Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

No obecnie to Athlony są przestarzałe, zresztą miały być one odpowiedzią na P4 co bardzo dobrze im wychodziło, C2D jest oddaniem za stare Athlony i teraz pozostał ruch AMD.

Chociaż nie zanosi się zbyt szybko żeby go wykonało, więc obecnie wśród procesorów rulezuje Intel. Ale za rok pewnie znowu będzie wielki podział na zwolenników nowych proców AMD i Intelowych ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 00:18, Klimos napisał:

Moze bede nieco uparty, ale spytam czemu nie polecasz MSI ani Gigabyte''a. Od kilku lat mam
do czynienia z plytami tych firm zarowno w moim komputerze jak i w kompach wielu znajpmych
i nikt nigdy nie narzekal.

Większośc płyt działa stabilnie na fabrycznych ustawieniach - 939 to dojrzała i sprawdzona platforma; musiałbym napisać: kup coś z msi, dfi, epox, asus na chipsecie nForce4 najlepiej Ultra - no ale jakie to polecanie ? Staram sie polecać płytu co do których mniej więcej wiem, że wybijają sie na tle pozostałych - w głównej mierze chodzi tu o możliwości oc, bo ilośc dodatkowego oprogramowania dołączonego do mobo mnie nie przekonuje, z reguły to bajer który lepiej jest zastąpić czymś innym - tak np. nie używam nvidia firewall i szczerze powiedziawszy nie wiem po co to dali.
Sama mam epoxa i widzę co potrafi w biosie, dfi jest najczęściej wszędzie polecaną platformą [rekordy oc na dfi lan party się robi] i dominacja tych płyt na 939 nie ulega wątpliwości.
Podany wyżej asus jest najczęściej chyba polecanym mobo [co sklep to mi go chcieli sprzedać] - jest dobry, ale droższy niż podane 300zł i nie specjalnie dla podkręcaczy.
Co do Gigabyta - kupowałem mobo parę miesięcy temu i po długich poszukiwaniach w necie zrezygnowałem z gigabyta ze względu na problemy z ostatnimi rewizjami tych płyt - ale zaznaczam że opinia jest wyłącznie zasłyszana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 00:27, mrosi napisał:

Tak już zapytam , skoro się tutejki pojawiłem. Mam okazję zakupić po bardzo atrakcyjnej cenie
AntiViren Kit Internet Security 2006. czy tego typu pakiet (posiada przecież i firewalla i
dwusilnikową ochronę w zasadzie wszystkich aplikacji) wystarczy? Czy faktycznie powinny się
znaleźć w kompie jakieś programy antyspyware-owe , antyspybot-owe?

Jak najbardziej powinny - instaluj tylko te znane - niektóre moga coś skaswać [mnie sie to kiedy zdarzyło jak czyściłem takim czymś antyspywerowym z płyty dołaczonej do znanej gazety komputerowej - skasował mi save gry - o mało mnie ....]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie używam nvidia firewall i szczerze powiedziawszy nie wiem

Dnia 21.09.2006 o 17:13, Clegan napisał:

po co to dali.


bo chipy nf4 (nie jestem pewien czy tylko wersja ultra i sli czy zwykłe też) mają SPRZĘTOWEGO FIREWALLA - a nvidia firewall to program do konfiguracji takowego - wiec komp działa tobie szybciej i pewniej; co sprzętowy firewall to nie softwareowy!

Dnia 21.09.2006 o 17:13, Clegan napisał:

Co do Gigabyta - kupowałem mobo parę miesięcy temu i po długich poszukiwaniach w necie zrezygnowałem
z gigabyta ze względu na problemy z ostatnimi rewizjami tych płyt - ale zaznaczam że opinia
jest wyłącznie zasłyszana.


tak prawdziwe jest to stwierdzenie - jednakze dotyczy tylko płyt głownych am2 z chipsetami nf 5xx (i to dotyczy nie tylko gigabytea ale wszystkich producentów mobo właczająs asusa msi itp.) - po prostu nvidia tym razem spartoliła!

dlatego wychodza płyty pod am2 ostatnio na chipach nf4! nieźle co ?

a co do marek - ja uznaje tylko abita (no i dfi - przyznam też, te najbardziej wypasione wersje), ale to kwestia przyzwyczajenia raczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 08:37, GeoT napisał:

Właśnie porównywałem kości Patriota i Gaila i wcale te ostatnie nie są tańsze.
Patrioty, które wybrałem mają takie cechy:
CL4
timingi: 4-4-4-12
napięcie: 1,8-1,9 V
i kosztują 1184 zł.
Porówywalne parametry mają kości GeIL Dual 2x 1GB DDR2 667 MHz
CL4
timingi: 4-12-4-4
napięcie: 1,8-1,9 V
i kosztują 1296 zł.
To o ponad 100 zł więcej. Myślę więc, że tamte Patrioty są jednak lepsze :)

To chyba komputronik ? drogo.
Tu masz te same PDP: http://www.apollo.pl/store/show_detail/9/25729 :) W ogóle polecam poszukać w innych sklepach niż komputronik - z reguły taniej. Geile Ultra też powinny być dobre. Ogólnie obie pamiątki ok - na pewno coś z nich wyciśniesz :) Ewentualnie poszukaj goodram 800mhz pro - nie wiem tylko jak to wyjdzie cenowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 17:23, Martimat napisał:

bo chipy nf4 (nie jestem pewien czy tylko wersja ultra i sli czy zwykłe też) mają SPRZĘTOWEGO
FIREWALLA - a nvidia firewall to program do konfiguracji takowego - wiec komp działa tobie
szybciej i pewniej; co sprzętowy firewall to nie softwareowy!

Dyskusyjne stwierdzenie - nie jestem specem od bezpieczeństwa ale jakoś do tych wbudowanych sprzętowych firewali nie mam zaufania i wielu innych mądrzejszych niż ja też nie.

Dnia 21.09.2006 o 17:23, Martimat napisał:

tak prawdziwe jest to stwierdzenie - jednakze dotyczy tylko płyt głownych am2 z chipsetami
nf 5xx (i to dotyczy nie tylko gigabytea ale wszystkich producentów mobo właczająs asusa msi
itp.) - po prostu nvidia tym razem spartoliła!

Chodziło mi o socket 939 - nie o am2.
Am2 to ogólnie porażka, chipset nFxxx jak słusznie napisałeś to porażka, ogólnie szkoda gadać.

Dnia 21.09.2006 o 17:23, Martimat napisał:


dlatego wychodza płyty pod am2 ostatnio na chipach nf4! nieźle co ?

Bo liczą sie sprawdzone i dobre rozwiązania - jak ktoś szuka czegoś na siłe to wychodzi to co wyszło z am2.

Dnia 21.09.2006 o 17:23, Martimat napisał:

a co do marek - ja uznaje tylko abita (no i dfi - przyznam też, te najbardziej wypasione wersje),
ale to kwestia przyzwyczajenia raczej

Zgadza się - jeśli ktoś ma zaufanie do konkretnej marki a nie podkręca to niech bierze coś z tego byle na odpowiednim chipsecie i wystarczająca dla niego ilością łączy.
Ja nie jestem przywiązany tylko do jednego - wydajności i stabilności. Dzisiaj mam epoxa, kiedyś może coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 17:44, Clegan napisał:

tak prawdziwe jest to stwierdzenie - jednakze dotyczy tylko płyt głownych am2 z chipsetami
nf 5xx (i to dotyczy nie tylko gigabytea ale wszystkich producentów mobo właczająs asusa
msi
> itp.) - po prostu nvidia tym razem spartoliła!

Dnia 21.09.2006 o 17:44, Clegan napisał:

Am2 to ogólnie porażka, chipset nFxxx jak słusznie napisałeś to porażka, ogólnie szkoda gadać.

>


Możesz mi wytłumaczyć co w tym bjest tak bardzo spartolone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pod socket a - wybierałem epoxa - ale przy s939 - wymiękł i powróciłem do abita

a co do nv firewalla - chodzi o to, że operacje (obliczenia) są wykonywane przez chipset - a to odciąża procka; reszta - fakt zależy od programistów; sam osobiście obecnie uzywam nortona lub outposta (agnitum); ale tylko dlatego, ze jak dzieliłem łącze ze swojego kompa przez wi-fi na inne - to mi blokował ruch (przechodzocy z innych kompow do sieci) i nie mogłem sobie z tym poradzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sorr za 2 posta

am2 to kolejny nieunikniony krok ewolucyjny, i bardzo dobrze że już zrobiony; porażką nie jes am2t - to tylko wina chipsetów; przypomina to sytuacje na początku z pci-x i agp. nikt nie kwestionuje teraz wuższości pci-x;

ale fakt - jeśli miałbym się teraz przesiadać na am2 - to raczej bym jeszcze poczekał az sytuacja okrzepnie

@mrosi - na stronie benchmark.pl jest kilka artykułow i wyjaśnien na ten temat - ta to najszybciej znajdziesz (jak i porównania płyt am2)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 18:00, Martimat napisał:

@mrosi - na stronie benchmark.pl jest kilka artykułow i wyjaśnien na ten temat - ta to najszybciej
znajdziesz (jak i porównania płyt am2)


Wiesz, właśnie przeczytałem artykuł o ASUS M2N-E (nForce 570) i jakoś nie przemawia do mnie argument, że am2 jest do d........ Z testu wynka, że jest super. (z pięciu punktowanych konkurencji trzy na super, jedna na dobrze i jedna na całkiem dobrze). Co do zawartych tam uwag problemach związanych z działaniem płyty. Może się powtórzę, ale kupisz malucha - będziesz tylko lał paliwo i jeździł, kupisz Mesia - co skrzyżowanie będziesz wzywała lawetę. Mam tu na myśli to, że obojętnie co kupisz możesz trafić na dobry lub zły egzemplarz. Ja sam miełem poprzednio płytę Asus A7V880. Wprawdzie zaraz po kupnie musieli mi w serwisie zrobić aktuaklizację BIOSu (nie trzymała ustawień i za każdym uruchomieniem wracała do ustawień początkowych) ale po tej operacji przez dwa lata chodziła jak zegareczek. Teraz od blisko miesiąca mam Asusa M2N32-SLI Deluxe Wireless Edition Socket AM2 na NForce590 i poza tym, że komp gorzej chodzi na 32-bitach niż na 64 (co jest oczywiście winą tego, że sam proc jest tak naprawdę przystosowany do 64 a nie do 32 i mając system 32-bit nie można spodziewać się szału), nie dzieje się nic co mogłoby niepokoić. Wszystkie funkcje pracują bombastycznie (m.in. Cool&Quiet, AI Nap). Wprawdzie to jest tylko moje zdanie, ale chyba mam też sporo racji, nie sądzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no spoko - przeciez nie zaprzeczyłem :) coś nie dokładnie dyskusje poczytałeś ;) jestem jak najbardziej za am2 - ale niech dopracują co nieco (biosy) - pokó co mój komp ma dopiero 1 rok; a co do tego że chodzi na 32 bitach; ja bym to określił inaczej - gorzej nie chodzi - ma taka samo wydajnośc jak gdyby nie był 64 bitowy procek; jeste przecież w 100% przystosowany do 32 i 64 bit (a że w nazwie jest 64 - to ozanacza że 64 bity tez obsługuje) tyle że na 64 bitowych prockach masz wiekszą dokładnośc obliczeń itd. wiem że brzmi to prawie tak samo ale - jest rożnica; póki co ciężko dopatrywac się szczególnych zalet systemow 64 bit (oprocz serwerów);

a ludzie to zwykle mają problemy ze stabilnością w podanych na benchmarku przypadkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 18:18, mrosi napisał:

Wiesz, właśnie przeczytałem artykuł o ASUS M2N-E (nForce 570) i jakoś nie przemawia do mnie

Ja czytałem to: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-4 - płytę ocenili na ok i tylko tyle. Wad jak dla mnie sporo i ją dyskwalifikujących. Ale dużo zalezy od biosu - to jest typowa choroba nowości, trzeba uaktualniać i powinno być lepiej.
Tu masz coś o nForce 570:
www.benchmark.pl/r.php?file= http://www.benchmark.pl/opinie2/8c19f571e251e61cb8dd3612f26d5ecf.php
Ogólnie chipset nForce 5xx kręci się słabo co mnie bardzo intersuje - w końcu jest to darmowy lepszy komp.
Są problemy z niektórymi konfiguracjami na styku mobo-ram - co najmniej kilka takich tematów widziałem.
Chipest 570 akurat dla mnie nie do przyjęcia - mam 3 urządzenia na ata.
Uważam am2 jak na razie za mocno dyskusyjny sprzęt - kompletnie nie rozumiem czemu AMD zastępowała dobrze działające 754 i 939 nową platformą, która nie jest albo wcale albo niewiele wydajnieszja niż poprzednie.
Kupowałem kompa jak już am2 wyszło - kupiłem 939 i nie żałuję. Sprawdziła się stara zasada: nie kupuj nowości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 17:28, mrosi napisał:

Tyle że za tę samą cenę masz Geil Ultra 800MHz


Daj linka jeśli możesz ;)

Clegan ->

"To chyba komputronik ? drogo."

Tak, to Komputronik. Tyle, że ja tam znajduję sprzęt i daję braciakowi do złożenia bo on w sklepie komputerowym pracuje i duużo taniej mi załatwia. Ale o tym sza ;))
Ale ogólnie w Komputroniku często kiedyś kupowałem. Sklep pewny, towaru multum i to egzotycznego często, a czy drogo? Czy ja wiem? Na pewno nie zawsze.

Artut von Fornal ->

"No obecnie to Athlony są przestarzałe, zresztą miały być one odpowiedzią na P4 co bardzo dobrze im wychodziło, C2D jest oddaniem za stare Athlony i teraz pozostał ruch AMD."

A Intel już wprowadza Core 2 Quadro z czterema rdzeniami ... ech ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 19:34, GeoT napisał:

Daj linka jeśli możesz ;)


Ja zawsze kupuję tutaj:
http://www.comp-art.pl/sklep.php?grupa=AE

Jakieś 80% komponentów jest tańszych niż w większości innych sklepach
Za mój zestaw Asus M2N32-SLI Deluxe Wireless Edition, AMD Athlon X2 4200+, 2x512 Geil Ultra 800MHz, zasilacz Chieftec 450W, dysk Samsung 80GB SATA zapłaciłem tutaj mniej niż w komputroniku o około 600 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.09.2006 o 19:34, GeoT napisał:

Tak, to Komputronik. Tyle, że ja tam znajduję sprzęt i daję braciakowi do złożenia bo on w
sklepie komputerowym pracuje i duużo taniej mi załatwia. Ale o tym sza ;))

OK - cicho sza ;) Tylko uważaj na opisy w komputroniku - nie raz i nie dwa się mylą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2006 o 20:03, Clegan napisał:


> Tak, to Komputronik. Tyle, że ja tam znajduję sprzęt i daję braciakowi do złożenia bo
on w
> sklepie komputerowym pracuje i duużo taniej mi załatwia. Ale o tym sza ;))
OK - cicho sza ;) Tylko uważaj na opisy w komputroniku - nie raz i nie dwa się mylą.


ja ich lubię - za to że moge sprzęt jak w galerii pooglądać :) a co do wygody zakupów - ideał! no tylko ceny nienajniższe - ale coś za coś ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się