Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 22.10.2007 o 22:12, Ceteris Paribus napisał:

> Chyba bede rozmawial z ksiedzem na temat mojej wiary (info troche glebiej w temacie).
Ktos
> wie czego moze mnie sie pytac, o czym bedziemy rozmawiac?
>

Ile masz lat? Pewnie bada, czy owieczka nie odłącza się od stada ;-)
Jak byś mógł go o cośzapytać odemnie to byłbym wdzięczny. Powiedz tak: łamanie prawa jest grzechem?
jezeli tka to czy przekroczeni prędkości o pare km jest grzechem? jeżeli tak to spytaj go "jakim
prawem łamanie prawa ustalonego przez człowieka jest grzechem boskim". Byłbym bardzo wdzięczny,
gdyż ja raczje już sobie z księdzem nie pogadam :-P


Na to niekoniecznie ksiądz Ci odpowie;).
Człowiek winien jest posłuszeństwo Bogu, ale nie tylko. Jak to w świecie i innych filozofiach bywa, należne jest posłuszeństwo przełożonym i podporządkowanie się panującym w otoczeniu normom moralnym.
Nie wiem czy to dobry cytat, może... "cesarzowi oddajcie co cesarskie, Bogu co boskie"..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2007 o 22:22, BioZ napisał:

Na to niekoniecznie ksiądz Ci odpowie;).
Człowiek winien jest posłuszeństwo Bogu, ale nie tylko. Jak to w świecie i innych filozofiach
bywa, należne jest posłuszeństwo przełożonym i podporządkowanie się panującym w otoczeniu normom
moralnym.


Niemcy wychodząz takiego załorzenia. Ja tam jestemz zwolennikiem koncepcji prawa natury - mamy moralny obowiazek i przyzwolenie zniszczyć tyrana, czy ie respektować nieuczcciwego prawa.

Dnia 22.10.2007 o 22:22, BioZ napisał:

Nie wiem czy to dobry cytat, może... "cesarzowi oddajcie co cesarskie, Bogu co boskie"..


No właśnie. Niemcy na tym się opierajai źle nie mają :-) JKednak mi chodzi o to, że ludize spowiadajasię księdzu z takich rzeczy, które nie są grzechem a on daje im rozgrzeszenie i pouczenie. Sam nie wie co jest grecehm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2007 o 22:31, Ceteris Paribus napisał:

Niemcy wychodząz takiego załorzenia. Ja tam jestemz zwolennikiem koncepcji prawa natury - mamy
moralny obowiazek i przyzwolenie zniszczyć tyrana, czy ie respektować nieuczcciwego prawa.

Czy te zakazy przekraczania prędkości to tyrania i nieuczciwe prawo?

Dnia 22.10.2007 o 22:31, Ceteris Paribus napisał:

No właśnie. Niemcy na tym się opierajai źle nie mają :-) JKednak mi chodzi o to, że ludize
spowiadajasię księdzu z takich rzeczy, które nie są grzechem a on daje im rozgrzeszenie i pouczenie.
Sam nie wie co jest grecehm?

Mi nawet radzi w innych sprawach, jeśli o nie pytam:P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2007 o 22:59, BioZ napisał:

> Niemcy wychodząz takiego załorzenia. Ja tam jestemz zwolennikiem koncepcji prawa natury
- mamy
> moralny obowiazek i przyzwolenie zniszczyć tyrana, czy ie respektować nieuczcciwego prawa.

Czy te zakazy przekraczania prędkości to tyrania i nieuczciwe prawo?


Nie, to tylko przykład- grzechem jest łamanie prawa ustalanego przez ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2007 o 23:12, Ceteris Paribus napisał:

> > Niemcy wychodząz takiego załorzenia. Ja tam jestemz zwolennikiem koncepcji prawa
natury
> - mamy
> > moralny obowiazek i przyzwolenie zniszczyć tyrana, czy ie respektować nieuczcciwego
prawa.
>
> Czy te zakazy przekraczania prędkości to tyrania i nieuczciwe prawo?
>

Nie, to tylko przykład- grzechem jest łamanie prawa ustalanego przez ludzi.

Tak, ale przykład nieadekwatny do tyranii i nieuczciwości.
Grzechem jest łamanie prawa - czyli robienie rzeczy niezgodnych z sumieniem + takich które mogą innym zaszkodzić.
Natomiast nie jest dobre wysłuchiwanie rozkazów, jeśli są niezgodne z sumieniem. Np. bardziej pasujący do tyranii nakaz zabijania jakiejśtam ludności. Ważniejsze jest sumienie, na drugim miejscu jest prawo uwzględniające wolność drugiego człowieka w sferze naszej wolności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 08:03, BioZ napisał:

Grzechem jest łamanie prawa - czyli robienie rzeczy niezgodnych z sumieniem + takich które
mogą innym zaszkodzić.


Wychodzę z takiego samego założenia. Przykład z łąmaniem przepisó deogowych rzeczywioscei odbiega od tyranii i zlego prawa. Co powiesz na drobne oszustwa podatkowe, czy kupowanie czegos na lewo np. oleju opałowego - pierw rząd zachęca Cie do inwestycji parutysięcznej w piec na olej opałowy, bo to ekologiczne kusi jakimiś zniżkami itp. Po Twej iswestycji podnosza cene opłu olejowego prawie pod cene napędowego.

Dnia 23.10.2007 o 08:03, BioZ napisał:

Natomiast nie jest dobre wysłuchiwanie rozkazów, jeśli są niezgodne z sumieniem. Np. bardziej
pasujący do tyranii nakaz zabijania jakiejśtam ludności. Ważniejsze jest sumienie, na drugim
miejscu jest prawo uwzględniające wolność drugiego człowieka w sferze naszej wolności.


Prawo natury :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 11:20, Ceteris Paribus napisał:

> Grzechem jest łamanie prawa - czyli robienie rzeczy niezgodnych z sumieniem + takich które

> mogą innym zaszkodzić.

Wychodzę z takiego samego założenia. Przykład z łąmaniem przepisó deogowych rzeczywioscei odbiega
od tyranii i zlego prawa. Co powiesz na drobne oszustwa podatkowe, czy kupowanie czegos na
lewo np. oleju opałowego - pierw rząd zachęca Cie do inwestycji parutysięcznej w piec na olej
opałowy, bo to ekologiczne kusi jakimiś zniżkami itp. Po Twej iswestycji podnosza cene opłu
olejowego prawie pod cene napędowego.

No tutaj państwo jest chamskie akurat:/, my mamy czyste sumienie w 100%.

Dnia 23.10.2007 o 11:20, Ceteris Paribus napisał:

Prawo natury :-)

No i na tym się opiera mniej więcej moralność chrześcijańska;]. Mam nadzieję że odpowiedziałem na Twoje pytanie do księdza xD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wierze w Boga , ale świat ma miliardy lat , a kościół wywodzi się około z ostatnich dwóch tysięcy lat . Wszystkie religie oprócz Rzymsko Katolickiej są dla mnie fałszywe bo wywodzą się z cywilizacji trwającej mniej niż świat .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2007 o 13:59, eMCee92 napisał:

Wierze w Boga , ale świat ma miliardy lat , a kościół wywodzi się około z ostatnich dwóch tysięcy
lat . Wszystkie religie oprócz Rzymsko Katolickiej są dla mnie fałszywe bo wywodzą się z cywilizacji
trwającej mniej niż świat .


Mylisz pojęcia. To kiedy według Biblii był Adam i Ewa, nie jest dokładnie określone. Określone jest, że Jezus przyszedł na świat w 6 roku. Ale przecież pierwsi ludzie mogli byc właśnie te miliardy lat temu...

BTW. Ja... mam już to wszystko gdzies... bo będzie co ma byc, i zadne gadanie nic z tego nie zmieni. Wierzę w Boga. A jeśli po życiu faktycznie NIC nie będzie, cóż... wiara nie zaszkodzi...

EDIT. chodzi ci o to, ze my wierzymy od kilku tysięcy? z tego co wiem, wtedy znaleziono rzekome zapiski z biblią itd. ot filozofia. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

21.11.2006
"Jak podaje "Sunday Times" Benedykt XVI planuje szereg akcji, mających na celu przyciągniecie do Kościoła rzymskokatolickiego konserwatywnych anglikanów. W tym celu w łonie Kongregacji Nauki Wiary powołano specjalny zespół, którym kieruje o. Joseph Augustin di Noia, podsekretarz kongregacji. Zadaniem zespołu jest analiza sytuacji w łonie Wspólnoty Anglikańskiej, ogarniętej kryzysem na tle ordynacji gejów i kobiet na urzędy duchowne."

22.10.2007
"Masowa konwersja anglikanów do Rzymu?

Tradycyjna Wspólnota Anglikańska (TAC), skupiająca 14 Kościołów anglikańskich, nie należących do światowej Wspólnoty Anglikańskiej, kierowanej przez arcybiskupa Canterbury, uchwaliła na początku października br. tekst listu, w którym wyraziła chęć pełnej wspólnoty z Kościołem rzymskokatolickim. TAC, należąca do konserwatywnego nurtu anglokatolickiego w anglikanizmie, od lat dąży do zjednoczenia z Rzymem na zasadach unii, jakie łączy Rzym ze wschodnimi Kościołami katolickimi.

Papież Benedykt XVI, jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, nadzorował konwersje duchowieństwa anglikańskiego (w tym biskupów) na rzymski katolicyzm. Sprawa TAC nie jest dla papieża niczym nowym, bo to właśnie kardynał Joseph Ratzinger prowadził pierwsze rozmowy z Kościołami skupionymi w TAC.

Głównym powodem powstania TAC był protest przeciwko zmianom, jakie zachodziły w łonie Wspólnoty Anglikańskiej, w tym przede wszystkim zgoda na wyświęcanie kobiet, reforma tradycyjnej liturgii anglikańskiej oraz liberalne podejście do moralności chrześcijańskiej.

TAC wielokrotnie podkreślała, że nie istnieją żadne przeszkody natury dogmatycznej, które uniemożliwiałyby zjednoczenie z Rzymem."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Niedawno w szkole przyszła na lekcji do nas jedna z nauczycielek i zrobiła nam wykład o satanistach. To okropne jakie rzeczy oni wyczyniają. Już ich tu nie będę tu wypisywał bo to jest okropne, ale nie o tym chcę dokładnie napisać. Lecz o tym że pani nam powiedziała o nawiązaniach satanistycznych w różnych rzeczach np. w Halloween. A do tego że w bajce Yougioh czy ja się tam piszę tą nazwę też są takie nawiązania. Na przykład jak ten główny bohater rozdaje karty. Nie robi tego normalnie, tylko tak jakoś dwoma palcami co jest właśnie nawiązaniem do nich. Co o tym wszystkim myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2007 o 21:05, choper napisał:


Niedawno w szkole przyszła na lekcji do nas jedna z nauczycielek i zrobiła nam wykład o satanistach.
To okropne jakie rzeczy oni wyczyniają. Już ich tu nie będę tu wypisywał bo to jest okropne,
ale nie o tym chcę dokładnie napisać. Lecz o tym że pani nam powiedziała o nawiązaniach satanistycznych
w różnych rzeczach np. w Halloween. A do tego że w bajce Yougioh czy ja się tam piszę tą nazwę
też są takie nawiązania. Na przykład jak ten główny bohater rozdaje karty. Nie robi tego normalnie,
tylko tak jakoś dwoma palcami co jest właśnie nawiązaniem do nich. Co o tym wszystkim myślicie?


mnie to śmieszy :D.... tak jak to że metalowcy i rockmani (czyli również ja :P) są satanistami... tu zajrzyj http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=285326&n=3 (nie promuje swojego gramsajta... po prostu napisałem to jakiś czas temu i akurat pasuje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2007 o 21:18, JEDIDJ napisał:

>
> Niedawno w szkole przyszła na lekcji do nas jedna z nauczycielek i zrobiła nam wykład
o satanistach.
> To okropne jakie rzeczy oni wyczyniają. Już ich tu nie będę tu wypisywał bo to jest okropne,

> ale nie o tym chcę dokładnie napisać. Lecz o tym że pani nam powiedziała o nawiązaniach
satanistycznych
> w różnych rzeczach np. w Halloween. A do tego że w bajce Yougioh czy ja się tam piszę
tą nazwę
> też są takie nawiązania. Na przykład jak ten główny bohater rozdaje karty. Nie robi tego
normalnie,
> tylko tak jakoś dwoma palcami co jest właśnie nawiązaniem do nich. Co o tym wszystkim
myślicie?
>

mnie to śmieszy :D.... tak jak to że metalowcy i rockmani (czyli również ja :P) są satanistami...
tu zajrzyj http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=285326&n=3 (nie promuje swojego gramsajta...
po prostu napisałem to jakiś czas temu i akurat pasuje)

Ja akurat takiej muzyki nie lubię, ale nie popieram tego by nazywać kogoś satanistą za to że ma włosy długie i śpiewa coś innego niż to czego słuchają ludzie inni. No chyba że ktoś już przesadza i czasami to co odwala na scenie można uznać za idiotyzm :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2007 o 21:24, choper napisał:

