaczony do promocj to
jest juz to nielegalne.Dobrze mówie?:D


Nie. Nie masz prawa do dystrybucji bez pozwolenia twórców, nigdy. Takie prawo musiałbyś dopiero kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:38, SD4HJ napisał:

Wiec czemu nie sa likwidowane programy P2p


Bo programy p2p same z siebie nie udostepniają plików. Samo istnienie takiego programu prawa nie łamie. Zostały stworzone do dzielenia się różnymi plikami między użytkownikami. A jak ci uzytkownicy z tego korzystają to już inna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:38, SD4HJ napisał:

Wiec czemu nie sa likwidowane programy P2p

Bo w gruncie rzeczy SAME programy p2p sa legalne. Nielegalne jest jedynie wykorzystywanie takich programow do wiadomo-jakich-celow ;). W koncu np. takiego linuxa (waga 4.7GB np) czasami mozna szybciej sciagnac korzystajac z torrenta anizeli z przeciazonego serwera...

Dnia 03.05.2006 o 13:38, SD4HJ napisał:

nawet slyszalem ze jak pozyczam kumplowi gre to jest nielegalne

Jesli w tym samym czasie masz zainstalowana ta gre na swoim kompie to tak, to jest nielegalne. Kupujac jedna gre moze byc ona w danym czasie zainstalowana na jednym komputerze. Chyba, ze umowa przeiduje inaczej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:38, SD4HJ napisał:

Wiec czemu nie sa likwidowane programy P2p A to udostepnianie znajomym to chyba tze nielegalne,
nawet slyszalem ze jak pozyczam kumplowi gre to jest nielegalne heh, no ale przeciez wiadomo
ze nikt sie takih rzeczy nie dowie, najgozej to jak sie wystawia za oplata jakies rzeczy


Pożyczenie gry jest legalne, pod warunkiem, że skasujesz ją ze swojego dysku i nie będziesz w tym samym czasie grał z "kopii zapasowej".

Powtarzam - kopię płyty audio możesz zrobić koledze / rodzinie, pod warunkiem posiadania jej oryginalnej wersji, w myśl prawa o dozwolonym użytku prywatnym. Z prawa tego wyłączone zostało oprogramowanie komputerowe - w tym gry.

EDIT: Tak jak napisano powyżej - licencja pozwala na zainstalowanie gry / programu tylko na jednym komputerze na raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:38, Vaxinar napisał:

A nie rozumiem jaka tu różnica obcym a swoim ? Jak mam oryginał.


W myśl prawa różnica jest zasadnicza. Nie będę się powtarzał. ;)
http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=7270&pid=10

EDIT: Link ten był już podawany na tym forum kilkukrotnie, ale co mi tam. Pouczająca lektura:
http://www.prawnik.net.pl/pwi/faq2.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 13:40, Domek napisał:

Albo zakupiły prawa do ich dystrybucji, albo łamią prawo.


Watpie zeby zakupily prawa , łamią prawo na 100% a w sieci nadal istnieja! I nic im nie zrobia raczej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze zlinkowanej wcześniej strony - ostateczne wyjaśnienie wątpliwości twórcy wątku:

"Oczywiście w ramach dozwolonego użytku osobistego nie jest możliwe skopiowanie artykułu czy pliku Mp3 i umieszczenie go na własnej stronie internetowej (czy serwerze FTP). Artykuł dostępny jest w takim wypadku dla znacznie szerszego kręgu osób niż określony w przepisie. Praktyka taka stanowiła by zatem naruszenia praw autorskich twórcy. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie stanowi usprawiedliwienia takiego czynu (dalej będzie on stanowił naruszenie prawa autorskiego) umieszczenie na stronie informacji że utwór należy skasować po określonym czasie, czy celowe pogorszenie jakości utworu".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować