Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

/.../
2x więcej pamięci L2. O ile na kompie tylko grasz, to nie ma różnicy w wydajności między tymi dwoma. Za to w pracach graficznych itd. 5200+ będzie o jakieś 15% szybszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:05, ziptofaf napisał:

/.../
2x więcej pamięci L2. O ile na kompie tylko grasz, to nie ma różnicy w wydajności między
tymi dwoma. Za to w pracach graficznych itd. 5200+ będzie o jakieś 15% szybszy.


A to w takim razie opłaca mi się bardziej wziąć

http://www.gral.pl/preview/AMDAthlon64X2/AMDAthlon64X25200BOXAM2_54.html

czy

http://www.gral.pl/preview/AMDAthlon64X2/AMDAthlon64X25000BOXAM20_065u65W_63 .html

?

W ogóle to na czym polega różnica w wydajności między moim obecnym procesorem, a tym X2? Jaka jest różnica w wydajności i jak ona się ma np. do C2D E7200? ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

5200+ jest lepszy

Dnia 12.08.2008 o 11:09, bartheez napisał:

W ogóle to na czym polega różnica w wydajności między moim obecnym procesorem, a tym
X2? Jaka jest różnica w wydajności i jak ona się ma np. do C2D E7200? ;>

X2 to model dwurdzeniowy, E7200 jest wydajniejszy...


ziptofaf
Są też gry, w których liczy się pojemność cache procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:09, bartheez napisał:

Zależy na który cię stać :) Jak masz kasę, to bierz X2 5200+.

Dnia 12.08.2008 o 11:09, bartheez napisał:

W ogóle to na czym polega różnica w wydajności między moim obecnym procesorem, a tym
X2? Jaka jest różnica w wydajności i jak ona się ma np. do C2D E7200? ;>

Twój obecny procesor ma tylko jeden rdzeń. Ten ma dwa, co teoretycznie podwaja wydajność. W praktyce jednak różnica to ok. 80% na korzyść X2 (80%, a nie 100%, bo ciężko wykorzystać 100% mocy dwurdzeniowca). Tak, czy inaczej to dość dużo :)
A Core 2 Duo E7200 - standardowo będzie o jakieś 10-15% szybszy, ale po podkręcaniu osiągnie 3,3 GHz i wyprzedzi Athlona X2 o jakieś 50%. Tyle, że dopiero po podkręcaniu. Bez niego wydajność, jak pisałem, to 10, max 15% różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:13, DJ Danielus napisał:

5200+ jest lepszy
> W ogóle to na czym polega różnica w wydajności między moim obecnym procesorem, a
tym
> X2? Jaka jest różnica w wydajności i jak ona się ma np. do C2D E7200? ;>
X2 to model dwurdzeniowy, E7200 jest wydajniejszy...


No dobrze, ale co mi daje to, że jest wydajniejszy? :P I mam nadzieję, że mi ten 5200+ starczy na to, żeby karta graficzna pokazała pazury... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:14, bartheez napisał:

No dobrze, ale co mi daje to, że jest wydajniejszy? :P I mam nadzieję, że mi ten 5200+
starczy na to, żeby karta graficzna pokazała pazury... ;)


HD4850? Tak, X2 5200+ powinien wyciągnąć z niego 100% możliwości.
A co daje ci wydajność procka:
Procesor też przetwarza grafikę. Robi co prawda na niej tylko podstawowe obliczenia i większość zostawia karcie graficznej, ale jednak coś na niej robi. I, jeżeli jest za wolny, to wolno wykonuje swoją część obliczeń i dopiero po nich przekazuje resztę pracy karcie graficznej. A karta w międzyczasie nudzi się nic nie robiąc, bo procesor jeszcze nie skończył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź ;) Ale potrafisz powiedzieć czym się różnią dwurdzeniowe procesory od jednordzeniowych i co dają? ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jednordzeniowych prockach wszystko było obrabiane przez jeden rdzeń, a więc jeśli byś grał i w tym samym czasie coś by Ci chodziło w tle to wydajność by spadła. Natomiast w dwurdzeniówkach gra siedzi na jednym rdzeniu, a inny program na drugim.
* Są też gry korzystające z dobrodziejstw wielu rdzeni, dlatego też będą szybsze na dwu- i więcej rdzeniówkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:23, DJ Danielus napisał:

W jednordzeniowych prockach wszystko było obrabiane przez jeden rdzeń, a więc jeśli byś
grał i w tym samym czasie coś by Ci chodziło w tle to wydajność by spadła. Natomiast
w dwurdzeniówkach gra siedzi na jednym rdzeniu, a inny program na drugim.
* Są też gry korzystające z dobrodziejstw wielu rdzeni, dlatego też będą szybsze na dwu-
i więcej rdzeniówkach.


Czyli od tego zależy np. to, że mogę ściągać coś BitCometem i w tym samym czasie bez zacinek grać? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:20, bartheez napisał:

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź ;) Ale potrafisz powiedzieć czym się różnią dwurdzeniowe
procesory od jednordzeniowych i co dają? ;>

To proste - jak sama nazwa wskazuje, dwurdzeniowy procesor ma dwa rdzenie. Tak naprawdę są to dwa oddzielne procesory w jednej obudowie. Dla przykładu X2 5200+ to dwa rdzenie po 2,6 GHz. Czyli sumarycznie mają 5,2 GHz...Całkiem sporo.
A co dają? Moc. Dwa rdzenie mogą działać tak, że jeden np. odpowiada za fizykę w grach, a inny za zachowanie wrogów.
Z kolei w starszych programach i grach nie wspierających dwurdzeniowości masz możliwość płynnego używania dwóch takich gier i programów naraz. Możesz np. włączyć sobie Gothica 2 i jednocześnie konwertować film. Całkiem przydatne :)
Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. tutaj:
http://ja.gram.pl/ziptofaf/22 (trochę już stare, ale to co tam pisze, nadal jest prawdą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:27, bartheez napisał:

Czyli od tego zależy np. to, że mogę ściągać coś BitCometem i w tym samym czasie bez
zacinek grać? :P

Tak. To właśnie daje wielordzeniowość :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:29, bartheez napisał:

A co do tego 5200+ to lepiej wziąć tego z 2.6 GHz, który ma więcej pamięci L2, czy tego,
który ma mniej pamięci, ale 2.7 GHz? :)


Wziąłbym tego z większą ilością pamięci. 100 MHz różnicy dużej nie robi, ale 2x więcej pamięci L2 czasem już tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć. :)
Z jednej strony przyda się więcej MHz, a z drugiej także większa pamięć. Osobiście brałbym chyba tego z większą pamięcią - nie da się jej dorobić, ani nic z tych rzeczy, natomiast taktowanie da się podnieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:17, ziptofaf napisał:

HD4850? Tak, X2 5200+ powinien wyciągnąć z niego 100% możliwości.

nie ma takiej możliwości, żeby to się stało. Brisbane (65W) nie jest zbyt udaną konstukcją, w szybkości ulega Winsorowi (90W). Mam w głowie jeszcze wykres, wskazujący, iż 6000+ ledwo wystarczy dla 8800GTS, a tutaj, gdy mamy dużo mocniejszą kartę i troche słabszy procesor nie można mówić o pełnym zaspokojeniu potrzeby hd4850. Wystarczy zresztą spojrzeć na testy, żeby dojść do logicznego wniosku.

Dnia 12.08.2008 o 11:17, ziptofaf napisał:

A co daje ci wydajność procka:
Procesor też przetwarza grafikę. Robi co prawda na niej tylko podstawowe obliczenia i
większość zostawia karcie graficznej, ale jednak coś na niej robi. I, jeżeli jest za
wolny, to wolno wykonuje swoją część obliczeń i dopiero po nich przekazuje resztę pracy
karcie graficznej. A karta w międzyczasie nudzi się nic nie robiąc, bo procesor jeszcze nie skończył.

Ja bym to powiedział tak, że jeśli procesor nie jest dość wydajny, karta graficzna ma zmiejszony "zapłon". Wystarczy spojrzeć na testy CF hd4850 i 4870. Wyniki mogą być zbliżone, co będzie winą procesora.
Albo w sposób bardziej zaawansowany :) - procesor jest jednostką obliczeniową w komputerze, a karta graficzna wyświetla to, co obliczył procesor. Jak procesor nie nadąża z obliczaniem tak szybko, jak grafa wyświetla, mówimy o zaniżaniu wartości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2008 o 11:29, bartheez napisał:

A co do tego 5200+ to lepiej wziąć tego z 2.6 GHz, który ma więcej pamięci L2, czy tego,
który ma mniej pamięci, ale 2.7 GHz? :)


hmm ale athlony chyba mają tyle samo pamięci cahce L2... swoją drogą podkręcanie jest banalne nawet dla laika. Wyobraź sobie, że pewnego pochmurnego dnia wszedłeś sobie do biosu i podniosłeś jak nigdy nic taktowanie o 100MHz. Żadnych komplikacji nie ma, ten procek powinien sie nazywać teraz 5200+, a nie 5000+. Oszczędzasz 25zł i jesteś zadowolony, bo masz teraz taką samą wydajność, co droższy procek :)


@ziptofaf --> taktowań procesorów wielordzeniowych nigdy się nie mnoży, quad zawsze pozostanie 4x2,5GHz, a nie "łącznie daje nam 10GHz". Na logike tyle daje, ale od kiedy komputery pracują na logike... fakt taki, że człowiek se pomyśli, że jego "10GHz" jest lepsze, od "6,4GHz" w dwurdzeniowcu kumpla, włączy byle jaką aplikacje wspierającą max. 2 rdzenie (nietrudno o taką ;) i o, zaskoczenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam 100 zl na głośniki czy mógłby mi ktoś jakieś polecić (najlepiej z tych sklepów gral,vobis,komputronik,net-s)
nie lubię porostu kupować przez internet .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się