> >
> po prostu napisałem to jakiś czas temu i akurat pasuje)
Ja akurat takiej muzyki nie lubię, ale nie popieram tego by nazywać kogoś satanistą za to że
ma włosy długie i śpiewa coś innego niż to czego słuchają ludzie inni. No chyba że ktoś już
przesadza i czasami to co odwala na scenie można uznać za idiotyzm :P


no czasem robią różne głupie rzeczy tj. wycinanie sobie żeber w pewnym celu, odgryzanie głów ptakom na scenie... to faktycznie jest głupie... (ja na ten przykład noszę długie włosy, glany, skórę itp) i to że ksiądz kazał kiedyś mi wyjść z lekcji religii bo miałem koszulkę z pentagramem ;/.... to już zahacza o paranoję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2007 o 21:32, JEDIDJ napisał:

i to że ksiądz kazał kiedyś mi wyjść z lekcji religii bo miałem koszulkę z pentagramem
;/.... to już zahacza o paranoję


Nie wiem, czy to akurat paranoja :) Wydaje mi się, że wiesz, co pentagram symbolizuje, więc czemu dziwisz się reakcji księdza? Ten symbol wywołuje mniej więcej takie same reakcje jak swastyka.
Swoją drogą ciekawe, czemu akurat te znaki niektóre grupy lubią używać i raczej nie wynika to z tego, że są jakieś ładne tylko, dlatego, że inni uważają je za złe symbole ;)( oczywiście nie chodzi mi tu o swastyke tylko o pentagram albo charakterystyczne złożenie palców dłoni ;])


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2007 o 22:04, Dar15 napisał:

Nie wiem, czy to akurat paranoja :) Wydaje mi się, że wiesz, co pentagram symbolizuje, więc
czemu dziwisz się reakcji księdza? Ten symbol wywołuje mniej więcej takie same reakcje jak
swastyka.

I tu tak na dobrą sprawę wychodzi ludzka ignorancja, bo zarówno Pentagram jak i Swastyka są bardzo starymi symbolami i raczej niewiele mają do czynienia ze złem. Pentagram jeśli dobrze pamiętam był symbolem ochronnym, oraz symbolizował władzę duszy i umysłu nad ciałem, materią i instynktami... czy jakoś tak. Swastyka też jest bardzo stara i występowała w dawnych cywilizacjach. Dopiero odwrócony Pentagram jest symbolem Szatana :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2007 o 22:08, Hubi Koshi napisał:

I tu tak na dobrą sprawę wychodzi ludzka ignorancja, bo zarówno Pentagram jak i Swastyka są
bardzo starymi symbolami i raczej niewiele mają do czynienia ze złem.


Raczej nie ludzka ignorancja, a pewne przeżycia :) No cóż dzisiaj swastyka dla większości kojarzy się z III Rzeszą. Z pentagramem może być podobnie.
I oczywiście możemy się rozwodzić, że część osób pokazuje te znaki ze względu na to, co ty tutaj napisałeś jednak część zapewno prezentuje to z powodu jakiejś niezdrowej satysfakcji, że o to on pokazuje ten zły znak :)
Jak ktoś u mnie w szkole, gimnazjum, czy liceum rysował lub rysuje pentagram, to nigdy nie miało to tego pozytywnego znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2007 o 22:16, Dar15 napisał:

Jak ktoś u mnie w szkole, gimnazjum, czy liceum rysował lub rysuje pentagram, to nigdy nie
miało to tego pozytywnego znaczenia.

Heh fakt, ciężko się z tym nie zgodzić... swoją drogą pofilozofuje sobie, jeśli pozwolisz. Jeśli Pentagram jest symbolem kontroli umysłu nad ciałem, swego rodzaju symbolem człowieczeństwa, ukazującym że mamy umysły, wolę i potrafimy kontrolować swoje instynkty w przeciwieństwie do zwierząt, jeśli symbolizuje to fakt że stoimy od nich wyżej to odwrócony Pentagram jest tego zaprzeczeniem on... poniża człowieka, równa go z bestiami i zwierzętami, czy nawet stawia go niżej, bo zwierzę ma niewielki wybór, ono musi podążać za instynktami (wiem wiem sporo zwierząt dysponuje pewną nawet niezłą inteligencją :-)) o tyle człowiek sam wybiera poniżenie się i stanie się niczym więcej jak zwierzęciem czy też bestią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam, pentagram był stosowany do ochrony przed złem, a jego "odwrócony brat" - przyciągać.

Tak poza tym - Ktoś tu powiedział, że inne religie oprócz rzymsko-katoliciej są fałszywe, bo co? :P Cywilzacje młodsze od świata? To znaczy przed światem była jakaś inna cywilizacja? Aha. Jeżeli chodziło Ci natomiast o starość religii rzymsko-katolickiej, to judaim przykładowo ją przebija. Tu powstaje takie zasadniczne pytanie - i co Ty na to, eMCee92?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować