Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

CDP RED: Jeśli wydawcy nadal będą wyzyskiwać graczy, stracą klientów

57 postów w tym temacie

@NemoTheEight
W Mass Effect 3 w EK był klucz na DLC, o którym mówisz. Co do CDPR - byłoby naprawdę fajnie gdyby inni też tak robili, ale Acti, czy Capcom, EA nie widzą, że można nie zdzierać i też zyskać. Aż tak różowo nie ma. Nie mam nic przeciwko DLC, ale obecnie są one za drogie! Niech będą darmowe, tańsze, albo niech znikną. Niestety na obecną chwilę ludzie kupują nawet coś takiego jak BF Premium. Jakby przestali to wydawcy też przestaną bo zobaczą, że to się nie opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, tylko sie cieszyć że na świecie są jeszcze ludzie dla których pieniądze nie są ważne a zadowoleni gracze, i oby tak dalej !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hah, CDPR i walka z zabezpieczeniami. Przecież były w każdej ich grze.

Also, skoro CDPR tak bardzo nie lubi DRM-ów, to dlaczego widzę ich grę na Steamie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 11:05, Dared00 napisał:

Hah, CDPR i walka z zabezpieczeniami. Przecież były w każdej ich grze.


Tylko dlatego że wydawca je wymusił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 11:20, Nagaroth napisał:

> Hah, CDPR i walka z zabezpieczeniami. Przecież były w każdej ich grze.

Tylko dlatego że wydawca je wymusił.

Widać tyle były warte ich argumenty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie tak to działa.

Czyli żeby zarabiać trzeba dawać nową zawartość za darmo?
Zresztą, teraz mogą sobie obsmarowywać wydawcę ale zobaczymy co będzie jak sami zaczną wydawać swoje gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 09:42, Mercuror napisał:

Ktoś go słucha poza polskim środowiskiem? Dla gigantów takich jak Ubisoft, EA etc. jest
tylko jakimś tam podrzędnym twórczyną z kraju trzeciego świata, który przynosi im marginalne
zyski, bo nie dostają z kopii egzemplarza 59,99 euro tylko ponad połowę mniej.

A jeśli nikt "duży" się z nim nie liczy to jego to czysta gadka pod publiczkę, i to zdaje
się tylko polską publiczkę.

Przecież nikt nie napisał, że to apel do świata. To raczej wyrażenie własnego zdania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panie Marcinie a może jeszcze naprawicie bugi których część jest zgłaszana od wersji 1.0? A i niech pan nie myśli że zapomnieliśmy o waszej hipokryzji z DRM. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 11:20, Nagaroth napisał:

Tylko dlatego że wydawca je wymusił.


To dlaczego był w polskiej edycji przecież tutaj wydawał grę CDprojekt , więc przestań wypisywać te bajki że wydawca wymusił ten "nieszkodliwy drm" przez który legalni nabywcy byli zmuszeni ściągać piraty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co wy macie do BF premium. Pięć dodatków za które bym zapłacił 250 zł mam za 150. Dostaję je 2 tyg wcześniej + jeszcze kilka bajerów. Aktualne dodatki są świetne i nie żal mi ani złotówki na nie. Może i zmienię zdanie jeśli następne będą gówniane,ale cóż podjąłem takie ryzyko. Oczywiście lepiej by było jakby dali wszystko za darmo....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 09:26, Tenebrael napisał:

Powiedz to ludziom, którzy czekali do białego rana, aż serwery z tym patchem podniosą
się z efektownego crash-a i pozwolą te "drobne" 20 mb zassać ;] Jeśli nei wiesz, to nawet
powstała satyryczna stronka na temat tego "nikomu nieprzeszkadzającego DRM".


Po pierwsze to nie było 20 mb a 50 mb. Po drugie tę przygodę CdProject zrekompensowalo z nawiązką. Wiem, bo samemu zakupiłem kolekcjonerkę i siedziałem w nocy. W zamian za tę przygodę i uszkodzone popiersie dostałem fajną koszulkę dobrej jakości, nową głowę i medalion wiedźmiński. Pokaż mi innego wydawce który by postąpił w ten sposób.

Dnia 17.07.2012 o 09:26, Tenebrael napisał:

Druga sprawa, że W2 bez DRM działał ZNACZNIE szybciej - dochodziło nawet do sytuacji,
że posiadacze oryginalnej pudełkowej wersji ssali wersję piracką, skopiowaną z GoG''a
(bez DRM), bo ta działała znacznie płynniej.


Bez przesady. DRM został zdjęty bardzo szybko. Mam wersję pudełkową premierową więc wiem. Co do goga to dzięki zakupowi oryginalnemu mam kopię zapasową jedynki i dwojki do pobrania, jakby mi płytki padły. Inni wydawcy też tak dają?

Dnia 17.07.2012 o 09:26, Tenebrael napisał:

Tak więc znowu, ok, fajnie, że usunęli, ale nie udawajmy, że był to taki drobniutki,
bezbolesny DRM. Szacunek szacunkiem, ale fakty niech pozostaną faktami.


Bez urazy, ale nie rozumiem dlaczego każdy używa stwierdzeń "taka jest prawda", "takie są fakty" itp. za każdym razem jak się rozmija z prawdą albo faktami. I DRM wcale nie był tak tragiczny jak się porówna do większości gier na rynku. Poza tym gra nie wymaga żadnego steama, origina czy innych naciągaczy.

Dnia 17.07.2012 o 09:26, Tenebrael napisał:

A z samą wypowiedzią Iwińskiego się zgadzam Prędzej czy później ta bańka pęknie i gracze
zaczną się wypinać na dusigroszy pokroju EA, które za wywalone z gry i na chama wrzucane
jako DLC elementy życzy sobie słoną kasę, Ludzie może i są głupi, ale nawet głupota ma
swój kres.


Niektórzy już się wypięli dawno temu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 12:06, rafixd napisał:

Nie wiem co wy macie do BF premium. Pięć dodatków za które bym zapłacił 250 zł mam za
150. Dostaję je 2 tyg wcześniej + jeszcze kilka bajerów. Aktualne dodatki są świetne
i nie żal mi ani złotówki na nie. Może i zmienię zdanie jeśli następne będą gówniane,ale
cóż podjąłem takie ryzyko. Oczywiście lepiej by było jakby dali wszystko za darmo....


Może nie każdy chce płacić za pełną wersję gry 300zł ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie dobrze gada, problem w tym, że jego słowa niczego nie zmienią, ot, takie gadanie dla gadania i robienia sobie dobrego PR. DLC kupują masy. I będą kupować. Jednostki niestety ale nie przekonają wydawcy do podejścia, jakie ma CDPR. Tych przekonać mogą tylko liczby, a tutaj niestety Wiesiek nie ma się czym aż tak bardzo pochwalić. Zszedł bardzo przyzwoicie, ale jakiegoś rekordu nie ustanowił. Niestety. Zresztą o czym my mówimy w sytuacji, gdy na takie Premium do Battlefielda ludzie rzucają się jak głodni na suchary (kupując tym samym całkowicie w ciemno zestawy map, a przecież ten zestaw to już nawet coś ponad DLC, ponieważ zmniejsza wartość graczy, którzy premium nie posiadają - to się nazywa tupet...który jest o zgrozo chwalony przez ogół graczy, więc...), podobnie jest w DLC do Call of Duty, które schodzi w milionach cyfrowych kopii czy innych DLC do popularnych marek. Z moich obserwacji wynika, że DLC jest dobre gdy dotyczy gry, którą lubimy. Ale już gdy dotyczy czegoś, za czym nie przepadamy - uuuu, dzieło szatana, naciągactwo, dojenie.
Samo DLC jest OK o ile oferuje dobrą, dodatkową zawartość. Za takie DLC mogę zapłacić. Za pierdoły - nie muszę, gdy nie chcę. Mam wybór. Jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:
W słowniku ludzi cywilizowanych nie ma wystarczająco obelżywch słów aby określić kierunek w którym zmierza ta branża.

To co niby teraz jest rewolucyjne - patrz wypowiedzi CDPR, jeszcze dobre 5-6 lat temu było normą.
Teraz dostanie w ręce "finalnego produktu" w dniu premiery graniczy z cudem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 12:07, macman78 napisał:

Po pierwsze to nie było 20 mb a 50 mb.


O ile dobrze pamiętam, to dokładnie 28 mb. CDPR przed premierą zapowiadało, że to będzie "około 50 mb", stąd się utarła ta liczba.

Dnia 17.07.2012 o 12:07, macman78 napisał:

Po drugie tę przygodę CdProject zrekompensowalo
z nawiązką. (...) Pokaż mi innego wydawce który by postąpił w ten sposób.


Ok, zrekompensowali. Ale ile było wcześniej butnego gadania, że oni DRM nie akceptują, potem że ich DRM to drobiazg i pikuś, nikomu krzywdy nie zrobi. Napinali się jak przy zatwardzeniu, jakie to ich zabezpieczenie jest och i ach. Jasne, zrekompensowali swój błąd - ale ja chcę, do diabła, by oni WRESZCIE wydali jakąś grę bez komplikacji, a nie potem się kajali. Po W1 myślałem, że większej wpadki mieć nie mogą. A jednak mogli...

Niemniej, nie w tym rzecz. Nie rozmawiamy o tym, czy CDPR jest cacy czy be, ale o kwestii zabezpieczeń. A to, które dali (wbrew wcześniej deklarowanej niechęci do tychże) w W2 okazało się jak najbardziej upierdliwe.

Dnia 17.07.2012 o 12:07, macman78 napisał:

Bez przesady. DRM został zdjęty bardzo szybko.


Ale nie chodzi o to, by DRM był zdejmowany, tylko NIEOBECNY. Bo o tym cały czas trąbi CDPR, a nie o zdejmowaniu.

Dnia 17.07.2012 o 12:07, macman78 napisał:

Bez urazy, ale nie rozumiem dlaczego każdy używa stwierdzeń "taka jest prawda", "takie
są fakty" itp. za każdym razem jak się rozmija z prawdą albo faktami.


Czy wcześniej (przed premierą W2) CDPR głosiło swoją ideologię braku DRM? Głosiło. Czy DRM mimo wszystko byŁ? Był. Czy dał się graczom we znaki, utrudniając obcowanie z grą? Dał. Więc gdzie widzisz mijanie się z faktami? Ja wiem, że zdjęli, że przeprosili, że zrekompensowali - ale faktów pod postacią obecności upierdliwego DRM to nie zmienia.

Dnia 17.07.2012 o 12:07, macman78 napisał:

Niektórzy już się wypięli dawno temu...


Count me in. DLC kupuję od święta, jak coś jest naprawdę wartego zainteresowania. Czyli praktycznie nigdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 15:16, Tenebrael napisał:

Niemniej, nie w tym rzecz. Nie rozmawiamy o tym, czy CDPR jest cacy czy be, ale o kwestii
zabezpieczeń. A to, które dali (wbrew wcześniej deklarowanej niechęci do tychże) w W2
okazało się jak najbardziej upierdliwe.


Wersja GOG żadnych zabezpieczeń nie miała. Wersja Steam ma DRM, bo takie jest założenie tego systemu - ignorowanie największej platformy byłoby czystym kretyństwem.

Dnia 17.07.2012 o 15:16, Tenebrael napisał:

> Bez przesady. DRM został zdjęty bardzo szybko.
Ale nie chodzi o to, by DRM był zdejmowany, tylko NIEOBECNY. Bo o tym cały czas trąbi
CDPR, a nie o zdejmowaniu.


Na GOG-u był całkowicie nieobecny - a była to jedyna platforma, na której CDPR nie musiał nikogo pytać o zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> Tylko dlatego że wydawca je wymusił.

Dnia 17.07.2012 o 12:00, ZubenPL napisał:

To dlaczego był w polskiej edycji przecież tutaj wydawał grę CDprojekt , więc przestań
wypisywać te bajki że wydawca wymusił ten "nieszkodliwy drm" przez który legalni nabywcy
byli zmuszeni ściągać piraty.


DRM był szkodliwy, tak jak ogromna większość tego typu systemów i to nie ulega żadnej wątpliwości. Głównym jego celem w W2 (Securom Online) było powstrzymanie wycieku gry do sieci przed premierą. Ale jednocześnie jego implementacja została ustalona wspólnie przez CDP (Blue) i wydawców zagranicznych. CDP nie mógł się tak po prostu wyłamać, wobec sprzeciwu swoich partnerów - mieli to zagwarantowane w umowie. I trudno odmówić racji wydawcom w tym sensie, że DRM, by odniósł właściwy skutek, powinien był być wprowadzony wszędzie. Zostawianie "dziury" dla jednego państwa oznaczałoby porażkę, bo gra i tak wyciekłaby do sieci przed premierą, właśnie dzięki kopiom przygotowanym na polski rynek. Cóż, trudno winić CDP za to, że nie wszędzie mieli ostatnie słowo. Źle się stało, że wprowadzono DRM w Polsce, ale po prostu nie mieli wyboru. Tam gdzie go mieli (GOG), z DRM-u zrezygnowali. To potwierdza ich dobrą wolę. Mam nadzieję, że przy Cyberpunku i W3 ich pozycja negocjacyjna będzie lepsza i DRM-u nie będzie nigdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 09:42, Mercuror napisał:

Ktoś go słucha poza polskim środowiskiem? Dla gigantów takich jak Ubisoft, EA etc. jest
tylko jakimś tam podrzędnym twórczyną z kraju trzeciego świata,


Heh, tradycyjnie "wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma".
Polski rynek ma przed sobą dobre perspektywy rozwoju. A to, że zagraniczne firmy badawcze zaczynają zbierać szczegółowe dane, również o tym świadczy.
http://newzoo.com/ENG/1645-Infograph_PL_Polish.html

Dnia 17.07.2012 o 09:42, Mercuror napisał:

który przynosi im marginalne zyski, bo nie dostają z kopii
egzemplarza 59,99 euro tylko ponad połowę mniej.


Od kiedy to wydawca gry dostaje 100% z jednej sprzedanej kopii?

Dnia 17.07.2012 o 09:42, Mercuror napisał:

A jeśli nikt "duży" się z nim nie liczy to jego to czysta gadka pod publiczkę,


Chyba właśnie dlatego ich tak nienawidzisz, bo to czyste zaprzeczenie Ubisoftu, który nie dość, że mataczy i łże jak pies, to również upokarza graczy - oczywiście tych, którzy nie lecą z wywalonym jęzorem do sklepów, bo ci, po prostu lubią być upokarzani, bądź mają w rzyci takie "pierdoły" jak szacunek do samych siebie.

Dnia 17.07.2012 o 09:42, Mercuror napisał:

i to zdaje się tylko polską publiczkę.


Dlatego zapewne jest po angielsku na portalu adresowanym do ludzi z branży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2012 o 11:05, Dared00 napisał:

Also, skoro CDPR tak bardzo nie lubi DRM-ów, to dlaczego widzę ich grę na Steamie?


Bo to największa platforma dystrybucji cyfrowej? Steam za granicą ma masę fanbojów, którzy kupują swoje gry tylko tam. Ciekawe, czy Wiedźminy sprzedałyby się w tych 4 milionach sztuk, gdyby ominęły Steama...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować