Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Microsoft o wymaganiach Visty

91 postów w tym temacie

Ludzie, przestańcie już panikować. ZTCW ten interfejs 3D daje się wyłączyć, jak ktoś bardzo lubi wygląd systemu bankowego z początku lat 90-tych. Nikt nic nie wie, mały miękki sieje dodatkowo panikę (co jest bardzo dziwne i świadczy o jakichś problemach u nich w marketingu), a prawda jak zwykle będzie wyglądać inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

re R4v ano daje tylko że ta opcja ma być dobrze schowana a nie na widoku jak teraz (czyżby sie obawiali że starczy mocy obliczeniowej na programy użyteczne?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2006 o 14:46, krzym1 napisał:

Ciekaw jestem ilu z was narzekających kupiło by ORIGINALNĄ kopię Visty - jak zakładam pewnie
z 10% :\ Więc o co te narzekania ?
Zresztą nikt wam nie każe kupować Visty.
BTW. Niemartwcie się - niedługo pojawią się gry z podobnymi wymaganiami (no może mimo wszystko
będą miały mniej niż 15gb) a wtedy pewnie nikt nie będzie narzekał tylko normalnie upgradeuje
kompa. Za rok może 2 będziecie się śmiać jakie te wymagania są małe ;)



Powiem ci ze nie dawno gdzies czytalem i sprawdzano ile komputerow w Polsce z dostepem do internetu ma pirackie oprogramowanie i wyszlo ze tylko 10% a te 10% to praktycznie firmy,banki itp. Malo kogo stac w Polsce ze by wydac na system 3000zl (wiem ze teraz mozna dostac XP za 300zl). Dla tego nie ktorym ludzia jak robili aktulalizacje systemu wyskakiwal ze Win jest piracki i pisalo ze jest kradziony albo zostales oszukany czy cos w tym rodzaju. Aha i tak wogle to ponoc Vista ma kosztowac 5000zl.... Wiec na pewno spadek pirackich systemow w Polsce szybko nie zmniejszy... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja zostaje przy XP. Chociazby pixel shader jzu mi przeszkadza. I wlasciwie, to po co on? Przeciez nikt nie oczekuje od systemu operacyjmnego niesamowitych efektow, a jedynie funkcjonalnosci i stabilnosci. Bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje sie spytac pana Gatesa: "Are you f****** creazy?!"
Zobaczymy ile dziur bedzie miec ten *system operacyjny*... gdzies czytalem, ze Vista ma wspomagac dzialanie gier... JAK, JA SIE PYTAM ???
Linuks potrzebny, od zaraz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Athlona 3.0ghz venice,plyte glowną Epox 9NPAJ SLI NF4SLI s939, karte Gainward 6600GT 256mb, 1 gb ram,dysk 200 gb WD i jak myslicie wystarczy do Visty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2006 o 09:29, BlackTemplar napisał:

gdzies czytalem, ze Vista ma wspomagac dzialanie gier... JAK, JA SIE PYTAM ???

Zobaczysz. A już teraz mogę Ci prosto odpowiedzieć. Pierwszym sposobem na wspomaganie gier będzie danie im do działania 1-2 TB pamięci wirtualnej. Na początek pojawią się gry potrzebujące 8 GB ramu, ale później oczywiście więcej. Do tego prawdpodobnie MS doda biblioteki procedur dublujące i rozszerzające te znane z OpenGL. Prawdopodobnie biblioteki te będa zgodne z kolejną generacją konsoli MS, co może oznaczać, że nie będzie ważne czy grę się zaprogramuje na konsolę czy na PC bo kod gry będzie ten sam (zmieni się conajwyżej znacznik lub podpis elektroniczny autoryzujący grę na konkretną platformę). Podstawowe operacje i obiekty graficzne takie jak woda, niebo, drzewa, ogień, postacie będą gotowymi rzeczami do użycia - nie bedzie trzeba w kazdej grze na nowo odkrywać Ameryki. Będzie to działało podobnie jak dzisiaj API dla okienek. Zrobienie prostej gry z niezłą grafiką będzie polegało tylko na wybraniu szablonu i rozwijaniu go tak jak się to dzieje dzisiaj przy aplikacjach baz danych czy okienkowych. W rezultacie jako pierwszy skutek pojawi się mnóstwo prymitywnych (często darmowych) gier z oszałamiającą grafiką, ale później pojawią się komercyjne gry, o których istnieniu nikt wcześniej nie pomyślał bo wcześniej za dużo czasu zajmowały problemy związane z samą grafiką czy dźwiękiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do Visty napewno. Dzięki tej Video RAM na Twojej karcie graficznej będziesz mógł sobie odpalić nowy OS Microsoft''a w wysokiej rozdzielczości;) Problemy zaczną się dopiero gdy będziesz chciał odpalić jakąś nową grę, najprawdopodobniej okaża się, że rozbudowa PC będzie niezbędna (wymagania na działanie gołego systemu: 1024MB RAM''u, Procesor 1GHz, 128 VRAM, 15 GB wolnego na HDD). Mam jednak nadzieje, że Microsoft jeszcze parę razy ''odroczy'' premierę Visty i dzięki temu za nowoczesny, dość nowoczesny hardware (w chwili obecnej) będzie można płacić jak za barszcz;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie 15 GB... OMG Ludzie, czy wy nie potraficie cztać za zrozumieniem ?? 15 GB na twadrym dysku, a nie na płycie. Win XP zajmuje niecałe 500 MB na płycei, a po instalacji ok. 2 GB, więc sądze iż na jedenj DVD się zmieści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Btw. co do "nikt Was nie zmusza do kupowania Windows Vista" - pogadamy jak kiedyś zechcecie pograć w Age of Empires 4 (lub inną grę MS), ew. zainstalować jakąś nową wersję Windowsowego oprogramowania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2006 o 13:58, Vilmar napisał:

Btw. co do "nikt Was nie zmusza do kupowania Windows Vista" - pogadamy jak kiedyś zechcecie
pograć w Age of Empires 4 (lub inną grę MS), ew. zainstalować jakąś nową wersję Windowsowego
oprogramowania :)


Podejrzewam, że dla 90% gramowego społeczeństwa cytowany przez Ciebie fragment będzie prawdziwy. Przecież gry nie są artykułem pierwszej potrzeby, spokojnie można żyć bez nich:P Pozatym można grać w stare tytuły i zyskać sobie elitarne miano prawdziwego oldschool''owca. Najgorzej będą mieć ci, którzy będą musieli pracować na aplikacjach pisanych tylko pod Vistę, oni rzeczywiście będą skazani na zakup nowego OS''a;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2006 o 14:04, shinian napisał:

Podejrzewam, że dla 90% gramowego społeczeństwa cytowany przez Ciebie fragment będzie prawdziwy.


Jednocześnie te 90% gramowego społeczeństwa i tak albo Vistę kupi, albo ukradnie, dlatego według mnie cała ta jałowa dyskusja jest całkowicie zbędna.

Btw: ukryta sugestia, że 90% gramowiczów spokojnie żyje bez gier lub gra tylko w stare tytuły jest moim zdaniem dość niebezpieczna - wydaje mi się, że proporcje są idealnie odwrotne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.05.2006 o 14:21, Vilmar napisał:

Jednocześnie te 90% gramowego społeczeństwa i tak albo Vistę kupi, albo ukradnie, dlatego według
mnie cała ta jałowa dyskusja jest całkowicie zbędna.

Jak nie ma konkurencji, to co ma robić? Nie pisz, że Linux, bo 99,99% gier na peceta pisane jest na Windowsa. I masz racje. Zbędna, bo nie mamy nic do gadania.

Dnia 20.05.2006 o 14:21, Vilmar napisał:

Btw: ukryta sugestia, że 90% gramowiczów spokojnie żyje bez gier lub gra tylko w stare tytuły
jest moim zdaniem dość niebezpieczna - wydaje mi się, że proporcje są idealnie odwrotne.

To po jakiego są na tym forum ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2006 o 11:23, AgayKhan napisał:

Ty się znasz na Windowsie, ja jestem noga. To wiesz, po co te 15 giga?

Podejrzewam, że w tym będzie zapewne wliczone jakieś 6-8 GB swapu, a resztę będzie zajmować 64-bitowy kod Windy rozszerzony o zasoby graficzne. Jakby przyjrzeć się plikom dzisiejszego, ale używanego już jakiś czas systemu WinXP, to wychodzi podobna liczba. Dla przykładu mój mocno zoptymalizowany i okrojony z pierdół system zajmuje bez swapu 3 GB (a jest to system 32-bitowy) - czyli taki sam odpowiednik 64-bitowy zajmie jakieś 6 GB, do tego dodajmy przynajmniej dwa razy tyle pamięci dysku niż mamy ramu (załóżmy, że przy 2 GB będzie to 4 GB, to pozostanie jeszcze 5 GB do zajęcia przez nowe funkcje systemu. Ponieważ nowe funkcje mogą być kompleksową obsługą grafiki i zasobów - to użycie przez nich głupich 5 GB w nieskompresowanych plikach, nie będzie zupełnie niczym dziwnym. Już dzisiaj gry potrafią zajmować 5-6 GB, a przecież Vista ma wg mnie pozwolić "uwspólnienie" przez nie przynajmniej 50% kodu i zasobów graficznych (być może gotowych modeli, tekstur, procedur obsługi grawitacji typu szmaciana lalka itp.). Może się więc okazać, że te 5 GB, to zaledwie minimum potrzebne, aby nowa koncepcja systemu była w ogóle użyteczna.

Moim zdaniem za 3 lata przeciętny system będzie zajmować ok. 25-100 GB, przeciętny RAM, to będzie 16-64 GB, a dyski dojdą do jednego TB. To dla takich maszyn jest pisany Vista. Nie dla "trupów" jakimi są dzisiejsze komputery. Odpowiednio również beda wyglądały gry, które będzie się pakować na 4-6 DVD lub 1-2 HD-DVD/Blue-Ray (może to skrócą ogólnie do HDVD), a obraz w *najgorszych z nich* będzie conajmniej taki jak w wypasionych produkcjach z dzisiaj. Jeżeli więc system bedzie brać na siebie dużą część z obsługi grafiki, to powoli to autorom gier zająć się grywalnością. Wystarczy zauważyć, że gry, które gracze uważają za najlepsze gry w historii, nie miały najlepszej grafiki w momencie ich premiery. Miały grafikę trzymającą poziom, ale projektanci nie musieli się na niej skupiać. Gry np. takie jak Fallout, Torment, seria BG, Diablo, Warcraft, C&C itd. powstawały w okresie gdy technika obrazowania grafiki 2D była mocno standardowa, szeroko znana i obsługiwana zarówno przez mnóstwo bibliotek graficznych jak i również system Windows (DirectDraw, DirectX 3-5). Na sama technologię generowania grafiki poświęcano kilka procent czasu przeznaczonego na wykonanie gry.
W ciągu ostatnich kilku lat na obsługe grafiki zaczęto przeznaczać często więcej niż 50% czasu i uwagi przeznaczonej dla całej gry. Zmusiło to wielu do tworzenia "silników", aby zupełnie nie zwariować i nie odkrywać Ameryki na nowo dla każdej kolejnej gry. Z kolei graczy zniesmaczyło to, że przecież poza grafiką nie było w nich zbyt dużo nowych pomysłów. I nie ma się czemu dziwić. Nie było zbyt dużo możliwości eksperymentowania z nowymi pomysłami (stąd mnóstwo wznowień graficznych starych gier z numerkami 2,3,4,5 itd.).
Pora więc najwyższa na ustandaryzowanie obsługi grafiki (i nie tylko - chodzi przecież o wszystko co występuje w prawie *każdej dzisiejszej grze*), tak aby znowu rzeczami powtarzalnymi zajmowano się tylko w kilku procentach. Może dzięki temu znowu nadejdzie czas powstawania nowych, przełomowych gier, w które gracze będą grali długo i pamiętali je przez lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2006 o 20:43, Olamagato napisał:

Podejrzewam, że w tym będzie zapewne wliczone jakieś 6-8 GB swapu, a resztę będzie zajmować /.../

Dziękuję, w końcu wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2006 o 20:52, AgayKhan napisał:

Dziękuję, w końcu wiem.

Zapomnaiłem dopisać, że Aero-3D, to nic innego jak prezentacja i przykład możliwości bibliotek graficznych, które zostały wbudowane w nowy system. Każdy programista ogladający nowy pulpit będzie sobie zdawał sprawę, że uzyskanie podobnego efektu w jego nowych grach będzie banalne. Z pojawieniem się Visty i odpowiedniego dla tego systemu środowiska programowania każdy zainteresowany informatyką uczeń szkoły średniej będzie potrafił łatwo i szybko napisać program do złudzenia przypominający dzisiejszego 3dmarka 2006 - zarówno możliwościami jak i grafiką. Chyba każdy przyzna, że to ciekawa perspektywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz może linka do filmu prezentującego Aero w akcji. Bo screeny to takie sobie. No, ale screeny xgla też takie sobie a film robi wrażenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2006 o 21:11, Olamagato napisał:

program do złudzenia przypominający dzisiejszego 3dmarka 2006 - zarówno możliwościami jak i
grafiką. Chyba każdy przyzna, że to ciekawa perspektywa.

to zależy. jesli było by to jak linukosowy moduł do jądra (czyli jest potrzebny to sie ładuje z dysku, przestaje być potrzebny to system wywala go z pamieci, w razie potrzeby wczyta sie go znowu) to może być. ale znając giganta z redmont zastartuje z systemem (przedłużając uruchomienie sie sytemu) a potem będzie aktywny cały czas niezaleznie od tego czy używany czy nie (i to jest rozwiazanie beznadziejne, jesli nie bedzie używany będzie zwyczajnie marnował moc obliczeniową).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować