Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Na wspieram.to trwa zbiórka na polskie, działające w przeglądarce MMO - Battle of Cultures

105 postów w tym temacie

Ekhem... ja podziękuję za tę grę właśnie przez to, że poleca ją Rock, którego nie trawię, a ponadto devsi zachowują się niezbyt profesjonalnie w tym temacie. :P Nie wińcie mnie proszę. Jednak życzę wszystkiego dobrego oraz sukcesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2013 o 22:58, LubieWafle napisał:

Ekhem... ja podziękuję za tę grę właśnie przez to, że poleca ją Rock, którego nie trawię,
a ponadto devsi zachowują się niezbyt profesjonalnie w tym temacie. :P Nie wińcie mnie
proszę. Jednak życzę wszystkiego dobrego oraz sukcesu.


LubieWafle - Komentarz tego typu jak Twój co najwyżej poprawia mój humor :D Tacy typowi ludzie jak ty zachowują się jak dzieci . Mianowicie "Nie zagram w tą grę bo on w nią gra a jego nie lubię i foch z przytupem" a koniec końców i tak i tak zawitasz w nasze progi ;)


Tenebrael - Ok , ale więcej detali nie podam dla bezpieczeństwa gry :) Przykro mi , że nie wesprzesz projektu ale zdałem już sobie z tego sprawę po drugim poście skierowanym specjalnie dla Ciebie :)

Co do nagrania rozgrywki - właśnie po to zbieramy fundusze aby to doszlifować silnik a nie wydać zamiast gry jeden wilki "bug" . Z resztą co za problem dać ludziom dostęp do beta testów zamiast filmik ? Gra jest i będzie grywalna , posiada swoją "miodność" więc jestem pewien sukcesu.

Co do wszystkich zgryźliwych komentarzy. Przyznam , że z początku były dla mnie jak kosa w plecy ... ale po wyciszeniu się i przemyśleniu sądzę , że nie mam czym się przejmować ( tym bardziej że większość off-topicowała ). Koniec końców tylko mnie to podbudowało "co nie zabije , to wzmocni" . :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2013 o 23:59, Skubany91 napisał:

LubieWafle - Komentarz tego typu jak Twój co najwyżej poprawia mój humor :D Tacy typowi
ludzie jak ty zachowują się jak dzieci . Mianowicie "Nie zagram w tą grę bo on w nią
gra a jego nie lubię i foch z przytupem" a koniec końców i tak i tak zawitasz w nasze
progi ;)

Teraz Ty zachowujesz się jak dziecko, kolego. Jesteś ode mnie młodszy o dwa lata (jeśli 91 w nicku to data urodzenia), ale awanturujesz się niebywale, jak widzowie pewnego "rockowego" YouTubera. Do tego ta burza emotek... Pomijam już piękne określenie typu "tacy typowi ludzie jak ty" i już daruję sobie prośbę o wyjaśnienia, jakiż to niecny typ człowieka reprezentuję.
Powiem Ci tyle, że nie trawię tego pana, który poleca tę grę i z tego powodu w nią nie zagram. MMO to specyficzny gatunek gier, a ja jestem taką osobą, że MMO musi mnie czymś zaskoczyć. Wasza propozycja mnie nie wbiła w fotel, a pan polecający na dodatek skutecznie mnie odrzucił.
Jeżeli "foch z przytupem" to mimo wszystko życzenie wszystkiego dobrego oraz życzenia sukcesu, to nie mamy o czym rozmawiać. Polecam jednak zmienić nastawienie do potencjalnych klientów, ludzi na forum, ogólnie w kwestii kontaktu ze społecznością. Nie każdy jest hiperoptymistą, nie każdy zagra, ale każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii. Ja i kolega Tenebrael robimy to w sposób kulturalny, myślę, że bezstronny. W odpowiedzi mamy jednak kąśliwe teksty podobne do Twoich tutaj.
Polecam też się częściej wyciszać. Jeśli będziesz tak łatwo się denerwował, bo ktoś ma inne zdanie, to Twój zespół zamknie się w kilku członkach, a - już po premierze - duża część graczy będzie zbanowana z powodu braku akceptacji czy też braku dobrej opinii o uaktualnieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale o czym ty mówisz ? Stwierdziłeś , że nie zagrasz w grę tylko dlatego bo poleca ją rock i nie podałeś innego powodu więc nie staraj się wybielać . Nie banuję ludzi za nic i nie staraj się wmawiać nam kogo będziemy banować a kogo nie bo nie mamy tak owego zamiaru. Mi chodziło głównie o to , że podparłeś swoją wypowiedź na temat gry tylko i wyłącznie faktem , że rock poleca projekt a nie dlatego bo "gra jest taka i taka" . To raczej wszystko tłumaczy i w związku z Twoją osobą wszystko na ten temat :) Nie powiedziałem nic co byłoby nieprawdą lub było naginane. Wszystko jest czarno na białym :) Dziękuję i dobranoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - tnij cytaty. Po drugie naucz się pisać poprawnie na forum. Po napisaniu zdania stawia się taki znak jak kropka, przecinek, znak zapytania czy wykrzyknik, a dopiero później spację i rozpoczyna się następne zdanie. Po trzecie trzecie to, że ktoś o grze nie wyraża się pochlebnie, ale robi to z kulturą nie jest podstawą do zgłoszenia takiej osoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2013 o 01:57, Skubany91 napisał:

Ale o czym ty mówisz ? Stwierdziłeś , że nie zagrasz w grę tylko dlatego bo poleca ją
rock i nie podałeś innego powodu więc nie staraj się wybielać . Nie banuję ludzi za nic
i nie staraj się wmawiać nam kogo będziemy banować a kogo nie bo nie mamy tak owego zamiaru.
Mi chodziło głównie o to , że podparłeś swoją wypowiedź na temat gry tylko i wyłącznie
faktem , że rock poleca projekt a nie dlatego bo "gra jest taka i taka" . To raczej wszystko
tłumaczy i w związku z Twoją osobą wszystko na ten temat :) Nie powiedziałem nic co byłoby
nieprawdą lub było naginane. Wszystko jest czarno na białym :) Dziękuję i dobranoc


Twoje wypowiedzi jeszcze bardziej zniechęcają potencjalnych odbiorców. Pyszałkowatość nigdy nie była dobrym sposobem na osiągnięcie medialnego sukcesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2013 o 02:31, skyline20 napisał:

Twoje wypowiedzi jeszcze bardziej zniechęcają potencjalnych odbiorców. Pyszałkowatość
nigdy nie była dobrym sposobem na osiągnięcie medialnego sukcesu.

Co racja, to racja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2013 o 01:57, Skubany91 napisał:

Mi chodziło głównie o to , że podparłeś swoją wypowiedź na temat gry tylko i wyłącznie
faktem , że rock poleca projekt a nie dlatego bo "gra jest taka i taka" . To raczej wszystko
tłumaczy i w związku z Twoją osobą wszystko na ten temat :)


Kolego, naucz się wreszcie jednej, ważnej rzeczy: każdy ma prawo decydować o zakupie bądź braku zakupu na podstawie tego, co mu się żywnie podoba (choćby to była faza księżyca w dniu urodzenia głównego programisty). Decyzje zakupowe mogą wynikać z masy różnych czynników, z których jakość gry jest tylko jednym. Takie elementy, jak to, kto promuje projekt, jaki poziom reprezentują komentarze osób związanych z projektem (tak, Ciebie mam tu na myśli) czy choćby jak wygląda strona na Wspieram.to (np. czy nie ma na niej błędów, jak jest zaprojektowana, co zawiera) mają również niebanalny wpływ na popularność.

W związku z powyższymi, sugerowałbym Ci, abyś zamiast ciągle krytykować swoich potencjalnych klientów, że nie dokonują wyborów w taki sposób, jak Ty sobie tego życzysz, zgłaszać do moderatorów osoby tylko dlatego, że Ci nie w smak ich wypowiedzi, i ogólnie robić raban, przeczytał lepiej z jedną czy dwie dobre książki dotyczące relacji z klientem - gdy po takiej lekturze przeczytasz swoje poprzednie posty, możesz się złapać za głowę, a nawet wyrwać kilka włosów.

Wierz mi, że takie nastawienie nie przysporzy Wam klientów, a jedynie ich zrazi. Nie wnikam w Wasze umiejętności tworzenia gry (choć po głębszym zapoznaniu się z projektem serio nie widzę w nim zbyt wiele nowinek, raczej kolejna porcja tego, co wałkowane już jest w tym gatunku do wyrzygu od ładnych kilku lat), natomiast sugeruję zatrudnienie obeznanej z tematem PR-u osoby, która jako jedyna będzie się kontaktowała z klientami - bo w tej materii jest po prostu straszna cienizna. A niestety dobry PR to połowa sukcesu w dzisiejszych czasach, a na tym, co przez ten wątek zaprezentowałeś, zbyt daleko nie zabrniecie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tenebrael - zawsze znajdzie się ktoś kto prędzej będzie szukał dziury w całym i narzekał :) Szczerze nie przejmuję się tym , że parę osób udaje że chce wspomóc projekt ale nie zrobią tego bo nie odpowiada to i tamto . Nawet jakby to wszystko było poprawione to byś nie wsparł . Taka prawda i się nie oszukujmy . Jestem człowiekiem konkretnym i nie lubię takiego krążenia w okół tematu. Negatywnie skomentowałem resztę ludzi bo bazowali swoją opinię TYLKO i wyłącznie na podstawie osoby promującej. Co do mojej osoby podaruj sobie opinię i zachowaj ją dla siebie. Nie znasz mnie , nie wiesz ile w życiu już osiągnąłem i nie bez podstawy mam wyrachowaną pewność siebie :)

Jakoś inni ludzie potrafią wspierać projekty ( nie mam tutaj na myśli tylko nas ) , natomiast reszta woli narzekać maskując tym swój egoizm i brak chęci pomocy osobom trzecim ;) ... i proszę nie robić off-topicu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2013 o 13:01, Skubany91 napisał:

i proszę nie robić off-topicu.


Ludzie mają prawo pisać co myślą. Upominać nas może mod, nie ty. Podejście masz takie, że raczej wam się nie uda. Nie tak się promuje projekt. Totalnie to zawaliłeś, jak już to ktoś wyżej napisał - pyszałkowatością. I brniesz w to dalej, mimo wyważonych postów Tenebraela. Coś jednak macie więcej wspólnego z R. Ten sam typ człowiek - wie wszystko najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak podchodzisz do tematu, to wybacz, ale nie wróżę Wam sukcesu. Bo reprezentujesz podejście bardzo podobne do EA: jak chwalą, to się cieszyć, jak krytykują, to olać. Różnica jest taka, że oni mają za sobą potężną pozycję na rynku i kupę kasy (a, co warto zauważyć, mimo to idzie im coraz gorzej). Wy macie drobniutkie studyjko indie.

Powiem Ci ciekawostkę. prześledź sobie, jak potoczyły się losy projektu OZombie. Gra zapowiadająca się nawet ciekawie, a twórca uznany w branży. Niestety, American McGee podobnie podchodził do krytyki, co Ty. Finał możesz sobie wygooglować.

Niemnie, Twoja wola. Życzę powodzenia, bo z tak pyszałkowatym podejściem do graczy będzie Wam bardzo, ale to bardzo potrzebne.

Pozdrowienia.

EDIT:

Dnia 29.12.2013 o 13:01, Skubany91 napisał:

natomiast reszta woli narzekać maskując tym swój egoizm i brak chęci pomocy osobom trzecim ;)


Na razie nie zaprezentowaliście absolutnie nic nowatorskiego. Wasza produkcja wygląda jak dziesiątki innych podobnych w internecie - branża jest tym wręcz zalana. Nie widzę potrzeby wspierać finansowo projektu, który nic nowego nie wnosi do gatunku, w dodatku dowodzony jest przez ludzi, którzy myślą, że wiedzą najlepiej, a krytykę graczy albo olewają, albo dyskredytują. Aż boję się, co się stanie, gdy któryś z Waszych graczy zacznie mieć o cokolwiek żal na Waszym forum, skoro już na nie swoim forum w ten sposób się zachowujesz (bo wybacz, ale to mod jest o ud upominania dot. off-topów, nie Ty).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2013 o 13:01, Skubany91 napisał:

Jakoś inni ludzie potrafią wspierać projekty ( nie mam tutaj na myśli tylko nas ) , natomiast
reszta woli narzekać maskując tym swój egoizm i brak chęci pomocy osobom trzecim ;) ...

Pomocy? Klienci nie są organizacją charytatywną. Egoizm jest w każdym człowieku. Wątpię żebyś był skłonny przelać pieniądze na konto potrzebującym ;) (i mowa tu o pomocy konkretnym osobom, a nie wpłacaniu na różne organizacje). Każdy ma prawo do decydowania na co przeznaczy swoje pieniądze. Póki co swoją postawą pokazałeś nadmierną pewność siebie, co mocno kontrastuje ze stanem faktycznym (studio indie, niedobór ludzi i środków), a ludzie zwyczajnie czegoś takiego nie lubią.

Nie podoba ci się to, że niektórzy nie chcą wspierać projektu tylko ze względu na Rocka. Rozumiem, że odwrotna sytuacja, wsparcie wyłącznie z powodu polecania Rocka bez podania innego powodu, jest jak najbardziej w porządku? ;) Działa tutaj ta sama zasada, co przy jego filmach - nieważne w co gra, ludzie oglądają, bo to Rock gra. Chcieliście skorzystać z jego "sławy", ale jest to, jak już Tenebrael wcześniej stwierdził, miecz obosieczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grafika koncepcyjna przypadła mi nawet do gustu. Grafika z trailera też wygląda dość przyzwoicie. Frakcje są raczej dobrze połączone ze sobą. Póki co nie mam jak sypnąć pieniędzmi z powodu zakupu nowego komputera, ale może w styczniu coś się uzbiera.
Co do płatności to premium na 6 miesięcy o wartości 50 PLN wydaje się być odpowiednią wartością (wyjdzie jakieś 8 złotych za miesiąc) dla nas, Polaków. Pozostaje czekać na dalsze informacje o grze, kiedy gra przejdzie do dalszych etapów. Znajomi na Projekt Zespołowy robili też w Unity grę MMO w motywie czołgów. Wiem, ile to kosztuje czasu i pracy, aby zrobić taką grę. Życzę wam powodzenia. :)

Offtopic (niestety będzie dłuższy): z góry przepraszam, jeśli ktoś stwierdzi, że to, co napiszę poniżej zasługuje na degrad -1, jednak zawiera dużo racji. Przede wszystkim dominuje offtop z tego powodu, że "Ambasadorem projektu został sam Remigiusz "Rock" Maciaszek, a jest to osoba znająca się na grach".

Po pierwsze Rock zna się na grach, ale nie każdy film na jego kanale to potwierdza. Na przykład Battlefield i Call of Duty. Jeszcze można się zgodzić. Ale żeby wyrażać opinię o grach, które należą do klasyków i nie mieć o nich bladego pojęcia, to nie dziwcie się, że zwani przez was "hejterzy" Rocka mają ból tyłka. Zapytacie się dlaczego i jakie mamy argumenty na to, że wcale nie jest osobą znającą się na grach. Bo czasami kieruje się hasłem "nie znam się, więc się wypowiem". Podam jeden (bardzo przekonujący) przykład. Obejrzyjcie ten film: http://www.youtube.com/watch?v=Ui7SIyvu7e0 *
Rock w nim twierdzi, że dwie największe zalety BG (dialogi oraz mechanika gry) są wadami. Przeczytajcie sobie komentarze pod filmem, które są wystarczająco przekonujące, że Rock nie ma racji (np Quandor''a). No ale wiadomo, wierni widzowie napiszą jakiś bezsensowny komentarz i mają z reguły więcej łapek w górę niż osoba z konstruktywną wypowiedzią. Na nieszczęście większość osób zgodzi się z tym, co powie Rock.

Po drugie, sami widzowie Rocka w ponad 90% przypadków będą podtrzymywać zdanie Rocka. Typowemu fanowi Rocka nie podoba się to, że mamy inne zdanie od niego. Napisz, że Rock nie ma w czymś racji (i sensownie to uargumentuj), to zostaniesz zjechany przez dziecko (patrz Baldur''s Gate) plus dostaniesz bloka na kanał. Tak się traktuje widzów? No tak, to nie widzowie tylko hejterzy. Takich należy banować. Gratuluję "myślenia". Wiele osób zdaje sobie sprawę, że Rock nie potrafi podejść z dystansem i dlatego ten hejt na niego. Co więcej Rock bardzo sporadycznie odpisuje na czyjś komentarz, aby dać jakiś argument od siebie (bo od tego ma widzów).

Po trzecie i najważniejsze. Nie wszyscy widzowie Rocka mają 18 i 18+. Patrząc po filmach ze spotkaniem z Rockiem czy Rojem uważam, że jednak dominuje przedział wiekowy z gimnazjum, czyli pozostałe 36.5%. I właśnie ten odsetek najczęściej widuję wśród graczy w grach (takie moje szczęście :P). Pan Alexander Bojarski powinien coś wiedzieć, gdyż gra w League of Legends, a tam jest dużo graczy w wieku 13-16 lat (serwer jest bez znaczenia, ale dominuje EUNE), którym brak kultury osobistej i po jednej (własnej) wtopie zaczynają być toksyczni i zwalać winę na resztę drużyny (o 5 wulgaryzmach na minutę nie wspomnę). Nie chcę, aby podobny los czekał Battle of Cultures, bo wtedy co 10-ty gracz będzie mnie na chacie w grze witać tekstem "ej". Na prawdę nie lubię takich osób. Z takim tekstem niech sobie idzie do rodziców i znajomych. Nie dziwmy się potem, że nie lubią Polaków, bo takie mamy "kulturalne" community w grach.

Mam nadzieję, że rozwiałem wasze wątpliwości na temat tego, dlaczego ludzie nie lubią Rocka.

* Osoby, które oglądają Rocka od początku/od dwóch lat powinny znać ten film. A jeśli nie widziałeś/-aś go, a uważasz, że oglądasz jego wszystkie materiały filmowe, to jesteś kłamcą i nie powinieneś się wypowiadać. Pogódź się z tym faktem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzy uwagi:
Po pierwsze dobierać odpowiednie osoby do promowania gry - podstawowa rzecz w tym biznesie (taka refleksja po krytyce VGA przez AngryJoe), wstawiając tego typu ogłoszenie na miejsce gdzie dana osoba nie jest zbyt lubiana, jest mocnym błędem.
Po drugie: Rock, jak i niemała część polskiego youtuba (sam osobiście z naszego poletka wyłącznie szanuję Polimaty i SciFun za jakość contentu szczególnie, że w pierwszym przypadku jestem w stanie go zweryfikować) nie jest lubiana, ale to wywód na dłuższą dyskusję z serii: dlaczego polski youtube tak bardzo odbiega jakością od USA.
Po trzecie: kłótnia z forumowiczami jest kompletnym strzałem w stopę, po prostu się tego nie robi, nie i już. Przekonał się o tym pracownik Cenegi który zrobił to samo. Do dzisiaj ta firma na forum nie jest lubiana (ale to całokształt twórczości), a pewna nazwa (dziś zakazana ponoć przez złożone zażalenia Cenegi) przyległa do niej. Bez PR wasz projekt stanie w miejscu - brak kasy, brak poparcia (bo rozgłos negatywny robi swoje) i upadek pomysłu. Poważnie - politycy nawet upadają przez PR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, jak masz zamiar zgłaszać do moderatora osoby, bo nie zgadzają się z Twoim zdaniem, to już mogę sobie wyobrazić jak będzie to mogło wyglądać w grze lub na forum. W skrócie: płać i najlepiej nie mów nic, bo dostaniesz bana.

Naprawdę z takim podejściem, to trudno będzie uzyskać jakiekolwiek wsparcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, proponuję olać większość hejterskich postów. To niestety staje się powoli standardem na gramie - gra jeszcze się nie ukazała, mamy dwa screeny na krzyż, ale ludzie już wiedzą, że będzie do bani, nie warto się interesować, powstaje gniot itp. I nie chodzi tu o Waszą grę, te same teksty pojawiają się przy okazji większości zapowiedzi. Wystarczy poczytać to, co pisano w zapowiedziach Star Wars: Attack Squadrons czy Shadow of Mordor.

Po drugie, mała sugestia, jeśli można - przemyślcie wydanie aplikacji towarzyszącej na smartfony. Po całkiem sympatycznej zabawie, jaką oferowała apka do Assassin''s Creed IV, doszedłem do wniosku, że jest to idealny pomysł do MMORPGów, szczególnie tych, w których crafting odgrywa sporą rolę. Jeśli popatrzymy na takie np. The Old Republic, wysyłanie towarzyszy na misje (czyli zbieranie surowców/crafting) jest świetnym materiałem na tego typu apkę. Mocno ułatwiłoby to crafting (nie każdy może cały czas spędzać w grze, a w ten sposób przynajmniej w wolnej chwili, nawet w autobusie, odpalić apkę i zebrać trochę surowców).

Powodzenia w zbieraniu funduszy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2013 o 18:33, maniekk napisał:

Nieźle, jak masz zamiar zgłaszać do moderatora osoby, bo nie zgadzają się z Twoim zdaniem,
to już mogę sobie wyobrazić jak będzie to mogło wyglądać w grze lub na forum. W skrócie:
płać i najlepiej nie mów nic, bo dostaniesz bana.

Dokładnie. Pomijam już chamskie i - nie czarujmy się - szczeniackie zachowanie devsa, ale to, co można z jego wypowiedzi wydobyć to raczej wygląd przyszłego community, a raczej jego brak. Jeśli ten pan zostanie GM''em, to jak będzie wyglądał klimat? Zostanie wypuszczona aktualizacja, kilka osób kulturalnie zgłosi swoje obiekcje i co, ban na miejscu, bo macie płacić i być cicho? Takie projekty odpadły już w przedbiegach i z tym może być tak samo.
Mimo wszystko życzę powodzenia w projekcie, ale zarówno materiały, jak i osoba promująca projekt mnie nie przekonała. Koncepcja może być, jednak jeśli za jej wykonanie w kwestii MMO, czyli czegoś, co tworzą głównie żywi gracze, odpowiadać będą osoby pokroju Skubany91 to nie wróżę sukcesu.
Tak jak powiedział maniekk: "płać i najlepiej nic nie mów, bo dostaniesz bana"; terrorem masówki nie ciągną, a co najwyżej spadają w przepaść.

Dnia 29.12.2013 o 18:33, maniekk napisał:

Naprawdę z takim podejściem, to trudno będzie uzyskać jakiekolwiek wsparcie.

... co najwyżej może odrzucić ludzi od tej gry.

@Skubany91
W drugim poście wyjaśniłem pokrótce swoje wątpliwości, a w tym je uzupełniłem. Nie staram się również wybielać, to Ty wszystkich obrzucasz mięsem próbując grać niewinnego, podczas gdy robisz awanturę każdemu, kto - obojętnie jak - nie wypowie się o projekcie w jak najlepszym świetle. Ta wypowiedź i składanie mojego "profilu psychologicznego" i "CV" na podstawie dwóch postów wszystko wyjaśnia kolego. Zluzuj trochę, bo naprawdę - to nie Rock ani nie technicy są w tym temacie ambasadorami tej gry, ale właśnie TY.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować