Vilmar

MODERATORZY: jacy są naprawdę?

28026 postów w tym temacie

Dnia 11.07.2014 o 20:46, Janek_Izdebski napisał:

IMHO dlatego kierownictwo Gram.pl mogłoby do takich poruczeń oddelegować/zatrudnić odpowiedniego
pracownika redakcji, który zostałby oficjalnym Community Managerem i ostateczną instancją
odwoławczą
od decyzji moderatorów. Można by też zatrudnić zewnętrzną agencję do takich
działań. Briefowałem kiedyś takie agencje, to nie są jakieś ogromne koszta, uwierz mi.
:)


Ale jednak to są koszta nie tylko związane z pieniędzmi, ale także trzeba mieć na to po prostu czas. Teraz w momencie, kiedy w gramie jest sporo zmian - nowe GSy, cały czas zmiany w sklepie, nowy redaktor naczelny zapewne ciężko jest taką osobę znaleźć. Po prostu to musi być osoba odpowiedzialna za sprawy community, która je zna i wie jakie ma ono potrzeby. Jakby tak każdy od siebie rzucił, co nasza społeczność potrzebuje to znowu byłoby tego naprawdę sporo i temu nowy CM czy też teraz urzędujący musi sobie poradzić. Ale też są sprawy, które nie od niego zależą - sama mentalność społeczności w wielu aspektach. Więc dwie sprawy - serwis daje od siebie coś, ale także społeczność musi się czymś charakteryzować, musi w wielu sprawach być aktywna. Bo bez tego cieżko jest przy czym pracować, a także nie ma chęci tego robienia. A z tego co też wiem gram, po pewnym czasie ciszy w tej sprawie, postanowił za społeczność się naszą wziąć porządnie.

Problem niestety jest taki, że każdy ruch w każdą stronę nawet pozytywną spotyka się pewną ścianą. Ale już nie o tym, bo o tym to wiele można rozmawiać i też są od tego osobne tematy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 20:32, Muradin_07 napisał:

Być może ma takich maili więcej, I dunno. Gdyby dzieląc kilka stanowisk miał czas odpisywać
na wszystkie zawołania community to raczej byłoby to problematyczne.

Rozwiązanie jest proste, dzielić mniej stanowisk.

Dnia 11.07.2014 o 20:32, Muradin_07 napisał:

Natomiast prawda
też jest taka, że jeśli ktoś zabrałby się za stanowisko community managera to tak jak
wcześniej nie raz wszyscy wspominali - musiałby być to ktoś, który zajmowałby się tylko
community.

Ja tak nie uważam, są członkowie konsulatu mający inne obowiązki, a jednak mający też czas i chęci do udzielania się w społeczności. Parę miesięcy temu wskazywałem jednego, ale, tak jak mogłem się w sumie spodziewać, nic wielkiego się nie wydarzyło. Podobnie z oficjalnym komunikatem jaki miał się ze strony konsulatu pojawić w związku z burzą, jak się tu toczyła parę miesięcy temu. Wedle moich informacji miał się pojawić na dniach, problem w tym, że owe parę miesięcy temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 20:57, Muradin_07 napisał:

Ale jednak to są koszta nie tylko związane z pieniędzmi, ale także trzeba mieć
na to po prostu czas. Teraz w momencie, kiedy w gramie jest sporo zmian - nowe GSy, cały
czas zmiany w sklepie, nowy redaktor naczelny zapewne ciężko jest taką osobę znaleźć. Po prostu
to musi być osoba odpowiedzialna za sprawy community, która je zna i wie jakie ma ono
potrzeby. Jakby tak każdy od siebie rzucił, co nasza społeczność potrzebuje to znowu
byłoby tego naprawdę sporo i temu nowy CM czy też teraz urzędujący musi sobie poradzić.
Ale też są sprawy, które nie od niego zależą - sama mentalność społeczności w wielu aspektach.
Więc dwie sprawy - serwis daje od siebie coś, ale także społeczność musi się czymś charakteryzować,
musi w wielu sprawach być aktywna. Bo bez tego cieżko jest przy czym pracować, a także
nie ma chęci tego robienia. A z tego co też wiem gram, po pewnym czasie ciszy w tej sprawie,
postanowił za społeczność się naszą wziąć porządnie.

Ok. Masz sporo racji. Byle to "porządne wzięcie się za społeczność" nie skończyło się na samym li tylko zamordyzmie i represji.

Dnia 11.07.2014 o 20:57, Muradin_07 napisał:

Problem niestety jest taki, że każdy ruch w każdą stronę nawet pozytywną spotyka się
pewną ścianą. Ale już nie o tym, bo o tym to wiele można rozmawiać i też są od tego osobne
tematy.

Ok. Rzucę tylko jedną sugestią dotyczącą zaniedbania forum. Zauważ, że w zbyt małym zakresie redakcja wykorzystuje forum jako narzędzie do nakręcania sprzedaży. Owszem sa artykuły, konkursy, odpowiedzi na forum. Ale jaki problem np. dopieścić troszkę wysokorangowców tworząc z nich w pewnym sensie trendsetterów, którzy przyczyniliby się do zwiększenia sprzedaży, a przy okazji do ożywienia społeczności? Takie działanie na pewno spotkałoby się pozytywnym odzewem community. Same GS-y, Gramik itp. nie zmienią ogólnego kryzysu tego forum. Chociażby zniknięcie Demagola jest tego dowodem. Z mojej strony to tyle na razie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 20:59, ManweKallahan napisał:

Rozwiązanie jest proste, dzielić mniej stanowisk.

Nie mówię, że nie jest proste, ale w pewnym sensie brzmi to podobnie jak to, co napisałem wcześniej - znajdując nowego CMa jedno stanowisko mniej, prawda? :)

Dnia 11.07.2014 o 20:59, ManweKallahan napisał:

Ja tak nie uważam, są członkowie konsulatu mający inne obowiązki, a jednak mający też
czas i chęci do udzielania się w społeczności. Parę miesięcy temu wskazywałem jednego,
ale, tak jak mogłem się w sumie spodziewać, nic wielkiego się nie wydarzyło. Podobnie
z oficjalnym komunikatem jaki miał się ze strony konsulatu pojawić w związku z burzą,
jak się tu toczyła parę miesięcy temu. Wedle moich informacji miał się pojawić na dniach,
problem w tym, że owe parę miesięcy temu.

Jeśli nic nie zostało zmienione od tamtego czasu to znaczy, że najprawdopodobniej coś musiało być na rzeczy. Tak jak mówię - wberw wszystkiemu nie wszystkie zmiany na stanowiskach można wprowadzić od tak. Co do komunikatów w sprawach wszelkich burz to też mi się wydaje, że to jest problem ogólny naszej społeczności. I powiem nawet od siebie szczerze - często sam chyba za bardzo daję się w nich ponieść, no ale tak to bywa...

Wracając - gdyby do każdej takiej sprawy, miało się pojawiać oficjalne oświadczenie to pewnie co jakiś czas byłoby naprawdę zielono tutaj. Ponadto w wielu sprawach dyskusja schodzi na boczny tor i ciężko jest przedrzeć się przez to wszystko wskazując dokładnie na istotę problemu. Tylko znowu - akurat to jest zadanie CMa, aby trzymał wszystko mówiąc brzydko "w kupie" i starał się obserwować sytuację po cichu, a w danych przypadkach reagować tak, jak powinno to działać.

@Janek: Ale tutaj trzeba pamiętać o czymś innym - czy forum jest dla użytkowników, czy dla gramu aby podkręcać sprzedaż? Tutaj trzeba sobie na to pytanie odpowiedzieć. Ja osobiście uważam, że forum jest po to, aby to użytkownicy z niego korzystali i się na nim wypowiadali. I fakt - Gramik czy GSy nie zmienią kryzysu forum, dlatego trzeba je także zmienić. Ale tutaj też musi zmienić się myślenie społeczności. Powiedzmy sobie szczerze - ostatnio dość "fajnym" zjawiskiem jest po prostu naśmiewanie się ze wszystkiego, co się tutaj robi nawet w najmniejszym aspekcie. Dobra - przez dłuższy czas działo się tutaj średnio, ale jak już ktoś chce zabrać się za zrobienie czegoś dobrego, to wbrew pozorom "ściany własnego boiska" nie pomagają za grosz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:07, Janek_Izdebski napisał:

Takie działanie na pewno spotkałoby się pozytywnym odzewem community.

Tak, bo przecież wszyscy uwielbiają ludzi, którzy chcą ci coś sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:14, Dared00 napisał:

Tak, bo przecież wszyscy uwielbiają ludzi, którzy chcą ci coś sprzedać.

Chyba nie do końca rozumiesz rolę jaką pełnią trendsetterzy czy liderzy opinii, Dared00...

@Muradin_07
Myślenie społeczności już się zmieniło. Niektórzy "zagłosowali nogami" i po prostu zniknęli z forum albo zrobili aliasy kont (albo zostali zbanowani). Ja wróciłem na forum po ponad pół roku i zauważyłem kompletny odpływ starej gwardii. Może na GS-ach jest lepiej, ale przyznaję bez bicia, nie miałem jeszcze czasu i ochoty by to zbadać. W gm nie różnica między społecznością Gramu a spolecznością takiego powiedzmy polskiego Eurogamera, to jak niebo i ziemia. Kolosalna przepaść. A przecież polski Eurogamer istnieje niecałe dwa lata, ale community ma pierwszorzędne (tam wycieczki osobiste czy pyskówki między userami to naprawdę promil ogólnej ilości komentarzy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:27, Janek_Izdebski napisał:

Myślenie społeczności już się zmieniło. Niektórzy "zagłosowali nogami" i po prostu zniknęli
z forum albo zrobili aliasy kont (albo zostali zbanowani). Ja wróciłem na forum po ponad
pół roku i zauważyłem kompletny odpływ starej gwardii. Może na GS-ach jest lepiej, ale
przyznaję bez bicia, nie miałem jeszcze czasu i ochoty by to zbadać. W gm nie różnica
między społecznością Gramu a spolecznością takiego powiedzmy polskiego Eurogamera,
to jak niebo i ziemia. Kolosalna przepaść. A przecież polski Eurogamer istnieje niecałe
dwa lata, ale community ma pierwszorzędne (tam wycieczki osobiste czy pyskówki między
userami to naprawdę promil ogólnej ilości komentarzy).


Co do banów to w dobrze wiadomo, że w niektórych przypadkach niektórzy sami się o nie prosili (nie będę wskazywał kto). Co do starej gwardii - odeszli, bo po tym czasie, gdy źle się działo po prostu nie uwierzyli, że może być lepiej. I nie mówię - mają do tego święte prawo, bo jednak ciężko jest zaufać. Jednak prawda też jest taka, że gdy jest już wspomniana przez Manwe burza pojawiają się znikąd i postanawiają dodać od siebie trzy grosze wspominając, jak to źle jest tutaj. A przecież ich niby tutaj nie ma, prawda?

Podsumowując - zmiany na forum, to nie tylko wspominana przez wielu zmiana kodu strony, wystroju, regulaminu. Za tym wszystkim musi iść także miana mentalności społeczności tej nowej i tej tutaj "zasłużonej". Jedni muszą współdziałać z drugimi, krytykować a nie naśmiewać się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:27, Janek_Izdebski napisał:

> Tak, bo przecież wszyscy uwielbiają ludzi, którzy chcą ci coś sprzedać.
Chyba nie do końca rozumiesz rolę jaką pełnią trendsetterzy czy liderzy opinii, Dared00...

No może nie do końca, ale nadal chcesz wykorzystać forum i wysokorangowców do nakręcania sprzedaży sklepu. A przynajmniej tak rozumiem twoją wypowiedź. Jeżeli jest inaczej, to po prostu to wytłumacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 20:04, Prince_Miki napisał:


Nawet nie pamietam, czy tam tez byly takie tytuły paź itd., za rzadko wchodzilem, a jesli juz to to nie zwracalem na to uwagi. (moze tutaj z nich zrezygnowali z tego powodu, a moze innego). Ale tak skasowanie tresci troche "boli".
Po layoucie poznales, ze szukales dystrybucja.cdp.pl ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:35, Dared00 napisał:

No może nie do końca, ale nadal chcesz wykorzystać forum i wysokorangowców
do nakręcania sprzedaży sklepu. A przynajmniej tak rozumiem twoją wypowiedź. Jeżeli jest
inaczej, to po prostu to wytłumacz.

Z punktu widzenia sklepu można by ich tak wykorzystać, ale to tylko jedna strona medialu. Odpowiednio "dopieszczając" wysokorangowców, pozytywnie odnosząc się do ich wniosków (np. Muradina_07) można by bardziej rozruszać społeczność i to nie tylko przez GS-y czy Gramik.

@Muradin_07
Dlatego warto brać przykład ze społeczności polskiego Eurogamera. Takiej dojrzałej, miłej i uczynnej społeczności ze świecą szukać w polskim Internecie. Hejterstwa tam nie uraczysz, jeśli już to naprawdę od wielkiego dzwonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem inaczej - jak ja zaczynałem przygodę z gramem społeczność tutaj była naprawdę dobrze działająca. Po prostu z czasem, jak zaczęło się sypać wiele rzeczy w tym relacja community z "górą" po prostu wygląda to tak, jak wygląda to teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:53, Muradin_07 napisał:

Ja powiem inaczej - jak ja zaczynałem przygodę z gramem społeczność tutaj
była naprawdę dobrze działająca. Po prostu z czasem, jak zaczęło się sypać wiele rzeczy w
tym relacja community z "górą" po prostu wygląda to tak, jak wygląda to teraz.

Dlatego tym bardziej redakcja powinna oddelegować/zatrudnić odpowiedniego Community Managera lub wynająć odpowiednią agencję. Chyba, że tak jak pisał Vojtas w innym wątku, góra tylko cynicznie i instrumentalnie traktuje forum jako tak naprawdę niepotrzebny dodatek dla sklepu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jeśli wcześniej, gdy rozmawialiśmy na temat GSów i tego, co planowane jest z forum i wiele razy padło podczas niej, że gram bierze się za zmiany, a także że jest to priorytetem podczas naszej wizyty tam to chyba coś to oznacza, prawda? Pytanie tylko ile czasu na to wszystko jest potrzebne, ale to już nie ode mnie zależy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 22:11, Muradin_07 napisał:

No jeśli wcześniej, gdy rozmawialiśmy na temat GSów i tego, co planowane
jest z forum i wiele razy padło podczas niej, że gram bierze się za zmiany, a także że
jest to priorytetem podczas naszej wizyty tam to chyba coś to oznacza, prawda? Pytanie tylko
ile czasu na to wszystko jest potrzebne, ale to już nie ode mnie zależy.

Jeśli jednak będziemy tak czekać i czekać, a zmiany przyjdą za późno, a przy okazji stara gwardia całkowicie wycofa się ze społeczności, to może się okazać, że nowa społeczność nie zaakceptuje zmian, i wtedy cała praca będzie "psu na budę."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są dwa wyjścia - albo przyjdą wcześniej nie do końca spełniające jakiekolwiek oczekiwania społeczności, albo przyjdą nieco później i będą potem doszlifowywane już tak do 100%, bo wiadomo że za pierwszym razem raczej mało prawdopodobne, że będzie wszystko stykać.

Co do starej gwardii może właśnie trzeba otworzyć się na nowych? Cały czas stara gwardia, a tak naprawdę społeczność także tworzą nowi użytkownicy. Społeczności internetowe są całkiem odmienne od tych, które były jeszcze kilkanaście lat temu, a opierać się tylko i wyłącznie na doświadczeniu użytkowników będących tu od lat (co nie jest złe, bo pomaga bardzo) to będzie wszystko wyglądało tak samo, bo każdy powie "nic nie zmieniać, lepiej zostawić tak jak jest".

Ale to już inna dyskusja, odchodząca od tematu banów i Moderatorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 22:22, Muradin_07 napisał:

Są dwa wyjścia - albo przyjdą wcześniej nie do końca spełniające jakiekolwiek
oczekiwania społeczności, albo przyjdą nieco później i będą potem doszlifowywane już tak
do 100%, bo wiadomo że za pierwszym razem raczej mało prawdopodobne, że będzie
wszystko stykać.

Miejmy nadzieję, że stanie się tak jak to włąśnie opisujesz.

Dnia 11.07.2014 o 22:22, Muradin_07 napisał:

Co do starej gwardii może właśnie trzeba otworzyć się na nowych? Cały czas stara gwardia,
a tak naprawdę społeczność także tworzą nowi użytkownicy. Społeczności internetowe są
całkiem odmienne od tych, które były jeszcze kilkanaście lat temu, a opierać się tylko
i wyłącznie na doświadczeniu użytkowników będących tu od lat (co nie jest złe, bo pomaga
bardzo) to będzie wszystko wyglądało tak samo, bo każdy powie "nic nie zmieniać, lepiej
zostawić tak jak jest".

Co do samej społeczności, to nie jestem przeciwko "nowicjuszom", ale powrotowi starej gwardii naprawdę mocno kibicuję. :)

Dnia 11.07.2014 o 22:22, Muradin_07 napisał:

Ale to już inna dyskusja, odchodząca od tematu banów i Moderatorów.

Zawsze możemy dokończyć dyskusję w innym wątku. Albo na priv. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 18:24, Muradin_07 napisał:

No na początku niby Lucas miał się tym zajmować, ale teraz to już sam lekko się pogubiłem.


Po odejściu Laida miał się Lucas jego rzeczami zajmować. Przywitał się z modami i już nigdy potem się nie odezwał. Nikogo innego nie przedstawiono, więc pewnie nikt się tym teraz nie zajmuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2014 o 03:04, Volvox napisał:

Po odejściu Laida miał się Lucas jego rzeczami zajmować. Przywitał się z modami
i już nigdy potem się nie odezwał. Nikogo innego nie przedstawiono, więc pewnie nikt się tym
teraz nie zajmuje.

Więc może to właśnie jest powodem, że nie odpisywał na moje oficjalne maile. Od innych użytkowników wiem, że zresztą nie tylko na moje. Szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2014 o 03:04, Volvox napisał:

Po odejściu Laida miał się Lucas jego rzeczami zajmować. Przywitał się z modami i już
nigdy potem się nie odezwał. Nikogo innego nie przedstawiono, więc pewnie nikt się tym
teraz nie zajmuje.

I w tym problem bo Lucas był konsulem, siedział tylko w reckach i dołożono mu kolejną funkcję jaką jest opieka forum. [Nie wiem kto wpadł na ten pomysł. Może zgłosił się dobrowolnie albo ów funkcję mu ją przyznali jako "nagrodę" ;-)] Przywitanie z moderatorami o którym wspomniałeś również pamiętam i najwidoczniej tylko się z Wami przywitał. Na granie i recenzowanie gier czas ma jednak by opiekować się forum czasu najwidoczniej mu brak.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Albo też najwyraźniej ktoś inny teraz przejął nad tym kontrolę. Tak czy inaczej - oficjalnie Lucas jest nadal CMem i ciekawe czy coś w tej sprawie ruszy. Choć w najbliższym czasie może być z tym mały problem chyba ze względu na to, co teraz się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się